Προς το περιεχόμενο

Windows Blue: Δημόσια δοκιμαστική έκδοση τον Ιούνιο και πιθανή επιστροφή του πλήκτρου έναρξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά τα πλαίσια του συνεδρίου Wired Business, η Microsoft δια μέσου της αντιπροέδρου του τμήματος των Windows, Julie Larson-Green, έκανε γνωστή την πρόθεση της εταιρείας να κυκλοφορήσει δημόσια μια δοκιμαστική έκδοση των Windows Blue, τον προσεχή Ιούνιο.Η δοκιμαστική έκδοση των Windows 8.1 όπως πιθανόν να ονομαστεί η τελική έκδοση, θα κυκλοφορήσει την πρώτη μέρα του συνεδρίου Build στις 26 Ιουνίου, ένα συνέδριο το οποίο απευθύνεται σε προγραμματιστές. Μάλιστα η διάθεση της θα γίνει με δύο τρόπους, με τον πρώτο να είναι ο κλασσικός μέσω αρχείων iso που ο χρήστης θα πρέπει να εγκαταστήσει σε κάποιο DVD ή USB Stick.

 

Ο δεύτερος τρόπος αφορά όσους ήδη έχουν εγκατεστημένα τα Windows 8 και οι οποίοι θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στην αναβάθμιση μέσω του Windows Store. Όπως εξηγεί η Julie Larson-Green , η αναβάθμιση των Windows Blue θα εμφανίζεται και θα μπορεί να γίνει εγκατάσταση όπως κάθε άλλη εφαρμογή του Windows Store, μια διαδικασία που θα ακολουθηθεί και με την τελική έκδοση.

 

Απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις, η αντιπρόεδρος των Windows τόνισε ότι η Microsoft θα στηριχτεί πολύ στα σχόλια των χρηστών για την επόμενη έκδοση των Windows, ενώ θα προχωρήσει σε συγκεκριμένες αλλαγές με σκοπό μια πιο άνετη χρήση του λειτουργικού συστήματος.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Πάνω σ' αυτό τον τομέα, ίσως το χαρακτηριστικότερο παράπονο μεγάλης μερίδας χρηστών αφορά την επιστροφή του πλήκτρου έναρξης κάτι που η Julie Green γνωρίζει πολύ καλά. Για το συγκεκριμένο θέμα μάλιστα δε κρύβει ότι θα έχουμε εξελίξεις, αναφέροντας πάντως ότι «η τωρινή οθόνη έναρξης είναι ο καλύτερος τρόπος για εκκίνηση των εφαρμογών» αλλά και ότι «έχουν γίνει εσωτερικά στη Microsoft ουσιαστικές συζητήσεις γύρω από το θέμα και ότι ένα κουμπί έναρξης ορατό στην οθόνη μπορεί να είναι χρήσιμο για πολύ κόσμο».

 

Οι δηλώσεις αυτές εν μέρη επιβεβαιώνουν παλαιότερες πληροφορίες για επιστροφή του κουμπιού έναρξης που με το πάτημα του θα οδηγεί στη νέα οθόνη έναρξης και δε θα εμφανίζει το κλασσικό μενού.

 

Video Video: Συνέντευξη Julie Larson Green

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θελουμε

 

1, δυνατότητα επιλογής στο desktop να έχουμε κανονική έναρξη η έστω κάτι που όταν πατάς να μην πηγαίνει full screen

2, δυνατότητα απόκρυψης εντελώς του metro αν επιθιμουμε

3. φέρετε πίσω το καταραμένο aero δεν την αντέχω αυτή την ασχήμια win 98 μου θυμίζει ακόμη και τα xp είναι ποιο όμορφα με τα 3d κουμπάκια τους κλπ

 

η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα δύο το κάνεις με startisback και μάλιστα πάρα πολύ καλά αλλά aero δεν κατάφερα να το γυρίσω ότι και να κάνω έτσι μετά από κάνα μήνα προσπαθείας να σιζισω μαζί τους (με start κλπ) δεν άντεξε το μάτι μου τα ξήλωσα και έβαλα πίσω τα αγαπημένα μας win 7

 

και στα blue πιστεύω δεν θα πάρουμε τπτ πίσω θα βάλουν εν κουμπάκι που πάει στο metro.............. και θα κάνουν να μιν ξεκινάει απευθείας στο metro κατά την εκκίνηση......

