Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση υπολογιστή με tv-monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα του Insomnia,

να ρωτήσω ρε παιδιά, έχω μια τηλεόραση samsung 22άρα από τις καινούργιες με όλες τις θύρες (vga, hdmi, rgb etc) και σκέφτομαι να την συνδέσω με έναν υπολογιστή (πύργο) και ΟΚ η vga υπάρχει αλλά τι μπορώ να κάνω με τον ήχο;

 

Γιατί να μην εκμεταλλευτώ τα ηχεία της οθόνης; Αλλά αναρωτιέμαι πως θα κάνω την σύνδεση...

Αλήθεια αν η κάρτα γραφικών βγάζει hdmi στέλνει και ήχο; (δύσκολο...)

Είσοδο στο στυλ μικρόφωνο δε βλέπω να υπάρχει ενοώ στο μέγεθος 3.5 ίντσες στο τυπικό jack που εχουν ακόμα και τα mp3 να έχει τέτοια είσοδο η tv μου.

 

Άραγε μπορώ να βρω καλώδιο που από την μια να μπαίνει στο pc στην κανονική jack των ακουστικών και να μου δίνει ένα red/white καλώδιο για να μπει στην tv;

 

άλλος πιθανός τρόπος; Είναι και θέμα χώρου δε θέλω να βάλω ηχεία έξτρα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις ήχο απο το hdmi της κάρτας σου ,αλλά θα προέρχεταί από το τσιπάκι της κάρτας γραφικών  και όχι από τη μητρική (εγώ έτσι τον έχω συνδ'εσει τον ήχο).Κανονικά αν η οθόνη σου έχει είσοδο vga ή dvi κάπου θα έχει και είσοδο για ήχο minijack (αν το γράφω σωστα).Και οι δύο lg που έχω και είναι monitor-tv έχουν ,κοίτα μήπως βρίσκεται πουθενά στο πλάι ή σου έχουν δώσει μαζί με την οθόνη κανένα ανταπτοράκι που να μπαίνει σε άλλες υποδοχές για ήχο (rca) και να τον βγάζει από εκεί όταν επιλέγεις λειτουργία μονιτορ.

Η είσοδος για ακουστικά ουσιαστικά είναι έξοδος για τον ήχο και δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το pc σου έχει έξοδο HDMI τότε θα δίνεις με ένα αντίστοιχο καλώδιο εικόνα + ήχο στην TV σου. Αλλιώς για να έχεις εικόνα και ήχο σε ένα κανάλι, θα πρέπει να βρεις ένα καλώδιο από VGA σε μονο κίτρινο RCA(εικόνα) και αλλο ένα από jack 3,5'' σε 2πλο RCA(ήχος). Πες μου ποια κάρτα γραφικών έχεις για να σου πω συγκεκριμένο καλώδιο που θα χρειαστείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα αγοράσω ένα καλώδιο Hdmi για να την συνδέσω αφού περνάει και ήχο.

Πολλές διαφορετικές τιμές. Από 2.5€ μέχρι και 40€

 

Να πάρω κανένα no name/oem με 3.5€ χωρίς εγγύση ή θα μου κάνει χιόνια και παράσιτα στον ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα αγοράσω ένα καλώδιο Hdmi για να την συνδέσω αφού περνάει και ήχο.

Πολλές διαφορετικές τιμές. Από 2.5€ μέχρι και 40€

 

Να πάρω κανένα no name/oem με 3.5€ χωρίς εγγύση ή θα μου κάνει χιόνια και παράσιτα στον ήχο;

 

Μια χαρά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...