Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Server


sylvester73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μιλάς επαγγελματικά ?

 

 

Σε έμενα απευθύνεστε;

Οχι,δεν θελω να κανω κατι επαγγελματικα.

Γενικα μιλαω, για το site μου θελω, αυτο θελω μονο να μπορω να το  στησω σε vps  στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aυτό λέμε τόση ώρα μπορείς να το κανεις και στο σπίτι σου με ένα παλιό pc για server δεν χρειάζεσαι το vps
που είναι κάτι VIRTUAL και δεν βλέπεις physically τον server.

Mε το vps θα μάθεις μονο το software. Ένας server αποτελείται και από hardware ούτε πρέπει να διαλεχτή καταλληλα

να στηθεί σωστά , να μπορεί να δουλεύει 24/7, να ξέρεις να τον επισκευάζεις άμα γίνει κάτι etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι επίπεδο είσαι φίλε sylvester73?  Είσαι εντελώς αρχάριος ή ξέρεις 1-2 πράματα;

 

 

Καλησπερα

Απο server και αυτα ειμαι εντελος αρχαριος, τα βασικα πχ. να διαχειριζομαι cpanel, τι ειναι  shared hosting,vps,dedicates κ.τ.λ.ξερω και whmcs οχι τελεια..

Απο pc γενικα ειμαι πολυ καλος :D

Εχω χρησιμοποιησει ubuntu και Backtrack, ξερω απο το σχολειο καποιες εντολες που κανουμε σε linux..και ξερω καποια πραγματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλει να κάνει ο τύπος, και υπάρχουν περιορισμοί. 

 

Ένας web server σε linux δεν θα μπορεί να κάνει hosting .NET εφαρμογές. (ASP.NET, SL, WCF services κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσε που οι εφαρμογές δεν χρειάζεται να είναι asp αλλα και αν πρεπει να είναι asp γίνετε .

 

 

http://aspalliance.com/387_aspnet_on_linux_part_1

 

Αυτά είναι γνωστά χρόνια τώρα, και δουλεύουν για μια απλοϊκή εφαρμογή. 

 

Όμως το mono δεν υποστηρίζει WCF ή MSSQL και θα πρέπει να φτιάξεις από το μηδέν το middle layer. Σε μία πολύπλοκη εφαρμογή που το WCF επικοινωνεί με βάσεις δεδομένων, web services, κλπ και το μόνο που έχεις να κάνεις στην ASP.NET είναι να καταναλώσεις τις υπηρεσίες. H ανακάλυψη του τροχού συνέχεια, δεν είναι η λύση. 

 

Επίσης θα πρέπει να στήσεις και να κάνεις hosting το server μόνο σου, γιατί δεν ξέρω κάποια εταιρία που να παίζει το κεφάλι της ενεργοποιώντας το Mono στο Apache. 

 

Και όταν δουλεύεις σε business περιβάλλον, 99.99% θα απαιτούν Win 2008 server. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ξεφύγει λίγο με τη συζήτηση περί ASP.NET και του Mono implementation του.

 

Εδώ:

 

Στο vps αυτο εχω σκοπο να φιλοξενησω στο μελλον ενα site δικο μου.

 

LAMP stack = μονόδρομος.

 

Άντε, για να μην είμαι απόλυτος και χαλιώνται όσοι τρώνε έμμεσα ψωμάκι από την Microsoft (είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς, εδώ που τα λέμε), ο topic starter θα είναι καλυμμένος στο 94.65% (Magic Number, το έβγαλα απ' το μυαλό μου) των περιπτώσεων με LAMP stack...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

Θελω να ασχοληθω με το στησιμο server για να μαθω, και οχι για να στισω αναγκαστικα τωρα κατι.

Εχω βρει ενα vps θελω να μου πειτε εαν μπορειτε τα παρακατω

Τι λειτουργικο να βαλω; οτι πιο ασφαλες

Και που μπορω να βρω οδηγους, η καποιος που μπορει να με βοηθησει

Ευχαριστωωω

 

Χωρίς σιγουριά, λίγο που έχω ασχοληθεί

 

Οι VPS είναι για το πεος, δεν συγκρίνονται με dedicated servers σε δυνατότητες φίλε μου, θα κάνεις τεράστιο λάθος για μένα...

 

Δες εδώ

http://dnhost.gr/vps/vps-hosting.php?gclid=CN_Pme__lbcCFYhf3god9l0Ayg

 

Windows VPS - 2GB RAM - 1 Core CPU στα 2GHz - 110ευρώ το μήνα

 

Είναι απάτη φίλε μου, αφού μπορείς να νικοιάσεις έναν dedicated server στα ίδια λεφτά με 16-32GB RAM, Core i7 (or xeon low)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό, γιατί να πάρει κάποιος VPS όταν μπορεί να νικοιάσει ένα μηχάνημα (dedicated server) ολόκληρο που είναι πολύ καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ξεφύγει λίγο με τη συζήτηση περί ASP.NET και του Mono implementation του.

 

Εδώ:

 

 

LAMP stack = μονόδρομος.

 

Άντε, για να μην είμαι απόλυτος και χαλιώνται όσοι τρώνε έμμεσα ψωμάκι από την Microsoft (είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς, εδώ που τα λέμε), ο topic starter θα είναι καλυμμένος στο 94.65% (Magic Number, το έβγαλα απ' το μυαλό μου) των περιπτώσεων με LAMP stack...

 

 

Mε το  Lamp  μου θυμισες αυτο:

 

http://lamppix.tinowagner.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...