Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει κάποια λίστα με τα παιχνίδια που πέφτουν οι κάρτες?

Υπάρχει. Δες το πρώτο πόστ του Krokos, το δεύτερο link.

 

drops remaining

 

 

Στο badge progress δεν μου εχει τιποτα που να λεει drops remaining ..... αρα δηλαδή πρέπει να περιμένω κάποια στιγμή να μου λεει drops remaining απο το ταδε παιχνίδι και να μπω να παίξω για να την πετάξει ?

Αν δεν σου έχει τίποτα δεν δικαιούσαι άλλες κάρτες. Είναι λίγα έτσι και αλλιώς τα παιχνίδια που συμμετέχουν. Μάλλον δεν έχεις άλλα παιχνίδια που να ρίχνουν κάρτες και απο αυτά που έχεις, τις πήρες ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο υπομονη squall?

 

τελικα μια παρατηρηση...

με την "εισροη" νεων παιχτων, δεν παρατηρησα πτωση στις τιμες των (απλων) καρτων που παρακολουθω (starve, half life)...

απλα μια πιο (ισως ανεπαισθητα) μικρη κινητικοτητα θα έλεγα στις αγοραπωλησίες....

και πιο μεγαλους χρονους αυξομειώσεων..αλλα υπαρχουν αυξομειώσεις...

 

squall τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.. Μάλλον οι νέοι traders έφεραν και αυξημένη ζήτηση, και οι τιμές έχουν κλειδώσει στα 0,35 για Team Fortress και 0,6-0,8 οι υπόλοιπες. Όπως ακριβώς πρίν μπούν οι νέοι παίκτες. Βέβαια αν βάλεις μια κάρτα στόχο και keep refreshing θα δεις οτι υπάρχουν αρκετές που πωλούνται φθηνά αλλά μένουν για 2-3 sec..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.. Μάλλον οι νέοι traders έφεραν και αυξημένη ζήτηση, και οι τιμές έχουν κλειδώσει στα 0,35 για Team Fortress και 0,6-0,8 οι υπόλοιπες. Όπως ακριβώς πρίν μπούν οι νέοι παίκτες. Βέβαια αν βάλεις μια κάρτα στόχο και keep refreshing θα δεις οτι υπάρχουν αρκετές που πωλούνται φθηνά αλλά μένουν για 2-3 sec..

αυτο ηταν και το αγαπημενο μου παιχνιδι...να προλαβαίνω αυτες τις "flash" καρτες....

αλλα τωρα τελευταια δεν τις βλεπω να εμφανιζονται και πολυ συχνα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι τα πραγματα δεν μπορεις να τα προβλεψεις μακροχρονια.....

Για αυτο ειμαι της αποψης, κοιταμε το διαγραμμα/τα  χτυπαμε στο bear market και πουλαμε στο bull ανα κάρτα...

 

βεβαια για οποιον εχει πολυ χρονο και υπομονη σιγουρα αξιζει να πας για craft...

 

ενα πραγμα δεν πολυκαταλαβα...αν μαζεψω τις 5 καρτες του dont starve και κανω badge θα είναι "ισης" αξιας με το badge του half life 2 που θέλει 8 κάρτες?? αν ειναι ετσι ισως συμφερει να κυνηγας το dont starve για badge.....(αν και οι καρτες του ειναι πιο ακριβες κατα μεσο ορο απο το half life 2)

 

λαλισαμε.....

 

ΥΓ Πολύ τον "παίζουν" τον maxwel.....

http://steamcommunity.com/market/listings/753/Maxwell?filter=maxwel

Τεχνική ανάλυση στο steam δηλαδή ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηταν και το αγαπημενο μου παιχνιδι...να προλαβαίνω αυτες τις "flash" καρτες....

αλλα τωρα τελευταια δεν τις βλεπω να εμφανιζονται και πολυ συχνα......

