Προς το περιεχόμενο

απενεργοποιηση ιντερνετ χωρις απενεργοποιηση network?Για δυνατους λυτες!


azuli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα!

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι σε ενα δικτυο με 2 pc να απενεργοποιησω το ιντερνετ εντελως απο το ενα pc χωρις ομως να χασω την συνδεσιμοτητα με το αλλο pc. (Βλεπει το ενα τους δισκους του αλλου μεσω mapped network drives).

Αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι αν υπαρχει καποιος απλος τροπος να ανοιγοκλεινω την παροχη ιντερνετ στο ενα pc κρατωντας ομως μονιμη την συνδεση τους ως τοπικο δικτυο.Καποιο ειδος software switch η κατι που να μπορω να το κανω shortcut ας πουμε και πατωντας το να ανοιγει/κλεινει μονο το ιντερνετ.

 

Δεν θελω μονιμο αποκλεισμο ουτε να το κανω μεσω καποιας διαδικασιας αλλαγης dns σε ψευτικο,γιατι ειναι πολυ μανουρα να αλλαζω τις ρυθμισεις του οποτε θελω να ανοιξω το ιντερνετ..

Ελπιζω να δωσει καποιος γνωση,ψαχνω στο ιντερνετ την λυση αλλα η λυση που δινουν ειναι κυριως manual αλλαγη του dns,κατι το οποιο ειναι ολοκληρη διαδικασια και καθολου πρακτικη να την κανεις συχνα..!Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο γρήγορος, μπακάλικος και απλός τρόπος είναι να βάλεις λάθος DNS στις ρυθμίσεις της κάρτας σου. 

 

Άλλος τρόπος είναι μέσα από το router σου, αν γίνεται. 

 

Άλλος είναι μέσα από κάποιο firewall 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι στα περισσότερα ρουτερ υπάρχει επιλογή disconnect για το ιντερνετ... εχω πετύχει σε ένα της cyta και στο fritzbox που εχω και σε ένα levelone ψιλομουφα... για δες το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι στα περισσότερα ρουτερ υπάρχει επιλογή disconnect για το ιντερνετ... εχω πετύχει σε ένα της cyta και στο fritzbox που εχω και σε ένα levelone ψιλομουφα... για δες το...

για ποια ρυθμιση ομως θα πρεπει να ψαξω συγκεκριμενα γιατι δεν το χω τοσο με ρυθμισεις router.Eχω το καινουργιο zte της wind αν βοηθαει καθολου (zte ZXHN H108L) το οποιο δινει ιντερνετ και networking στο pc που θελω να μπορω να μπλοκαρω απο το ιντερνετ και σε ενα δευτερο router που δινει σε ενα xbox και σε εναν σκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολογιστές εχουν static ή dynamic ip? Η λύση του να βάλεις λάθος ή ακόμα καλύτερα να μην βάλεις καθόλου DNS στον υπολογιστή που δεν θέλεις να έχει internet, είναι η πιο άμμεση και εύκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολογιστές εχουν static ή dynamic ip? Η λύση του να βάλεις λάθος ή ακόμα καλύτερα να μην βάλεις καθόλου DNS στον υπολογιστή που δεν θέλεις να έχει internet, είναι η πιο άμμεση και εύκολη.

βασικα δεν εχω πειραξει τιποτα στα w8 απο τετοιες ρυθμισεις,η συνδεση μου δεν εχει static ip αν εννοεις την static που πληρωνεις εξτρα στον provider για να την εχεις.Eiμαι λιγο ασχετος με ρουτερ,ip και τετοια..Το θεμα με το λαθος dns ειναι οτι για να ενεργοποιω καθε φορα το ιντερνετ θα πρεπει να μπαινω καθε φορα σε μενου,να πληκτρολογω τo σωστo dns,να κανω save κλπ κλπ,κατι που θελω να το αποφυγω.Το καλυτερο θα ηταν αν υπηρχε καποιο προγραμμα η shortcut για να το κανεις με ενα κλικ η κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. είναι να μην βάλεις GW και DNS καθόλου στο pc που δεν θες internet

2. ανάλογα με τη αντιλαμβάνεσαι εσύ ως internet κλεινεις και τα ανάλογα ports στο modem - άμα θες για παράδειγμα να κλεισεις

το Browsing κλεινεις το port 80 για το συγκεκριμένο pc η κλεινεις από το firewall τα DNS requests.

3. Μπορείς να κανεις save τα 2 settings με internet και χωρίς internet σε ένα batch φιλε με τις cli εντολές μέσα

 

4. Mπορείς να βάλεις το modem σε bridge mode και να κανεις dial το internet από τα windows έτσι μονο ένα pc την φορα θα έχει internet

 

 

οι υπόλοιπες λύσεις προϋποθέτουν extra hardware όπως δεν τις συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θελω να κλεινω εντελως το ιντερνετ σε ολο το συστημα αλλα να μπορω να το επαναφερω αμεσα.Αυτο με το batch file ακουγεται γρηγορο?Δηλαδη θα θελει απλα μια εκτελεση απο οπουδηποτε η θα πρεπει να γινεται μεσα στις ρυθμισεις του ρουτερ ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

batch = εκτελέσιμο αρχείο με εντολές που πρέπει να το τρέξεις στο pc που θες να αλλάξεις τα settings

να σου πω την αληθεια ακουγεται καλη ιδεα αλλα δεν εχω τις γνωσεις να φτιαξω κατι τετοιο μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά modem (ακόμα και φθηνά το έχουν) υπάρχει η δυνατότητα να υποβάλεις τα διακινούμενα πακέτα σε κανόνες (ACL). Μπορείς να χρησιμοποήσεις αυτή τη λειτουργία ώστε να απαγορευεις την διακίνηση πακέτων από μια συγκεκριμένη ip προς το ιντερνετ. Αυτό προυποθέτει μόνο τη γνώση της ip διεύθυνση του pc που θέλεις να μπλοκάρεις (ή την mac address). Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε βάζοντας στατική ip διεύθυνση στα pc είται μέσα από το ρουτερ (εαν υποστηρίζει τη λειτουργία).

Παραθέτω μία εικόνα από την λειτουργία αυτή από τον ρουτερ μου:

screenshot.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...