Προς το περιεχόμενο

Banished - city building strategy game


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα ενδιαφέρων indie game με city buliding στοιχεία αλλά με το ενδιαφέρων να είναι ότι ο τύπος που το φτιάχνει έχει στήσει την μηχανή γραφικών από το μηδέν!

Εδώ είναι το official site του παιχνιδιού

 

 

http://www.shiningrocksoftware.com/?page_id=680

 

 

A4-1024x576.jpg

 

ενώ εδώ έχουμε μια πρώτη ματιά από την alpha έκδοση του

 

 

και εδώ μια παρουσιάση του από το rts site rock,paper

 

http://www.rockpapershotgun.com/2013/03/22/simsettlement-banished-is-about-survival-and-life/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Επαναφερω το θεμα γιατι κυκλοφορει το παιχνιδι σε 2 μερες! Τιμη 20$, νομιζω μεσω steam. Για οσους θελουν να δουν ενα let's play:

 

 

Φαινεται πολυ προσεγμενο,μεσα στις επομενες βδομαδες θα βγει και ενα mod kit,οποτε υπαρχει μελλον;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίμενα πως και πως, μέχρι και στο calendar το είχα βάλει. Αλλά τώρα που βγήκε δεν έχω χρόνο να το παίξω.....

 

Πείτε κανένα σχόλιο από την πρώτη επαφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν άντεξα και το πήρα, αν και θα μισώ τον εαυτό μου για πάντα.

 

Τα λεφτά του πιστεύω ότι τα αξίζει με το παραπάνω, αρκεί να σ'αρέσει το genre βέβαια που δεν κάνει για όλους. Υπάρχουν αρκετά bugs διαφορετικής σοβαρότητας, καθως και πιθανά προβλήματα με ΑΙ, αν και για μένα το gameplay σε κάνει να τα ξεχνάς.

 

Το gameplay μου θυμίζει τα πρώτα Settlers, με έμφαση στο αποτελεσματικό δίκτυο παραγωγής και διανομής. Γι'αυτό λέω αν σ'αρέσει το genre, πρέπει να μη βαριέσαι να στήνεις τέτοιες πόλεις γιατί δεν έχει κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή (ούτε πόλεμο, ούτε εξέλιξη, απλά φτιάχνεις μια μεγαλύτερη πόλη).

 

Η ισορροπία της παραγωγής είναι πολύ λεπτή και ευάλωτη, μπορείς πολύ άνετα να πάρεις μια απόφαση που θα καταστρέψει ολόκληρη την πόλη. Ή να συμβεί κάποια καταστροφή που θα οδηγήσει σε αλυσιδωτή αντίδραση που θα γεμίσει 5 νεκροταφεία. Πρέπει να χτίζεις ανάλογα δηλαδή, και να προσεύχεσαι. Και να χτίζεις νεκροταφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λέει ο Cryptic από πάνω . 

Το χωρίο μου έχει πάει να φτάσει στο αμήν 5 φορές και είμαι στο έτος 83

Στην προηγούμενη κρίση με έσωσε το ότι είχα άσυλο για τους άστεγους και μπόλικες προμήθειες δεν πέθανε κόσμος όπως τις άλλες φορές .

 

post-200402-0-25806200-1392999448_thumb.jpg

 

υγ.

http://youtu.be/mzChAVAVSFI?t=1m5s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τωρα το ξεκινησα. Υπαρχει καποια εξελιξη για το παιχνιδι; Θα προστεθουν αλλα πραγματακια; Ισως τιποτα πολεμοι με αλλα χωρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το ξεκινησα. Υπαρχει καποια εξελιξη για το παιχνιδι; Θα προστεθουν αλλα πραγματακια; Ισως τιποτα πολεμοι με αλλα χωρια;

Περιμένουμε patch με νέα κτήρια και rebalance των τροφών. Πόλεμοι δεν παίζουν.

Αν και έχω ρίξει καμιά 40αρια ώρες, είναι πολύ βαρετό. Ακολουθείς την ίδια πεπατημένη και η εξέλιξη είναι αργή, ενω από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει την αγωνία της επιβίωσης και καταλήγει βαρετό.

Αν δεν είχα ανάγκη ηρεμίας αυτόν τον καιρό, δεν θα το έπαιζα ούτε 10 ώρες. Αλλά χρειάζομαι ένα Settlers 2 για να χαλαρώνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εμενα παντως μου φαινεται πολυ ωραιο.

Ειδικα για καμενους με city building σαν και μενα θα ειναι καλο!

Εσας ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα το δοκιμάσω και εγώ..... ^_^ Για να δούμε τι θα δούμε...
Μπράβο πάντος στο Developer για την προσπάθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει αρκετά που το έχω βάλει αυτές τις μέρες. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά αλλά το tutorial που έπαιξα είναι μια χαρά game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενθουσιαστεί με το παιχνίδι. Μου ήτανε λίγο δύσκολο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω(ακόμα μου είναι δύσκολο) αλλά είναι αρκετά καλό.
Γενικώς έχω ενθουσιαστεί με ένα παιχνίδι τόσο "απλό" και "μικρό" . Τέτοια ταλέντα δεν πρέπει να πηγαίνουνε χαμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...
Στις 9/5/2014 στις 9:46 ΜΜ, hurin είπε

Αν και έχω ρίξει καμιά 40αρια ώρες, είναι πολύ βαρετό. Ακολουθείς την ίδια πεπατημένη και η εξέλιξη είναι αργή, ενω από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει την αγωνία της επιβίωσης και καταλήγει βαρετό.

Αν δεν είχα ανάγκη ηρεμίας αυτόν τον καιρό, δεν θα το έπαιζα ούτε 10 ώρες. Αλλά χρειάζομαι ένα Settlers 2 για να χαλαρώνω...

Εμπρός λοιπόν καλό μου φτυάρι!

Ελπίζω να μην το βρω κι εγώ βαρετό, είχα βλέψεις για το παιχνίδι και είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια. Ευτυχώς έχω και άλλες επιλογές αλλά μου φαίνεται σκέτο ηρεμηστικό. Έριξα μια ματιά στα tutorials σήμερα και μου άρεσε, απλό και άμεσο αν και το interface θα μπορούσε να είναι πιο ευκρινές και καλαίσθητο.

Αν δε μου καθήσει καλά, επιλέγω ανάμεσα σε Tropico, Patrician 3 και Northgard. Θέλω να του δώσω μια τίμια ευκαιρία όμως, οπότε αν κάποιος έχει κάποια σχόλια ή συμβουλές ευπρόσδεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...