Προς το περιεχόμενο

4g Router + Stick


vactirio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μένω στην Φιλοθέη όπου στο σπίτι μου δεν φτάνει ADSL λογω απόστασης. Εδω και περίπου 3-4 χρόνια καλύπτω τις ανάγκες μου με LINKSYS 3G router ο οποίος εξυπηρετεί μια χαρά το browsing στο σπίτι.

 

Σκεφτόμουνα να περάσω σε 4G μέχρι που να ξεκινήσει το VDSL στην περιοχή μας.

Αναζητώ κάποια λύση Router + Στικάκι 4G που να παίζει. Μια σκέψη μου είναι ο  TP Link MR3420 ο οποίος όμως δεν ειναι συμβατός με το Vodafone USB modem K5006.

 

 

Κάποια πρόταση ως προς τον εξοπλισμό (router + stick)?

 

Δεν με ενδιαφερει απαραίτητα η Vodafone. Θα μπορούσε να είναι και Cosmote.

 

Ευχαριστώ,

 

Αντρέας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις κάτι σε αυτό:

1. Cosmote (usb stick)

2. Vodafone (hot spot)

(για την Wind δεν βρήκα κάτι)

 

Με το πρώτο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ρουτεράκι με usb και στην δευτερη περίπτωση μπορείς να συνδεθείς κατευθείαν με wifi ή να χρησιμοποιήσεις ένα access point σε client mode για να μοιράσεις το ιντερνετ στο τοπικό ενσύρματο δίκτυο.

 

Στην περιοχή σου πιάνεις 4G (LTE); Ρωτάω γιατί οι περισσότερες εταιρίες διαφημίζουν ότι καλ΄πτουν διάφορες περιοχές με 4G αλλά η πραγματικότητα διαφέρει κατά πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μένω στην Φιλοθέη όπου στο σπίτι μου δεν φτάνει ADSL λογω απόστασης. Εδω και περίπου 3-4 χρόνια καλύπτω τις ανάγκες μου με LINKSYS 3G router ο οποίος εξυπηρετεί μια χαρά το browsing στο σπίτι.

 

Σκεφτόμουνα να περάσω σε 4G μέχρι που να ξεκινήσει το VDSL στην περιοχή μας.

Αναζητώ κάποια λύση Router + Στικάκι 4G που να παίζει. Μια σκέψη μου είναι ο  TP Link MR3420 ο οποίος όμως δεν ειναι συμβατός με το Vodafone USB modem K5006.

 

 

Κάποια πρόταση ως προς τον εξοπλισμό (router + stick)?

 

Δεν με ενδιαφερει απαραίτητα η Vodafone. Θα μπορούσε να είναι και Cosmote.

 

Ευχαριστώ,

 

Αντρέας

που στο καλο εισαι στην φιλοθεη και δεν παιζει καθολου το ιντερνετ.ακομα και στο ιδρυμα καραμανλη που ειναι τερμα θεου παιζει το ιντερνετ εστω και χαλια.επισης νομιζω οτι φιλοθεη τα καφαο εχουν αλλαξει οποτε λογικα σχετικα soon θα δωσουν vdsl.εκτος αν δεν εχουν αλλαξει ακομα τα καφαο.η teltonika εχει καποια καλα ρουτερ που παιρνουν sim αλλα οι τιμες ακριβες και δεν ξερω αν εχουν 4g.τσεκαρε αμα θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

takistmr ευχαριστώ,

 

Την λύση hotspot της vodafone την έχω δει αλλα δεν ειναι αυτο που θέλω. Ειναι αρκετά limited κυρίως ως προς τον αριθμό των clients που μπορει να εξυπηρετήσει.
 

Οσο για την Comsote, το προβλημα μου δεν ειναι να βρω ενα στικάκι αλλα ένα στικάκι που θα παιζει με συγκεκριμένο router. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι δεν παίζουν δυστυχώς όλοι οι router με ολα τα στικάκια. H tp link πχ εχει  compatibility list που δεν περιέχει τα στικάκια vod + cosm

 

http://www.tp-link.com/en/support/3g-comp-list/?model=TL-MR3420&location=1148

 

 

 

Αντρέας



που στο καλο εισαι στην φιλοθεη και δεν παιζει καθολου το ιντερνετ.ακομα και στο ιδρυμα καραμανλη που ειναι τερμα θεου παιζει το ιντερνετ εστω και χαλια.επισης νομιζω οτι φιλοθεη τα καφαο εχουν αλλαξει οποτε λογικα σχετικα soon θα δωσουν vdsl.εκτος αν δεν εχουν αλλαξει ακομα τα καφαο.η teltonika εχει καποια καλα ρουτερ που παιρνουν sim αλλα οι τιμες ακριβες και δεν ξερω αν εχουν 4g.τσεκαρε αμα θες.

