Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καντε μια διορθωση. Σημερα στις χρεωσεις της καρτας μου δειχνει 61.12 ευρω. Η πληρωμη εγινε 26/1 αποτι γραφει το αναλυτικο.

 

 

                                                                                                                                                 (51,24*ισοτιμία)  

 

 

                                                                                                                                            xe.com              Visa     

1. whitestripes          Κύπρου             Χρεωστική                64,34€

2. ReBeLoS              Alpha                Πιστωτική       Visa    61,12€                        26/1

3. makfil                    ETE                  Πιστωτική       Visa    ???? (ακόμη δεν χρεώθηκε!!!)

4. sotosgl                  Eurobank         Χρεωστική                 62,41€ + προμήθεια

5. maxdore217          Πειραιώς          Χρεωστική      Visa    ????                           25/1        60,16                60,99

6. amagawd              Marfin               Πιστωτική       Visa     61,20                         25/1        60,16                60,99

7. axel12p                 Πειραιώς           ?????           ???      ????

8. angmar                 Alpha                Χρεωστική     Visa     64,67 (63,64+1,03)   23/1        61,03                61,12

9. chem                     Πειραιώς          Χρεωστική     Visa     62,28 ??       

10. Indiko_Xoiridio     Πειραιώς         Πιστωτική       ???      61,45                         25/1        60,16                60,99

11. Teisos                  Alpha              Χρεωστική      Visa    63,81 ??                     24/1        60,48                61,28

 

 

Ισοτιμία (Λίρα σε Ευρώ)      xe.com                              Visa

25/1                                 1.1740623917                   1,190370

24/1                                1.1803615553                    1,196030

23/1                                1.1910301583                    1,192890

 

 

Παντως το αξιοσημειωτο ειναι οτι πριν φανει η χρεωση στην καρτα στις εκκρεμης χρεωσεις εδειχνε 62,79 και με το που εμφανιστηκε στην αναλυτικη 61,12. Οτι θελουνε κανουνε μου φαινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καντε μια διορθωση. Σημερα στις χρεωσεις της καρτας μου δειχνει 61.12 ευρω. Η πληρωμη εγινε 26/1 αποτι γραφει το αναλυτικο.

 

 

                                                                                                                                                 (51,24*ισοτιμία)  

 

 

                                                                                                                                            xe.com              Visa     

1. whitestripes          Κύπρου             Χρεωστική                64,34€

2. ReBeLoS              Alpha                Πιστωτική       Visa    61,12€                        26/1

3. makfil                    ETE                  Πιστωτική       Visa    ???? (ακόμη δεν χρεώθηκε!!!)

4. sotosgl                  Eurobank         Χρεωστική                 62,41€ + προμήθεια

5. maxdore217          Πειραιώς          Χρεωστική      Visa    ????                           25/1        60,16                60,99

6. amagawd              Marfin               Πιστωτική       Visa     61,20                         25/1        60,16                60,99

7. axel12p                 Πειραιώς           ?????           ???      ????

8. angmar                 Alpha                Χρεωστική     Visa     64,67 (63,64+1,03)   23/1        61,03                61,12

9. chem                     Πειραιώς          Χρεωστική     Visa     62,28 ??       

10. Indiko_Xoiridio     Πειραιώς         Πιστωτική       ???      61,45                         25/1        60,16                60,99

11. Teisos                  Alpha              Χρεωστική      Visa    63,81 ??                     24/1        60,48                61,28

 

 

Ισοτιμία (Λίρα σε Ευρώ)      xe.com                              Visa

25/1                                 1.1740623917                   1,190370

24/1                                1.1803615553                    1,196030

23/1                                1.1910301583                    1,192890

 

 

Παντως το αξιοσημειωτο ειναι οτι πριν φανει η χρεωση στην καρτα στις εκκρεμης χρεωσεις εδειχνε 62,79 και με το που εμφανιστηκε στην αναλυτικη 61,12. Οτι θελουνε κανουνε μου φαινετε...

 

Υποθέτω ότι η επιπλέον (προσωρινή) κράτηση γίνεται περιμένοντας να βγεί η ισοτιμία της Visa.

