Προς το περιεχόμενο

ερωτηση κατασκευης


bluesattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να στερεωσω ενα κομματι ξυλου στον τοιχο χωρις να φαινονται τα εξαρτηματα στερεωσης.Αυτο το ξυλο θα ειναι ειτε πηχακι, ειτε σανιδα με την πλατια επιφανειας της στον τοιχο, ειτε καποιος  συνδυσμος, Π ας πουμε , αλλα σε καθε περιπτωση το παχος  θα ειναι μερικα εκατοστα .Δηλαδη δεν  ειναι ραφι οπου υπαρχει η πολυτελεια εκμεταλλευσης  κουφιου πολλων εκατοστων εσωτερικου του .Επισης θελω να εφαρμοζει στον τοιχο ,οποτε δεν βολευει καποιο ''κρεμαστακι'' αλλα θα εχει και ενα σχετικο βαρος , οποτε αν μπορει να υπαρξει καποιο ''κουμπωμα'' θελω να ειναι ισχυρο. Αυτα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι καποια ,ντιζο/συρταρωτο/ κουμπωτη κατασκευη. 

Εχετε καποια ιδεα ?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε 100 cm μηκος, 10 cm πλατος  και 4,5  cm παχος.Ουσιαστικα θα αποτελει την ''βαση'' για ενα διακοσμητικο το οποιο θα κολληθει πανω του εκ των προτερων , αναγκαστικα, αρα δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα κλασσικης στερεωσης με βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου είναι το πάχος, με τέτοιο πάχος δεν μπορείς να κάνεις "κρυφή" στερέωση, επέλεξε η κατασκευή να γίνει σε νοβοπαν 16mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω οτι ειναι το παχος .Ειναι και το ψιλοβαρος γιατι αλλιως μπορει να σκεφτομουνα  και κατι σε μαγνητες χωνευτους.Με το νοβοπαν τι θα κερδισω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πρόβλημα το πάχος;

 

Μπορείς να βάλεις μακριές καβίλιες. Το έχω κάνει για ένα ράφι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.Μπορείς να βάλεις μπόλικες για σιγουριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το νοβοπαν θα "φυτέψεις" καβιλιες είτε ξύλινες είτε μεταλλικές στον τοίχο και στο νοβοπαν και δεν θα φαίνεται τίποτα.

 

 

Δες αυτό το μικρο ραφακι το εχω "καρφωμένο" στον τοίχο χωρίς να φαίνεται απολύτως τίποτα. (δεν είναι και τόσο καλή η φώτο)

 

pcR9tD.png

 

 

 

Αυτες ειναι οι μεταλλικες

quick-set_1.jpg

 

 

Αυτές είναι οι ξυλινες

38245298365039860.jpg

 

 

 

Πιστεύω να καταλαβαίνεις πως χρησιμοποιούνται



Γιατί είναι πρόβλημα το πάχος;

 

Μπορείς να βάλεις μακριές καβίλιες. Το έχω κάνει για ένα ράφι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος.Μπορείς να βάλεις μπόλικες για σιγουριά

 

 

ΟΟΟΟ σορρυ εχεις δικιο, τωρα πρόσεξα το παχος που λεει 4,5cm, δεν φαντάστηκα κατι τοσο παχύ, νομιζα έλεγε 4,5 mm

 

Με τετοιο πάχος δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα, πλην του βαρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που μπορεις να κανεις,απλο,γρηγορο και ισχυρο σαν κατασκευη,ειναι να βιδωσεις με φρεζατες βιδες και να στοκαρεις με χρωματιστο ξυλοστοκο (στο χρωμα του ξυλου που εχεις) το σημειο που εχουν φρεζαριστει οι βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σκέφτομαι κάτι όπως οι απο πάνω.. Βίδες οι οποίες βιδώνουν στον τοίχο αλλά εξέχουν και απο αυτόν 5 εκάτοστά. Αυτά τα εκατοστά μπάινουν σε τρύπα που θα έχεις κάνει στο ραφι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σκέφτομαι κάτι όπως οι απο πάνω.. Βίδες οι οποίες βιδώνουν στον τοίχο αλλά εξέχουν και απο αυτόν 5 εκάτοστά. Αυτά τα εκατοστά μπάινουν σε τρύπα που θα έχεις κάνει στο ραφι σου.

 

Aκριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το από πάνω αλλά δύσκολο να πετύχει. Μπάλωμα με ξυλόστοκο θα φαίνεται.

 

Θα πάρεις πρώτα το ξύλο έτοιμο κομμένο και θα κάνεις τρύπες με τρυπάνι Φ8 και έχοντας βάλει το στοπ βάθους στα 1,5cm(σε περίπτωση που οι καβίλιες είναι 3cm). Στον τοίχο οι αντίστοιχες τρύπες λίγο παραπάνω. Θέλει όμως πολύ καλό σημάδεμα με ακρίβεια. Θα βάλεις τις καβίλιες στο ξύλο, ελαφρύ κοπάνημα με ένα σφυράκι να μπούνε μέσα και μετά στον τοίχο. Πιέζεις με τα χέρια να μπουν οι άκρες και μετά το χτυπάς με τις παλάμες ή με ματσόλα για να μπει μέχρι μέσα.

 

Πρέπει όμως να τις σχεδιάσεις καλά τις τρύπες για να ταιριάζουν του ξύλου με του τοίχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για τις απαντησεις.Μαλλον παμε για μεταλλικες καβιλιες,απο'οτι βλεπω στο νετ υπαρχει ποικιλια και στο μηκος και στο στυλ κουμπωματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...