Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνικές συσκευές για γραμμή VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.


 


Αρχές του προηγούμενου μήνα, αναβάθμισα το ADSL 2play της Forthnet που έχω, σε VDSL. 


Αφού έγινε η αναβάθμιση, άρχισα να έχω αποσυνδέσεις μια-δυο φορές τη μέρα.


Στον έλεγχο από το τεχνικό τους τμήμα , βρήκαν πως οι δύο σταθερές συσκευές που έχω, έκαναν κάποιο βραχυκύκλωμα στη γραμμή που ήταν αρκετό για να μου κολλήσει τη σύνδεση και να χρειάζεται επανεκκίνηση του router.


Υπάρχει επίσης και μια ασύρματη συσκευή αλλά δεν βρήκαν κάποιο θέμα εκεί.


 


Με τις δύο αυτές συσκευές αποσυνδεδεμένες σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις.


Έκαναν και μια μικροεπέμβαση στη γραμμή μου μήπως και δεν χρειαστεί να αλλάξω συσκευές αλλά το πρόβλημα επανήλθε όταν σύνδεσα ξανά τα τηλέφωνα, σε πιο μικρό βαθμό όμως, με αποσυνδέσεις κάθε 2-3 μέρες.


 


Όπως φαίνεται θα χρειαστεί να αλλάξω συσκευές και εκεί χρειάζομαι βοήθεια.


Τι τεχνικά χαρακτηριστικά θα πρέπει να κοιτάξω στις συσκευές ώστε να μην έχω το ίδιο θέμα;


Έχει να μου προτείνει κάποιος κάτι συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς θεωρώ δεδομένο οτι εχεις φιλτράκια σε ολες τις τηλεφωνικές συσκευές που χρησιμοποιείς στο σπίτι ??? αν οχι βάλε σε ολες φιλτράκια και δες αν έφτιαξε.

Αλλιώς το πρόβλημα μαλλον ειναι στην γενική καλωδίωση του σπιτιού και πρέπει να απευθυνθείς σε ηλεκτρολόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φιλτράκια υπάρχουν, αυτά που είχα όταν η γραμμή ήταν ADSL. Επίσης, δεν υπάρχει θέμα με την καλωδίωση.

Ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής παραπάνω αλλά δεν ψάχνω την αιτία για τις αποσυνδέσεις.

Έχουν γίνει όλοι οι έλεγχοι και είναι σίγουρο πως φταίνε οι τηλεφωνικές συσκευές.

 

Οι συσκευές που έχω είναι κάποιες πολύ απλές no-name αλλά δεν είχα θέμα μέχρι τώρα.

Μου είπαν πως οι γραμμές VDSL είναι πιο ευαίσθητες από τις ADSL και γι αυτό δημιουργείται το θέμα με τα τηλέφωνα.

 

Απλά, θα ήθελα να ξέρω αν θα πρέπει να ψάξω κάτι ιδιαίτερο από τεχνικά χαρακτηριστικά στις τηλεφωνικές συσκευές, ώστε να μην έχω ξανά τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαίτερα χαρακτηριστικά να εχουν συσκευές δεν υπάρχουν απλα τηλέφωνα ειναι , το πιο πιθανό ειναι να έπεσες στην περίπτωση.

Δηλαδή αν βάλεις καποια αλλη τηλεφωνική συσκευή επάνω εκτος αυτων των 2 λειτουργεί κανονικά και απλα σου κανει το πρόβλημα με αυτες τις 2 συγκεκριμένες ?

 

Βρες αν μπορείς και δοκίμασε μια αλλη να δουμε απο περιέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα παρουμε απο την αρχη γιατι παρατηρω διαφορα λαθακια.

α.ενω στο adsl εχεις το ρουτερ οπου θες και τα τηλεφωνα ειναι παραλληλα πανω στην γραμμη στο vdsl αυτο ειναι λαθος.στο vdsl πρεπει το ρουτερ να μπει στην κεντρικη γραμμη πανω σε splitter και ολη η υπολοιπη καλωδιωση με τα τηλεφωνα να ειναι πανω στο phone του splitter.Θα κερδισεις σε ταχυτητα και σταθεροτητα και ισως εξαλειψεις και τα προβληματα με τις συσκευες..δυσκολο ξερω να τα κανεις ετσι αλλα αυτο ειναι το σωστο.απλα ενα splitter και ολα τα τηλ εκει .

τωρα για τις συσκευες.