Το θέμα είναι ότι η διαφορά (61,12-60,03=) 1,09 είναι η προμήθεια της Alpha η οποία υπολογίζεται σε 1,82% και όχι 2,7%, όπως λέει στο site της. Επομένως, εάν δεχτούμε ότι το 2,7% είναι σωστό, τότε δεν υπολογίζουμε με την ισοτιμία της σωστής ημέρας. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε να συγκεντρωθούν όλα τα στοιχεία για σωστά συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κοιτάω στη σελίδα που έδωσες εσύ,πώς έχουμε διαφορετικά νούμερα?

 

post-227832-0-14897800-1359324395_thumb.jpg

 

http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx

 

 

edit:το βρήκα,έχεις βάλει ανάποδα την ισοτιμία και βλέπεις τιμή πώλησης αντί για αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το επαναλάβω ξανά.

 

Είμαι χρήστης της χρεωστικής της Πειραιώς από το 2005. Έχω κάνει άπειρες αγορές από το Amazon τα τελευταία 2,5 χρόνια σε αγγλικές λίρες και δε με έχει χρεώσει ποτέ προμήθεια.

 

Το ίδιο βεβαιώνουν και όλοι οι χρήστες της κάρτας στο θέμα του adslgr.com. Οι όροι της τράπεζας δε συμφωνούν με αυτό, αλλά ευτυχώς για εμάς ισχύει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή οι εγγραφές που έχετε κάνει παραπάνω αφορούν μόνο visa και εγω εχω πιστωτική MasterCard της alpha bank ανέβασω την ισοτιμία της MasterCard με ημερομηνία κλειδωματος 25-01-2013.

Οπως έχω γράψει σε προηγούμενα ποστ εμένα μου βγάζει 72,14 σαν συναλλαγή που εκκρεμεί αλλα αυτο δε παίζει ρόλο ακόμα θα επιστρέψω με την τελική χρέωση όταν την έχω για ενημέρωση.

post-140509-0-67909800-1359328530_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλά αυτό έχει διαφορά,άλλωστε σου λέει ξεκάθαρα που βάζεις ποιό νόμισμα

Άρα το δικό μου είναι σωστό.

 

Εχεις δικιο φυσικα, οταν αγοραζουμε εμεις που εχουμε ευρω στο πορτοφολι κατι σε λιρες, στη συνεχεια κατα την πραξη-κινηση που θα κανει η τραπεζα μας για λογαριασμο μας, θα αγορασουμε λιρες με τα ευρω μας. Η τιμη αγορας για μας (πωληση απο την τραπεζα προς εμας) ειναι πανω απο την τιμη πωλησης απο εμας μιας λιρας. Μα βλεπεις να κανει και να διαβαζει τοσες μερες πολλα πραγματα σωστα; Οπως να 'ναι γινονται ολα λιγο πολυ, οπως τυχει... (ξεχνας αλλωστε σε ποια χωρα ζεις, ριξε μια ματια γυρω σου, προς τι η εκπληξη σου; ). Τι θα πει σωστο και λαθος οπως λεει και η Μαρινελλα! Σιγα τωρα...

 

Ειμαστε "παραλογοι" εμεις φυσικα που ζηταμε να υπολογιζονται ολα με τον σωστο τροπο και μαθηματικα σωστα και κανουμε εμεις (ακουσον ακουσον) επιθεσεις οταν εμφανιζουμε τα επιμελως κρυμμενα και οχι αυτος που παραπληροφορει και εμφανιζει το ασπρο για μαυρο στηριζομενος με ενα θεατρικο υφος σε αυστηρα επιλεγμενες (λαθος φυσικα) αναφορες καποιων "ασχετων" με το θεμα που απλα διαβασαν αλλα δεν δοκιμασαν κατι κατα το παρελθον, λιγο πριν μαλιστα αναγνωρισουν και εκεινοι την πραγματικοτητα.

