Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με TOSHIBA SATELLITE


giannisTsi7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε χαιρετε....λοιπον κατευθειαν στο ψητο...ενα φιλαρακι μου ,μου εδωσε ενα toshiba satellite (συγκεκριμενα Α210-1ΑΟ)στο οποιο εχουμε το συγκεκριμενο προβλημα...κατα την εκκνηση οταν κανει post βγαζει 3 ηχους και εμφανιζει μηνυμα λεγοντα :error resource conflict - pci in slot 01

bus:1a device:04 function:01 και απο κατω το ιδιο προβλημα με function:02!αν συνεχιζουμε δεν ξεκινανε τα windows!μνημες η δισκος λοιπον?βγαζω μνημες παιζω με μια μια τα ιδια τις αλλαζω τα ιδια !δοκιμαζω και κατι δικιες μου παλι τα ιδια!βγαζω δισκο παλι τα ιδια!μεω bios ολο κομπλε!to τρεχω σε safe mode και σταματαει στο disk.sys. παμε λοιπον για ενα format λεω....ξεκιναμε και αφου ειμαι γυρω στο 50% crash μπλε οθονΗ και επανεκινηση!τον πιανω την επομενη μερα (σημερα δηλαδη) ξεκιναω format παλι ολοκληρωνει και μολις παει να φορτωσει τα windows μπλε οθονη παλι και ξανα τα ιδια κατα το post!κανω restart και μου κανει check στον δισκο χωρις να βρει κατι...δυστηχος δεν εχω καποιο σκληρο ευκαιρο να δοκιμαζα μηπως ειναι ο δισκος...καπου διαβαζα οτι αν βγαλω μπαταρια cmos φτιαχνει αλλα ακομα δεν τον εχω ανοιξει τελειως...τι λετε εσεις?δισκος η καποιος controller μητρικης?για ram to αποκλειουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου βγάζει pci είναι κάποιο από τα εξαρτήματα που έχει(webcam/touchpad όλα σαν pci συσκευές τα βλέπει),μπες στο bios και δες αν μπορείς να απενεργοποιήσεις έστω κάποιο από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αφαιρέσεις την Wireless Lan από το μηχάνημα, άναψέ το πάλι και δες τι γίνεται.

 

Μετέπειτα κάνεις το ίδιο με τον δίσκο.

Δοκιμάζεις να κάνεις boot από flashάκι με Linux για να δείς αν φορτώνει έτσι σωστά (χωρίς το δίσκο).

 

Αν δεν είναι WLAN και δίσκος, αρχίζεις να υποψιάζεσαι περιφεριακές συσκευές όπως Card Reader, Camera, BT, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαινει σε ασφαλη λειτουργια...σταματαει στο disk.sys



Δοκιμασα και με αλλους δισκους τελικα ειτε εσωτερικους ειτε να bootarω απο εξωτερικους σε usb και παλι τα ιδια....στα bios εχω απενεργοποιησει οτιδηποτε υπαρχει και παλι τα ιδια....ετρεχα Linux και αποτι ειδα wifi touchpad cam ktl τα τρεχει κανονικα...το προβλημα ομως παραμενει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο υπολογιστης ανοιγει μονο οταν βγαλω την μια απο τις δυο μνημες....ειτε στην μια ειτε στην αλλη υποδοχη οποιαδηποτε απο της μνημες να βαλω ανοιγει αλλα θελει την μια...μολις βαζω και τις 2 πανε να ξεκινησουν τα windows και crasharει!οπως και να εχει ομως ακομα και με ενα dimm το error στην αρχη το βγαζει...οποτε μαλλον ειναι θεμα controller μνημης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ο υπολογιστης ανοιγει μονο οταν βγαλω την μια απο τις δυο μνημες....ειτε στην μια ειτε στην αλλη υποδοχη οποιαδηποτε απο της μνημες να βαλω ανοιγει αλλα θελει την μια...μολις βαζω και τις 2 πανε να ξεκινησουν τα windows και crasharει!οπως και να εχει ομως ακομα και με ενα dimm το error στην αρχη το βγαζει...οποτε μαλλον ειναι θεμα controller μνημης!

bios ποιό έχεις;;

μήπως θέλει update το bios για να την "δεί";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...