 

Είμαι στην Μαυρομιχάλη (τελευταία κάθετη Μακεδονίας στο βουνό).  Στην αρχή επιανα 1Mbps. Μετά από βλάβες και ματίσεις του καλωδίου εγινε απολυτα ασταθες. 2 μερες πανω 2 κάτω. Δοκιμασα HOL Forth και OTE. Τωρα εχω αργο Internet (σχετικά) αλλά απολυτα σταθερό.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πραγματι δεν παιζουν ολα τα ρουτερ με ολα τα στικακια .καποιες φορες βγαινουν firmware update για να λυθει το προβλημα ασυμβατοτητας με μερικα stick.αλλες φορες αλλα αυτο δεν μπορεις να το ξερεις μπορει να παιζει με το stick σου και απλα να μην το γραφει.
για αυτο της teltonika αξιζουν γιατι παιρνουν απλα την sim μεσα.δεν ξερω αν σου αλλαζαν κανα καλωδιο δηλαδη ζευγαρι στο καλωδιο αν θα αλλαζε κατι.γιατι αν και οι 3 παροχοι πατησαν πανω στο προβληματικο ζευγαρι τοτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μένω στην Φιλοθέη όπου στο σπίτι μου δεν φτάνει ADSL λογω απόστασης. Εδω και περίπου 3-4 χρόνια καλύπτω τις ανάγκες μου με LINKSYS 3G router ο οποίος εξυπηρετεί μια χαρά το browsing στο σπίτι.

 

Σκεφτόμουνα να περάσω σε 4G μέχρι που να ξεκινήσει το VDSL στην περιοχή μας.

Αναζητώ κάποια λύση Router + Στικάκι 4G που να παίζει. Μια σκέψη μου είναι ο  TP Link MR3420 ο οποίος όμως δεν ειναι συμβατός με το Vodafone USB modem K5006.

 

 

Κάποια πρόταση ως προς τον εξοπλισμό (router + stick)?

 

Δεν με ενδιαφερει απαραίτητα η Vodafone. Θα μπορούσε να είναι και Cosmote.

 

Ευχαριστώ,

 

Αντρέας

 

Αντρέα που ακριβώς μένεις στη Φιλοθέη, μιας και είμαστε συγχωριανοί;

Όπως είπε και ο poulinos, έχει ολοκληρωθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και έχει ανακοινωθεί ότι θα δοθεί στην εκμετάλλευση τον Ιούνιο. Επομένως, τα προβλήματα όλων όσοι έχουν χαμηλές ταχύτητες θα λυθούν με το vdsl που θα πέρνουμε από το νέο KV που βρίσκεται στη γειτονιά μας.

 

Επειδή έχω αποτυπώσει τις θέσεις όλων των νέων καμπινών, εάν μου πεις τη διεύθυνσή σου, έστω και με πμ, θα σου δώσω τη θέση της καμπίνας που σε εξυπηρετεί.

 

Πάντως, αν και απέχουμε 2,5-3 χλμ από το ΑΚ Χαλανδρίου, έχουμε κάπως ανεκτές ταχύτητες όπως φαίνεται και στο χάρτη της ΕΕΤΤ. Μήπως δεν είσαι στη Φιλοθέη αλλά στη "Φιλοθέη" πάνω από το Γηροκομείο; Αλλά και στη Ν. Φιλοθέη του δήμου Αμαρουσίου να είσαι, η περιοχή υπάγεται στο ΑΚ Χαλανδρίου και έχει επεκταθεί και σ' αυτή το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα που ακριβώς μένεις στη Φιλοθέη, μιας και είμαστε συγχωριανοί;

Όπως είπε και ο poulinos, έχει ολοκληρωθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και έχει ανακοινωθεί ότι θα δοθεί στην εκμετάλλευση τον Ιούνιο. Επομένως, τα προβλήματα όλων όσοι έχουν χαμηλές ταχύτητες θα λυθούν με το vdsl που θα πέρνουμε από το νέο KV που βρίσκεται στη γειτονιά μας.

