Προς το περιεχόμενο

προβλημα με acer. μαυρη οθονη μετα απο καθαρισμο


maria_tsimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη.εχω λαπτοπ acer aspire 5738z 4ετιας.. αποφασισα λοιπον σημερα να ανοιξω και να καθαρισω το ανεμηστηρακι απο το λαπτοπ γιατι ζεστενοταν παρα πολυ και μου εκλεινε (δεν ανοιξα πρωτη φορα λαπτοπ). το ανοιγω λοιπον το καθαριζω το ξανα κλεινω.. παταω το power και ολα τα λαμπακια αναψαν κανονικα ομως η οθονη παρεμεινε μαυρη..
 

συνδεσα το λαπτοπ με εξωτερικη οθονη.. τιποτα..

εβγαλα την μπαταρια και το ξεκινησα μονο με ρευμα..παλι τιποτα

αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι οτι και το ανεμηστηρακι ακουγεται οτι δουλευει κανονικα

 

παιζει να εκανα καμια ζημια στην μητρικη?? η μηπως οταν το συναρμολογουσα δεν συνδεσα κατι..

 

διαφωτιστε με παρακαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη.εχω λαπτοπ acer aspire 5738z 4ετιας.. αποφασισα λοιπον σημερα να ανοιξω και να καθαρισω το ανεμηστηρακι απο το λαπτοπ γιατι ζεστενοταν παρα πολυ και μου εκλεινε (δεν ανοιξα πρωτη φορα λαπτοπ). το ανοιγω λοιπον το καθαριζω το ξανα κλεινω.. παταω το power και ολα τα λαμπακια αναψαν κανονικα ομως η οθονη παρεμεινε μαυρη..

συνδεσα το λαπτοπ με εξωτερικη οθονη.. τιποτα..

εβγαλα την μπαταρια και το ξεκινησα μονο με ρευμα..παλι τιποτα

αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι οτι και το ανεμηστηρακι ακουγεται οτι δουλευει κανονικα

παιζει να εκανα καμια ζημια στην μητρικη?? η μηπως οταν το συναρμολογουσα δεν συνδεσα κατι..

διαφωτιστε με παρακαλω..

αν έχεις 2dimmakia μνήμης

βγάλε της μνήμες,προσθέτεις μόνο την μια μνήμη, ανοιξέ τον και μετα προσθέτεις και την άλλη.

κάνε το και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγινε τιποτα και τωρα μαλιστα δεν ακουγεται ουτε το μπιπ οταν συνδεω και αποσυνδεω το φορτιστη...

πρίν το καθαρίσεις λειτουργούσε κανονικά;;

ελένξε το πάλι.

επίσης λές το σύνδεσες σε εξωτερική οθόνη και δεν δείχνει τπτ(αυτό είναι πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σου)

τα λαμπάκια είναι ολα αναμμένα αλλά δεν έχει εικόνα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πριν λειτουργουσε κανονικα...το αλλο που μου φανηκε παραξενο ειναι οτι εβγαλα τον σκληρο και πατησα να ανοιξει..και δεν εκανε μπιπ μπιπ και να κλεισει..κανονικα ετσι δεν επρεπε να κανει? ελπιζω να μην ειναι καρτα γραφικων..   :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πριν λειτουργουσε κανονικα...το αλλο που μου φανηκε παραξενο ειναι οτι εβγαλα τον σκληρο και πατησα να ανοιξει..και δεν εκανε μπιπ μπιπ και να κλεισει..κανονικα ετσι δεν επρεπε να κανει? ελπιζω να μην ειναι καρτα γραφικων..   :fear:

αν τα έκανες όλα σωστά όπως πρίν ήταν και δεν δείχνει ΟΥΤΕ με σύνδεση σε εξωτερική οθόνη τότε θα υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα.

 

περίπου τι θερμοκρασιες είχες σε cpu/gpu;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις ειχα δει αλλα ηταν αρκετα μεγαλες...

