Προς το περιεχόμενο

Φήμες για επιστροφή του Start button στην επόμενη αναβάθμιση των Windows 8


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσεις που θελετε το λειτουργικο να το παραμετροποιειτε οπως γουσταρετε, υπαρχουν και 3d party apps, και υπαρχουν τα windows 7, και υπαρχουν και τα αλλα λογισμικα.
Ειναι τοσο απλο.

Τωρα θα μου πεις, τα χανετε χωρις start button, 3d apps θα βρειτε η θα μαθετε αλλο λογισμικο?
Οποτε ας μεινετε στα 7 παιδια.
Ακου εκει, θελετε επιλογες σε ολα.

Για το μετρο, για το start, για το aero.
Αν ηταν ετσι, θα μας εδειναν το λογισμικο να το φτιαξουμε εμεις οπως θελουμε. Dumb mindf**ks.

Εdit: Επιτελους, μου εφυγε το ban στο Insomnia και βρηκα λογο για να ανοιξω το πισι μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσεις που θελετε το λειτουργικο να το παραμετροποιειτε οπως γουσταρετε, υπαρχουν και 3d party apps, και υπαρχουν τα windows 7, και υπαρχουν και τα αλλα λογισμικα.

Ειναι τοσο απλο.

Τωρα θα μου πεις, τα χανετε χωρις start button, 3d apps θα βρειτε η θα μαθετε αλλο λογισμικο?

Οποτε ας μεινετε στα 7 παιδια.

Ακου εκει, θελετε επιλογες σε ολα.

Για το μετρο, για το start, για το aero.

Αν ηταν ετσι, θα μας εδειναν το λογισμικο να το φτιαξουμε εμεις οπως θελουμε. Dumb mindf**ks.

 

Εdit: Επιτελους, μου εφυγε το ban στο Insomnia και βρηκα λογο για να ανοιξω το πισι μου. :P

Όταν ο καταναλωτής δεν τα αγοράζει γιατί δεν τον βολεύουν δεν σημαίνει ότι τα ‘χάνει’ χωρίς start button… οκ Αϊνστάιν ; Το αν έχεις 8 μπράβο σου αλλά δεν θα μας κράξεις επειδή λέμε και την γνώμη μας.. Άκου εκεί να αγοράζουμε και apps ..  στην MS δουλεύεις και θα μας πεις τι να κάνουμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω άλλο! Τη μια καταργεί το dos και μας αναγκάζει να πάρουμε ποντίκι. Μετά δεν βγάζει update για να βλέπουν τα windows 95 δίσκους 4tb. Δεν δίνει τα Windows 7 σε δισκέτες. Σταματάει τα Windows 95 και με αναγκάζει να αγοράσω λειτουργικό. Ε, με βάζει να πατήσω και ένα κουμπί παραπάνω για να δω το desktop, θα πάω να φουνταρω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν δεν μου δοθεί τρόπος να μπορέσω να τα έχω customized για pc με mouse και όχι για touch screen δεν πρόκειται να τα βάλω τουλάχιστον μέχρι να αντιμετωπίσω προβλήματα συμβατότητας με τα 7. Στο laptop το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν ghost τον δίσκο χωρίς καν να τα bootaro και μετά install τα 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα bootaρουν πιο γρήγορα. Αυτό τι σημαίνει; Μακάρι να επαναφέρουν το start με το menu που είχε. Έχω τακτοποιήσει το metro ui αλλά πραγματικά δεν το χρησιμοποιώ. Προτιμώ να μπαίνω με τον κλασικό τρόπο.

 

Το ότι bootάρι σφαίρα και τρέχει σφαίρα δεν σου λέει τίποτα ;;;;

Επίσης μια απορία έχω ρε φίλε, αν δεν χρησιμοποιείς το Metro UI πως ανοίγεις εφαρμογές κάθε φορά; έχεις γεμίσει με συντομεύσεις την επιφάνεια εργασίας ή κάθε φορά πας Υπολογιστής μου /Prorgram files κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι bootάρι σφαίρα και τρέχει σφαίρα δεν σου λέει τίποτα ;;;;

Επίσης μια απορία έχω ρε φίλε, αν δεν χρησιμοποιείς το Metro UI πως ανοίγεις εφαρμογές κάθε φορά; έχεις γεμίσει με συντομεύσεις την επιφάνεια εργασίας ή κάθε φορά πας Υπολογιστής μου /Prorgram files κλπ κλπ 

 

Μα ειναι τοσο δυσκολο πια να καταλαβετε οτι τα παραπονα αρχιζουν και τελειωνουν στο interface? Φορτωνουν σφαιρα, ναι και εχουν και αλλα προτερηματα.

