Προς το περιεχόμενο

Ο cpu φορτώνει αρκετά


Mikeasdf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει 2 μέρες που άλλαξα drivers στην GPU και δοκίμασα να μπω μια Dota 2 σήμερα..

Μπαίνω και βλέπω οτι έχω 15 fps με τα ίδια settings στα οποία έπιανα 50-60 fps.Τα βάζω όλα όσο πιο low γίνεται και πιάνω 25.

Checkara speedfan και μου έλεγε CPU 70 βαθμοί, 1-2 πυρήνες στους 85-88.Ενώ η GPU κάθεται like a boss στους 55 βαθμούς (πριν αλλάξω drivers ανέβαζε temps ακόμα και στα youtube videos, ενώ ingame έφτανε 68-70) και τώρα φαίνεται σαν να μη δουλεύει καθόλου ingame.+ τα videos ψιλοκολλάνε.

Άλλαξα πάστα στον CPU και έπεσε κάπως η θερμοκρασία (δεν περιμένω και πολλά γιατί και στο δωμάτιο έχει 27-28 βαθμούς) αλλά τα ίδια στο game.Σε όλα τα games γίνεται αυτό btw, οχι μόνο στο συγκεκριμένο.

 

Επίσης, πριν απο καμιά βδομάδα ο CPU καθόταν στους 45 βαθμούς idle ενώ τώρα είναι στους 55.

 

PC Specs

 

Intel Core 2 Duo @ 2.4ghz

4 gb ram

Nvidia 9400 GT 512mb

ASRock 4core1333- GLAN/M

 

EDIT: Δοκίμασα να ξαναβάλω drivers αλλά 0 διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψύκτρα σου είναι aftermarket ή η stock της intel? Εμένα στον Q8200 η Intel δίνει μέχρι 70 βαθμούς και ταβάνι πιάνει κάπου στους 100! Για τον δικό σου έχεις κοιτάξει πόσο δίνει; Κάτι μου λέει ότι η ψύκτρα κάνει τη δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η stock είναι και παίζει να μην απλώνει την πάστα καλά γιατί τα 2 ποδαράκια της έσπασαν όταν την πρωτοέβγαλα και δεν ασκούν πολλή πίεση απο τη μια πλευρά.Σκέφτηκα να πάρω μια aftermarket αλλά μου φαίνεται δεν αξίζει σε αυτό το PC..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι είδα, η μητρική υποστηρίζει s775. Αν όντως ισχύει, τι λες γι'αυτή; http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Desktop/CPU-Cooler/Xigmatek-Apache-CAC-D9IA0-U01.htm

Πιο φτηνή και κάπως αξιόπιστη δε βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσου πρώτα ότι έχει κάτσει/ασφαλίσει σωστά η ψύκτρα 

Οι drivers που έβαλες είναι BETA ;; 

Πως να κάτσει σωστά; Αφού λέει ότι 2 ποδαράκια έχουν σπάσει... Αν δε θες να αγοράσεις καινούρια, μπορείς να κοιτάξεις στις προσφορές μήπως κάποιος δίνει ψύκτρα... οπότε την "τσιμπάς" και αντικαθιστάς τα σπασμένα ποδαράκια... βασικά τι ακριβώς έχει σπάσει; Οι βίδες οι μαύρες που ασφαλίζουν στο τέλος ή τα άσπρα από κάτω με τα δύο δοντάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσου πρώτα ότι έχει κάτσει/ασφαλίσει σωστά η ψύκτρα 

Απο τα 4 ποδαράκια που ασφαλίζουν τα 2 πάνω είναι σπασμένα αρα λογικά δεν ασκεί ίση πίεση και η πάστα δε μοιράζεται σωστά ούτε και ψύχεται όπως πρέπει η πλακέτα.

Όσο για το socket, δεν εχω ιδέα, είναι πολύ μπροστά ο CPU :P κάτι Ε4500 λέει (αν βοηθάει αυτό)

 

@Demon Lord, τα ασπράκια έχουν σπάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 4 ποδαράκια που ασφαλίζουν τα 2 πάνω είναι σπασμένα αρα λογικά δεν ασκεί ίση πίεση και η πάστα δε μοιράζεται σωστά ούτε και ψύχεται όπως πρέπει η πλακέτα.

Όσο για το socket, δεν εχω ιδέα, είναι πολύ μπροστά ο CPU :P κάτι Ε4500 λέει (αν βοηθάει αυτό)

 

@Demon Lord, τα ασπράκια έχουν σπάσει.

Όντως, s775 είσαι... Αφού έχουν σπάσει τα ασπράκια δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει, και αυτό που σου είπα λίγο πιο πάνω πατέντα είναι για να κάνεις τη δουλειά σου στο τζάμπα... Αλλά με τα άσπρα σπασμένα νομίζω δεν έχεις άλλη επιλογή από την αγορά καινούριας... Μην το αφήσεις, σκέψου το καλοκαίρι τι θα γίνεται... Θα τηγανίζεις αυγά μέσα   :P

 

Το έσπασαν και  τα πήρα στο χέρι με το "έσπασαν" γιατί κόλλησα(ν) και δεν ξέρω πως να την κουμπώσω σωστά έχει διαφορά ! 

Πάντως αυτή που του πρότεινα έχψει κάτι σαν καρφάκια για να κουμπώσουν τα άσπρα δοντάκια, οπότε μου φαίνεταιλίγο απίθανο να σπάσουν πάλι... απλά θα πρέπει να ξηλώσει τη μητρική για να τη βάλει χωρίς κίνδυνο (τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα σε κάθε ψύκτρα πρέπει να ξηλώνεται η μητρική για λόγους ασφαλείας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 4 ποδαράκια που ασφαλίζουν τα 2 πάνω είναι σπασμένα αρα λογικά δεν ασκεί ίση πίεση και η πάστα δε μοιράζεται σωστά ούτε και ψύχεται όπως πρέπει η πλακέτα.

Όσο για το socket, δεν εχω ιδέα, είναι πολύ μπροστά ο CPU :P κάτι Ε4500 λέει (αν βοηθάει αυτό)

 

@Demon Lord, τα ασπράκια έχουν σπάσει.

 

Τα 2 πάνω ποδαράκια (μαύρα) είναι σπασμένα ή τα "ασπράκια"  ? 

Βγάλε καμιά φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πάνω ποδαράκια (μαύρα) είναι σπασμένα ή τα "ασπράκια"  ? 

Βγάλε καμιά φωτογραφία 

Φωτογραφία λίγο δύσκολα, αν βοηθάει αυτό

http://www.legitreviews.com/images/reviews/880/i7_roundup-027.jpg

Τα 2 πάνω "δοντάκια" που κουμπώνουν στην mobo έσπασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πει πως ήταν τα άσπρα...

Ξαναδιάβασε τι έγραψε ,,,, 

 

Απο τα 4 ποδαράκια που ασφαλίζουν τα 2 πάνω είναι σπασμένα αρα λογικά δεν ασκεί ίση πίεση και η πάστα δε μοιράζεται σωστά ούτε και ψύχεται όπως πρέπει η πλακέτα.

Όσο για το socket, δεν εχω ιδέα, είναι πολύ μπροστά ο CPU  :P κάτι Ε4500 λέει (αν βοηθάει αυτό)

 

@Demon Lord, τα ασπράκια έχουν σπάσει.

 

H ψύκτρα της Intel είναι αυτή 

IntelCPUHeatsinkS775RoundupJune2006-jmke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...