Προς το περιεχόμενο

καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ


GSXR950

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα! θελω να βγαλω μια καρτα ( οχι πιστωτικη ομως) για να αγοραζω μεσω ιντερνετ... π.χ απο ebay, απο amazon κτλπ...
ξερω οτι 2 τροποι υπαρχουν δηλαδη χρεωστικη καρτα ή πρωπληρωμενη? ποια θεωρειτε καλυτερη? ( απο οτι εχω ακουσει η χρεωστικη ειναι λιγο καλυτερη λογο του οτι δεν κραταει προμηθεια) 1ον ισχυει? και 2ον ποια προτινετε εσεις απο τις δυο αυτες...???? και τελος ποια τραπεζα θεωρειτε καλυτερη ( στο θεμα να μην κραταει προμηθεια οπως για παραδειγμα η eurobank...) ...περιμενω τις απαντησεις σας! ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές και με αναζήτηση μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες, όπως και στον οδηγό της υπογραφής μου.

 

Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις ότι μερικές τράπεζες χρεώνουν και προμήθεια συναλλάγματος στις αντίστοιχες αγορές, οπότε καλό είναι να βγάλεις κάρτα από τράπεζα που δεν χρεώνει, όπως πχ η ΕΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε μια πιστωτικη με μικρο οριο και τελειωσες γιατι να μπλεκεις με προπληρωμενες και χρεωστικες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, πρέπει να γνωρίζεις ότι μερικές τράπεζες χρεώνουν και προμήθεια συναλλάγματος στις αντίστοιχες αγορές, οπότε καλό είναι να βγάλεις κάρτα από τράπεζα που δεν χρεώνει, όπως πχ η ΕΤΕ.

Αναφέρεις την ΕΤΕ,ενώ η χρεωστική της είναι από τις ελάχιστες που ΔΕΝ κάνουν για ιντερνετικές αγορές (όντας maestro) και επομένως δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητήθηκαν.Μιας και νομίζω ότι είσαι κάτοχός της κιόλας,δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις τον φίλο με "λάθος" προτάσεις.

Καλησπερα και χρονια πολλα! θελω να βγαλω μια καρτα ( οχι πιστωτικη ομως) για να αγοραζω μεσω ιντερνετ... π.χ απο ebay, απο amazon κτλπ...

ξερω οτι 2 τροποι υπαρχουν δηλαδη χρεωστικη καρτα ή πρωπληρωμενη? ποια θεωρειτε καλυτερη? ( απο οτι εχω ακουσει η χρεωστικη ειναι λιγο καλυτερη λογο του οτι δεν κραταει προμηθεια) 1ον ισχυει? και 2ον ποια προτινετε εσεις απο τις δυο αυτες...???? και τελος ποια τραπεζα θεωρειτε καλυτερη ( στο θεμα να μην κραταει προμηθεια οπως για παραδειγμα η eurobank...) ...περιμενω τις απαντησεις σας! ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Φίλε η άποψή μου είναι ότι η καλύτερη λύση είναι η χρεωστική.Μην ασχοληθείς καθόλου με προπληρωμένες και πληρώνεις κερατιάτικα για φορτίσεις κτλ.Η χρεωστική είναι πολύ βολικότερη σε συνδυασμό με e-banking.Προσωπικά χρησιμοποιώ όπως νομίζω και οι περισσότεροι,της Πειραιώς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Στο amazon δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος.Σε όλες τις υπόλοιπες αγορές (ebay,κτλ) σε ξένο νόμισμα,χρεώνει προμήθεια 2% αλλά έχει το "καλό" ότι η μέγιστη χρέωση είναι 6€,δεν πάει παραπάνω.

 

Αυτή είναι η δική μου πρόταση,αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια άλλη χρεωστική κάρτα με καλύτερους όρους (πουθενά προμήθεια δηλαδή),ας το κάνει μιας και έχω καιρό να τα κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις την ΕΤΕ,ενώ η χρεωστική της είναι από τις ελάχιστες που ΔΕΝ κάνουν για ιντερνετικές αγορές (όντας maestro) και επομένως δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητήθηκαν.Μιας και νομίζω ότι είσαι κάτοχός της κιόλας,δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις τον φίλο με "λάθος" προτάσεις.