Σε μεγάλες θερμοκρασίες η gpu αποκολλείται απο την μητρική(με την πάροδο του χρόνου/υψηλές θερμοκρασίες) το chipακι που έχει η μητρική κάρτα.

με προβλήματα στην εικόνα και μετά να μην δείχνει τπτ.

κάνε πάλι ενα checkUp αν είναι όλα εντάξει.

αν δεν "φτιάξει" η πάς σε άλλη μητρική η reballing  την Gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα το λυσω ξανα απο την αρχη και θα δω προσεχτικα μηπως δεν εκανα κατι καλα...θα το δω αυτο με το chipaki που λες.. αν εχει κανενας αλλος καμια ιδεα να δω τιποτα αλλο τωρα που θα το ανοιξω ας με ενημερωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη.εχω λαπτοπ acer aspire 5738z 4ετιας.. αποφασισα λοιπον σημερα να ανοιξω και να καθαρισω το ανεμηστηρακι απο το λαπτοπ γιατι ζεστενοταν παρα πολυ και μου εκλεινε (δεν ανοιξα πρωτη φορα λαπτοπ). το ανοιγω λοιπον το καθαριζω το ξανα κλεινω.. παταω το power και ολα τα λαμπακια αναψαν κανονικα ομως η οθονη παρεμεινε μαυρη..

 

συνδεσα το λαπτοπ με εξωτερικη οθονη.. τιποτα..

εβγαλα την μπαταρια και το ξεκινησα μονο με ρευμα..παλι τιποτα

αυτο που μου φανηκε περιεργο ειναι οτι και το ανεμηστηρακι ακουγεται οτι δουλευει κανονικα

 

παιζει να εκανα καμια ζημια στην μητρικη?? η μηπως οταν το συναρμολογουσα δεν συνδεσα κατι..

 

διαφωτιστε με παρακαλω..

Το (συγκεκριμενο) 5738z Acer ειναι αυτο ετσι?

http://panam.acer.com/acerpanam/notebook/2009/acer/aspire/Aspire5738Z/Aspire5738Zsp4.shtml

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.906694

Και για την ακριβεια, ειναι απο εκεινα τα #$#μοντελα της Acer, που πρεπει να το λυσεις ολοκληρο,

μεχρι και να βγαλεις εντελως / γυρισεις τουμπα τη μητρικη του, για να φτασεις στον επεξεργαστη?

 

Αν ναι, εντελως χονδρικα θα σου πω, οτι οι πιθανοτητες ειναι οι εξης:

α) κατα 70% κατι (θα) σου εχει ξεφυγει, δεν εχει συνδεθει σωστα, κ.λπ. Τι να πρωτολεμε τωρα ειναι και τοσα,

  εχω δει μεχρι και λαθος τοποθετηση βιδας (!) να δημιουργει προβλημα. Οποτε, ξανα-μανα: λυνεις-δενεις... :wacko: 

β) πες 20% το πρωτο λυσε-δεσε, να το εβγαλε off, για πολλους-διαφορους λογους,

   ακομη και για λογους στατικου ηλεκτρισμου, οπως ανεφερε παραπανω ^^ ο Greg

γ) το τελευταιο 10% = εσυ να τα 'χεις κανει ολα σωστα, αλλα αθροιστικα το ιστορικο ταλαιπωριας του,

  να ειναι σαν να βαζεις ηλικιωμενο σε χειρουργειο: οι γιατροι, μπορει να κανουν τα παντα ολα σωστα,

  αλλα ο "υπερηλιξ" να καταληξει.. Το τελευταιο μαλιστα, ειναι ο "εφιαλτης του" τεχνικου υπολογιστων:

  διοτι ακομη κι αν καταφερει να μηδενισει τα α + β, δυστυχως το γ μια χαρα, μπορει να τον #αμησει :shock:    

 

Βεβαιως, αρχιφταιχτης (sic) μεγιστος ειναι η Acer! Εμεις δευτερογενως φταιμε, στο βαθμο που αν παρατηρησουμε

π.χ. το πρωτο καλοκαιρι, το laptop να κλεινει (@ 80C?), κακιστα οσοι τα κραταμε & δεν τους τα φοραμε κολλαρο!!

