Προς το περιεχόμενο

Steam Κάρτες Ανταλλαγών (Trading Cards) και Badges


krokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις μπείς στο beta θα καταλάβεις τι γίνεται ακριβώς, πιστεύω. Είναι ένα σύστημα που μπορούμε να βγάλουμε κάποια χρήματα. Ανάλογα με το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις μπορεί να βγάλεις και κάτι..

 

Π.Χ.

Αν έχεις και τα 6 παιχνίδια που συμμετέχουν και πουλήσεις όλες τις κάρτες που θα σου βγάλουν, δηλαδή 23 κάρτες συνολικά (αν θυμάμαι καλά) , μπορείς εύκολα να βγάλεις περίπου 12-13€ που μπορούν να γίνουν τουλάχιστον 2 παιχνίδια σε steam sales.

 

Απο την άλλη αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν κεφάλαιο για να αγοράζεις φθηνές κάρτες και να τις πουλάς ακριβότερα. Αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να χάνεις τη μέρα σου παίζοντας card trading γιατί οι φθηνές κάρτες όσο πάει και λιγοστεύουν..

 

Καλύτερα να αγοράσεις τα παιχνιδάκια αν δεν σε ενδιαφέρει το e-penis.

E-penis:

Α term used in connection with internet-related boasting or toughguy-ness. The more one boasts the larger his e-penis can be said to be. The term is a mildly insulting comparison of one's unconfirmable boasts with individuals' boasts of their penile length

Δήλαδή όσο πιο πολλά badges μαζέψεις τόσο περισσότερο μπορείς να καυχιέσαι για αυτά.

Π.Χ. E-penguy1: "Εγώ έχω 3 badges στο steam. Εσύ;"

       Ε-penguy2: "Εγώ φίλε έχω 9 badges, σε έχω και είμαι και πολύ παιχταράς."

 

Αχα καλά το είχα καταλάβει δηλαδή το e-penis. Μόνο 23 κάρτες υπάρχουν πια? Εγώ για παράδειγμα που έχω κλείσει γύρω στις 160 ώρες CS GO θα πάρω κατευθείαν καμιά κάρτα αν γραφτώ? Μπήκα στο group που στείλατε στην προηγούμενη σελίδα αλλά ακόμα δεν μου ήρθε κανένα invite. Και επίσης πότε λέτε να τελειώσει η Beta και να το δούμε σε όλα τα accounts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 602
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα παντως το μονο που με νοιάζει μεσα απο τις κάρτες ειναι τα πάρω το badge στο steam που μπορείς και βάζεις στο steam σου οτι εικόνα θέλεις απο πίσω και φυσικά το emoticon στο chat :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παιζω και ασχολουμαι με το steam, με τις καρτες δεν εχω κανει τιποτα. Να ξεκινησω;

Στην αρχη ειχε μεγαλο ενδιαφερον, απο ολες τις αποψεις.....(φρενιτιδα χρυσου ενα πραγμα)

Τωρα κουλαρανε τα πραγματα, και απλα αν εχεις τα συγκεκριμενα παιχνιδια  βγαζεις κανα ψιλο για steam sales....

 

Πάντως απορω πως δεν το κανανε πιο νωρις, και κυρίως πως δεν το συνδεσανε με κατι λογικο..πχ achievements...

Γιατι τωρα απλα αφηνεις ανοιχτο το game και "γενναει" καρτες....

 

Και τελος ευχομαι καπως έτσι να ειναι και το συστημα μεταχειρισμενων games οταν και αν το κανει ποτε το steam...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα achievements και εγω απορω. Καντο σαν τις κονσολες που ολοι κυνηγανε τα trophies και θα σου ελεγα για ποτε θα πεζαμε ολα τα παιχνιδια που εχουμε. Θα τα λιωναμε. Δεν ειναι οτι δεν ειχαν καν achivements τα παιχνιδια για πει κανεις οτι δεν γινεται και ειναι δυσκολο. Ολα τα εχει. 

Level εχει καταλαβει κανεις πως ανεβαινουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Level εχει καταλαβει κανεις πως ανεβαινουμε;

 

Κανεις διάφορα και κερδιζεις xp και ανεβαινεις level πχ badges:αν μαζεψεις ολες τις καρτες απο ενα παιχνιδι παιρνεις 100 xp ή το Years of Service badge εμενα μου εδωσε 50 xp..