 

 

 

Όπως έχω αναφέρει, κατ' επανάληψη, χρησιμοποιούσα για τις αγορές μου την πιστωτική κάρτα της Eurobank και το γνωρίζεις πολύ καλά μιας και παρακολουθείς πιστά και συστηματικά, επί μήνες (ίσως και χρόνο), τα μηνύματά μου, με στόχο να τα διαστρεβλώνεις. 

 

Όπως, επίσης ότι, όταν διαπίστωσα ότι η Eurobank με χρέωνε 2%, σε κάθε αγορά, για προμήθεια συναλλάγματος, ξεκίνησα να γράφω τον οδηγό της υπογραφής μου, για να ενημερωθούν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για αγορές από το εξωτερικό, και είναι πάρα πολλοί αυτοί που δήλωσαν ότι τους αρέσει. Έτσι, διαπίστωσα ότι και η Citibank και άλλες τράπεζες χρεώνουν 2% τουλάχιστον προμήθεια συναλλάγματος και από τότε χρησιμοποιώ την πιστωτική της ΕΤΕ και σταμάτησαν οι χρεώσεις αυτές. Αυτό το γνωρίζεις πολύ καλά αφού συμμετείχες και στη συζήτηση που έγινε για την αγορά του δίσκου ssd με 50 λίρες από το Amazon, στην οποία κατέγραψα, σε πίνακες, την κατηγορία της κάρτας και την τράπεζα που χρησιμοποίησε καθένας από αυτούς που αγόρασαν τον δίσκο και τις χρεώσεις που έκανε κάθε τράπεζα και εσύ σχολίασες τις ισοτιμίες της μετατροπής του συναλλάγματος. Και, φυσικά, στους πίνακες που ανάρτησα, στο θέμα αυτό, έγραψα κατ' επανάληψη ότι αγόρασα το δίσκο με την πιστωτική της ΕΤΕ και κατέγραψα τις σχετικές χρεώσεις της.

 

Ουδέποτε μίλησα για τη χρεωστική της ΕΤΕ και, επομένως, αν και γνώριζες ότι χρησιμοποιώ την πιστωτική της ΕΤΕ, και συνειδητά την προτείνω, αφού δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος, εσύ, επίσης συνειδητά, διαστρέβλωσες τα γεγονότα, για άλλη μια φορά,  στην προσπάθειά σου να "μειώσεις" και να "απαξιώσεις" ΚΑΙ το συγκεριμένο σχόλιο, γράφοντας ότι:

Αναφέρεις την ΕΤΕ,ενώ η χρεωστική της είναι από τις ελάχιστες που ΔΕΝ κάνουν για ιντερνετικές αγορές (όντας maestro) και επομένως δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητήθηκαν.Μιας και νομίζω ότι είσαι κάτοχός της κιόλας,δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις τον φίλο με "λάθος" προτάσεις. (η επισήμανση δική μου).

 

 

Αυτή η ιστορία, όμως, πρέπει κάποτε να σταματήσει, εκτός εάν νομίζεις ότι είναι προτιμότερη η διαδικασία της "αναφοράς" κάθε παρόμοιου απαξιωτικού και υβριστικού σχολίου σου, που παραβαίνει τους Όρους Χρήσης του forum, με ότι αυτό συνεπάγεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω επιγραμματικά 2 πράγματα.

 

Ψωνίζω με prepaid πανω απο 10 χρόνια χωρις κανένα πρόβλημα αλλα και με πιστωτική οποτε εχω δοκιμάσει να αγοράσω κατι μικρό η μεγάλο ποσο ουτε εχει ειχα πρόβλημα ποτε. Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι και οι συναλλαγές με πιστωτικές ειναι πια πολύ ασφαλής αλλα νιώθεις λίγο και ξέρει απο που και πως αγοράζεις, τωρα αν παλι θέλεις να παίρνεις το μικρότερο ρίσκο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια prepaid και καθάρισες.

