Προς το περιεχόμενο

WASP - HTML Widgets, windows κτλ που πετάνε με 2 απλές εντολές!


gdelaportas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το WASP μπορείτε να κάνετε πάρα πολύ απλά ένα οποιοδήποτε HTML element να πετάει και να το μετακινείτε με το mouse, να του αλλάζετε το style και γενικά να του αλλάξετε τα φώτα χωρίς να κατεβάσετε το δύσκολο και βαρύ JQuery UI.

 

WASP: https://sourceforge.net/projects/wasp-ext/

 

 

 

Example:


WASP_Init();

WASP_Setup_Element('my_div', 'my_widjet', 
                   'This is my window title', 'This is a Test window with automatic defolding...', 
                   '<div style="font-size: medium; padding: 4px;">This is a test content.<br></div>', 
                   'This is a TEST status message that goes on...',
                   (document.body.clientWidth / 2) - 130, (screen.height / 2) + 150, 
                   260, 200, 'block', 1, 0.5, 
                   100, 30, 400, 325, 900, 1100);
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ναι ρε, ΟΚ"

 

Δε θέλω με κανένα τρόπο να θίξω το JQuery που είναι πολύ καλό σε ότι κάνει αλλά στο θέμα του UI στα παράθυρα (widgets) και ειδικά στο modification και στη χρήση για να κάνεις κάτι ή πρέπει να το έχεις γράψει εσύ ή να κάνει αναγκαστικά χρήση της online φόρμας.

 

Οπότε εάν δυναμικά θές να ορίζεις πράγματα εκεί έχεις θέμα...

 

Άσε δε που είναι πολλά τα KB και φορτώνεις τσάμπα ένα κάρο άχρηστα πράγματα.

 

Στα παραπάνω λοιπόν, ε έχουμε μια διαφορά. Είναι μια πιο ειδική λύση άν θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να θιξω και εγω απο την μερια μου τον κωδικα σου, παραθετω το url που κατεβαζεις το jQuery UI το οποιο δειχνει εμφανως ποια widgets ή effects θελεις να χρησιμοποιησεις στο αρχειο που θα κατεβασεις ωστε να μην φορτωνεις περιττα.

http://jqueryui.com/download/

 

Επιπλεον αν θελεις να καστομαρεις την εμφανιση ή οτιδηποτε αλλο θελεις, μπορεις να κανεις extend τις functions ή να κανεις modify ή extend τα CSS αρχεια του.

Αυτα σε σχεση με το modification.

Ο καθενας οπως τον βολευει και τι ακριβως ψαχνει. Παντως εν ετη 2013 η getElementByID θεωρειται ξεπερασμενη.

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς είναι θέμα οπτικής και λογικής και χρηστικότητας....

 

Για την ιστορία το getElementById είναι κάτι που και το ίδιο το JQuery κάνει και δεν υπάρχει αυτό το "ξεπερασμένο" που αναφέρεις μιας και είναι κομμάτι του ECMA Script / Javascript όπου και το JQuery γράφτηκε επάνω όπως και το WASP.

 

Τώρα ως προς αυτό:

Επιπλεον αν θελεις να καστομαρεις την εμφανιση ή οτιδηποτε αλλο θελεις, μπορεις να κανεις extend τις functions ή να κανεις modify ή extend τα CSS αρχεια του.

 

εμένα προσωπικά και πολλούς άλλους δε μας βολεύει. Οπότε εγώ εδώ δίνω μια λύση, τώρα ποιος και με τί τρόπο θα την αξιοποιήσει είναι δικό του θέμα.

 

Τέλος να σημειώσω ότι όλα γραφιστικά στο WASP γίνονται από το CSS άρα χρειάζεται λιγότερος προγραμματιστικός κόπος ή γνώσεις προγραμαμτισμού για να πετύχεις ίδιο ή παρόμοιο αποτέλεσμα από μια άλλη βιβλιοθήκη...

 

Αλλά όπως είπαμε είναι θέμα το τί θες να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες και μαλλον δεν το εθεσα σωστα.. Η εντολη "εμφανισιακα" ειναι ξεπερασμενη.

Anyway τελος με το [offtopic], ας σχολιασουν αλλοι την χρηστικοτητα ή οχι του plugin που ανεβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ εννοείς "εμφανισιακα" ξεπερασμένη? Γιατί υπάρχει fashion στο κώδικα? Τί είναι ρούχο? LOL!