Τα ίδια κάνω και εγώ... :-D  Έχει ακόμα που και που!! Είμαι περίεργος για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά μαζεύεις 4 κάρτες τις άλλες τις αγοράζεις,φτιάχνεις badge και τώρα μπορείς να ξαναμαζέψεις άλλες 4 και πάλι από την αρχή.Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά μαζεύεις 4 κάρτες τις άλλες τις αγοράζεις,φτιάχνεις badge και τώρα μπορείς να ξαναμαζέψεις άλλες 4 και πάλι από την αρχή.Σωστά;

Λάθος. Μαζεύεις 4 μια φορά. Never again. Μόνο αγορές μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.. Μάλλον οι νέοι traders έφεραν και αυξημένη ζήτηση, και οι τιμές έχουν κλειδώσει στα 0,35 για Team Fortress και 0,6-0,8 οι υπόλοιπες. Όπως ακριβώς πρίν μπούν οι νέοι παίκτες. Βέβαια αν βάλεις μια κάρτα στόχο και keep refreshing θα δεις οτι υπάρχουν αρκετές που πωλούνται φθηνά αλλά μένουν για 2-3 sec..

 

Μα δεν εχω πάρει καμια κάρτα :P

Τεσπα ελπίζω οταν θα το βγάλουν κανονικά να βαλουν πολυ περισσότερα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

F.A.Q

 

Πώς μπορώ να μπώ στο Steam Trading Cards Beta (STCbeta);

Θα κάνεις join εδώ Link.png Site: http://steamcommunity.com/groups/tradingcards/">εδώ και την επόμενη ημέρα θα έχεις το invite στο inventory σου! Αν δεν μπορείς να περιμένεις μπορείς να το αγοράσεις Link.png Site: http://steamcommunity.com/market/listings/753/Steam%20Trading%20Card%20Beta">εδώ .!

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις βέβαια απο το inventory σου.

 

Ποιά παιχνίδια ρίχνουν κάρτες;

Τα παιχνίδια που ρίχνουν κάρτες είναι τα εξής:

  • Counter-Strike: Global Offensive
  • Don't Starve
  • Half-Life 2
  • Portal 2
  • Dota 2
  • Team Fortress 2

Πώς βρίσκω τις κάρτες;

Απλά τρέχεις το παιχνίδι ακόμα και minimized για 20-60 λεπτά και θα τη βρείς στο inventory σου.

 

Πάιζω Dota 2/Team Fortress 2 πολλές μέρες και δεν μου έχει βγάλει καμία κάρτα. Τι γίνεται;

Αυτά τα παιχνίδια επειδή είναι free to play βγάζουν κάρτες μόνο αν:

  1. Είχες αγοράσει το TF2 πρίν γίνει free to play.
  2. Είχες αγοράσει οτιδήποτε in-game στο Dota 2 πρίν ξεκινήσει το STCbeta
  3. Κάνεις in-game αγορές αξίας $9 θα σου βγάλει μια κάρτα.

Επιτέλους έχω μια κάρτα! Τώρα τι γίνεται;

Μπορείς να την πουλήσεις στο market του steam για γρήγορο κέρδος, ή να συμπληρώσεις όλο το set ενός παιχνιδιού με σκοπό να τις μετατρέψεις σε ενα badge.

 

Το badge τι μπορώ να το κάνω μετά;

Τα badges υπάρχουν καθαρά για λόγους e-pen και δεν έχουν ακόμα καμία άλλη χρησιμότητα.

 

Γίνεται να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου και να ασχοληθώ με την πώληση καρτών στο steam;

Δυστυχώς το κέρδος είναι πολύ χαμηλό. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις την τύχη σου στο χρηματιστήριο, σε ανταλλαγές συναλλάγματος κλπ που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο.

