Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Server


sylvester73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

Θελω να ασχοληθω με το στησιμο server για να μαθω, και οχι για να στισω αναγκαστικα τωρα κατι.

Εχω βρει ενα vps θελω να μου πειτε εαν μπορειτε τα παρακατω

Τι λειτουργικο να βαλω; οτι πιο ασφαλες

Και που μπορω να βρω οδηγους, η καποιος που μπορει να με βοηθησει

Ευχαριστωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σας

Θελω να ασχοληθω με το στησιμο server για να μαθω, και οχι για να στισω αναγκαστικα τωρα κατι.

Εχω βρει ενα vps θελω να μου πειτε εαν μπορειτε τα παρακατω

Τι λειτουργικο να βαλω; οτι πιο ασφαλες

Και που μπορω να βρω οδηγους, η καποιος που μπορει να με βοηθησει

Ευχαριστωωω

 

 

θα ειναι σε δικο σου χωρο ή θα το νοικιαζεις το vps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μας πεις τι σκοπεύεις να κάνεις με τον server. Τουλάχιστον με τι σκέφτεσαι να ξεκινήσεις!!

 

Εννοείται οτι οποιαδήποτε διανομή Linux συννιστάτε για server, αλλα επειδη είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να βάλεις ενα Windows Server 2003 ή 2007 και να ασχοληθείς εκει πάνω. Θα σου αρέσει και γενικά είναι πιο εύκολο απο κάποιον linux server!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ευχαριστω για της απαντησης σας.

 

Πρέπει να μας πεις τι σκοπεύεις να κάνεις με τον server. Τουλάχιστον με τι σκέφτεσαι να ξεκινήσεις!!

 

Εννοείται οτι οποιαδήποτε διανομή Linux συννιστάτε για server, αλλα επειδη είσαι αρχάριος, θα σου πρότεινα να βάλεις ενα Windows Server 2003 ή 2007 και να ασχοληθείς εκει πάνω. Θα σου αρέσει και γενικά είναι πιο εύκολο απο κάποιον linux server!

 

 

Στο vps αυτο εχω σκοπο να φιλοξενησω στο μελλον ενα site δικο μου.

Απλως πρωτα θελω να μαθω πως πρεπει να το φτιαξω, και γενικα να το στησω σωστα.

Και φυσικα να μαθω και τη γινεται με τη ασφαλεια, γιατι αυτο με νιαζει..

Ο σκοπος μου δεν ειναι να το μαθω σε 1 μερα, και αυριο να στησω το site Μου..

Θελω να το μαθω καλα, ετσι ωστε να μπορω να ανταποκριθω σε ενα προβλημα που να μπορει να εχω, δηλαδη να εχω καποιες γνωσεις.

Ειμαι διατεθιμενος να κατσω και ολο το καλοκαιρακι για να το στησω, και να μαθω.

Εξαλλου δεν διαβαζομαι καθολουυυυ

 

Απλως δεν ξερω απο που να ξεκινησω, θελω καποιον να με βοηθησει στην αρχη, να μου δωσει καποιες πληροφοριες και να καταλαβω μερικα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα παλιό pc βαλε debian χωρίς desktop Environment (γραφικά) και κάνε εξάσκηση εκεί. Μετα στο live server τα πράγματα θα είναι πολύ απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις στον ωκεανό web server. Πρόσφατα έφτιαξα και εγώ έναν δικό μου (Ubuntu Server), αλλά ούτε εγώ έχω καλές γνώσεις. Αλλά αν έχεις καθόλου γνώσεις από τερματικό των ubuntu, θα μπορέσεις να το στήσεις.

Εγώ αυτόν τον οδηγό κοίταξα όταν έστησα το δικό μου, αλλά δε ξέρω αν θα σε βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι του λέτε του ανθρώπου για ubuntu? Πάτε καλα;;

 

Σκοπός είναι να κάτσει και να μάθει και οχι να τα βρεί παλούκια και να το παρατήσει το άθλημα!!

 

Εγκατέστησε σε ενα pc Windows Server 2003 και ξεκίνα. Θα μάθεις πιο εύκολα αν δουλεύεις σε γραφικό περιβάλλον απ'οτι με command line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλο ειναι να μαθει το σωστο τροπο απο την αρχη,

 

Ναι αλλα δεν μπορείς να μάθεις να οδηγάς νταλίκα αν δεν ξέρει να οδηγάς αυτοκίνητο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για της απαντησης σας.

Δηλαδη τι προτείνεται;

Για να καταληξω καπου.

Δηλαδή εαν στησω το pc μου με linux, και μαθω εκει, μετα σε ενα server θα μπορω ευκολα να το χειριστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...