Προς το περιεχόμενο

Δεν βλεπει το pc εσωτ. δισκο σε εξω. θηκη


gavros10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

Αγορασα αυτη την θηκη για 2.5 εσωτερικο http://www.msystems.gr/index.php?category=2001&product=15487 και δεν τον βλεπει ουτε στον πινακα ελεγχου. Ειναι usb3 και το εχω συνδεσει πανω στην μητρικη σε usb2 θηρα. το φωτακι πανω στην θηκη ειναι αναμενο και ο δισκος ακουγεται να δουλευει αλλα δεν γινεται τιποτα. Ο σκληρος δουλευε κανονικα οταν ηταν μεσα στο pc.

Το θεμα ειναι οτι μπορει να φταιει

1) Το pc επειδη ειναι παλιο

2) Το καλωδιο

3) Η θηκη

Και το κακο ειναι οτι δευτερα φευγω για χαλκιδα και θελω να τον παρω μαζι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Δοκιμασε να τον βάλεις σε αλλη usb κατα προτίμηση οχι σε αυτες που εχει στο κουτί μπροστά αλλα στις πισω της montherboard

β. Δοκίμασε αλλο καλώδιο

γ. Δοκίμασε το σε αλλο pc laptop η desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Δοκιμασε να τον βάλεις σε αλλη usb κατα προτίμηση οχι σε αυτες που εχει στο κουτί μπροστά αλλα στις πισω της montherboard

β. Δοκίμασε αλλο καλώδιο

γ. Δοκίμασε το σε αλλο pc laptop η desktop

 

α) Το εβαλα σε ολες τις θυρες που εχει απο πισω. Καμια 10αρια ειναι. Στις μπροστα αναβοσβηνει ο δισκος συνεχεια σαν να μην περνει αρκετο ρευμα μαλλον

β) Δεν εχω αλλο τετοιο καλωδιο

γ) Δεν εχω αλλο pc εδω

 

Τωρα που το σκεφτομαι ειμαστε αξιοθρηνητοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξε στην διαχειριση εργασιων μηπως δεν μπορει να βρει driver για την θηκη(αν και μου φαινεται πολυ παραξενο)

ενδεχεται να εχει προβλημα το καλωδιο μιας και σε εξωτερικο δισκο usb3 Που αγορασε προσφατα φιλος το καλωδιο ειχε προβλημα και εκει που τον εβλεπε τον δισκο κανονικα τον πεταγε απο το συστημα,εκοβε τις μεταφορες δεδομενων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αλλο καλωδιο, pc τιποτα. Το κερατο μου μεσα. Μια φορα ειπα και εγω να παρω κατι στην τουρλα του σαββατου (απο μαγαζι που εχει καλη φημη) και δεν δουλευει. Θα παω την δευτερα στο μαγαζι να το κοιταξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι εχω εγω μια 2.5 εξωτερικη που δε τη χρησιμοποιω.... και usb 3.0. θα ψαξω το πρωι αμα την εχω βρισκομαστε καπου χαλκιδα να στη δωσω να κανεις δουλεια σου μεχρι να βρεις ακρη....



να ξερεις παντως οτι κανει και καλωδιο απο microusb και μπενει στη μιση θυρα... δοκιμασμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι εχω εγω μια 2.5 εξωτερικη που δε τη χρησιμοποιω.... και usb 3.0. θα ψαξω το πρωι αμα την εχω βρισκομαστε καπου χαλκιδα να στη δωσω να κανεις δουλεια σου μεχρι να βρεις ακρη....

 

να ξερεις παντως οτι κανει και καλωδιο απο microusb και μπενει στη μιση θυρα... δοκιμασμενο...

 

οχι ρε ενταξει. Δεν εχω φυγει ακομα οποτε δευτερα πρωι προλαβαινω να παω να την αλλαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεξι κλικ στο My Computer - Manage. Στην αριστερη στηλη Disk Managment και κοιταξε μηπως σου εμφανιζει τον δισκο τον εξωτερικο σου δισκο στην κατω λιστα. εαν τον δεις εκει δοκιμασε να κανεις με δεξι κλικ Change Drive Letter. Καμια φορα τυχαινει να τραβηξει ιδιο γραμμα με καποια αλλη μοναδα αποθηκευσης με αποτελεσμα να μην ανοιγει η καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το θεμα δεν το εχει η θηκη αλλα ο δισκος. Σε μερικες usb θυρες δουλευει σε αλλες οχι. Οταν τον βλεπει μπορω να μπω μεσα και να δω τα αρχεια μου αλλα αν ανοιξω κανενα αλλο προγραμα οπως το auslogics boost ή την διαχειρηση δισκων, ενω σκαναρουν να δουν τους σκληρους του pc δεν τα καταφερνουν και μενουν εκει. Οταν αποσυνδεω τον δισκο τους βλεπει ολους. 

Θα προσπαθησω να βρω κατι που να μου δειξει τι εχει ο δισκος και αν γινεται να το φτιαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχεισ ελεγξει μηπως εχει καποιο bad sector?

 

τον ειχα ελεγξει οταν τον ειχα εσωτερικο σε αλλο pc και ειχε μερικα. Δεν μου παρουσιαζε προβληματα ομως, μια χαρα δουλευε. Ειχε και καλες ταχυτητες. Σε αυτο το pc δεν δουλευει οπως πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...