Και μην πει κανεις για παραδειγμα πως η Γη γυριζει γιατι υπαρχουν αναφορες περι του οτι φυσικα και δεν γυριζει, αιωνες μαλιστα πριν, οχι ο,τι και ο,τι! Μαλιστα και καταδικη το 1633 καποιου επ' ονοματι "Γαλιλαιος" ο οποιος ελεγε πραγματα που ηταν αντιθετα με το αξιοπιστο φυσικα "Διατάγμα του Καταλόγου Απαγορευμένων" που δημοσιεύτηκε στις 6 Μαρτίου του 1616. Αν εναι δυνατον. Μαλιστα και στο cs να καλεσουμε του 11χψω η του ασδφγ (για να μην κανουμε και διαφημιση), ολο και υπαρχει μια σημαντικη πιθανοτητα να μην καταλαβουν τι ρωταμε ή να το ρωτησουμε λαθος και να μας πουν "φυσικα και δεν γυριζει"... για τη Γη θα ειναι αυτο.

:-)

 

Συνεχιστε με την νεα λιστα, ας αναμεταδιδεται 30 φορες την ημερα σε ενα ασχετο topic, αργα η γρηγορα θα ανακαλυψει την Αμερικη, να δω τοτε τι θα εχει να πει... (ξερουμε, θα βγαλει απλα τα τελικα συμπερασματα Του, τα οποια θα ειναι σε αντιθεση με οσα ελεγε και ακομα λεει περι 2% προμηθειας για παραδειγμα και στην "Β" χρεωστικη για την οποια υπαρχει μια απο τις διαφωνιες παρουσιαζοντας τοσες μερες οσους λενε το αντιθετο πως δεν καταλαβαινουν τι πληρωνουν (χαχαχα) και θα εχει επιτελεσει και "εργο" κατα τη γνωμη του, ουτε αναγνωριση λαθους θα γινει για αλλη μια φορα ουτε τιποτα. Για την ταμπακιερα ουτε κουβεντα, θα ειναι αλλος ενας απο τους γνωστους "μονολογους") :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή οι εγγραφές που έχετε κάνει παραπάνω αφορούν μόνο visa και εγω εχω πιστωτική MasterCard της alpha bank ανέβασω την ισοτιμία της MasterCard με ημερομηνία κλειδωματος 25-01-2013.

Οπως έχω γράψει σε προηγούμενα ποστ εμένα μου βγάζει 72,14 σαν συναλλαγή που εκκρεμεί αλλα αυτο δε παίζει ρόλο ακόμα θα επιστρέψω με την τελική χρέωση όταν την έχω για ενημέρωση.

 

Όπως εχουμε ξαναπεί, η εμφανιζόμενη δέσμευση ποσού είναι υπερβολική, για το συγκεκριμένο δίσκο, πολύ  περισσότερο μάλιστα, όταν οι τελικές χρεώσεις των καρτών των άλλων αγοραστών, που έχουν ανακοινωθεί μέχρι σήμερα, κυμαίνονται στο εύρος των 61,12-61,70 ευρώ.

 

Και εγώ περιμένω τη χρέωση της κάρτας μου, που φαίνεται ότι είναι η μόνη περίπτωση από ΕΤΕ στη συγκεκριμένη αγορά (από 25/1 έγινε η αποστολή του δέματος αλλά δεν βλέπω χρέωση ακόμη), για να διαπιστώσω εάν η κίνηση της αλλαγής κάρτας από Eurobank σε ΕΤΕ ήταν σωστή ή όχι. Αυτό που είναι βέβαιο, στην περίπτωσή μου, είναι ότι, η Eurobank χρεωνε από τον ΣΕΠ μέχρι και τον ΔΕΚ, εκτός από την ισοτιμία της Visa. και την προμήθεια 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα εμφανίστηκε η χρέωση στη winbank για τη χρεωστική μου και είναι 60.99€ με ημερομηνία συναλλαγής 28/01.Όπως επιβεβαιώνεται δεν υπάρχει άλλη χρέωση αλλά ούτε υπάρχει προμήθεια μέσα σε αυτό το ποσό. Με διαίρεση βγαίνει η ισοτιμία 1λίρα=1.19€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...