Προς το περιεχόμενο

WASP - HTML Widgets, windows κτλ που πετάνε με 2 απλές εντολές!


gdelaportas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς δουλεύει οριακά? :S

 

1. Τo ALPHA CMS είναι ALPHA ώς το πρώτο και όχι ώς alpha version αν αυτό εννοείς.

 

2. Δεν είμαι ειδικός στα CSS αλλά αν εννοείς για τα κενά και τα συναφή σε ένα minified version όπως και για το js όλα θα είναι όπως τα περιμένεις..

 

3. Τι θα μου πρότεινες για το "Shorthand notation" και ποια declarations κατ' εσένα είναι τσάμπα και γιατί?

 

4.

Επίσης μια ερώτηση, γιατί δίνεις position σ' ένα element που δεν είναι positioned? Δε θα κουνηθεί τον κώλο σου να χτυπάς κάτω.

 

Που αναφέρεσαι?

 

Γενικά αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος αν θες.

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσα να κουνήσω το κουτί, αλλά με το ζόρι και μετά από κάποιο σημείο δεν πάει βήμα, βαρύ μας βγήκε το κουτί.

 

Στο stylesheet τώρα.

αυτό

border-style: solid;
border-width: 2px;
border-color: #808080;

έπρεπε να είναι έτσι

border: 2px solid #808080;

το γιατί το ξέρεις, μεγαλώνεις το αρχείο χωρίς λόγο.

 

Τέλος δες το .name_tag, έχει position coordinates, αλλά δεν είναι positioned, οπότε δεν κάνουν τίποτα, ντεκόρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσα να κουνήσω το κουτί, αλλά με το ζόρι και μετά από κάποιο σημείο δεν πάει βήμα, βαρύ μας βγήκε το κουτί.

 

Μια χαρά δουλεύει. Τα τελευταία 4 arguments στο WASP_Setup_Element καθορίζουν το πλαίσιο-όρια στα οποία το widget σου κινείται.

 

Οπότε εάν δοκίμασες το παράδειγμα θα έχεις όρια από:

X: 400, Y: 325 μέχρι X: 900, Y: 1100 (όλα σε pixel)

 

ΓΙα το CSS, πολύ σωστός αλλά σε ένα minify... ΟΚ δεν είναι και μεγάλο θέμα αλλά σωστός.

 

Για το .name_tag έτσι φένεται αλλά επειδή είναι σε διαδικασία, on development λογικό είναι να έχει θεματάκια.

 

Θέλω by the way, να εξηγήσω κάτι. Δεν είναι τελικό προϊόν και δεν παρέχει όλα όσα έχει τέλος πάντων το JQuery και μάλλον ποτέ δε θα έχει. Επίσης είναι καθαρά προσωπικός κόπος και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω εμένα με χιλιάδες developers που έχουν κάνει δουλειά σε ένα well respected tool.

 

Απλά μου αρέσει να δίνω δικές μου λύσεις που σε κάποιους ίσως φανούν χρήσιμες.

 

Αυτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το δοκιμασα και εγω μετα απο περιεργεια..

Δημιουργησε οκ το παραθυρο αλλα...

 

οταν παω να το συρω, σερνεται για κανα 5αρι pixel (μονο αριστερα), παιρνει σωστα μια διαφανεια για να δειξει οτι ξεκινα η διαδικασια του drag, αλλα οταν το σερνω κολλαει, δεν draggarei καθολου, παω με mouseover στο παραθυρο και χωρις κλικ ακολουθει το ποντικι μεχρι να ξανακανω κλικ για να σταματησει.

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα.

Chrome 26.0.1410.64

 

ΥΓ: τα περιεχομενα του παραθυρου, θα πρεπει να ειναι επιλεξιμα οπως και clickable εκτος και αν το δουλευεις μονο για alert box, info κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τα όρια και δοκίμασε πάλι.

Επιπλέον μπορεί να έχεις κάποιο άλλο θέμα το οποίο δε γνωρίζω. Πες μου αν είδες στο console καθολου warning ή errors.

