Προς το περιεχόμενο

Η Google παρουσιάζει μια (απογοητευτική) εικόνα της Γης μέσα στο χρόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα καθόλου. Απλά έχτισαν μες τη θάλασσα. Έτσι και αλλιώς δεν ζει κανείς στη θάλασσα. Ή ζει?

 

o αραβας πριγκηπας που επενδυσε στο συγκεκριμενο εργο, ειχε ζητησει ερευνα για να ελεγχθει το κατα ποσο επιβλαβης για το περιβαλλον ηταν η προεκταστη της ακτογραμμης.

τα αποτελέσματα ηταν αντιθετα απο οτι φοβοντουσαν: γυρω απο τα μπαζα είχε αναπτυχθει ενα πλουσιο θαλασσιο οικοσυστημα.

επομενως στην συγκεκριμενη περιπτωση, το περιβαλλον ωφελήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν γίνει φυσικές καταστροφές στην ιστορία του πλανήτη με μεγαλύτερο αντίκτυπο από τα σημερινά δεδομένα ,

 

Ο άνθρωπος και οι καταστροφικές του ενέργειες είναι αναποστατο κομμάτι της φύσης αποτελούν μέρος της φυσιολογικής διαδικασίας

 

Γι αυτό οι οικολογικές οργανώσεις κ.λ.π ας κάνουν τουμπεκί  και ας σταματήσουν τις υποκρισίες και τα κροκοδείλια δάκρυα που σαν σκοπό έχουν τις επιχορηγήσεις και ας αφήσουν τους  μηχανισμούς αποκατάστασης της φύσης να επιβάλουν την τάξη και ισορροπία όπως κάνουν εδώ και εκατομμύρια έτη

 

Τα ειπες όλα!

 

Για όποιον διαφωνεί, να δει αυτό:

«Το κλίμα αλλάζει.... εδώ και 4,5 δις χρόνια»

 

Δειτε το, και μετά να δουμε πόσο «τραγική» είναι αυτή η αλλαγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o αραβας πριγκηπας που επενδυσε στο συγκεκριμενο εργο, ειχε ζητησει ερευνα για να ελεγχθει το κατα ποσο επιβλαβης για το περιβαλλον ηταν η προεκταστη της ακτογραμμης.

τα αποτελέσματα ηταν αντιθετα απο οτι φοβοντουσαν: γυρω απο τα μπαζα είχε αναπτυχθει ενα πλουσιο θαλασσιο οικοσυστημα.

επομενως στην συγκεκριμενη περιπτωση, το περιβαλλον ωφελήθηκε.

Α εσύ είσαι καλός. Πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για την καταστροφή των δασών και την μόλυνση χημικών, αποβλήτων και ραδιενεργού υλικού νιώθω άσχημα. Όλα τα άλλα είναι αντικρουόμενα και μη αποδεδειγμένα ότι υπάρχει ευθύνη του ανθρώπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαινομενο του θερμοκηπιου ειναι αποδεδειγμένα ευθυνη του ανθρωπου. οπως και η τρυπα του όζοντος,  η εξαφανιση ζωντνων ειδων,κτλ

ο ανθρωπος βιαζει την Μητερα-Γη καθημερινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαινομενο του θερμοκηπιου ειναι αποδεδειγμένα ευθυνη του ανθρωπου. οπως και η τρυπα του όζοντος,  η εξαφανιση ζωντνων ειδων,κτλ

ο ανθρωπος βιαζει την Μητερα-Γη καθημερινα.

 

 

 

Φιλε με συγχωρείς αλλά εδώ http://goo.gl/ebv2L λεει το ακριβως αντίθετο, και αποδεδειγμένα! Κανε το κόπο και δες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλο θέμα άνοιξες αγαπητέ! το σίγουρο είναι ότι το 1/3 του πληθυσμού του πλανήτη, ζει εις βάρος των 2/3.

Το κινητό που κρατάμε εσύ κι εγώ οι δυτικοί το έχει φτιάξει ένας Κινέζος που πληρώνεται 2 δολάρια τη μέρα. Τα ρούχα και τα παπούτσια μας σε κάποια άλλα εργοστάσια στην Κίνα, την Ινδία, το Βιετνάμ, έναντι εξίσου εξευτελιστικών μεροκάματων. Και το αστείο της υπόθεσης: για να μπορέσει να αποκτήσει ο εκάστοτε Κινέζος/Ινδός κοκ εργάτης το προϊόν που ο ίδιος παράγει, θα πρέπει να δουλέύει ένα χρόνο. Κι έμεις τι κάνουμε γι'αυτό; Γράφουμε "μπουχουχου ο πλανήτης μας" σε ένα ιντερνετικό φόρουμ.