 

Εν ολιγοις, ελπιζεις να κατσει η μπιλια στο [α], και τι να λεμε τωρα...χαρα στο κουραγιο σου, οσο τυχον απομενει :ph34r:   

 

Υ.Γ.  Edit 09:28.

Αν δεν εχεις beep, μα του αναβουν τα λαμπακια (!!), διχως να βλεπεις @ οθονη του,

ουτε @ εξωτερικη, αλλα δεν κλεινει σε λιγα δευτερολεπτα, τοτε ξεκινας & τσεκαρεις:

LCD inverter ID / LCD cable / LCD Inverter / LCD / System board.... ενω αμα σβηνει,

πας για άλλα: θεωρητικα δοκιμαζεις everything, μεχρι και blind -Acer sucks- flashing.

 

 

 

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εγινε τιποτα και τωρα μαλιστα δεν ακουγεται ουτε το μπιπ οταν συνδεω και αποσυνδεω το φορτιστη...

Καλησπέρα,

 

Στο προηγούμενο μήνυμα, ο coolerman σου απάντησε: 

"αν έχεις 2dimmakia μνήμης

βγάλε της μνήμες,προσθέτεις μόνο την μια μνήμη, ανοιξέ τον και μετα προσθέτεις και την άλλη.

κάνε το και πες μας"

 

Ελπίζω, να είχες σβήσει και βγάλει τη μπαταρία πρίν κουμπώσεις το δεύτερο dimm μνήμης...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (συγκεκριμενο) 5738z Acer ειναι αυτο ετσι?

http://panam.acer.com/acerpanam/notebook/2009/acer/aspire/Aspire5738Z/Aspire5738Zsp4.shtml

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.906694

Και για την ακριβεια, ειναι απο εκεινα τα #$#μοντελα της Acer, που πρεπει να το λυσεις ολοκληρο,

μεχρι και να βγαλεις εντελως / γυρισεις τουμπα τη μητρικη του, για να φτασεις στον επεξεργαστη?

 

Αν ναι, εντελως χονδρικα θα σου πω, οτι οι πιθανοτητες ειναι οι εξης:

α) κατα 70% κατι (θα) σου εχει ξεφυγει, δεν εχει συνδεθει σωστα, κ.λπ. Τι να πρωτολεμε τωρα ειναι και τοσα,

  εχω δει μεχρι και λαθος τοποθετηση βιδας (!) να δημιουργει προβλημα. Οποτε, ξανα-μανα: λυνεις-δενεις... :wacko: 

β) πες 20% το πρωτο λυσε-δεσε, να το εβγαλε off, για πολλους-διαφορους λογους,

   ακομη και για λογους στατικου ηλεκτρισμου, οπως ανεφερε παραπανω ^^ ο Greg

γ) το τελευταιο 10% = εσυ να τα 'χεις κανει ολα σωστα, αλλα αθροιστικα το ιστορικο ταλαιπωριας του,

  να ειναι σαν να βαζεις ηλικιωμενο σε χειρουργειο: οι γιατροι, μπορει να κανουν τα παντα ολα σωστα,

  αλλα ο "υπερηλιξ" να καταληξει.. Το τελευταιο μαλιστα, ειναι ο "εφιαλτης του" τεχνικου υπολογιστων:

  διοτι ακομη κι αν καταφερει να μηδενισει τα α + β, δυστυχως το γ μια χαρα, μπορει να τον #αμησει :shock:    

 

Βεβαιως, αρχιφταιχτης (sic) μεγιστος ειναι η Acer! Εμεις δευτερογενως φταιμε, στο βαθμο που αν παρατηρησουμε

π.χ. το πρωτο καλοκαιρι, το laptop να κλεινει (@ 80C?), κακιστα οσοι τα κραταμε & δεν τους τα φοραμε κολλαρο!!