 

Αυτα απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για τις αγορές μέσω internet, καλού κακού χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μια prepaid.

Βεβαίως αυτός ο τρόπος έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει κάθε τόσο να φορτώνεις την κάρτα και υπάρχει και μια μικρή προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για τις αγορές μέσω internet, καλού κακού χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια μια prepaid.

Βεβαίως αυτός ο τρόπος έχει το μειονέκτημα ότι πρέπει κάθε τόσο να φορτώνεις την κάρτα και υπάρχει και μια μικρή προμήθεια.

 

Ακριβώς το μονο μειονέκτημα ειναι οτι πρέπει να φορτώνεις χρήματα οποτε θέλεις εκτος και αν εχεις e banking και κανεις την τράμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

Λοιπόν,επειδή δεν καταλαβαίνω τί εξυπηρετεί το παραλήρημά σου παραπάνω,ας βάλουμε μερικά πράγματα στη θέση τους μιας και με κατηγορείς για διαστρέβλωση.Τα περί eurobank,citi και παλιών ιστοριών δεν έχουν καμία θέση στην κουβέντα εδώ,μόνο σάλτσες για να ζαλίζονται οι αναγνώστες είναι.

 

Έχουμε και λέμε με τη σειρά και όσο πιο απλά γίνεται.Ο ts εκφράζει μια σαφή επιθυμία και ζητάει τη βοήθεια όποιου γνωρίζει.

 

Καλησπερα και χρονια πολλα! θελω να βγαλω μια καρτα ( οχι πιστωτικη ομως) για να αγοραζω μεσω ιντερνετ... π.χ απο ebay, απο amazon κτλπ...

Εσύ του προτείνεις κάρτες της ΕΤΕ,η οποία δεν κάνει για αυτά που ζητάει,τα διάβασες καθόλου?

 

 

Ύστερα γράφεις αυτό σε απάντηση προς εμένα

Ουδέποτε μίλησα για τη χρεωστική της ΕΤΕ και, επομένως, αν και γνώριζες ότι χρησιμοποιώ την πιστωτική της ΕΤΕ, και συνειδητά την προτείνω, αφού δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος, εσύ, επίσης συνειδητά, διαστρέβλωσες τα γεγονότα, για άλλη μια φορά,  στην προσπάθειά σου να "μειώσεις" και να "απαξιώσεις" ΚΑΙ το συγκεριμένο σχόλιο, γράφοντας ότι:

Αναφέρεις την ΕΤΕ,ενώ η χρεωστική της είναι από τις ελάχιστες που ΔΕΝ κάνουν για ιντερνετικές αγορές (όντας maestro) και επομένως δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητήθηκαν.Μιας και νομίζω ότι είσαι κάτοχός της κιόλας,δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύεις τον φίλο με "λάθος" προτάσεις. (η επισήμανση δική μου).

 

Ναι,γνωρίζω ότι έχεις πιστωτική της ΕΤΕ αλλά ο άνθρωπος ζήτησε χρεωστική/prepaid οπότε θεωρώ ότι απάντησες για την χρεωστική.Την οποία επίσης κατέχεις από δικιά σου δήλωση σε άλλο θέμα,και σε αυτή αναφέρομαι στα bold που έβαλες,που είναι η διαστρέβλωση?

 

Έχω την έξυπνη ΕθνοCash Plus (με chip) και είναι maestro

 

Στην τελική,τρείς είναι οι περιπτώσεις

1.Προτείνεις την πιστωτική της ΕΤΕ (χωρίς καν να διευκρινίζεις ότι μιλάς για πιστωτική),όταν ο ts ΔΕΝ θέλει πιστωτική.

2.Προτείνεις την ΕΤΕ για χρεωστικές/προπληρωμένες ενώ ΔΕΝ έχει τις κατάλληλες κάρτες για αυτά που ζητάει ο ts.

3.Δεν διάβασες ποτέ με προσοχή το αρχικό ποστ,και έδωσες "λάθος" απάντηση.

