Προς το περιεχόμενο

H Apple κατηγορείται για τεράστια φοροδιαφυγή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαζοί είναι εκεί στις εταιρείες τύπου Apple για να παρανομήσουν; Αφού είναι τόσο ισχυροί που ό,τι μπορούν να διεκδικήσουν συνήθως το παίρνουν. Σιγά μην ρισκάρουν να κάνουν κάτι τέτοιο. Εξάλλου, όπως και στην περίπτωση της Bettencourt (L'Oreal), με το κατάλληλο τίμημα όλα είναι εφικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά και πέρα από τις λαϊκίστικες μπούρδες, κανείς δεν κατηγορείται επειδή έβγαλε τα χρήματά του στο εξωτερικό, πράξη απόλυτα νόμιμη. Οι αρχές ψάχνουν να διαπιστώσουν αν το ύψος των χρημάτων (ανεξαρτήτως πού βρίσκεται) συμβαδίζει με το εισόδημα. 

Οχι Γιάννης Γιαννάκης.

Το ιδιο ακριβώς με την apple και όλες τις εταιρίες.

το neo taxis το ξερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι Γιάννης Γιαννάκης.

Το ιδιο ακριβώς με την apple και όλες τις εταιρίες.

Μάλιστα. Είτε είναι νόμιμο είτε παράνομο, θεωρείς ότι είναι το ίδιο. Νομίζω ότι περιττεύει οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, το βρίσκω νόμιμο. Την αρχή της ελεύθερης διακίνησης κεφαλαίων εντός του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου την γνωρίζεις;

νομίζω ότι ήταν σαρκαστικός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καθε αλλο.

αυτό?

 

Τι ψαχνεις τωρα? Αφου σου λεει βγαλαν τα λεφτα τους στο εξωτερικο, το βρισκεις εσυ νομιμο? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το βρίσκω νόμιμο. Την αρχή της ελεύθερης διακίνησης κεφαλαίων εντός του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου την γνωρίζεις;

Irony..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι νόμιμο; Να βγαζεις τα εκατομμυριάκια εξω για να μη φορολογηθείς δηλώνοντας άνεργος;

Πλάκα κάνεις;

 

Απο τη στιγμη που το επιτρεπει ο νομος, εσυ θα το πεις παρανομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που το επιτρεπει ο νομος, εσυ θα το πεις παρανομο;

Ο νόμος επιτρέπει την εξαγωγή χρημάτων ΑΦΟΥ πρώτα φορολογηθείς για αυτά (αν προέρχονται από πώληση π.χ. ακινήτου ή από κληρονομιά ή ότι άλλο και αποδώσεις τον αναλογούντα φόρο) και φυσικά δικαιολογήσεις την κατοχή τους. Η παρανομία ξεκινάει όταν ΔΕΝ φορολογηθείς για αυτά και φυσικά δεν μπορείς να δικαιολογήσεις την κατοχή τους.

 

Γνωστή μου ήταν στην λίστα λαγκάρντ και την κάλεσε η εφορία για εξηγήσεις (κάποιους άλλους βέβαια τους ξέχασε). Είχε πουλήσει ένα σπίτι περίπου 1.5 εκατομμύριο ευρώ, φορολογήθηκε κανονικά και έκανε νόμιμα την μεταφορά. Τα εξήγησε στην εφορία και είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γνωστή μου ήταν στην λίστα λαγκάρντ και την κάλεσε η εφορία για εξηγήσεις (κάποιους άλλους βέβαια τους ξέχασε). Είχε πουλήσει ένα σπίτι περίπου 1.5 εκατομμύριο ευρώ, φορολογήθηκε κανονικά και έκανε νόμιμα την μεταφορά. Τα εξήγησε στην εφορία και είναι οκ.

πολύφερνη νύφη η γνωστή σου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχομαι να κλεισει επιτελους και να κυριαρχησει το android. Ειδα κι επαθα να πεισω εναν φιλο μου να παρει το galaxy note 10.1 κι οχι το iOverpricedPad

WOW!  Συγχαρητηρια τωρα η μετοχη σου στην Samsung θα ανεβει!! (so bored of attention seeking fanboys) SENT FROM MY SUPER DUPER OVER FUCKING PRICED MACEXPENSIVEBOOK PRO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...