 

Εν ολιγοις, ελπιζεις να κατσει η μπιλια στο [α], και τι να λεμε τωρα...χαρα στο κουραγιο σου, οσο τυχον απομενει :ph34r:   

 

Υ.Γ.  Edit 09:28.

Αν δεν εχεις beep, μα του αναβουν τα λαμπακια (!!), διχως να βλεπεις @ οθονη του,

ουτε @ εξωτερικη, αλλα δεν κλεινει σε λιγα δευτερολεπτα, τοτε ξεκινας & τσεκαρεις:

LCD inverter ID / LCD cable / LCD Inverter / LCD / System board.... ενω αμα σβηνει,

πας για άλλα: θεωρητικα δοκιμαζεις everything, μεχρι και blind -Acer sucks- flashing.

 

 

ναι δυστηχως ειναι αυτο το μοντελο acer που λυνεις τα παντα για να βρεις τον επεξεργαστη...και χαρα στο κουραγιο μου οπως λες το ξαναλυσα..και ξανα τα ιδια...και δεν καταφερα τπτ.. απο την αρχη ειχα την υποψια οτι το προβλημα οφειλετε στην καρτα γραφικων... γιατι ειμαι 90% σιγουρη οτι δεν εκανα βλακεια οταν ελυνα το λαπτοπ το κανω με πολυ προσοχη...και ευτυχως ποιανουν τα χερια μου... ειχα σκασει να βρω το προβλημα και στεναχωρηθηκα ειναι η αληθεια..

 

μεχρι χθες που με πληροφορισε η μανα μου οτι το πρωι πριν το λυσω ανοιξε το λαπτοπ και για 10 λεπτα ηταν γκρι η οθονη και μετα εφτιαξε...και ετσι σιγουρευτηκα οτι οντως ηταν καρτα γραφικων... οποτε δυστηχως το λαπτοπ το κραταω για ανταλλακτικα!!! acer και 4 χρονια μην σας πω οτι και πολυ αντεξε..

 

 

Καλησπέρα,

 

Στο προηγούμενο μήνυμα, ο coolerman σου απάντησε: 

"αν έχεις 2dimmakia μνήμης

βγάλε της μνήμες,προσθέτεις μόνο την μια μνήμη, ανοιξέ τον και μετα προσθέτεις και την άλλη.

κάνε το και πες μας"

 

Ελπίζω, να είχες σβήσει και βγάλει τη μπαταρία πρίν κουμπώσεις το δεύτερο dimm μνήμης...?

στην αρχη πηγα να την κανω την βλακεια ετσι οπως διαβασα το μνμ...αλλα το εκλεισα για καλο και για κακο..ετσι κι αλλιως και με την μια δεν αλλαξε τπτ... αν και δεν ξερω για ποιο λογο δεν κανει να το κουμπωσω με ανοιχτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα :-) 

Τσεκαρες, ολα οσα σημειωσα στο Υ.Γ.?
Η τωρινη του συμπεριφορα, ποια ειναι?

Μια παρατηρηση μονο: οι Intel 4500 -απο μονες τους τουλαχιστον- δεν βγαζουν θεματα.. :shifty: 
Μαλιστα, παλιοτερα -οπως και τις 3100- συνιστουσα σε επιλογη λαπτοπ, ακριβως γι' αυτο:
καμμία σχεση με το failure rate π.χ. των Nvidia 8X00 :cry:  Intel => "ασφαλης επιλογη" vga!
  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπηρχε ενα τετραγωνο πλαστικο αυτοκολλητο πανω στην καρτα γραφικων?Το ξαναεβαλες σωστα ή βραχυκυκλωσαν τα πυκνωτακια πανω στην ψυκτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...