Προς το περιεχόμενο

SLI Gigabyte GTX 650Ti Boost & AMD FX


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τρέχει τίποτα φίλε. Όλα καλά.

 

Καταρχήν τότε που τις αγόρασα, ήταν στα 184€ η μία και όχι στα 165€ που είναι τώρα. Πριν τις αγοράσω ήμουν κατά των περισσότερων από ένα GPU στο σύστημα και είχα έρθει από Quad CF με 4870x2, με GTX 295. Τα προβλήματα ήταν αυτά τα γνωστά που αναφέρουν όλοι. Με την ATi 5870 μετά από αυτές βρήκα το φως μου. Δυστυχώς όμως μου άφησε χρόνους και είχα δώσει και ένα κάρο λεφτά για να την έχω με νερό. 

img0532me.jpg

 

Σε εκείνη τη φάση ήθελα κάρτα γραφικών γιατί δεν είχα PC. Δεν μπορούσα να περιμένω να βγει η GTX 770. Μάλιστα πριν μου χαλάσει η 5870 είδα ότι θα κυκλοφορούσε η 650 ti boost και μάλιστα είχα κάνει και Topic. 

http://www.insomnia.gr/topic/481754-gtx-650-ti-boost-sli/

(Δες τι γράφουν κάποιοι και μετά άλλαξαν στάση. Υπάρχει έλλειψη αντικειμενικότητας και ζήλια ή κάνω λάθος ;)

 

Δεν έχω κάτσει να υπολογίσω τα ποσοστά που έβγαλες, αλλά λογικά η σύγκριση είναι με την GTX 680.

Σημασία έχει ότι κάνουν πολύ καλό Scaling, έως και 100%, δεν υπάρχει microstuttering, είναι πολύ αθόρυβες, κρύες, μου αρέσει εμφανισιακά να έχω δύο όμοιες κάρτες γραφικών και μπορώ να απολαύσω τα παιχνίδια σε Maxed out Settings απολαμβάνοντας ταυτόχρονα και το PhysX.Υπάρχει κάποιος λόγος τέλος που έχω μία τόσο καλή μητρική στο σύστημα μου.

Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

 

Δεν θέλω να πείσω κάποιον φίλε μου να κάνει SLI. Δεν μπορούν να γράφονται ανακρίβειες όμως, όπως το κατεβατό που έγραφε ο φίλος (δεν θυμάμαι το όνομα του) με τα μειονεκτήματα του SLI.

 

Συγχώρεσε με, αλλά θα προτιμήσω αυτό το Review που είδα και πιο πριν. Μετράει τις κάρτες σε SLI και όχι την κάθε μία ξεχωριστά προσθέτοντας τις καταναλώσεις. Γίνεται να έχεις παραπάνω από 100% Scaling επίσης. Παίζουν πολλά ρόλο, από τη μέτρηση που μπορεί την πρώτη φορά να χάσεις από σφάλμα 1-3FPS και τη δεύτερη να κερδίσεις 1-2FPS, κλπ.

http://www.techspot.com/review/661-nvidia-geforce-gtx-650-ti-boost-sli/page8.html

Οταν λες πανω απο 100% scaling? Πως γινεται και για τι νουμερα μιλαμε? +1-5% η ακομα και +10%? Φανταζομαι αυτο βασιζεται στους drivers και στο εκαστοτε game ετσι?

Οσο για το review, καλη προσπαθεια, δεν εχω διαβασει απο αλλου για 650ti boost sli αλλα εχουν κανει λαθη. Ειναι δυσκολο να τα εντοπισεις οσο και να διαβαζεις αν δεν εισαι παρατηρητικος. Γιαυτο σου προτεινω να μεινεις μακρια απο το συγκεκριμενο site.

http://www.techspot.com/review/661-nvidia-geforce-gtx-650-ti-boost-sli/ : το review της 650 sli

http://www.techspot.com/review/678-gainward-geforce-gtx-770/page2.html : το review της 770

 

Αρχικα σημειωσε οτι και στα 2 reviews μιλαμε για το ιδιο test system, με πιο παλιους drivers στο 1ο και νεοτερους στο 2ο και για τις 2 κατασκευαστριες.

1) Στη σελιδα με το benchmark του Crysis3 στα 2 reviews σημειωσε:

  • sma 1x στο review της 650, 29.3 fps η 660ti
  • sma 2x στο review της 770, 29.3 fps η 660ti
  • μειωση στα fps της 7950 κατα 5, με νεοτερους drivers (?!? 13.5 beta 2)

Σε αυτο επεσα τυχαια, προσπαθωντας να θυμηθω αν ηταν αυτο το site με πλασματικα νουμερα στο Crysis3 (δεν ηταν αυτο μαλλον), αλλα ανακαλυψα τα παραπανω που ειναι ακομα χειροτερα, καθως ειναι γραμμενα.

 

2) On-topic στη σελιδα power consumption των 2 review, η καταναλωση της 660ti ειναι 300W στο review της 650ti sli και στης 770 "επεσε" στα 270W. Γιαυτο και εγω μονο εσενα θα πιστευα για την καταναλωση, αν ειχες την δυνατοτητα να μετρησεις ο ιδιος. Προσπαθειες σαν την δικη σου, απο πραγματικους χρηστες, ειναι οι πιο ενδιαφερουσες στα ματια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μετρήσω αποκλείεται.
Δεν ξέρω ούτε στα πόσα τρέχει το CPU του κινητού μου και δεν ξέρω και ο iMac μου στα πόσα τρέχει. Απλά ξέρω ότι είναι i5.

Πραγματικά βαριέμαι. Είπαμε να ασχοληθούμε με το θέμα, αλλά όχι να υπολογίζω και τα Watt όταν θα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

 

Καλύτερα να παίξουμε κανένα παιχνίδι όλοι εμείς με τις κάρτες γραφικών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...