Προς το περιεχόμενο

Banished - city building strategy game


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Εμπρός λοιπόν καλό μου φτυάρι!

Ελπίζω να μην το βρω κι εγώ βαρετό, είχα βλέψεις για το παιχνίδι και είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια. Ευτυχώς έχω και άλλες επιλογές αλλά μου φαίνεται σκέτο ηρεμηστικό. Έριξα μια ματιά στα tutorials σήμερα και μου άρεσε, απλό και άμεσο αν και το interface θα μπορούσε να είναι πιο ευκρινές και καλαίσθητο.

Αν δε μου καθήσει καλά, επιλέγω ανάμεσα σε Tropico, Patrician 3 και Northgard. Θέλω να του δώσω μια τίμια ευκαιρία όμως, οπότε αν κάποιος έχει κάποια σχόλια ή συμβουλές ευπρόσδεκτα.

Ακόμα το θυμάμαι, ζεν κατάσταση μέχρι να κάνεις την λάθος επιλογή, οπότε και θα το πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tobajara είπε

Εμπρός λοιπόν καλό μου φτυάρι!

Ελπίζω να μην το βρω κι εγώ βαρετό, είχα βλέψεις για το παιχνίδι και είχα ακούσει πολύ καλά σχόλια. Ευτυχώς έχω και άλλες επιλογές αλλά μου φαίνεται σκέτο ηρεμηστικό. Έριξα μια ματιά στα tutorials σήμερα και μου άρεσε, απλό και άμεσο αν και το interface θα μπορούσε να είναι πιο ευκρινές και καλαίσθητο.

Αν δε μου καθήσει καλά, επιλέγω ανάμεσα σε Tropico, Patrician 3 και Northgard. Θέλω να του δώσω μια τίμια ευκαιρία όμως, οπότε αν κάποιος έχει κάποια σχόλια ή συμβουλές ευπρόσδεκτα.

Ίσως μπορείς να checkάρεις και το Foundation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/6/2022 στις 3:33 ΜΜ, hurin είπε

Ακόμα το θυμάμαι, ζεν κατάσταση μέχρι να κάνεις την λάθος επιλογή, οπότε και θα το πληρώσεις.

Είναι όντως τελείως ζεν, την περισσότερη ώρα κοιτάζω την οθόνη υπνωτισμένος ακούγοντας τη μουσικούλα στα όρια της αποβλάκωσης.

Από εκεί και πέρα δεν ξετρελάθηκα σαν πρώτη - αρκετά πλήρη - επαφή. Βρήκα σχετικά εύκολα μια μεθοδολογία και αναλογία να κάνω τη δουλειά μου και χωρίς πολλές δυσκολίες έχω έναν αχυρώνα στο 100% με 8-9 είδη φαγητού, κατασκεύασα λατομείο και στήνω μια καινούρια συνοικία με πετρόχτιστα σπίτια. Μόνο μικρό πρόβλημα ο σχετικά μικρός πληθυσμός, που δε μου επιτρέπει πολλές απώλειες στο λατομείο.

Μου άρεσε το ότι στην αρχή το παραμικρό μπορεί να οδηγήσει στην καταστροφή. Αν βάλεις το λάθος άτομο στη λάθος δουλειά ή αν χτίσεις κάτι τη λάθος στιγμή μπορείς πολύ εύκολα να καταλήξεις λιμασμένος, ξυλιασμένος ή γενικά ταλαιπωρημένος. Δε μου άρεσε το περιορισμένο gameplay που μόλις λύσεις το θέμα του φαγητού χάνει αρκετό από το ενδιαφέρον του και ο ποοολύυυ αααργόοοος ρυυυυθμόοοος. Εντάξει, δεν παίζω Factorio, αλλά έπεσα σε αρκετά κενά διαστήματα που περίμενα απλά να μαζευτεί κάτι. Δεν ξέρω γιατί έχει τέτοιες βαθμολογίες στο Steam, ίσως λόγω mods. Γενικά ένα συμπαθητικό, περιορισμένο παιχνίδι μικρής συγκριτικά κλίμακας που δεν είναι casual αλλά δε μπορεί να σταθεί απέναντι σε management sims της προκοπής. Θα το προχωρήσω λίγο να δω αν αλλάξει κάτι αλλά γενικά δεν...

EDIT - μια αρνητική έκπληξη - ίσως όμως όχι και τόσο - είναι η απουσία ενός οικονομικού/ παραγωγικού μοντέλου της προκοπής. Ενώ θα μπορούσαν να είχαν συνδυαστεί ωραία οι παραγωγές αγαθών (πχ από στάρι να κρατάς σανό για τις αγελάδες ή από καλαμπόκι να φτιάχνεις ζωοτροφές), αυτό είναι σε πολύ απλό βαθμό και χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις πέραν της "κακής σοδειάς". Οι φθίνουσες οικονομίες κλίμακας απουσιάζουν, η παραγωγή ζώων και καρπών είναι ακριβώς η ίδια, οι αλληλοσυνδέσεις μεταξύ των πρώτων υλών είναι λίγες και κυρίως στις πολύ βασικές, και εντάξει, σκοτώνεις ζαρκάδια για να φτιάξεις ρούχα και χρησιμοποιείς αχλάδια για να φτιάξεις σναπς, πρέπει να χαρώ τώρα?

Είναι πολύ περισσότερο στα βήματα του Anno παρά του Tropico ή ενός σοβαρού simulator. Όσοι θέλουν κάτι ηρεμηστικό, αργό και σχετικά ρηχό το προτείνω, αλλιώς ετοιμάζομαι να μπω στο "endgame" και δεν υπάρχει κάτι να με κρατήσει μετά από 20-30 ώρες.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...