Σημείωση: Δεν είμαι αριστερός, ούτε δεξιός. Ούτε αναρχικός. Απογοητευμένος είμαι, που ζω κι εγώ εις βάρος κάποιων άλλων και είμαι ανίκανος να το αλλάξω. 

 

Σκεψου ομως και το υπολοιπο 2/3 να ζουσε οπως εμεις, με τις ανεσεις που εχουμε... διοτι ανεσεις σημαινει κι αλλα κομμενα δεντρα, κι αλλες εκσκαφες για μεταλλα κλπ, κι αλλες επεκτασεις πολεων και παει λεγοντας.

 

Καλως η κακως ειμαστε πλεον πολλοι πανω σε αυτο τον πλανητη. 7 δις ανθρωποι ειναι τεραστιο ποσο, διοτι παραλληλα με αυτον τον αριθμο, μεγαλωνει και ο αριθμος των οικοσιτων ζωων που εκτρεφουμε για δικη μας τροφη. Οταν λοιπον εκτος των αλλων που θελουν οι ανθρωποι (ξυλο, μεταλλο, καυσιμο), εχουν και τεραστιο αριθμο οικοσιτων ζωων (πχ, 1 δις ειναι μονο τα προβατα, μισο δις κατσικες κλπ ), ας αναλογιστουμε τι ποσοτητες φαγητου, και τι καλλιεργησιμες εκτασεις χρειαζονται αυτα τα ζωα για να αναπτυχθουν.

Απο τη στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει φυσικη ισορροπια στον αριθμο των ανθρωπων και η αυξηση ειναι συνεχης και αλματωδης τα τελευταια 100 χρονια (1 δις το 1800, 2 δις το 1900, 6 δις το 2000, 6,92 δις το 2010, με προβλεψη απο 10 εως 16 δις το 2100), ολα αυτα ειναι αναμενομενα, και ακομη και την καλυτερη προσπαθεια να καναμε, αντε να παρατειναμε το χαλι για λιγα χρονια ακομη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα πυρηνικο πολεμο θα αποκατασταθει η φυση και θα δημιουργηθουν και νεα ειδη :P

 

 

αμα πεσει και  κανας καλος μετεωριτης  παλι και καει ολη σχεδον η ζωη στο πλανητη  ολα αυτα που συζηταμε δε θα εχουν κανενα νοημα 

 

ειμαστε ενα παρασιτο σε αυτο το πλανητη  και θα μας αποβαλλει οπως κανουμε κι εμεις τα παρασιτα. η ζωη στο πλανητη δεν εξαφανιζεται μην ανησυχειτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις για τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής ως αιτία.

 

Άναρχη παραγωγή με σκοπό το κέρδος.

 

Άντε τώρα να εξηγήσεις στους άλλους τι σημαίνει αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κνίτης detected !

τι κνίτης detected ρε βλακα ?

βρήκαμε μια ατάκα και τη πετάμε να το παίξουμε οτι ξέρουμε. αντε διάβασε και άσε τα μασημένα που έχεις μάθει απο τους γονείς σου και τους φίλους σου.

αντε τώρα 2013 και κάποια φασιστοειδη  νομίζουν οτι ειμαστε στο 60..

 

p.s. δεν είμαι κνίτης και σιχαίνομαι τα σταλινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κνίτης detected ρε βλακα ?

βρήκαμε μια ατάκα και τη πετάμε να το παίξουμε οτι ξέρουμε. αντε διάβασε και άσε τα μασημένα που έχεις μάθει απο τους γονείς σου και τους φίλους σου.

αντε τώρα 2013 και κάποια φασιστοειδη  νομίζουν οτι ειμαστε στο 60..

 

p.s. δεν είμαι κνίτης και σιχαίνομαι τα σταλινια.

Είσαι κνίτης και δεν το ξέρεις χαχαχα. Μήπως έχεις μπερδέψει την κοινωνική "κραιπάλη" με τα οικονομικά συστήματα και λες εμένα βλάκα ...χαχαχαχα

 

.Τεσπα για πες μου εσύ που ξέρεις τα πολλά και ο νους σου κατεβάζει, τι λέει ο κομμουνισμός και τα άλλα οικονομικά συστήματα που βασίζονται στην διαχείριση του κεφαλαίου (καπιταλισμός), για το περιβάλλον και την προστασία αυτού ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...