Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη ψύξης και SSD δίσκο.


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Έχω τον υπολογιστή της υπογραφής μου και θέλω να προσθέσω έναν SSD δίσκο για να βάλω το λειτουργικό + καθημερινά σημαντικά προγράμματα και τον HDD 500αρι να τον κρατήσω για δεύτερο και για δευτερεύοντα προγράμματα, παιχνίδια κλπ. Από e-shop θα γίνει η αγορά επειδή με βολεύει.

 

Σκληρό βρήκα αυτόν: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552579

Θήκη από 2.5 σε 3.5 ίντσες για να τοποθετηθεί στον υπολογιστή μου, περιέχει μέσα στον SSD δίσκο ή πρέπει να πάρω χωριστά;

 

Επίσης τι λέτε για αυτήν την ψύκτρα; http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806759

Από τα σχόλια διαβάζω ότι είναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 212 evo είναι κορυφαία για τα χρήματά της, κάνει πολύ καλή δουλειά. Αυτήν  έχω κι εγώ.

 

Για ssd θα το μετανοιώσεις, αν πας σε 64gb. Δε φτάνουν ούτε για ζήτω.

 

Οπότε κι εγώ σου προτείνω 120άρη. Εκτός απ' τον Samsung 840:

 

https://www.skroutz.gr/s/2591228/Kingston-SSDNow-V300-120GB-w-Adapter.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τον SSD με τα 64GB. Μου φτάνουν, δε σκοπεύω να τον έχω για πολλά - πολλά. Σκέφτομαι τώρα, να περάσω τα Ubuntu στον SSD να τον έχω για καθημερινή απλή χρήση και τον 500GB με Win7 και με όλα τα υπόλοιπα προγράμματα που χρειάζομαι + παιχνίδια κλπ.

 

Αξίζει να το κάνω έτσι; Τώρα έχω περασμένα Win7 στον 500άρη. Μπορώ να έχω δυο λειτουργικά ταυτόχρονα, χωρίς όμως να επηρεάζονται μεταξύ τους; Να μπαίνω δηλαδή όποτε θέλω είτε στα Ubuntu είτε στα Win7. Να είναι στην ουσία δυο ξεχωριστά μηχανήματα. Και πως γίνεται αυτό; Απλά στην εγκατάσταση που θα κάνω για Ubuntu θα επιλέξω τον SSD; Όταν ανοίγω τον υπολογιστή πως επιλέγω που θέλω να μπαίνω; Αξίζει να γίνει έτσι; Τι λέτε;

 

EDIT:

Επειδή τη συζήτηση την πήγα αλλού, ανοίγω ένα άλλο θέμα εδώ.

http://www.insomnia.gr/topic/485862-win7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ubuntu-%CF%83%CE%B5-2-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω τον λογο γιατι ανοιγουν καποιοι θεματα αφου στο τελος θα κανουν της κεφαλας τους? Το εχω απορια πραγματικα.. Που να του ελεγε και καποιος οτι ειναι οκ τα 64gb,θα επαιρνε σιγουρα με 32gb.Τα 64gb θα καταλαβεις σε λιγο διαστημα,σε κανενα τριμηνο οτι δεν φτανουν και οτι εκανες λαθος αγορα.20gb πρεπει να πιανει μονο το λειτουργικο,αν βαλεις μεσα και το office,drivers κ.τ.λ και κανενα παιχνιδακι,δεν φτανουν.. Οχι δεν αξιζει,γιατι τον ssd τον παιρνεις για αυτον τον λογο,για να βαλεις πανω το λειτουργικο συστημα,τα windows δλδ και να βλεπεις πιο γρηγορο το συστημα σου,αλλιως ποιος ο λογος να πας σε ssd? Επισης δεν χρειαζεται να βαλεις ubuntu για καθημερινη χρηση και τα win στον hdd παλι,γιατι δεν θα βλεπεις διαφορες στην ταχυτητα απο πριν..Εκανες που εκανες αστοχη αγορα με τον 64αρι,τουλαχιστον εκμεταλευσου τον οσο μπορεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι απορώ γιατί πρέπει να κρίνουμε τα πάντα με τα δικά μας κριτήρια. Αφού σας λέει ότι τα 64 του φτάνουν, μάλλον έτσι θα είναι.

