Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για ταινία


movielover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!Εχω αρχίσει να γράφω το πρώτο μου σενάριο για ταινία. Φυσικά η ταινία αυτή δεν προγραμματίζεται για επαγγελματικους σκοπούς οσο για ερασιτεχνικούς (πχ Youtube, και ότι αλλο μπορει να παρουσιαστεί). Απλά δεν ξέρω τι παίζει από άποψη κάμερας και μετά μοντάζ?θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν απεθύνεσαι σε κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα κινηματογράφου. Πέραν των φοιτητών που έχουν τις πτυχιακές και μπορεί να ενδιαφερθούν, μπορείς να βρεις και φοιτητές που έχουν τόνους εξοπλισμού. 

Το να μπεις σε διαδικασία εσύ να αγοράσεις εξοπλισμό το βρίσκω άσκοπο. Ίσως αν νοίκιαζες καμία Canon DSLR με 3-4 φακούς και φώτα. Αλλά και πάλι αν δεν έχεις γνώσεις μοντάζ και λήψης τι θα κάνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο fylatos είναι πολύ σωστό, οι σπουδαστές κινηματογράφου είναι εξαιρετικά πιθανόν να ενδιαφερθούν. Επίσης, πέρα από το σενάριο, ξέρεις τίποτε από κινηματογραφική γλώσσα; Γιατί η πιό αποτελεσματική λήψη (και το μοντάζ φυσικά) είναι θέμα σκηνοθεσίας και δεν έχουν σχέση με το σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια!να στε καλα!ναι μαλλον αυτο θα κάνω που λέτε!η αληθεια ειναι πως οχι δεν έχω καποιες ιδιαιτερες γνωσεις, εχω ομως μερακι, που ελπιζω μαζι με τις γνωσεις των παιδιων να βοηθησει σε κάτι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι σοβαρό χρειαζετε πολλά λεφτά:

θέλεις σκηνοθέτη, ηχολήπτη, υπεύθυνο για τα φώτα,

(αν θες 3d χρειάζεται υπεύθυνο που θα στήνει τα + για τo motion tracking ο οποίος σε κάθε σκηνή θα πρέπει να ξέρει τις ρυθμίσεις της κάμερας),

Χρειαζετε strobes+reflectos+defussers+ ομπρέλες αρκετούς τρίποδες γερανό κλπ..

 

Για κάτι ερασιτεχνικό θέλει πολύ μελέτη και όρεξη..

Με μια dslr και ένα φακό 55-200 ένα προβολέα και κάνα reflector είσαι κομπλέ..

υπολογίζω τελείως αυθαίρετα κάνα 1000euro..

Μπορεις να γλιτώσεις τον προβολέα με γύρισμα σε εξωτερικό χώρο με συννεφιά ή στην ανατολή και δύση του ηλίου..

Δες εδώ για επεξεργασία video+effects: www.videocopilot.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να ασχοληθείς και να "χτίσεις" λίγο λίγο την "εργαλειοθήκη" σου, ξεκινάς από εδώ -> http://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagicpocketcinemacamera θεωρείται ο Μεσσίας των entry pro-grade...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια!!!!!!Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!!!!!!!Ησασταν κατι παραπανω απο κατατοπισιτκοι!ηδη χαζευω τα site που μου στειλατε.να στε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...