 

Δηλαδή χάριν της ταχύτητας και λειτουργικότητας ανάλογα το project να μη λαμβάνουμε υπόψιν παραμέτρους απλά να προσπαθούμε να γράφουμε πιο... cool κώδικα. Αυτό μου λες ε?

 

Οπότε μη γράφουμε και  ASSEMBLY ξέρω 'γω σε λογισμικά πακέτα όπως για drivers που χρειάζονται ταχύτητα γιατί είναι παλιάς σχολής.

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... και το λέω αστειευτικά. Μάλλον είσαι web site developer με μικρή εμπειρία στο χώρο και αυτά τα θεωρείς κατά κάποιο τρόπο λυμένα.

 

:-D

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο λειτουργικο ειναι κατι, δεν θα το κρινω εγω γιατι δεν το χρησιμοποιω, το κρινεις εσυ που το εγραψες και οι χρηστες που θα το χρησιμοποιησουν επισης. Οποτε πριν κρινεις περιμενε τα αναλογα feedback. Εγω σου εστειλα σαν ταπεινος προγραμματιστης αυτα που σου εστειλα και απλα σου ειπα την αποψη μου, χωρις αυτη να ειναι απολυτα σωστη. Γιαυτο και λεγεται αποψη.

Ο τροπος γραφης κωδικα εμπιπτει στο ποσο αρεσει σε καποιον να βλεπει κατι. Γιατι ο προγραμματισμος δεν ειναι μονο το αποτελεσμα, αλλα και διασκεδαση. Αλλιως λεγεται χαμαλοδουλεια. Σαφως και ειναι θεμα μοδας, οχι ρουχο οπως το εθεσες, αλλα ο τροπος γραφης κωδικα αλλαζει συνεχως οπως αλλαζουν και τα tools που χρησιμοποιουμε.

 

Σταματαω εδω τα [offtopic] γιατι αν το συνεχισουμε, το post ενδεχεται να κλειδωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "WASP" δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να το κρίνω, αλλά δεν θεωρώ σωστό  τον τρόπο που συγκρίνεις αυτά τα 2. Πες μας λοιπόν που υπερτερεί το WASP σε σχέση με το Jquery UI. Το είναι δύσκολο και βαρύ είναι σχετικό. Πες μας ποια θέματα καλύπτει το ένα και ποια το άλλο... αν θες να το αναλύσεις ο ίδιος η άφησε μας να βγάλουμε μόνοι μας τα συμπεράσματα μας.

 

Το να λες το Jquery UI ειναι κακό ενώ το WASP είναι καλό, το θεωρώ απλά περιττό και προκλητικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι κακό, απλά όχι τόσο βολικό. Όποιος το έχει δουλέψει και κάνει πολλά πράγματα με πολλά δυναμικά στοιχεία και αλλαγές ξέρει.

 

Σε αυτή τη μερίδα των ανθρώπων αναφέρομαι.... Προφανώς και δεν κατακρίνω το tool και το είπα στο 1ο μου post.

 

Δεν γίνμαι λοιπόν ούτε περιττός ούτε προκλητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

WASP is a Javascript extension for ALPHA CMS. WASP transforms any DIV in a pane of floating widgets!

 

Απ' ότι φαίνεται το WASP αναφέρεται ΜΟΝΟ σε χρήστες που χρησιμοποιούν το ALPHA CMS, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο για το ALPHA CMS.

 

Το WASP είναι ένα extension που το κάνεις χρήση σε κάθε σελίδα σε κάθε CMS . Απλά το φορτώνεις και το χρησιμοποιείς.

 

Απλά αποτελεί και ένα από τα standard extensions του ALPHA CMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει (οριακά) και μπορώ να πω πως δεν το περίμενα. Βέβαια θέλει δουλειά, καν' το κι αυτό Alpha, σαν το CMS και όταν φτάσει στην RC βλέπουμε.

 

Το stylesheet θα μπορούσε να είναι το μισό περίπου. Δεν χρησιμοποιείς Shorthand notation για τίποτα κι έχεις ένα κάρο declarations τσάμπα. Βάζεις μονάδες μετά τα 0, bad practice.

Επίσης μια ερώτηση, γιατί δίνεις position σ' ένα element που δεν είναι positioned? Δε θα κουνηθεί τον κώλο σου να χτυπάς κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...