 

Επειδή έχω αποτυπώσει τις θέσεις όλων των νέων καμπινών, εάν μου πεις τη διεύθυνσή σου, έστω και με πμ, θα σου δώσω τη θέση της καμπίνας που σε εξυπηρετεί.

 

Πάντως, αν και απέχουμε 2,5-3 χλμ από το ΑΚ Χαλανδρίου, έχουμε κάπως ανεκτές ταχύτητες όπως φαίνεται και στο χάρτη της ΕΕΤΤ. Μήπως δεν είσαι στη Φιλοθέη αλλά στη "Φιλοθέη" πάνω από το Γηροκομείο; Αλλά και στη Ν. Φιλοθέη του δήμου Αμαρουσίου να είσαι, η περιοχή υπάγεται στο ΑΚ Χαλανδρίου και έχει επεκταθεί και σ' αυτή το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

 

οπου και να μενει vdsl θα μπορει να βαλει αφου ολα τα καφαο εχουν αλλαχει.η 200 μετρα ειναι η 500 θα παιξει το vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο της teltonika αξιζουν γιατι παιρνουν απλα την sim μεσα.

 

 

Δεν βλέπω η Teltonica βα βγαζει 4G

 

δεν ξερω αν σου αλλαζαν κανα καλωδιο δηλαδη ζευγαρι στο καλωδιο αν θα αλλαζε κατι.γιατι αν και οι 3 παροχοι πατησαν πανω στο προβληματικο ζευγαρι τοτε....

 

Μπά - σταματησα να το παλευω. Τεχνικός ΟΤΕ μου ειπε πριν καποια χρονια οτι να μην περιμενω κατι

 

Αντρέα που ακριβώς μένεις στη Φιλοθέη, μιας και είμαστε συγχωριανοί;

Όπως είπε και ο poulinos, έχει ολοκληρωθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και έχει ανακοινωθεί ότι θα δοθεί στην εκμετάλλευση τον Ιούνιο. Επομένως, τα προβλήματα όλων όσοι έχουν χαμηλές ταχύτητες θα λυθούν με το vdsl που θα πέρνουμε από το νέο KV που βρίσκεται στη γειτονιά μας.

 

Επειδή έχω αποτυπώσει τις θέσεις όλων των νέων καμπινών, εάν μου πεις τη διεύθυνσή σου, έστω και με πμ, θα σου δώσω τη θέση της καμπίνας που σε εξυπηρετεί.

 

Πάντως, αν και απέχουμε 2,5-3 χλμ από το ΑΚ Χαλανδρίου, έχουμε κάπως ανεκτές ταχύτητες όπως φαίνεται και στο χάρτη της ΕΕΤΤ. Μήπως δεν είσαι στη Φιλοθέη αλλά στη "Φιλοθέη" πάνω από το Γηροκομείο; Αλλά και στη Ν. Φιλοθέη του δήμου Αμαρουσίου να είσαι, η περιοχή υπάγεται στο ΑΚ Χαλανδρίου και έχει επεκταθεί και σ' αυτή το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

 

 

 

 

Ειμαι Φιλοθέη οδός Μαυρομιχάλη (Τερμα Μακεδονίας (αστυνομια) δεξια - στο βουνο).

 

Επειδή ξεφύγαμε λιγο απο την ερωτηση μου.... :)   

 

για 4G router γνωρίζει κάποιος????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω η Teltonica βα βγαζει 4G

 

δεν ξερω αν σου αλλαζαν κανα καλωδιο δηλαδη ζευγαρι στο καλωδιο αν θα αλλαζε κατι.γιατι αν και οι 3 παροχοι πατησαν πανω στο προβληματικο ζευγαρι τοτε....

 

Μπά - σταματησα να το παλευω. Τεχνικός ΟΤΕ μου ειπε πριν καποια χρονια οτι να μην περιμενω κατι

 

για 4G router γνωρίζει κάποιος????????

ελεγα μπας και ειχαν βγαλει κατι απο την τελευταια φορα(teltonika).αν δεν ηταν το vdsl θα σου λεγα να πας σε δορυφορικο αλλα τζαμπα τα λεφτα αν ειναι σε μερικους μηνες να εχεις vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω η Teltonica βα βγαζει 4G

 

δεν ξερω αν σου αλλαζαν κανα καλωδιο δηλαδη ζευγαρι στο καλωδιο αν θα αλλαζε κατι.γιατι αν και οι 3 παροχοι πατησαν πανω στο προβληματικο ζευγαρι τοτε....