 

Edit:

 

Έπαιζα το Χ παιχνίδι και ενώ μεχρι τώρα μου έβγαζε κάρτες, ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει και εδώ και 3 ώρες δεν έχει βγάλει καμία. Κάνω κάτι λάθος;

Όχι. Δυστυχώς έχεις πάρει όλες τις κάρτες που σου δίνει το παιχνίδι και δεν θα ξαναβγάλει ποτέ άλλες ό,τι και να κάνεις. Ακόμα και αν είναι άδικο ή δεν μας αρέσει έτσι λέει η επίσημη ανακοίνωση απο τη Valve.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να δώ πόσες κάρτες δικαιούμαι απο τα παιχνίδια που έχω;

Φυσικά και υπάρχει! Αφού μπείς στο STCbeta θα παρατηρήσεις οτι το profile σου στο steam άλλαξε. Λοιπόν, θα πάς στο νέο σου profile και θα πατήσεις στο Badges ακριβώς κάτω απο το Edit Profile. Εκεί θα σου δείχνει κάποια badge progression απο τα παιχνίδια που έχεις και συμμετέχουν στο STCbeta. Αν πατήσεις πάνω σε κάποιο θα δείς όλες τις κάρτες που λείπουν και πάνω δεξιά γράφει πόσες ώρες έχεις παίξει το παιχνίδι. Απο κάτω γράφει πόσες κάρτες απομένουν να "πέσουν"!

0rQNdDA.png

 

Και γιατί να μετατρέψω τις κάρτες μου σε badge; Δεν είναι καλύτερο να τις πουλήσω;

Όπως είπαμε το badge υπάρχει για καθαρά e-pen λόγους. Πέρα απο αυτό όταν κάνεις craft τις κάρτες, χάνεις τις κάρτες του set που έχεις συμπληρώσει, και πέρνεις στη θέση τους:

  1. Το Badge του παιχνιδιου (E-pen)
  2. 100XP στο Profile σου (Ε-pen)
  3. Ενα background για το profile σου (Ψιλόe-pen)
  4. Ένα emoticon για τα chat με τους φίλους σου (E-pen)
  5. Ίσως ένα εκπτωτικό κουπόνι που δεν συνδιάζεται με άλλες προσφορές.

Τα backgrounds και τα emoticons έχουν βαθμούς σπανιότητας - Rare, Uncommon και Common. Μέχρι τώρα αν σου έδινε Rare background ή emoticon μπορούσες να το πουλήσεις σε αρκετά καλή τιμή - μέχρι και 20€.

Πλέον επειδή βγήκαν αρκετά Rare πλέον στην αγορά έχουν πέσει οι τιμές στα 6-7€ και συνυπολογίζοντας οτι οι πιθανότητες να πάρεις Rare είναι μικρές δεν νομίζω οτι αξίζει.

Επεξ/σία από squall50000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F.A.Q

 

Πώς μπορώ να μπώ στο Steam Trading Cards Beta (STCbeta);

Θα κάνεις join εδώ Link.png Site: http://steamcommunity.com/groups/tradingcards/">εδώ και την επόμενη ημέρα θα έχεις το invite στο inventory σου! Αν δεν μπορείς να περιμένεις μπορείς να το αγοράσεις Link.png Site: http://steamcommunity.com/market/listings/753/Steam%20Trading%20Card%20Beta">εδώ .!

Πρέπει να το ενεργοποιήσεις βέβαια απο το inventory σου.

 

Ποιά παιχνίδια ρίχνουν κάρτες;

Τα παιχνίδια που ρίχνουν κάρτες είναι τα εξής:

  • Counter-Strike: Global Offensive
  • Don't Starve
  • Half-Life 2
  • Portal 2
  • Dota 2
  • Team Fortress 2

Πώς βρίσκω τις κάρτες;

Απλά τρέχεις το παιχνίδι ακόμα και minimized για 20-60 λεπτά και θα τη βρείς στο inventory σου.

 

Πάιζω Dota 2/Team Fortress 2 πολλές μέρες και δεν μου έχει βγάλει καμία κάρτα. Τι γίνεται;

Αυτά τα παιχνίδια επειδή είναι free to play βγάζουν κάρτες μόνο αν:

  1. Είχες αγοράσει το TF2 πρίν γίνει free to play.
  2. Είχες αγοράσει οτιδήποτε in-game στο Dota 2 πρίν ξεκινήσει το STCbeta
  3. Κάνεις in-game αγορές αξίας $9 θα σου βγάλει μια κάρτα.