Τα αρνηθηκε κανεις? Παραπονιομαστε για αυτα που αφαιρεσε χωρις πραγματικο λογο.

 

Επρεπε να βαλετε 8 για να ανακαλυψετε οτι μπορειτε να πληκτρολογησετε το ονομα μιας εφαρμογης στο search για να την τρεξετε? Και στα 7 γινεται αλλα προφανως δεν σας ενδιεφερε γιατι δουλευατε με το start μια χαρα.

Τωρα πια ομως εχει γινει ο trendy τροπος να ανοιγετε εφαρμογες και να τη λετε σε οποιον δε γουσταρει να χρησιμοποιει 2 χερια για κατι που μεχρι προτινος εκανε με 1. (προληπτικο σχολιο: δεν θελω ερωτησεις του τι θα κανω με το αλλο χερι :P)

 

Συντομευσεις στην επιφανεια εργασιας δεν εχω παρα ελαχιστες. Ουτε πανω στην taskbar γιατι θελω το χωρο για τα ανοιχτα προγραμματα μονο αλλιως μπερδευομαι.

Τα shortcuts για τα 15 προγραμματα που χρησιμοποιω πιο συχνα ειναι pinned στο start menu και αμεσα προσβασιμα. Τα υπολοιπα ειναι στο all programs, που παλι ειναι custom ωστε να περιλαμβανει αλλα shortcuts και κανενα απο την πρωτη λιστα.

 

Εδω και 10 χρονια, απο τοτε που εβαλα XP χρησιμοποιω αυτη τη λογικη και δεν εχω βρει καλυτερη. Φυσικα χρησιμοποιω 8 ομως πλεον

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Resistance to change είναι η μεγαλύτερη μαλακία που μπορεί να επιρρεάσει τις εξελίξεις. Απλά οι εταιρίες που οδηγούν τις εξελίζεις πρέπει να ακούνε την αγορά, αλλά πολλές φορές η γκρίνια και η αρτηριοσκλήρωση δεν είναι προς βόήθειά τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις που θελετε το λειτουργικο να το παραμετροποιειτε οπως γουσταρετε, υπαρχουν και 3d party apps, και υπαρχουν τα windows 7, και υπαρχουν και τα αλλα λογισμικα.

Ειναι τοσο απλο.

Τωρα θα μου πεις, τα χανετε χωρις start button, 3d apps θα βρειτε η θα μαθετε αλλο λογισμικο?

Οποτε ας μεινετε στα 7 παιδια.

Ακου εκει, θελετε επιλογες σε ολα.

Για το μετρο, για το start, για το aero.

Αν ηταν ετσι, θα μας εδειναν το λογισμικο να το φτιαξουμε εμεις οπως θελουμε. Dumb mindf**ks.

 

Εdit: Επιτελους, μου εφυγε το ban στο Insomnia και βρηκα λογο για να ανοιξω το πισι μου. :P

Στα 7 μένουμε, αλλά τα ακούμε και για αυτό επειδή υπονομεύουμε τη m$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που υπαρχει το explore,το κλασσικο σταρτ,ειτε στα vista/7 είτε στα 8 είναι περιττό!

Ο μονος λογος ύπαρξής του ειναι η συνήθεια,οπως γίνεται πάντα με ολα τα απομεινάρια των προηγουμενων εποχών!

Πάμε παρακάτω,με ή χωρίς το OLD start menu!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα πραγματα

 

1) δεν χρειαζεται να κανετε shortcuts στο desktop οταν ειστε στο start επιλεγετε την εφαρμογη και με δεξι κλικ κανετε (pin to taskbar-καρφιτσωμα στην γραμμη εργασιας )

 

2) οταν ειστε στην επιφανεια εργασιας και θελετε να κλεισετε τον υπολογιστη πατατε alt+f4

 

3) οταν με το ποντικι πηγαινετε στην επιφανεια εργασιας κατω αριστερα και πατισετε δεξι κλικ σας βγαζει μενου επιλογων

 

 

μην τα τραγικοποιειτε τα πραγματα για ενα κουμπι :)

 

η τεχνολογια προχωραει πρεπει να προσαρμοζεστε μερικοι κανετε σαν τους υπαλληλους του δημοσιου που σε καθε τι καινουργιο τρομαζουν :)

 

αν ηταν ετσι να ειχαμε ολοι windows 95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τεχνολογία πρέπει να δοκιμάζεις και να τολμάς αν θες να πας μπροστά. Τρανό παράδειγμα η apple που άλλαξε τον τρόπο που βλέπουμε το κινητό τηλέφωνο.