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειδα τιποτα, εκτος απο ενα στην αρχη με το element του CSS που ειχε λαθος path (πρεπει να το δεις αυτο, να μην εχει fixed path). Μιλαω για το

dynamic_object.setAttribute('href', '/framework/extensions/js/wasp/wasp.css');

Σαφως και ειδα τα ορια. Στην αρχη μετακινηθηκε λιγο αριστερα, κολλησε, εκανα refresh, μετακινηθηκε σωστα μετα αλλα οταν το κατεβασα τερμα κατω και δεν πατουσα το κουμπι του mouse, αυτο συνεχισε να εχει διαφανεια και μετακινουνταν εκτος οριων (ενω στην αρχη σωστα σταματουσε) ακολουθωντας οτι κινηση εκανε το ποντικι.

 

Επιπλεον τωρα που το ξαναδοκιμασα, ενω το πηγαινα κατω κατω αυτο για καποιο λογο ανεβαινε μονο του με σπαστες κινησεις πανω, στην αρχικη θεση που ηταν πριν το μετακινησω.

Μηπως εχει να κανει με το doctype?

 

ps: τα ορια στα οποια πρεπει να κινηθει το παραθυρο καλο ειναι να δημιουργουνται με βαση ενα parent selector και οχι με νουμερα για να εχει μια δυναμικη αυτο, αλλιως αναγκαζεις τους χρηστες να μετρανε.

 

ps2: το δοκιμασα και σε Windows και σε Mac με παρεμφερη θεματα, οποτε υποθετω οτι δεν εχω καποιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το CSS απλά έχει μείνει εκεί υπόλημα μέχρι να το κάνε 100% αυτόνομο για άλλα sites. OK

 

Τώρα όλο αυτό που μου περιγράφεις δε το κατανοώ... Χμ μάλλον κάτι δε βλέπει στο CSS ίσως. Γιατί το έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλούς browsers και σε διαφορετικά O/S και αυτό που μου λες τώρα με άγχωσε. Θα ηθελα να μου πουν και άλλοι αν έχουν παρόμοια θέματα.

 

Εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει όπως είπα πολλάκις και δεν είχα καθόλου θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που ισως σε βοηθησει παραπανω.

 

Παρατηρησα οτι οταν κολλαει και το παραθυρο δεν "ακουει" την πορεια του mouse, οταν πλησιασω το mouse σε κοντινη αποσταση απο το παραθυρο, αυτο κανει αποτομη κινηση, χανει την διαφανεια, κολλαει με τον pointer και αν μετακινησω το mouse μετακινειται και αυτο παραλληλα (χωρις διαφανεια πλεον)

 

Αυτα. καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα πράγματα... καλά θα το δώ αλλά αυτό είναι κουλό. Να δούμε εαν θα στο κάνει αυτό και στο demo που θα σηκώσω το βραδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα παιζει σωστα, δεν εχω πολυ χρονο να το κοιταξω αλλο, απλα παρατηρω στον κωδικα της HTML οτι δεν εχει doctype.

Δοκιμασε με doctype πχ

 

"<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">"
 

και ξαναδες το. Εκτος και αν εκανες διορθωσεις μετα απο αυτα που σου υπεδειξα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το version αυτό έχει κάτι μικρο αλλαγές που όμως δεν νομίζω ότι μετράνε.

 

Το doctype δε το κάνω χρήση γιατί γράφω για HTML 5 οπότε όντως μπορεί να ήταν αυτό το θέμα αλλά δεν είναι κάτι που με ανησυχεί πλέον στην εποχή μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γραψεις σε html5 θα πρεπει να εχεις doctype. 

<!doctype html>

 

The HTML syntax of HTML5 requires a doctype to be specified to ensure that the browser renders the page in standards mode. The doctype has no other purpose.

 

 

Περισσοτερα στο http://www.w3.org/TR/html5-diff/#doctype Ειναι βασικη αρχη στην html5.

 

Επιπλεον βαζοντας σε συγκριση, μεσω Notepad++, το js που εχεις στον server σου με αυτο που εδωσες στην αρχη του post μεσω του url παρατηρω οτι εχεις αλλαξει αρκετα την συναρτηση "Dresize" οποτε κατα πασα πιθανοτητα εχει σχεση.

 

Να σου πω την αληθεια δεν δουλευει ικανοποιητικα αλλα ειναι μια αρχη για το εγχειρημα σου. Δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω για να σου πω που χωλενει.

Καλη επιτυχια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...