Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση ασφάλισης για μαθήματα σε εταιρείες


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση προς όσους γνωρίζουν. Πρότειναν στην αδελφή μου (η οποία είναι άνεργη) δουλειά από μια εταιρεία που στέλνει καθηγητές σε εταιρείες για μαθήματα δύο μηνών. Της ζητάνε αυτασφάλιση στο ΤΕΒΕ αποκλείοντας το ΙΚΑ. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώνει ΤΕΒΕ (περίπου 320 ευρώ το μήνα). Το ΦΠΑ ποιός το πληρώνει;

 

Εκ των πραγμάτων ξέρω ότι δεν γίνεται να δουλέψει με μπλοκάκι απεριόριστα, γιατί το είχα ρωτήσει για μενα. Υπάρχει περιορισμός ωρών, πράγμα που σημαίνει ότι στην ουσία θα έχει ζημία και όχι κέρδος από την εργασία της, η οποία ούτως ή άλλως δεν θα είναι μόνιμη (όποτε έχουν πελάτες). Με απλά μαθηματικά, αν έχει 3 ώρες την εβδομάδα σε μια εταιρεία, θα παίρνει περίπου 10 ευρώ την ώρα, δηλαδή 120 ευρώ το μήνα, ενώ θα έχει κόστος ασφάλισης 320 ευρώ. Άρα θα χάνει 200 ευρώ.

 

Αφού το ΙΚΑ αποκλείεται, όπως προέκυψε από τη συνέντευξη, υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνουμε ή απλώς ψάχνουν κορόιδα για να μην πληρώνουν ασφάλιση κάνοντας κανονική πρόσληψη; Εμένα μου φαίνεται ότι κάτι βρωμάει κι ότι θα καταλήξει να χρωστάει στο ΤΕΒΕ.

 

Θα πρέπει να τους απαντήσει μέχρι την Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ώρες είναι τόσο λίγες μάλλον όντως δε την συμφέρει και ναι γιατί φοβόμαστε να το πούμε με το όνομα του...Μαλάκες ψάχνουν!!!

Το ΤΕΒΕ είναι δική σου υποχρέωση να το πληρώσεις και πάγιο έξοδο σου ενώ το ΙΚΑ θα στο πλήρωνε η εταιρία.

 

Το ΤΕΒΕ αδιαφορεί αν εσύ θα δουλέψεις όλο το μήνα 1 ώρα ή 100 ώρες (δεν ήξερα ότι υπάρχει όριο στις ώρες).

Αν λοιπόν οι ώρες που θα έχει δεν τις καλύπτουν το ποσό του ΤΕΒΕ τότε ναι θα έχει ζημία.

 

Αμαν αυτές οι εταιρίες με τα μπλοκάκια. Αν πραγματικά θές υπάλληλο πλήρωσε τον έστω με ένσημα ημιαπασχόλησης. Δηλαδή έλεος πια.

 

Και να πω πως είναι καμία δουλειά που θα της πρόσφερε κάτι να πω πάει στο διάολο να την κάνεις πχ εμπειρία, προυπηρεσία, δωρεάν εκπαίδευση αλλά να πληρώνεις κιόλας για να δουλεύεις ε μόνο στην ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Το ίδιο της είπα κι εγώ. Και μάλιστα της είπαν ότι τα έξοδα μετάβασης στις εταιρείες φυσικά θα είναι δικά της. Το θέμα είναι ότι στις περισσότερες θέσεις εργασίας που έχει βρει, της ζητούν αυτασφάλιση και δίνουν μισθό από 5 εώς 7 ευρώ την ώρα. Άρα, της ζητούν να βάζει χρήματα από την τσέπη της για να δουλεύει και το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό. Τι να πω...

 

Ο περιορισμός στις ώρες δεν είναι από το ΤΕΒΕ ή την εφορία, αλλά από την άδεια διδασκαλίας που σου δίνει η Δευτεροβάθμια της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυα πες της.

Πήγα για καθαριστής πολυκατοικιών και μου παν να βαλω το αμαξι, τις βενζινες, να παιρνω την καθαριστρια, να καθαρίζω και γω, να μαι γρηγορος και σβέλτος γιατι καθε μερα θα παιζουν 3-4 πολυκατικοίες, να κουβαλάω κουβάδες και σφουγγαρίστρες και θα παίρνω 300€ το μήνα..

Στο διάολο του πα και πήγα να παίξω και μπουνιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα έχουν ξεφύγει και δυστυχώς χειροτερεύουν.

έχουν βρει όλοι οι εργοδότες αφορμή την κρίση και έχουν ξεσαλώσει.

χωρίς υπερβολή φτάνουμε σε σημείο να πληρώνουμε για να δουλεύουμε.