Επιτέλους έχω μια κάρτα! Τώρα τι γίνεται;

Μπορείς να την πουλήσεις στο market του steam για γρήγορο κέρδος, ή να συμπληρώσεις όλο το set ενός παιχνιδιού με σκοπό να τις μετατρέψεις σε ενα badge.

 

Το badge τι μπορώ να το κάνω μετά;

Τα badges υπάρχουν καθαρά για λόγους e-pen και δεν έχουν ακόμα καμία άλλη χρησιμότητα.

 

Γίνεται να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου και να ασχοληθλω με την πώληση καρτών στο steam;

Δυστυχώς το κέρδος είναι πολύ χαμηλό. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις την τύχη σου στο χρηματιστήριο, σε ανταλλαγές συναλλάγματος κλπ που δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο.

Ποιά παιχνίδια έχεις απο αυτά που δίνουν κάρτες; Στείλε μου το link για τo profil σου στο steam.

 

Βασικά μονο το dota εχω και απο αυτα που γράφεις παραπάνω μαλλον δεν γίνεται να πάρω κάρτα απο το συγκεκριμένο παιχνίδι αν δεν κανω ενα απο τα 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μονο το dota εχω και απο αυτα που γράφεις παραπάνω μαλλον δεν γίνεται να πάρω κάρτα απο το συγκεκριμένο παιχνίδι αν δεν κανω ενα απο τα 3

Mystery solved!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα posts του topic αλλά παραμένει λίγο θολό το τοπίο για μένα ακόμα. Αν κατάλαβα καλά είναι ένα σύστημα με το οποίο βγάζουμε λεφτά? :unsure: και επίσης το e-penis που γράφεις squall τι ακριβώς είναι? 

 

Υ.Γ. Μπράβο πάντως για τα αναλυτικά posts σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά ιδιαίτερα στο τελευταίο F.A.Q.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλα τα posts του topic αλλά παραμένει λίγο θολό το τοπίο για μένα ακόμα. Αν κατάλαβα καλά είναι ένα σύστημα με το οποίο βγάζουμε λεφτά? :unsure: και επίσης το e-penis που γράφεις squall τι ακριβώς είναι? 

Μόλις μπείς στο beta θα καταλάβεις τι γίνεται ακριβώς, πιστεύω. Είναι ένα σύστημα που μπορούμε να βγάλουμε κάποια χρήματα. Ανάλογα με το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις μπορεί να βγάλεις και κάτι..

 

Π.Χ.

Αν έχεις και τα 6 παιχνίδια που συμμετέχουν και πουλήσεις όλες τις κάρτες που θα σου βγάλουν, δηλαδή 23 κάρτες συνολικά (αν θυμάμαι καλά) , μπορείς εύκολα να βγάλεις περίπου 12-13€ που μπορούν να γίνουν τουλάχιστον 2 παιχνίδια σε steam sales.

 

Απο την άλλη αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν κεφάλαιο για να αγοράζεις φθηνές κάρτες και να τις πουλάς ακριβότερα. Αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να χάνεις τη μέρα σου παίζοντας card trading γιατί οι φθηνές κάρτες όσο πάει και λιγοστεύουν..

 

Καλύτερα να αγοράσεις τα παιχνιδάκια αν δεν σε ενδιαφέρει το e-penis.

E-penis:

Α term used in connection with internet-related boasting or toughguy-ness. The more one boasts the larger his e-penis can be said to be. The term is a mildly insulting comparison of one's unconfirmable boasts with individuals' boasts of their penile length

Δήλαδή όσο πιο πολλά badges μαζέψεις τόσο περισσότερο μπορείς να καυχιέσαι για αυτά.

Π.Χ. E-penguy1: "Εγώ έχω 3 badges στο steam. Εσύ;"

       Ε-penguy2: "Εγώ φίλε έχω 9 badges, σε έχω και είμαι και πολύ παιχταράς."

Επεξ/σία από squall50000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...