 

Ότι και να είναι από αυτά,το ποστ σου δεν βοήθησε σε τίποτα τον ts.Αντί αυτού,κατηγορείς εμένα για διαστρεβλώσεις.Όσο για το αν ήταν απαξιωτικό ή υβριστικό (έλεος) το ποστ μου ας κρίνουν οι αρμόδιοι.Μάθε να δέχεσαι την κριτική όταν γράφεις δημόσια και όχι όταν κάνεις λάθος να πατάς αναφορά σε αυτόν που σε διορθώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@pedrojay

 

Τα μέλη του insomnia, που συμμετέχουν ενεργά στις συζητήσεις, γνωρίζουν πολύ καλά την τακτική σου, σε ότι αφορά στη συστηματική παραποίηση και διαστρέβλωση των σχολίων/μηνυμάτων μου και, γενικότερα, των κειμένων που αναρτώ στο forum, η οποία, μερικές φορές, έχει φτάσει στο σημείο να γράφεις κείμενα που περιλαμβάνουν απαξιωτικούς και υβριστικούς χαρακτηρισμούς για τον εαυτό μου, κατά παράβαση των Όρων Χρήσης του forum.

 

Αυτή η τακτική δεν είναι, φυσικά, κριτική, όπως παραπλανητικά αναφέρεις, γιατί κάθε εύστοχος και καλόπιστος σχολιασμός και κριτική ενός σχολίου, κειμένου, άρθρου κλπ σημαίνει ότι, αυτός που τη γράφει συμμετέχει συνειδητά στην προσπάθεια του συντάκτη, και, είτε προσθέτει στοιχεία, είτε προτείνει  συμπληρώσεις και διορθώσεις στο αρχικό κείμενο αλλά και νέα πεδία διερεύνησης, που, ενδεχομένως, έχουν σχέση με το αντικείμενο συζήτησης. Με τον τρόπο αυτό βοηθάει ώστε να βελτιωθεί το αρχικό κείμενο προς όφελος όλων αυτών που συμμετέχουν στη συζήτηση και, γενικά, ενδιαφέρονται για το θέμα. Αυτήν, άλλωστε, την εποικοδομητική κριτική και σχολιασμό επιδιώκω, όπως αποδεικνύεται από τις συζητήσεις που συμμετέχω αλλά και από το άρθρο «Αγορές από το εξωτερικό» της υπογραφής μου, στο οποίο αφενός έχουν συμμετάσχει πολλοί συμφορουμίτες με εποικοδομητικούς σχολιασμούς, συμπληρώσεις και διορθώσεις αφετέρου έχουν καταγραφεί 49 Likes, μέχρι σήμερα.

 

Επειδή για μεγάλο χρονικό διάστημα έκανα υπομονή και δεν αντιδρούσα στα γραφόμενά σου, γιατί αφενός έχω μάθει να μην λειτουργώ εν θερμώ αφετέρου δεν ήθελα να εκτρέπεται, με τις ανούσιες "διαφορές" μας, κάθε συζήτηση, στην οποία εμφανιζόσουν ξαφνικά, με αποκλειστικό στόχο να απαξιώσεις και να μειώσεις κάποιο σχόλιό μου, φαίνεται ότι "παρεξήγησες" τη στάση μου αυτή, και συνέχιζες θεωρώντας ότι έχεις το "δικαίωμα" να διαστρεβλώνεις κάθε τι που γράφω, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να βρίζεις εμένα και να απαξιώνεις τα κείμενά μου, χωρίς καμία συνέπεια.

 

Βέβαια, μετά τη διαγραφή του τελευταίου υβριστικού κειμένου σου, από τον αρμόδιο συντονιστή, φαίνεται ότι περιόρισες κάπως τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς για μένα και τα κείμενά μου, αλλά δεν σταμάτησες να ασχολείσαι μαζί μου. Απόδειξη ότι, και σ’ αυτό το θέμα, συμμετείχες, ξεκινώντας με ένα σχόλιο σε δικό μου post, αλλά "ξέχασες" ότι χρησιμοποιώ την πιστωτική της ΕΤΕ και προσπάθησες να τα μπαλώσεις με άσχετες και εκτός θέματος αναφορές, φτάνοντας στο σημείο να χαρακτηρίσεις "παραλήρημα" την απάντησή μου.