 

φταίμε κι εμείς σε μεγάλο βαθμό και κυρίως οι γονείς αλλά τώρα ανοίγουμε άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: της είπαν στη συνέντευξη (λύσσαξε να πάει) ότι θα παίρνει 14 ευρώ την ώρα για 4 ώρες την εβδομάδα (και όχι περισσότερες), ΟΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ, με υποχρεωτική έναρξη στο ΤΕΒΕ. Δηλάδη, 56 ευρώ Χ 4 εβδομάδες, 224 ευρώ το μήνα, ενώ το ΤΕΒΕ της θα είναι 320 ευρώ. Θα βάζει δηλαδή και ένα κατοστάρικο από την τσέπη της. Είναι απίστευτοι οι τύποι. Όταν τους ρώτησε με ποια λογική κάποιος θα πληρώνει από την τσέπη του για να δουλέψει, της έδειξαν 3 κλασέρ γεμάτα βιογραφικά με καθηγητές που περιμένουν να προσληφθούν. Είναι κρίμα γιατί αυτές οι εταιρείες δουλεύουν με επιδοτούμενα προγράμματα κι αντί να προσφέρουν δουλειά στην ουσία αναζητούν σκλάβους και απελπισμένους.

 

Εγώ το θεωρώ παρακμή και ντροπή. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όταν τους ρώτησε με ποια λογική κάποιος θα πληρώνει από την τσέπη του για να δουλέψει, της έδειξαν 3 κλασέρ γεμάτα βιογραφικά με καθηγητές που περιμένουν να προσληφθούν.

Δεν τους είπε αφου τόσα βιογραφικά σου στείλανε, αμα μαθαίνανε τα ψιλά γραμματα ποιος θα δουλέυε υπο τετοιες συνθήκες;

Να πληρώνει απο την τσέπη του.

Και 10 κλασέρ να μου δείξεις εσύ, έπρεπε να τους πεί λιγότερο απατεώνας δεν γίνεσαι.

Εύχομαι το παιδί σου να δουλεύει και να δίνει και 200€ απο την τσέπη του για ΤΕΒΕ.

Αντε με τους άθλιους. Θέλουν ντου και ξύλο.

Εκει να μην πάει κανένας και να σαπίσουν...Οι σαπισμένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

έχουν βρει όλοι οι εργοδότες αφορμή την κρίση και έχουν ξεσαλώσει.

Κριση και αηδιες. Αυτα τα φαινομενα εξαπατησης προϋπηρχαν. Ετσι για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι καινουριοι.

 

της έδειξαν 3 κλασέρ γεμάτα βιογραφικά με καθηγητές που περιμένουν να προσληφθούν.

Τοτε αυτους να προσλαβουν αφου λενε οτι περιμενουν. Μεταξυ μας δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν τοσα βιογραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά έχουμε ξεφύγει.

Και σαν καθηγητής φυσικά δεν είναι μόνο ότι θα βάζει από την τσέπη της και οι μεταφορές αλλά και η προετοιμασία του μαθήματος όποιο και αν είναι αυτό...

 

Αλήθεια για τι επάγγελμα μιλάμε;

Όχι ότι έχει μεγάλη διαφορά αφού από ότι βλέπω σε όλα το ίδιο είναι.

 

Τουλάχιστον φίλη μου που δουλεύει μέσω προγράμματος ΟΑΕΔ παίρνει τα λεφτά του ΟΑΕΔ (δεν ξέρω πόσα ακριβώς είναι) αλλά στην επιχείρηση ούτε καφέ δωρεάν και τα μεταφορικά δικά της. Ουσιαστικά στην επιχείρηση βγαίινει τζάμπα.

 

Σε λίγο θα σου λένε "θα σου κρατάμε και τα λεφτά του ΟΑΕΔ και αμά θες..."

 

Τρελαθήκαμε τελείως. Έχουν καταστρέψει το επάγγελμα του καθηγητή εντελώς και μετά αναρωτιόμαστε γιατί φτάνουμε στο έσχατο σημείο "απεργία στις πανελλαδικές" γιατί πολύ απλά σε λίγα χρόνια δε θα έχει μείνει καθηγητής να δουλεύει και όχι γιατί δε θα θέλει αλλά γιατί απλά δε θα μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος με τα χρήματα αυτά που παλιά τα έπαιρνε φρέσκια υπάλληλος σε super market...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσουμε απ' έξω το μεράκι του κάθε δάσκαλου/καθηγητή -που δεν το έχουν όλοι, όπως όλοι ξέρουμε-, δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς περιμένει ένας επιχειρηματίας φροντιστηριούχος να αποδώσουν και να έχουν όρεξη να δουλέψουν καθηγητές με 4 ευρώ την ώρα, όταν στην ουσία δεν έχουν να φάνε, κι όταν τους βάζουν να υπογράψουν ιδιωτικά συμφωνητικά με τα οποία δεσμεύονται να μη δουλέψουν πουθενά αλλού για τη διασφάλιση συστήματος.... Δηλαδή, κάποιοι θεωρούν ότι είναι πολύ φυσιολογικό να δουλεύει κάποιος πλήρες ωράριο και να παίρνει 300 ευρώ, μπαίνοντας το καλοκαίρι στο ταμείο ανεργίας.

