Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ηχεία Logitech Z-5500


gk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχη μετρησε για βραχυκυκλωμα ολα τα τρανζιστορ εξοδου αυτα δηλαδη που οδηγουν την εξοδο των ηχειων. Ειναι τα μεγαλα τρανζιστορ που βιδωνουν στην ψυξτρα και εχουν την θερμοαγωγιμη παστα. Βαζεις το πολυμετρο στη λειτουργια ωμ η μπιπερ και μετρας αναμεταξυ τους τα 3 ποδαρακια των τρανζιστορ αν ειναι βραχυκυκλωμενο καποιο θα σου δειξει πολυ μικρη αντισταση η θα σφυριζει το πολυμετρο. Κανονικά πρεπει να τα ξεκολησεις απο πανω απο το κυκλωμα αλλα λογικα αν ειναι καποιο βραχυκυκλωμενο  θα το μετρησει και ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη μετρησε για βραχυκυκλωμα ολα τα τρανζιστορ εξοδου αυτα δηλαδη που οδηγουν την εξοδο των ηχειων. Ειναι τα μεγαλα τρανζιστορ που βιδωνουν στην ψυξτρα και εχουν την θερμοαγωγιμη παστα. Βαζεις το πολυμετρο στη λειτουργια ωμ η μπιπερ και μετρας αναμεταξυ τους τα 3 ποδαρακια των τρανζιστορ αν ειναι βραχυκυκλωμενο καποιο θα σου δειξει πολυ μικρη αντισταση η θα σφυριζει το πολυμετρο. Κανονικά πρεπει να τα ξεκολησεις απο πανω απο το κυκλωμα αλλα λογικα αν ειναι καποιο βραχυκυκλωμενο  θα το μετρησει και ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αυτά. ίσως σε βοηθήσει

πήγαινε κάτω κάτω στη σελιδα

τέταρτη παράγραφος από το τέλος

 

http://www.head-fi.org/t/657715/almis-logitech-z-5500-mod-high-end-upgrade-for-the-speaker-system

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Να και η δικιά μου περίπτωση...
Δεν ανάβουνε τα ηχεία και όταν ανάψουνε, μετά απο ώρες εκτός πρίζας, θα σβήσουνε αν βάλω να ακούσω κάτι στο ~20% της έντασης ή πιο πάνω.
Στα δικά μου βλέπω περισσότερη σιλικόνη και hot glue απο τις φωτογραφίες του παιδιού πιο πάνω. βλέπω επίσης και την διαβρωση( ; ) με καφέ χρώμα.
Ακούω προτάσεις επισκευής... :)
 

IMG_9376.jpg
 
IMG_9377.jpg
 
IMG_9378.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να και η δικιά μου περίπτωση...

Δεν ανάβουνε τα ηχεία και όταν ανάψουνε, μετά απο ώρες εκτός πρίζας, θα σβήσουνε αν βάλω να ακούσω κάτι στο ~20% της έντασης ή πιο πάνω.

Στα δικά μου βλέπω περισσότερη σιλικόνη και hot glue απο τις φωτογραφίες του παιδιού πιο πάνω. βλέπω επίσης και την διαβρωση( ; ) με καφέ χρώμα.

Ακούω προτάσεις επισκευής... :)

 

 

IMG_9376.jpg
 
IMG_9377.jpg
 
IMG_9378.jpg

 

 

Βλέπω μια μαυρίλα-κάψιμο και έχω την εντύπωση πως έχει σκάσει πυκνωτής. Παραθέτω την εικόνα με το κάψιμο (κυκλωμένο) και από μια άλλη που είναι σωστή (νομίζω πως είναι το ίδιο σημείο).

 

Καλό είναι να το δει κάποιος ηλεκτρονικός.

 

post-219161-0-14324100-1476792407_thumb.jpg

post-219161-0-02428000-1476792405_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλαξε ολους τους πυκνωτες με καινουργιους ,λογικα δεν ειναι αλλη η βλαβη σου την στιγμη που σου δουλευει στο 20%

Πολλα προβληματα λυθηκαν αλλαζοντας τους πυκνωτες του z5500 στο διαδικτυο και φυσικα η ποιοτητα του ηχου καλυτερευσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...