Το οφελος του xp/level δεν πολυκαταλαβα...ισως εκτος απο αυτο:

"Once you reach Steam Level 10, there is a small chance whenever you get a Trading Card from playing a game that it will have a special foil border"

 

 

Δηλαδή?

Αν καποτε την υποχρεωσεουν/αποφασισει (εχει κατι δικαστικες διαμαχες στην Γερμανια γι΄αυτο) να σου επιτρεπει να πουλας παιχνιδια που εχεις ηδη παίξει (δηλ. trade για μεταχειρισμενα παιχνιδια/κλειδια), θα μου άρεσε να ηταν το συστημα οπως με τις καρτες....(σαν δημοπρασία δηλαδη)

 

Καλα, μην περιμενεις να γινει συντομα...λεμε τωρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απορω πως δεν το κανανε πιο νωρις, και κυρίως πως δεν το συνδεσανε με κατι λογικο..πχ achievements...

 

Το αναφέρουν στο FAQ αυτό με τα achievements, απ'ότι γράφεται δεν ήθελαν να "ενθαρρύνουν" την χρήση εξωτερικών προγραμμάτων (υποψιάζομαι κυρίως το Steam Achievement Manager - S.A.M.) για απόκτηση achievement/καρτών με "παράνομο" τρόπο.

 

Το οφελος του xp/level δεν πολυκαταλαβα..

 

Προς το παρόν, εκτός απο την πιθανότητα για foil card σε accounts lv.10 και άνω, σου επεκτείνει το μέγεθος του friend list (για lv.1 αν δεν κάνω λάθος ξεκινάει απο 250 friends, τώρα στο lv.11 μου δείχνει 355 maximum) - επίσης απο κάποιο level και μετά σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις widget στο profile page (εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ το Achievement Showcase) τα οποία είναι επίσης καθαρά για σκοπούς e-peen όπως αναφέρει ο Squall5000 πιο πάνω :P.

 

Edit: Φαντάζομαι αν αποδειχτεί δημοφιλές το όλο σύστημα, εκτός απο νέες κάρτες (Series 2, 3, 9001 κ.τ.λ.) θα προστεθούν και νέα πλεονεκτήματα για account πιο ψηλού level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόλις μπείς στο beta θα καταλάβεις τι γίνεται ακριβώς, πιστεύω. Είναι ένα σύστημα που μπορούμε να βγάλουμε κάποια χρήματα. Ανάλογα με το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις μπορεί να βγάλεις και κάτι..

 

Π.Χ.

Αν έχεις και τα 6 παιχνίδια που συμμετέχουν και πουλήσεις όλες τις κάρτες που θα σου βγάλουν, δηλαδή 23 κάρτες συνολικά (αν θυμάμαι καλά) , μπορείς εύκολα να βγάλεις περίπου 12-13€ που μπορούν να γίνουν τουλάχιστον 2 παιχνίδια σε steam sales.

 

Απο την άλλη αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν κεφάλαιο για να αγοράζεις φθηνές κάρτες και να τις πουλάς ακριβότερα. Αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να χάνεις τη μέρα σου παίζοντας card trading γιατί οι φθηνές κάρτες όσο πάει και λιγοστεύουν..

 

Καλύτερα να αγοράσεις τα παιχνιδάκια αν δεν σε ενδιαφέρει το e-penis.

E-penis:

Α term used in connection with internet-related boasting or toughguy-ness. The more one boasts the larger his e-penis can be said to be. The term is a mildly insulting comparison of one's unconfirmable boasts with individuals' boasts of their penile length

Δήλαδή όσο πιο πολλά badges μαζέψεις τόσο περισσότερο μπορείς να καυχιέσαι για αυτά.

Π.Χ. E-penguy1: "Εγώ έχω 3 badges στο steam. Εσύ;"

       Ε-penguy2: "Εγώ φίλε έχω 9 badges, σε έχω και είμαι και πολύ παιχταράς."

