Προς το περιεχόμενο

mobo αλλαγη


C0uP_d3_GrAcE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Μια ερωτησουλα! εχω αυτη τη mobo http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-Z77M-D3H-s-1155-Z77-DDR3-HDMI.htm

 

λεω να αλλαξω και να παω σε αυτη

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32512&cat=3

 

θελω να μαθω αν αξιζει γενικοτερα και τι θα κερδισω και αν με το συστημα μου θα εχω συμβατοτητα!

 

Υ.Γ Το κουτι μου ειναι αυτο http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=33164&cat=1 και ειχα m-atx αυτη ειναι ATX θα εχω θεμα?

 

thanks :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κερδίσεις σε δυνατότητες overclocking του επεξεργαστή αρκετά και θα μπορείς να κάνεις cf/sli x8 και όχι x4. Χρειάζεσαι το thundebolt? Αν όχι, η extreme 6 βγαίνει φτηνότερα χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κερδίσεις σε δυνατότητες overclocking του επεξεργαστή αρκετά και θα μπορείς να κάνεις cf/sli x8 και όχι x4. Χρειάζεσαι το thundebolt? Αν όχι, η extreme 6 βγαίνει φτηνότερα χωρίς αυτό.

Δεν εχω ιδεα για το thundebolt τι ειναι ^^ Θα ειμαι οκ κατα τα αλλα σε συμβατοτητα (δες την υπογραφη μου) Και με το μεγεθος και το κουτι μ? thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι στο μελλον να παρω ακομα μια καρτα οπως εχω και να τις εχω μαζι! Και θα αρχισω και o/c και δεν ξερω αν ειναι τοσο καλη για αυτα τα 2! Για αυτο θελω αλλαγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το o/c και το cf στο μελλον με ενδιαφερει! Τι εννοεις "νεκρο socket παλι"?

Η παραγωγή του s1155 τελειώνει(αν δεν έχει ήδη τελειώσει) έρχεται το s1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβείς σε μια τέτοια αλλαγή. Η μητρική που έχεις ήδη μπορεί να μην είναι και η καλύτερη για oc, αλλά σίγουρα δεν είναι και κακή. Επίσης όταν θα πάψει να σε καλύπτει η 7870 XT, πούλησέ την και πάρε τότε μια καινούρια ανώτερη.. Αλλά το να αλλάξεις μητρική (και μάλιστα σε socket που μας χαιρετά) θα συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω πως είναι κακή επιλογή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TS, δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβείς σε μια τέτοια αλλαγή. Η μητρική που έχεις ήδη μπορεί να μην είναι και η καλύτερη για oc, αλλά σίγουρα δεν είναι και κακή. Επίσης όταν θα πάψει να σε καλύπτει η 7870 XT, πούλησέ την και πάρε τότε μια καινούρια ανώτερη.. Αλλά το να αλλάξεις μητρική (και μάλιστα σε socket που μας χαιρετά) θα συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω πως είναι κακή επιλογή.  

Δικιο εχεις αλλα οταν θα ειναι το καινουργιο socket , ο επεξεργαστης λογικα δεν θα ειναι συμβατος οποτε θα θελει και αυτος αλλαγη κτλ κτλ οποτε παλι θα θελει χρηματα...επισης ενας λογος που θελω αλλαγη ειναι απο 1600 ραμ να βαλω 2400mhz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 2 χρόνια η intel βγάζει καινούριο socket, οπότε το επόμενο (1150) λογικά μπορείς απλά να το προσπεράσεις μιας και ήδη έχεις ivy-bridge. Εκτός βέβαια αν κάνεις κάτι πολύ εξεζητημένο (Εσύ κάνεις??). Άρα όταν θα πας για αναβάθμιση θα τα αλλάξεις πακέτο cpu+mobo (ίσως και ram με ddr4?? Ποιος ξέρει..) ανάλογα με τα δεδομένα που θα υπάρχουν τότε. Επίσης εμφανή διαφορά στη χρήση αλλάζοντας τις 1600αρες με 2400αρες δε θα δεις, οπότε και πάλι είναι σπατάλη.. Με λίγα λόγια, φτάνουμε ξανά στο συμπέρασμα πως αξίζει να μείνεις όπως είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 2 χρόνια η intel βγάζει καινούριο socket, οπότε το επόμενο (1150) λογικά μπορείς απλά να το προσπεράσεις μιας και ήδη έχεις ivy-bridge. Εκτός βέβαια αν κάνεις κάτι πολύ εξεζητημένο (Εσύ κάνεις??). Άρα όταν θα πας για αναβάθμιση θα τα αλλάξεις πακέτο cpu+mobo (ίσως και ram με ddr4?? Ποιος ξέρει..) ανάλογα με τα δεδομένα που θα υπάρχουν τότε. Επίσης εμφανή διαφορά στη χρήση αλλάζοντας τις 1600αρες με 2400αρες δε θα δεις, οπότε και πάλι είναι σπατάλη.. Με λίγα λόγια, φτάνουμε ξανά στο συμπέρασμα πως αξίζει να μείνεις όπως είσαι.

Θα ηθελα να σε ευχαριστισω πολυ για τις συμβουλες σου, να εισαι καλα! ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...