Προς το περιεχόμενο

Tι νερο πινετε?


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντα απο την βρυση εκτος αν ειμαι καπου(διακοπες κ.α.) και δεν πινετε.

 

Copy-paste απο τον πουλινό? :P

 

+1 απο βρυση εκτος αν ειμαι καπου πχ για διακοπες και δεν πινετε.αν και την εχω πατησεικαι εκει και εχω πιει αλλα δεν εχω παθει κατι.

 

 

 

Το νερό της βρύσης εδώ που είμαι είναι τόσο καλό που άλλοι έρχονται από άλλου να γεμίσουν μπουκάλια από τις πηγές απ όπου παίρνουν και τα νοικοκυριά...δεν συνηθίζω εμφιαλωμένο...μόνο αν πάω διακοπές και μου πουν ότι το νερό δεν πίνεται η αν υπάρχει διακοπή νερού για λίγο αναγκαστικά...και η βρύση του μπάνιου το ίδιο νερό έχει;-)

 

Που μένεις mounti?

Έχει φίλτρο το σπίτι σου μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σημειώσω πως τα φυσικά μεταλλικά νερά - σε αντίθεση με αυτό που πολλοί νομίζουν - είναι ακατάλληλα γι αποκλειστική χρήση στη δίαιτά μας διότι περιέχουν αρκετά άλατα. Γι αυτό και αναγράφεται πάνω σε αυτά «κατάλληλα για δίαιτα πτωχή σε Νάτριο». Έχουν υποχρεωθεί να το αναγράφουν αυτό και σημαίνει πως αν καταναλώνεις τέτοια νερά θα πρέπει να αποφεύγεις να καταναλώνεις ταυτοχρονα τροφές πλούσιες σε άλατα (από προσθήκη μαγειρικού αλατιού, αλμυρά, ξαλμυρισμένα θαλασσινά κτλ) διότι έτσι επιβαρύνεις τον οργανισμό σου. Υπόψην, η υψηλή αλατότητα των τροφών θεωρείται από τους Νο1 παράγοντες θανάτων ετησίως (εννοείται με τον τρόπο που επιδρά στην υγεία μας μακροχρόνια), αν θυμάμαι καλά είναι πάνω κι από τη ζάχαρη.

το κατάλληλα για δίαιτα πτωχή σε νάτριο σημαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις, δηλαδή είναι τα νερά που έχουν χαμηλή συγκέντρωση σε νάτριο οπότε μπορούν να τα καταναλώσουν όσοι για λόγους υγείας πρέπει να έχουν μειωμένη πρόσληψη νατρίου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατάλληλα για δίαιτα πτωχή σε νάτριο σημαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις, δηλαδή είναι τα νερά που έχουν χαμηλή συγκέντρωση σε νάτριο οπότε μπορούν να τα καταναλώσουν όσοι για λόγους υγείας πρέπει να έχουν μειωμένη πρόσληψη νατρίου

Δε ξέρω ρε συ, κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά είδα μια εκπομπή από «το κουτί της Πανδώρας» και μου έμεινε αυτό ακριβώς που έγραψα. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν είναι δικό μου συμπέρασμα πάντως το συγκεκριμένο. Ίσως στην εκπομπή εννοούσε πως όσα μεταλλικά νερά ΔΕΝ το αναγράφουν έχουν θέμα, μπορεί να μου έχει μείνει λάθος. Βαριέμαι να το ψάξω αυτή τη στιγμή, αν παραπληροφόρησα το έκανα άθελά μου.

 

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αποφεύγουμε το σκληρό νερό, αυτό είναι βέβαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παντα απο την βρυση εκτος αν ειμαι καπου(διακοπες κ.α.) και δεν πινετε.

 

Copy-paste απο τον πουλινό? :P

 

+1 απο βρυση εκτος αν ειμαι καπου πχ για διακοπες και δεν πινετε.αν και την εχω πατησεικαι εκει και εχω πιει αλλα δεν εχω παθει κατι.

 

 

 <blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mouti" data-cid="52371207" data-time="1369072137"><p><p>

Που μένεις mounti?

Έχει φίλτρο το σπίτι σου μήπως?

Είναι mouti το έχεις ξανάπει...Χορτιάτη μένω...όχι φυσικά δεν έχει φίλτρο...είναι δυνατόν να βάλουμε φίλτρο σε νερό που οι άλλοι ξοδεύουν ώρες για να γεμίσουν τα μπιτονια τους και να ξανάφύγουν;;;;Χορτιάτη είμαι και περνούμε απ ευθείας από πηγές...το υδραγωγείο του Χορτιάτη που πλέον δεν υφίσταται αλλά διατηρείται ως αρχαίο μνημείο έδινε νερό σ όλη την Θεσσαλονίκη...τώρα που δεν γίνεται έτσι κάτω χρησιμοποιούμε φίλτρα...κάτω έχουμε γραφείο ενώ το σπίτι είναι εδώ Χορτιάτη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

βρυσης ή

ζαγορι(αποκλειστικα γιατι στα αλλα εμφιαλωμενα δεν μου πολυαρεσει η γευση).

 

ειμαι ικανη αμα δεν βρω ζαγορι(και δεν παιζει της προκοπης νερο βρυσης) να μην πιω νερο.τοσο χαλια ειναι μερικα.

 

 

βρυσης φιλτραρισμενο και εξω συνηθως evian, αποφευγω δε το spa.

 

 

Μόνο Aura "ξέρεις τι πίνεις". Eίναι απλά το καλύτερο !

 

 

αυρα είναι καλό. όχι τοσο φτηνο βεβαια. ζαγορι πας για κατουρημα καθε 5 λεπτα. τελευταια πάιρνω ιολη. εχει ωραιο μπουκαλι  :lol:

βαλτε ενα poll. 

 

 

Κορπη...το δωρο της φυσης για τον ανθρωπο  :P

 

 

 

 

Σοβαρά καταλαβαίνετε διαφορά στη γεύση ανάμεσα στις μάρκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...