σε μια γραμμη μπορεις συνηθως να το πω ετσι χαζα να την γεμισεις μεχρι 5 ren (tel num).

μια σταθερη συσκευη λογω οτι δεν εχει δικια της τροφοδοσια τραβαει απο 2-3 ren και συνηθως κανει ενα μικρο short στο t-r.

ενα ασυρματο και γενικως τα προτιμουμαι τραβαει max 0,5 ren και δεν βγαζει κανενα short.με απλα λογια .φαουλ στις σταθερες.αν πιανουν τα χερια σου και αλλαξεις την καλωδιωση θα δεις και παραπανω ταχυτητα.σε ατομο που ειχε 50αρι vdsl επαιζε 37 με την καλωδιωση οπως ηταν στο adsl.οταν η καλωδιωση αλλαχτηκε σε αυτο που εγραψα πιο πανω περα απο σταθεροτητα ανεβηκε στα 47 mbit.ποτε παραλληλες συσκευες στο vdsl .ολα πανω στο splitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, άλλαξα τη συνδεσμολογία έτσι όπως μου 'πες και ελπίζω να δουλέψει.

Τουλάχιστον, δεν νομίζω να χειροτερέψει τη κατάσταση, το πολύ-πολύ να έχω τα ίδια.

Πάντως, καλού-κακού, θα κάνω μια έρευνα στις τιμές των ασυρμάτων.

Αυτό που μου λες για τα ασύρματα και τα σταθερά, το είχα ξανακούσει σε ανύποπτο χρόνο αλλά δεν το θυμόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, άλλαξα τη συνδεσμολογία έτσι όπως μου 'πες και ελπίζω να δουλέψει.

Τουλάχιστον, δεν νομίζω να χειροτερέψει τη κατάσταση, το πολύ-πολύ να έχω τα ίδια.

Πάντως, καλού-κακού, θα κάνω μια έρευνα στις τιμές των ασυρμάτων.

Αυτό που μου λες για τα ασύρματα και τα σταθερά, το είχα ξανακούσει σε ανύποπτο χρόνο αλλά δεν το θυμόμουν.

καλυτερα θα ειναι .δεν ξερω αν θα λυσεις το προβλημα με τις συσκευες αλλα θα εχεις καλυτερο συγχρονισμο.η γραμμη σου που ερχεται πισω απο τον τοιχο θα τελειωνει στο πρωτο πριζακι.πισω απο το πριζακι δεν θα συνεχιζει στα αλλα πριζακια αλλα τα υπολοιπα καλωδια που πανε πισω απο τον τοιχο θα πρεπει να συνδεθουν στο splitter.ειτε το κανεις πατεντα ειτε το κανεις με διπλο πριζακι.φτηνα ειναι τα ασυρματα και αμα παρεις ασυρματα μην παρεις δυο διαφορετικα αλλα παρε ενα ασυρματο με διπλη βαση και 2 ασυρματα μεσα.μονο το ενα απο τα δυο εχει τηλεφωνικο καλωδιο οποτε ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο αλλα σε ένα σπίτι πως ξέρουμε πια πρίζα τηλ είναι η κεντρική ? αυτή που είναι πιο κοντά στην εξώπορτα ? γιατί από εκεί μπαίνει και μετά διακλαδώνεται στο σπίτι ? η είναι τελείως λάθος αυτό που ειπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο αλλα σε ένα σπίτι πως ξέρουμε πια πρίζα τηλ είναι η κεντρική ? αυτή που είναι πιο κοντά στην εξώπορτα ? γιατί από εκεί μπαίνει και μετά διακλαδώνεται στο σπίτι ? η είναι τελείως λάθος αυτό που ειπα ?

στο 98% των περιπτωσεων η πρωτη πριζα ειναι αυτη που ειναι κοντα στην εξωπορτα που συνηθως ειναι το σαλονι εκει.ειτε σαλονι/κουζινα οταν ειναι μαζι.

σε σπανιες περιπτωσεις που ειναι και οι χειροτερες οι διακλαδωσεις εχουν γινει οχι πισω απο το πριζακι αλλα σε αλλο σημειο σε καποιο κουτακι στον τοιχο οποτε αν ανοιξεις ολα τα πριζακια θα δεις μονο ενα ζευγαρι καλωδια απο πισω.εκει ειναι χαλια διοτι αμα θες να αποσυνδεσεις καποιο πριζακι πρεπει να βρεις που εχει γινει η ενωση.αλλα ναι σωστα το ειπες.συνηθως κοντα στην εξωπορτα γιατι ενας νορμαλ ηλεκτρολογος απο εκει εχει φερει τα καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς πάρουμε για παράδειγμα την δικη μου περίπτωση που δεν πρέπει να διαφέρει και πολύ από τον norma

το καλώδιο έρχεται απο εξω μπαίνει στο σπίτι και η πρώτη πρίζα τηλ είναι στο χωλ μετά από το χωλ πάει στο δωμάτιο μου.