 

Μη νομίζετε ότι η μείωση των διδάκτρων στα φροντιστήρια τους πείραξε πολύ. Το να κόψουν 20-30 ευρώ το μήνα δεν λέει κάτι, γιατί έχουν πέσει πολύ τα ενοίκια και κάποιοι βάζουν πολλά άτομα στα τμήματα. Δεν λέω ότι το κάνουν όλοι, αλλά είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Εγώ, με βάση τα business plan και τα σχέδια ανάπτυξης που μελετώ, βλέπω ότι έχουν αυξήσει τα κέρδη τους, γιατί έχουν μικρύνει τα έξοδά τους και προσλαμβάνουν νέα παιδιά με Proficiency τα οποία δουλεύουν για πολύ λίγα χρήματα. Πάντα το έκαναν άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίρνουν παιδιά με proficiency να κάνουν αγγλικά είναι γελοίο.

Το ξέρω πως το κάνουν γιατί τους δίνουν 5€/ώρα για να κρατάνε τμήμα 5 ατόμων (και λίγα λέω) που θα τους αποδίδει 20-30€/ώρα...

 

Δηλαδή εμένα μου βγαίνει η πίστη να πάρω ένα c2 και θα πάω να διδάξω; Με τι προσόντα; Αφού και εγώ με το ζόρι θα το πάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παίρνουν παιδιά με proficiency να κάνουν αγγλικά είναι γελοίο.

Το ξέρω πως το κάνουν γιατί τους δίνουν 5€/ώρα για να κρατάνε τμήμα 5 ατόμων (και λίγα λέω) που θα τους αποδίδει 20-30€/ώρα...

 

Δηλαδή εμένα μου βγαίνει η πίστη να πάρω ένα c2 και θα πάω να διδάξω; Με τι προσόντα; Αφού και εγώ με το ζόρι θα το πάρω...

Δεν τους δίνουν 5. Εμένα μου πρότειναν να παίρνω 6 ευρώ με 10 χρόνια προϋπηρεσία, και μεταπτυχιακά και δεν δέχτηκα, πριν φύγω για το εξωτερικό. Στην αδελφή μου, όπως έγραψα και πριν, δίνουν όλοι 4-5 ευρώ και μόνο part-time. Έχει πτυχίο, μάστερ και 4 χρόνια προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την αδερφή μου έτσι.

Δουλεύει σε μια εταιρεία marketing η οποία δεν κάνει προσλήψεις αλλά σε παίρνει ως συνεργάτη.

Πληρώνεται ανάλογα με τα συμβόλαια που κάνει.

Σου λένε εάν θες κάνε αυτασφάλιση στο ΤΕΒΕ. (εννοείται ότι δεν έχει κάνει)

Μιλάμε για δουλειά στην οποία φεύγει 7 από το σπίτι και έρχεται πίσω 11+ το βράδυ και που στο τέλος του μήνα συνήθως δεν έχει μία.

Πρέπει να τους κάνουν γαμώ τις πλύσεις εγκεφάλου πάντως για να κάθεται ακόμα. 

 

 

Θεωρητικά πάντως το όλο κόλπο μου φαίνεται παράνομο.

1ον η εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να δηλώνει ότι πλήρωσε κάποιον για τον χ ψ λόγο; 

2ον αυτός που παίρνει τα χρήματα από την εταιρεία με την σειρά του δεν πρέπει να τα δηλώνει;

 

Δεν γνωρίζω τι παραθυράκια εκμεταλλεύονται σε αυτές τις εταιρίες ή εάν τελικά είναι όντως παράνομο και ποντάρουν στην απελπισία του καθενός για μια δουλεία.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους δίνουν 5. Εμένα μου πρότειναν να παίρνω 6 ευρώ με 10 χρόνια προϋπηρεσία, και μεταπτυχιακά και δεν δέχτηκα, πριν φύγω για το εξωτερικό. Στην αδελφή μου, όπως έγραψα και πριν, δίνουν όλοι 4-5 ευρώ και μόνο part-time. Έχει πτυχίο, μάστερ και 4 χρόνια προϋπηρεσία.

Δηλαδή εκμεταλευόμενοι την κρίση και μάλιστα σε έναν τομέα ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΡΙΣΗ (ξένες γλώσσες) μειώνουν δραματικά τους μισθούς δίνοντας κάτι μικρομειώσεις στα δίδακτρα (που ισοσκελίζουν βέβαια  βάζοντας παραπάνω άτομα ανα τάξη)...

 

Αλλά δε φταίει κανείς άλλος φταίμε εμείς που ακόμα τα σκάμε σε φροντιστήρια και τρώμε 4-5 χρόνια για ένα lower αντί να κάνουμε ιδιαίτερα (σε σωστές τιμές φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...