Προς το περιεχόμενο

Επέκταση wifi σήματος


militarist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να επεκτηνω το wifi και στο κήπο μου , το μόντεμ το έχω δίπλα στο παράθυρο, αλλα θέλω να έχω έμβέλια τουλάχιστον 20 μέτρα με καλο σήμα.

 

τι προτεινετε να κάνω???

 

 

σκέφτομαι να συνδέσω στο μοντεμ αυτο

 

http://www.shark.sk/vypoctova-technika/sietove-prvky/tp-link-tl-wr841nd-bezdratovy-n-router-1x-wan-4x-lan-802-11n-300mbps-0/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να επεκτηνω το wifi και στο κήπο μου , το μόντεμ το έχω δίπλα στο παράθυρο, αλλα θέλω να έχω έμβέλια τουλάχιστον 20 μέτρα με καλο σήμα.

 

τι προτεινετε να κάνω???

 

 

σκέφτομαι να συνδέσω στο μοντεμ αυτο

 

http://www.shark.sk/vypoctova-technika/sietove-prvky/tp-link-tl-wr841nd-bezdratovy-n-router-1x-wan-4x-lan-802-11n-300mbps-0/

http://www.skroutz.gr/s/312431/D-Link-DAP-1160.html και αυτο επισης θα μπορουσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή και με καθόλου κόστος πατέντα είναι να βάλεις ένα πιάτο ή ένα καθρέφτακι πίσω από την κεραία του ρούτερ σου και να το στρέψεις προς τον κήπο...το χω δοκιμάσει πετυχαίνει ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ρούτερ έχεις φίλε; Εχεις πειράξει καθόλου την ισχύ που θα εκπέμπει μέσα απο τις ρυθμίσεις του;

 

όχι το έχω ετσι όπως μου το δώσαν

 

D-Link DSL-2641R

http://www.telekom.sk/osobne/pomoc-a-podpora/internetove-sluzby/modemy-a-routre/d-link-dsl-2641r/

 

(η γυναίκα μου έβαλε τον κωδικό στην σελίδα του μόντεμ και τον ξέχασε..... :-( και έτσι δεν έχει πειραχτει τπτ. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καλό ρουτεράκι..Τουλάχιστον δεν είναι και χάλια.

Γενικά δοκίμασε να το βάλεις κάπου ψηλά και οσο μπορείς πιο μακρυα απο εμπόδια και αν δεν δουλέψει και αυτό τότε πάμε στην αγορά πρόσθετου εξοπλισμού ( Access Point )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καλό ρουτεράκι..Τουλάχιστον δεν είναι και χάλια.

Γενικά δοκίμασε να το βάλεις κάπου ψηλά και οσο μπορείς πιο μακρυα απο εμπόδια και αν δεν δουλέψει και αυτό τότε πάμε στην αγορά πρόσθετου εξοπλισμού ( Access Point )

τώρα που έχει αρχίσει η άνοιξη και θέλω όταν θα δουλευω από το σπίτι να το κάνω από τον κήπο και το πρόβλημα είναι πώς τα σπίτια εδώ έχουν χόντρους τοίχους και έξτρα μόνωση και το σήμα ( καμιά 30 μέτρα από το μόντεμ ) στον κήπο είναι πολύ αδύναμο.

 

http://www.shark.sk/vypoctova-technika/sietove-prvky/tp-link-tl-wr941nd-bezdr-n-router-1x-wan-4x-lan-802-11n-draft-2-0-300mbps-0/

αύτο πήρα και θα το συνδεσώ στο αλλο μόντεμ και θα το έχω στην βεράντα.

 

ξέρεις μήπως πως μπορώ να μπώ στην ιστοσελίδα του μόντεμ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το pdf manual της συσκευής που πήρες. Δες το μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι αυτό εδω.

 

Στην πίσω πλευρά θα έχει κολλημένο ενα αυτοκολλητάκι το οποίο θα λέει όλα τα απαραίτητα στοιχεία σύνδεσης. Απ'οτι είδα στο manual η ip του router είναι 192.168.0.1. To username & password θα το λέει απο πίσω.

 

Απο κει θα μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του και να κάνεις ότι αλλαγή θελεις! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να περνες(δεν ξερω αμα παιζει και αυτο) ενα Repeater.να πιανει το σημα ασυρματα και να δινει ασυρματα.κατα τα αλλα αν παιξεις με καλωδιο υπαρχουν 2-3 διαφορετικες λυσεις για να πετυχει αυτο που θες.απλα για αρχη σιγουρα θα πρεπει να εχουν διαφορετικη Ip τα 2 ρουτερ μεταξυ τους.

αν δεν σε βολευει με τον απλο τροπο δηλαδη να κουμπωσει το adsl router σου στην wan και να παιξει τοτε μπορεις να κανεις το απλο για να παιξει.

βαζεις στο tp link μια Ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router και μετα τα ενωνεις με καλωδιο ethernet οχι απο lan σε wan αλλα απο lan σε lan.κλεινεις τον dhcp στο tp link και εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να περνες(δεν ξερω αμα παιζει και αυτο) ενα Repeater.να πιανει το σημα ασυρματα και να δινει ασυρματα.κατα τα αλλα αν παιξεις με καλωδιο υπαρχουν 2-3 διαφορετικες λυσεις για να πετυχει αυτο που θες.απλα για αρχη σιγουρα θα πρεπει να εχουν διαφορετικη Ip τα 2 ρουτερ μεταξυ τους.

αν δεν σε βολευει με τον απλο τροπο δηλαδη να κουμπωσει το adsl router σου στην wan και να παιξει τοτε μπορεις να κανεις το απλο για να παιξει.

βαζεις στο tp link μια Ip στο ιδιο δικτυο με το adsl router και μετα τα ενωνεις με καλωδιο ethernet οχι απο lan σε wan αλλα απο lan σε lan.κλεινεις τον dhcp στο tp link και εισαι ετοιμος.

τελικά πήρα ένα Repeater

 

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

repeater.παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα

access point.παιρνει ενσυρματα δινει ασυρματα

client η θα το δεις και με αλλα ονοματα.wireless client κτλ.παιρνεις ασυρματα δινεις ενσυρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγω να επεκτείνω την σύνδεση που έχω, στο από κάτω διαμέρισμα, σκεφτόμουν να ρίξω καλώδιο από το παράθυρο και να συνδέσω ενα access point. θα ηθελα να εχω και ασυρματη αλλα να υπαρχει η επιλογη και για ενσυρματη συνδεση.

 

Τη λυση προτείνετε? Forthenet σύνδεση εχω με το Thomson Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...