Έφοσων είπες το VDSL θέλει να μπει στην κεντρική Πρίζα πρέπει να μπει το χωλ.  Άμα έχω όμως καταργήσω την μπρίζα του χωλ

και ενώσω, με μια κλέμα τα καλώδια τα οποια συνεχίζουν μέχρι το δωμάτιο μου αυτό το setup κάνει για VDSL ?

Μάλλον όχι γιατί θέλουμε να αποφύγουμε τα extra καλώδια και την κακή ένωση που δεν είναι σαν το συνεχές καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς πάρουμε για παράδειγμα την δικη μου περίπτωση που δεν πρέπει να διαφέρει και πολύ από τον norma

 

το καλώδιο έρχεται απο εξω μπαίνει στο σπίτι και η πρώτη πρίζα τηλ είναι στο χωλ μετά από το χωλ πάει στο δωμάτιο μου.

 

Έφοσων είπες το VDSL θέλει να μπει στην κεντρική Πρίζα πρέπει να μπει το χωλ.  Άμα έχω όμως καταργήσω την μπρίζα του χωλ

και ενώσω, με μια κλέμα τα καλώδια τα οποια συνεχίζουν μέχρι το δωμάτιο μου αυτό το setup κάνει για VDSL ?

 

Μάλλον όχι γιατί θέλουμε να αποφύγουμε τα extra καλώδια και την κακή ένωση που δεν είναι σαν το συνεχές καλώδιο.

Θα παιξει μια χαρα.δεν εχει θεμα που θα εχει ενωση.δεν κανει η ενωση το προβλημα αλλα το παραλληλο καλωδιο.η ενωση αν δεν θες με κλεμα που το θεωρω χαλια ενωση καντην με scotchlock η στριμμενα με θερμοσυστελομενο απεξω.απλα θελει ολοκληρο τοπικ για να καλυψω ολες τις περιπτωσεις .το παν ειναι το καλωδιο απο τον οτε να φτασει πρωτα στο ρουτερ και μετα σε ολα τα τηλεφωνα διαμεσω του splitter.ενωσεις εχεις πανω απο 5-6 απο το dslam μεχρι εσενα ηδη.εχεις στον κατανεμητη εχεις στο καφαο 2 συνδεσεις εχες στο mirroring του οτε αλλες δυο.εχεις στον παροχο αναλογα την περιπτωση μια η και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα την Παρασκευή την αλλαγή και η κεντρική γραμμή πάει κατευθείαν στο splitter, πήγα και πήρα την ίδια μέρα ένα ασύρματο με διπλή βάση και δύο συσκευές για να επιβαρύνω στο ελάχιστο το σύνολο.

 

Είδα όντως μια μικρή βελτίωση στη σύνδεση αλλά το θέμα με τις αποσυνδέσεις παραμένει, λίγο διαφοροποιημένο αυτή τη φορά.

 

Τώρα είναι κολλημένο κάθε πρωί, δηλαδή μπλοκάρει standard κατά τη διάρκεια της νύχτας, ενώ πριν το φαινόμενο εμφανιζόταν (μάλλον) τυχαία.

 

Σάββατο πρωί κολλημένο, έκανα επανεκκίνηση στο router, μια χαρά όλη μέρα, Κυριακή πρωί ξανά κολλημένο, ξανά επανεκκίνηση στο router, μια χαρά όλη μέρα, Δευτέρα πρωί ξανά κολλημένο, ξανά επανεκκίνηση στο router.

 

Μίλησα επανειλημμένα με τη Forthnet αλλά μέσα στο Σαββατοκύριακο που να βρεις άκρη!

 

***edit***

 

Μου πήραν τηλέφωνο από το τεχνικό τμήμα της Forthnet και μου είπαν πως έκαναν κάποια επέμβαση στη γραμμή πριν λίγο. Οπότε το παρακολουθώ ξανά και βλέπουμε.

Επεξ/σία από GeorgeKRD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...