 

Κλείνοντας αυτή την offtopic παρέμβαση και σεβόμενος ΚΑΙ αυτό το topic, θα σταματήσω τη συζήτηση αυτή (δηλαδή, δεν θα επανέλθω, εάν τυχόν με προκαλέσεις πάλι) επαναλαμβάνοντας, για άλλη μια φορά, ότι θα συνεχίσω να συμμετέχω στο forum, με αποκλειστικό στόχο την αμέριστη προσφορά στα μέλη της κοινότητας του insomnia των γνώσεων και της εμπειρίας, που έχω αποκτήσει μέχρι τώρα στη ζωή μου, μιας και πιστεύω και ακολουθώ την αρχή ότι αυτές οι κατακτήσεις πρέπει να μοιράζονται με τους συνανθρώπους μας.

 

Ελπίζω να σκεφτείς ανάλογα ...

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ότι να ναι,μπλα μπλα μπλα κτλ

 

 

1.Επειδή για μεγάλο χρονικό διάστημα έκανα υπομονή και δεν αντιδρούσα στα γραφόμενά σου, γιατί αφενός έχω μάθει να μην λειτουργώ εν θερμώ

 

2. αλλά "ξέχασες" ότι χρησιμοποιώ την πιστωτική της ΕΤΕ και προσπάθησες να τα μπαλώσεις με άσχετες και εκτός θέματος αναφορές, φτάνοντας στο σημείο να χαρακτηρίσεις "παραλήρημα" την απάντησή μου.

 

1.Ωραίος εναλλακτικός τρόπος να πείς ότι τα επιχειρήματά σου είχαν διαλυθεί και δεν είχες τίποτα να απαντήσεις σε όσα θέματα διαφωνήσαμε.Όσοι παρακολουθούν ξέρουν πολύ καλά ότι στρίβεις δια του αρραβώνος όταν στριμώχνεσαι και απλά αφήνεις αναπάντητες ερωτήσεις.

 

2.Εγώ δεν "ξέχασα" και δεν μπάλωσα τίποτα,όποιος ξέρει να διαβάζει καταλαβαίνει τί έγινε.Εσύ προσπαθείς να μπαλώσεις ότι άλλα ρώτησε ο ts και άλλα απάντησες.Δεν είναι δύσκολο,just connect the dots.

 

Και θα σε παρακαλούσα να μη συνεχίσεις να με κατηγορείς για υβριστικά ποστ,γιατί αν ζητηθούν αποδείξεις δεν έχεις καμία.Το 1 (ένα) ποστ μου που δέχτηκε moderation ήταν για άλλο λόγο,όχι για εξύβριση,άλλωστε ελαφρά σκωπτικό ήταν και τίποτα παραπάνω.Εκτός αν θεωρείται υβριστική η λέξη "γελάω".Και για να μη ξεχνιόμαστε,αυτό το ποστ υπάρχει κανονικά ξανά με άλλη διατύπωση και μάντεψε!!Υποδεικνύει άλλη μια ανακρίβεια που έγραψες και ναι,έχει μείνει κι αυτό αναπάντητο.Οπότε άσε τις αναφορές και τα περί απαξιωτικών γραφόμενων κτλ και κοίτα να παραδεχτείς και καμιά φορά ότι έκανες λάθος ή να απαντήσεις όλα αυτά που αποφεύγεις,ΑΝ έχεις να πεις κάτι.

 

Επίσης αν θες για να σε διευκολύνω,μπορώ να ψάξω και να σου βρώ όλα τα θέματα στα οποία εξαφανίστηκες μόλις δεν σε έπαιρνε.Και μπορώ και να τα βάλω κι εδώ ώστε να δουν και οι υπόλοιποι που δεν ξέρουν ώστε να καταλάβουν τί εννοούσα με το "παραλήρημα".

 

offtopic

'Εκανες edit για να αλλάξεις τα likes στο κείμενό σου από 48 σε 49.Αυτό τα λέει όλα,προσκυνάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...