Επειδή υπάρχουμε και τέτοιοι, αυτή τη στιγμή η εγκατάστασή μου (με πολλά χρόνια χρήσης, δηλαδή δεν προβλέπονται τεράστιες αλλαγές στο μέλλον) είναι συνολικά 28.4GB. Οπότε υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να υπάρχουν άνθρωποι που τα 64GB τους είναι αρκετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω τον λογο γιατι ανοιγουν καποιοι θεματα αφου στο τελος θα κανουν της κεφαλας τους? Το εχω απορια πραγματικα.. Που να του ελεγε και καποιος οτι ειναι οκ τα 64gb,θα επαιρνε σιγουρα με 32gb.Τα 64gb θα καταλαβεις σε λιγο διαστημα,σε κανενα τριμηνο οτι δεν φτανουν και οτι εκανες λαθος αγορα.20gb πρεπει να πιανει μονο το λειτουργικο,αν βαλεις μεσα και το office,drivers κ.τ.λ και κανενα παιχνιδακι,δεν φτανουν.. Οχι δεν αξιζει,γιατι τον ssd τον παιρνεις για αυτον τον λογο,για να βαλεις πανω το λειτουργικο συστημα,τα windows δλδ και να βλεπεις πιο γρηγορο το συστημα σου,αλλιως ποιος ο λογος να πας σε ssd? Επισης δεν χρειαζεται να βαλεις ubuntu για καθημερινη χρηση και τα win στον hdd παλι,γιατι δεν θα βλεπεις διαφορες στην ταχυτητα απο πριν..Εκανες που εκανες αστοχη αγορα με τον 64αρι,τουλαχιστον εκμεταλευσου τον οσο μπορεις..

 

 

Έχουμε μπλέξει τους ρόλους ή μου φαίνεται; Να σου πω λίγο πως λειτουργεί:

 

01. Γράφω στο φόρουμ αυτό που με απασχολεί και θέλω να μάθω.

02. Μου λέτε τις γνώμες σας, την άποψή σας, αυτό που πιστεύετε και κατά τη γνώμη σας είναι σωστό.

03. Κρίνω και επιλέγω τι είναι ωφέλιμο, τι είναι σωστό για μένα, τι μου ταιριάζει, τι χρειάζομαι κλπ κλπ κλπ.

 

Είναι μια πολύ απλή και ελπίζω κατανοητή απάντηση στην ερώτησή σου.

;)

 

Παρόλα αυτά, επέλεξα τελικά τον 120άρη γιατί απ΄ότι είδα χτες χρειάζομαι μερικά παραπάνω προγράμματα να έχω στον SSD δίσκο. Καλύτερα να περισσέψει λίγο και να είμαι άνετος παρά να φοβάμαι αν θα φτάσει δε θα φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μπλέξει τους ρόλους ή μου φαίνεται; Να σου πω λίγο πως λειτουργεί:

 

01. Γράφω στο φόρουμ αυτό που με απασχολεί και θέλω να μάθω.

02. Μου λέτε τις γνώμες σας, την άποψή σας, αυτό που πιστεύετε και κατά τη γνώμη σας είναι σωστό.

03. Κρίνω και επιλέγω τι είναι ωφέλιμο, τι είναι σωστό για μένα, τι μου ταιριάζει, τι χρειάζομαι κλπ κλπ κλπ.

 

Είναι μια πολύ απλή και ελπίζω κατανοητή απάντηση στην ερώτησή σου.

;)

 

Παρόλα αυτά, επέλεξα τελικά τον 120άρη γιατί απ΄ότι είδα χτες χρειάζομαι μερικά παραπάνω προγράμματα να έχω στον SSD δίσκο. Καλύτερα να περισσέψει λίγο και να είμαι άνετος παρά να φοβάμαι αν θα φτάσει δε θα φτάσει.

 

Τελικά αποδεικνύεται πως καλά έκαναν τα παιδιά και σε έπεισαν για μεγαλύτερο, ε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποδεικνύεται πως καλά έκαναν τα παιδιά και σε έπεισαν για μεγαλύτερο, ε;;;

 

Για να πω την αλήθεια δεν με έπεισαν τα παιδιά. Χτες το βράδυ έκατσα (όπως έγραψα προηγουμένως) και υπολόγισα ότι ίσως να είμαι ίσα - ίσα με τα 64 και έστειλα ένα email στο e-shop για να κάνω την αλλαγή. Τα παιδιά καλά έκαναν και είπαν την γνώμη τους αλλά αν δεν χρειαζόμουν περισσότερα GB θα έμενα με τον 64άρη.

 

Εδώ που τα λέμε και ο 64άρης μου φτάνει αλλά γιατί να παιδευτώ να τα χωρέσω εκεί;

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...