 

Μπά - σταματησα να το παλευω. Τεχνικός ΟΤΕ μου ειπε πριν καποια χρονια οτι να μην περιμενω κατι

 

 

 

Ειμαι Φιλοθέη οδός Μαυρομιχάλη (Τερμα Μακεδονίας (αστυνομια) δεξια - στο βουνο).

 

Επειδή ξεφύγαμε λιγο απο την ερωτηση μου.... :)   

 

για 4G router γνωρίζει κάποιος????????

 

 

Κολοκοτρώνη και Κανάρη βρίσκεται η καμπίνα 384 που θα καλύψει με vdsl και το βόρειο τμήμα της οδού Μαυρομιχάλη, όπου βρίσκεσαι.

 

Λίγη υπομονή χρειάζεται, όπως λέει και ο poulinos. (Θέλω να) πιστεύω ότι σε λιγότερο από μήνα θα έχουμε νέα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης και κατι αλλο αν και λιγο off topic.οταν ειχες adsl ειχες δοκιμασιε και με thomson?το λεω διοτι σε γνωστο που ειχε 52 attenuation και ο οτε του λεει αν δεν παιξει οκ διεκοψε του ειχα βαλει thomson και επαιζε μια χαρα σε 2mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω ένα παλιό thread, επίκαιρο για μένα (ίσως και για άλλους). 

Σε επαγγελματικό χώρο που έχει μεν adsl, αλλά διαμοιράζεται σε περίπου... 120 χρήστες! (νοσοκομείο), και προφανώς σέρνεται (γιατί άραγε...) 6 άτομα που είμαστε στον ίδιο χώρο σκεφτήκαμε τη λύση της mobile broadband σύνδεσης και διαμοιρασμό μέσω router. Η λύση του wifi modem δε μας κάνει γιατί θέλουμε να βάλουμε στο router και NAS για τα αρχεία της κλινικής. Πήραμε λοιπόν από κοινού sim από Cosmote με 20GB το μήνα και ψάχνω για κατάλληλο router που να δέχεται sim card. Μέχρι στιγμής βρίσκω τα:

1. D-link dwr-921, γύρω στα 220 από Amazon (από Ελλάδα όπου κι αν πήρα τηλέφωνο, ενώ δείχνουν στο skroutz διαθεσιμότητα, μου λένε τηλεφωνικά ότι δεν υπάρχει... κάτι παίζει με τον εισαγωγέα). Μέτρια - κακά reviews στο Amazon

2. Huawei B593s-22, γύρω στα 170 από Amazon με τα μεταφορικά, άριστα reviews, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για τη συμβατότητα λίγο ανησυχώ... Στα specs αναφέρει: 

LTE Frequency division duplex (FDD): 2600/2100/1800/900/800 MHz
Time division duplex (TDD): 2600 MHz
DC-HSPA+/HSPA+/HSPA/UMTS: 2100/900 MHz
EDGE/GPRS/GSM: 1900/1800/900/850 MHz

Λογικά δε θα έχω θέμα με Cosmote, έτσι;  Μόνο μείον η έλλειψη υποστήριξης για εξωτερική κεραία.

 

Έχει κανείς άποψη/εμπειρία από τις εν λόγω συσκευές; Καμμιά άλλη γνώμη ή πρόταση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σεταρει/χρησιμοποιησει 2 συσκευες 3g της teltonika.πολυ καλυτερη απο αλλες συσκευες πχ usb stick. ειναι με εξωτερικη κεραια wifi/gsm αλλα ειναι και αρκετα ακριβη.

http://www.teltonika.lt/en/

εχει και 3g Και 4g οσο ξερω.ευκολο στο σεταρισμα. Σε οσα παιρνουν sim απλα πρεπει να προσεξεις το μεγεθος της sim.συνηθως παιρνουν την mini sim και οχι nano,micro κτλ.σε θεμα δικτυων πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα οτι δεν θα εχεις δηλαδη καποιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τις είδα τις συσκευές της teltonika και φαίνονται πολύ καλές, είναι όμως όντως αρκετά ακριβές... Υπέκυψα στην παρόρμηση και παρήγγειλα την Huawei B593s-22, όταν έρθει και σετάρω θα ποστάρω εντυπώσεις για όσους ενδιαφερόμενους. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...