 

Αχα καλά το είχα καταλάβει δηλαδή το e-penis. Μόνο 23 κάρτες υπάρχουν πια? Εγώ για παράδειγμα που έχω κλείσει γύρω στις 160 ώρες CS GO θα πάρω κατευθείαν καμιά κάρτα αν γραφτώ? Μπήκα στο group που στείλατε στην προηγούμενη σελίδα αλλά ακόμα δεν μου ήρθε κανένα invite. Και επίσης πότε λέτε να τελειώσει η Beta και να το δούμε σε όλα τα accounts?

Λένε οτι δίνουν τα invites μαζικά μια φορά την ημέρα. Αν γράφτηκες σήμερα θα το λάβεις αύριο +3 invites δώρο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε οτι δίνουν τα invites μαζικά μια φορά την ημέρα. Αν γράφτηκες σήμερα θα το λάβεις αύριο +3 invites δώρο!

 

Α μια χαρά τότε! Παιδιά το ελάχιστο ποσό που μπορούμε να βάλουμε στο steam wallet είναι 5 ευρώ? Δηλαδή αν θες να αγοράσεις μια κάρτα πρέπει να βάλεις όλο το 5Ε μεσα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μια χαρά τότε! Παιδιά το ελάχιστο ποσό που μπορούμε να βάλουμε στο steam wallet είναι 5 ευρώ? Δηλαδή αν θες να αγοράσεις μια κάρτα πρέπει να βάλεις όλο το 5Ε μεσα ε?

Ναί, μέχρι 5€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ στην Beta. Πολύ λίγες κάρτες υπάρχουν όμως ρε σεις... δηλαδή αν φτιάξω μια φορά το badge με τις 5 κάρτες από το steam πάει δεν το ξαναχρειάζομαι τo counter? Επίσης κάτι διάβασα πως κάποιες κάρτες τις πετάει το παιχνίδι ενώ άλλες αποκτούνται με άλλο τρόπο. πως δηλαδή? Και επίσης πόση ώρα περίπου πρέπει να έχεις ανοιχτό ένα game για να σου πετάξει τις κάρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιχτο το portal 2 εδω και 87 λεπτα και μου εχει πεταξει και τις 4 καρτες. Δεν εχω παιξει καθολου γιατι δεν μου εβγαλε το προηγουμενο save. Αρα τις υπολοιπες καρτες του portal 2 θα πρεπει να τις αγορασω απο το μαρκετ... Θα παρω αυριο και τις 5 καρτες απο το tf 2 και μετα θα ψαχνω τις υπολοιπες.

Τωρα ειμαι level 7 και θελω ακομα 83xp για το 8. Δυσκολα θα φτασω το level 10 χωρις να αγορασω τις υπολοιπες καρτες. 

Το θεμα ειναι με τα παλια παιχνιδια. Στο μελλον οταν θα υποστηριζουν και αλλα παιχνιδια και εμεις τα εχουμε τερματισει - λιωσει για πολλες ωρες θα πρεπε να το ξανα κατεβασουμε; Εχει ανακοινωθει τιποτα σχετικα με αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα και εγώ στην Beta. Πολύ λίγες κάρτες υπάρχουν όμως ρε σεις... δηλαδή αν φτιάξω μια φορά το badge με τις 5 κάρτες από το steam πάει δεν το ξαναχρειάζομαι τo counter? Επίσης κάτι διάβασα πως κάποιες κάρτες τις πετάει το παιχνίδι ενώ άλλες αποκτούνται με άλλο τρόπο. πως δηλαδή? Και επίσης πόση ώρα περίπου πρέπει να έχεις ανοιχτό ένα game για να σου πετάξει τις κάρτες?

Counter? Μπορείς να φτιάξεις κάθε badge μέχρι 5 φορές... Τις υπόλοιπες με ανταλλαγή ή ογορά... 20-60 λεπτά /κάρτα...

 

Το θεμα ειναι με τα παλια παιχνιδια. Στο μελλον οταν θα υποστηριζουν και αλλα παιχνιδια και εμεις τα εχουμε τερματισει - λιωσει για πολλες ωρες θα πρεπε να το ξανα κατεβασουμε; Εχει ανακοινωθει τιποτα σχετικα με αυτο;

Ακόμα τίποτα σχετικά με μελλοντικές προσθήκες παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...