Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ με πρόβλημα στον σκληρό δίσκο (?)


geioann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπες στο bios και δες το πρότυπο του controller. Αν είναι AHCI αλλαξε το σε IDE  κι αν είναι IDE σε AHCI και ξαναδοκίμασε να κάνεις την εγκατάσταση των 7.

 

Ποιο είναι το laptop σου?

Το δοκιμασα αυτο χωρις αποτελεσμα! Το laptop ειναι ενα acer aspire 5735z.

 

έχεις δώσει "γράμμα" στον σκληρό σου;;

 

ή για πιο συντομα

δεξι κλικ στο εικονιδιο "υπολογιστης" -> διαχειριση-> διαχειριση δισκων, και με δεξι κλικ πανω στον δισκο που θες, επιλεγεις αλλαγη του γραμματος.

 

 

Οχι δεν το γνωριζα αυτο, θα το δοκιμασω και θα επανελθω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Ποσταρω εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

 

 Εχω αυτό εδώ το laptop : http://www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-l300-255

Και από τα διαγνωστικα βγαινει ότι ο δισκος είναι στα τελευταια του.Σκεφτομαι να τον αλλαξω πριν χτυπησει μπιελα αλλα ειμαι ολιγον κατσαπλιας.Οποτε εχω τις εξης ερωτησεις:

-Οποιοσδηποτε 2,5 σκληρος θα μου κανει την δουλεια?

-Υπαρχει τροπος να μεταφερω τα παντα όπως είναι στον νέο δισκο χωρις να ξανακανω install?

-Αν κανω fresh install και μετα restore backup που θα εχω παρει από τον τωρινο δισκο θα γινει δουλεια?

-Μπορω να βαλω δισκο ssd η 7200?Αν ναι θα δω καθολου βελτιωση στην αποδοση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων τους εχοντας την γνωση και την ορεξη να την μοιραστουν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

παιδια εχω ενα προβλημα ειμαι απο λαπτοπ 1 tb και παω στην διαχειρηση δισκων και μου λεει οτι ο δισκος ειναι χωρις προαιτημασια παω να κανω προαιτημασια δισκου για να εχω το 1 TB χωρο και να μπορω να αποθηκευω εφαρμογες κλπ και μου λεει οταν παω να κανω προετημασια δισκου GTP   μου λεει εσφαλμενη λειτουργεια τι να κανω?

Διαχείριση δίσκων 30_6_2020 5_21_39 πμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, louapsis είπε

  μου λεει εσφαλμενη λειτουργεια τι να κανω?

πήγαινε στη διαχείριση δίσκων  εκεί που λέει δίσκος 1 Δεξί κλικ -  ιδιότητες - τόμοι και δες το στυλ  διαμερίσματος  εκεί που λέει κύρια εγγραφή και κανε τον ίδιο και στον δίσκο 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...