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φέρτε πίσω την κλασσική μπλε οθόνη!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή  να θέλω να βρω τον κωδικό σφαλματος μίας μπλε οθόνης και να βλέπω μία λυπημένη φατσούλα. Τι είμαι κάνα 5χρονο;;; Εγώ πάντως επιστρέφω στα 7 στο επόμενο μου φορμάτ. Θα το είχα κάνει ήδη αλλά βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή. 

 

Επίσης τα 8 για μένα δεν είναι και όσο σταθερά ήταν τα 7. Εχω φάει πιο πολλές μπλε οθόνες από ότι στα vista... Και επίσης μετά από ένα μπέρδεμα με μία αλλαγή κάρτας γραφικών δεν άνοιγαν!!! Ούτε repair έκαναν... Αναγκάστικα να κάνω refresh δηλαδή ξανα όλα από την αρχή και η ειρωνία είναι που μου έφτιαξε και ένα αρχείο στο desktop με τις εφαρμογές που μου απεγκατέστησε... Ε α στα διάλα δηλαδή. windows 7 και ξερό ψωμί.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φέρτε πίσω την κλασσική μπλε οθόνη!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή  να θέλω να βρω τον κωδικό σφαλματος μίας μπλε οθόνης και να βλέπω μία λυπημένη φατσούλα. Τι είμαι κάνα 5χρονο;;; Εγώ πάντως επιστρέφω στα 7 στο επόμενο μου φορμάτ. Θα το είχα κάνει ήδη αλλά βαριέμαι το στήσιμο από την αρχή. 

Μια χαρα λεει τον κωδικο σφαλματος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης φέρτε πίσω την κλασσική μπλε οθόνη!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή  να θέλω να βρω τον κωδικό σφαλματος μίας μπλε οθόνης και να βλέπω μία λυπημένη φατσούλα.

κατάφερες και την είδες? damn...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φέρτε πίσω την κλασσική μπλε οθόνη!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή  να θέλω να βρω τον κωδικό σφαλματος μίας μπλε οθόνης και να βλέπω μία λυπημένη φατσούλα. Τι είμαι κάνα 5χρονο;;; 

 

Επίσης τα 8 για μένα δεν είναι και όσο σταθερά ήταν τα 7. Εχω φάει πιο πολλές μπλε οθόνες από ότι στα vista... 

 μάλλον για αυτό θα τα λένε windows blue  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:  :devil:

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουμπί θα είναι fake, μην περιμένετε επιστροφή σε περιβάλλον 7 . Απλά , για να μην γκρινιάζει ο κόσμος θα δώσουν μια ψευδαίσθηση 7αριων .Δεν βάζουν μύαλό στην MS με τίποτα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεν ειναι και τραγικα τα 8. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εαν η νεα αντιληψη ειναι να πληρωνουμε για καθε αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το κουμπί θα είναι fake, μην περιμένετε επιστροφή σε περιβάλλον 7 . Απλά , για να μην γκρινιάζει ο κόσμος θα δώσουν μια ψευδαίσθηση 7αριων .Δεν βάζουν μύαλό στην MS με τίποτα .</p>

 

Ρε παιδιά απλά τα πράγματα...!!! Σε όσους λείπει τόσο απεγνωσμένα το κουμπί start του Windows 7 ας γυρίσουν σε Windows 7!!!

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης φέρτε πίσω την κλασσική μπλε οθόνη!!!! Αν είναι δυνατόν δηλαδή  να θέλω να βρω τον κωδικό σφαλματος μίας μπλε οθόνης και να βλέπω μία λυπημένη φατσούλα.

BSoD_in_Windows_8.png

If you'd like to know more, you can search online later FOR THIS ERROR: ..........

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό ειναι πως θα πληρώνουμε απο εδω και μπρος τέτοιου είδους αναβαθμίσεις!Λιγα μεν αλλά θα τα σκαμε!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θέλω να φέρουν πίσω το κλασσικο start αλλα και οτι αλλαγές ειναι να γίνουν να ειναι για το καλό ολων των χρηστών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...