Οπότε αν η MS δεν μπορεί να ξεφύγει από ένα ηλίθιο start button τότε μάλλον δεν έχει να προσφέρει τίποτα περισσότερο από εδώ και πέρα.

ΥΓ: Δεν είχα ούτε έχω iphone η άλλο apple προϊόν άλλα η αλήθεια να λέγεται.

 

Η apple άλλαξε το τηλέφωνο όπως λες και η λογική ήταν ότι το έκανε πολύ απλό για τα δεδομένα του smartphone ώστε να γίνει mainstream και να το χρησιμοποιεί και η κουτσή μαρία (με την καλή έννοια). Το έκανε αυτό τη στιγμή που η τότε κυρίαρχος Nokia πάλευε με 3 διαφορετικές εκδόσεις Symbian ανάλογα τη συσκευή, και εν τέλει το αποτέλεσμα ήταν ότι πάντα έμενε τηλέφωνο, όχι smartphone. Τραγικοί mobile browsers, τραγικό content management, τραγικές εφαρμογές. Η apple όλα αυτά τα πήγε 3 επίπεδα πάνω.

 

Την λογική αυτή της απόλυτης ευκολίας την έχουν υιοθετήσει σε όλα τα προιόντα, τα οποία είναι πολύ straightforward για να τα χρησιμοποιούν ακόμα και αυτοί που δεν γνωρίζουν. Και προφανώς τα πουλάει στις αντίστοιχες premium τιμές.. 

 

 

Απο κεί και πέρα, υπάρχει λόγος που ακόμα και η ίδια η Apple που έχει εκατομύρια άτομα iOS users είτε iphone είτε ipad ΔΕΝ πήγε (ακόμα) σε τόσο unification του interface. 

 

Άλλο το tablet, και άλλο το desktop/laptop, το πείραμα το δοκίμασε η Microsoft και απέτυχε, από κει και πέρα τα παράπονα ολων ήταν ότι θα θέλαμε να υπάρχει επιλογή του interface. Δεν το έκανε, και τώρα θα τρέξει να μαζέψει τα σπασμένα για ΔΕΥΤΕΡΗ φορά, καθώς η πρώτη ήταν όταν έδωσε δυνατότητα upgrade στα 8 με 30 ευρώ βλέποντας ότι δεν τα αγόραζε λιανική κανένας, τη στιγμή που πάντα τα χρέωνε απίστευτα ποσά σε όλα τα προηγούμενα λειτουργικά. 

 

 

Δεν είναι θέμα λοιπόν το να πας μπροστά, αλλά το ΠΩΣ επιλέγεις να πας μπροστά χωρίς να φας τα μούτρα σου και πρακτικά να πάει σχεδόν άπατο εμπορικά ένα λειτουργικό το οποίο σαν features είναι το καλύτερο που έχεις βγάλει μέχρι στιγμής... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grow Up boy, κλαις για ενα κουμπακι που ειναι 3000000 φορες κατωτερο απο το μετρο.

Όταν ο καταναλωτής δεν τα αγοράζει γιατί δεν τον βολεύουν δεν σημαίνει ότι τα ‘χάνει’ χωρίς start button… οκ Αϊνστάιν ; Το αν έχεις 8 μπράβο σου αλλά δεν θα μας κράξεις επειδή λέμε και την γνώμη μας.. Άκου εκεί να αγοράζουμε και apps ..  στην MS δουλεύεις και θα μας πεις τι να κάνουμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικος ελληνας. Δεν περιμενω κατι παραπανω απο ενα ελληνικο φορουμ.

Στα 7 μένουμε, αλλά τα ακούμε και για αυτό επειδή υπονομεύουμε τη m$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Polaki βιάζεσαι!Παρα πολυ μαλιστα!

Κανε λιγη υπομονη να μπει και η amd στη μαχη των οικονομικων και χαμηλής καταναλωσης soc και τοτε θα φανεί ποιο λογισμικο θα κυριαρχήσει στο μέλλον τοσο στη desktop όσο και στη mobile πλατφόρμα!

 

Οσο για την apple,τωρα που της τελιωσε το reinvent,ολοι ξέρουμε ή μπορούμε να φανταστούμε το μέλλον της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...