Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650W.html#reviews

 

Δες τα σχόλια. Θα μου πεις βέβαια ένα σχόλιο είναι, έτυχε κλπ. Το θέμα είναι ότι δε μπορεί να είναι τόσο τυχαίο =P

Μάλλον έπεσε σε κακή παρτίδα. Στη συνέχεια έκανε και την πατάτα να πάει σε CS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

mar10s  στα ίδια λεφτά σου προτεινω αυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=44849&cat=17&sub=165&pmanuf=undefined&sort=3&step=2 σε καλύπτει άνετα,αν τώρα θες κάτι μεγαλύτερο πάρε το ίδιο σε 500άρι με 10 ευρώ παραπάνω.

με 400w θα ειμαι ενταξει δλδ η οριακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 400w θα ειμαι ενταξει δλδ η οριακα?

παρε ενα 500αρι τουλαχιστον...να εισαι κομπλε να μην αλλαζεις παλι στο μελλον αν χρειαστει...δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα χρηματων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες μέρες έβαλα στο σύστημά μου ένα Corsair VS550 που αντικατέστησε ένα ποιοτικότερο (bronze 80+) επίσης των 550W. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά το βρήκα σε χαμηλή τιμή.

 

Στο ιντερνετ διαβάζω ότι ναι μεν δεν είναι κίνδυνος-θάνατος όπως τα generic τροφοδοτικά των 30 ευρώ, αλλά σαν VS εξακολουθεί να είναι μια κακή επιλογή παρά το γεγονός ότι είναι Corsair. Σε μερικα site το έχουν σαν "Tier 4", δηλαδή "good enough" με τα T5 να είναι τα σκουπίδια.

 

Δεδομένου ότι το σύστημά μου δεν φτάνει ούτε τα 500 watt σε full load και χρησιμοποιείται κυρίως για internet browsing και ελαφριά παιχνίδια, υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα με το εν λόγω PSU όπως πχ επανεκκινήσεις? Με άλλα λόγια, έκανα πατάτα που δεν πήρα κάτι ποιοτικότερο? Επίσης τροφοδοτικά σαν αυτό κρατάνε πολλά χρόνια ή τα τινάζουν λίγο μετά την εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες μέρες έβαλα στο σύστημά μου ένα Corsair VS550 που αντικατέστησε ένα ποιοτικότερο (bronze 80+) επίσης των 550W. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά το βρήκα σε χαμηλή τιμή.

 

Στο ιντερνετ διαβάζω ότι ναι μεν δεν είναι κίνδυνος-θάνατος όπως τα generic τροφοδοτικά των 30 ευρώ, αλλά σαν VS εξακολουθεί να είναι μια κακή επιλογή παρά το γεγονός ότι είναι Corsair. Σε μερικα site το έχουν σαν "Tier 4", δηλαδή "good enough" με τα T5 να είναι τα σκουπίδια.

 

Δεδομένου ότι το σύστημά μου δεν φτάνει ούτε τα 500 watt σε full load και χρησιμοποιείται κυρίως για internet browsing και ελαφριά παιχνίδια, υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα με το εν λόγω PSU όπως πχ επανεκκινήσεις? Με άλλα λόγια, έκανα πατάτα που δεν πήρα κάτι ποιοτικότερο? Επίσης τροφοδοτικά σαν αυτό κρατάνε πολλά χρόνια ή τα τινάζουν λίγο μετά την εγγύηση?

Λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ελαφρια χρηση,αλλα αν τυχει κατι επεστρεψε το,ζητησε πιστωτικο και βαλε και κατι παραπανω και παρε ενα καπως καλυτερο. Και καλυτερα,αν το αγορασες απο Πλαισιο,να μην ξαναγορασεις τιποτε απο εκει.Εχουν κακες τιμες και πενιχρη ποικιλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες μέρες έβαλα στο σύστημά μου ένα Corsair VS550 που αντικατέστησε ένα ποιοτικότερο (bronze 80+) επίσης των 550W. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά το βρήκα σε χαμηλή τιμή.

 

Στο ιντερνετ διαβάζω ότι ναι μεν δεν είναι κίνδυνος-θάνατος όπως τα generic τροφοδοτικά των 30 ευρώ, αλλά σαν VS εξακολουθεί να είναι μια κακή επιλογή παρά το γεγονός ότι είναι Corsair. Σε μερικα site το έχουν σαν "Tier 4", δηλαδή "good enough" με τα T5 να είναι τα σκουπίδια.

 

Δεδομένου ότι το σύστημά μου δεν φτάνει ούτε τα 500 watt σε full load και χρησιμοποιείται κυρίως για internet browsing και ελαφριά παιχνίδια, υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα με το εν λόγω PSU όπως πχ επανεκκινήσεις? Με άλλα λόγια, έκανα πατάτα που δεν πήρα κάτι ποιοτικότερο? Επίσης τροφοδοτικά σαν αυτό κρατάνε πολλά χρόνια ή τα τινάζουν λίγο μετά την εγγύηση?

Με αλλα λογια ναι εκανες πατατα που δεν πηρες κατι ποιοτικοτερο,και οχι τιποτα αλλο αλλα δεν ρωτησες κιολας μιας και εισαι στο insomnia να σου λεγαμε. Λογικα δεν θα εχεις προβλημα απο πλευρας χρησης αλλα σαν επιλογη ηταν αρκετα κακη.Το οτι ειναι corsair Οπως γραφεις δεν σημαινει απολυτως τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. αυτό το Super Flower έχει καλή τιμή από το να δώσεις ένα 20άρι παραπάνω και πάρεις το Leadex που γράφεις πιο πανω το οποίο φυσικά είναι εξαιρετικό. Η διαφορά βέβαια είναι ότι το φθηνότερο είναι semi-modular.

http://www.skroutz.gr/s/6391628/Super-Flower-Golden-Green-HX-750W.html[/url]

.

Συμφωνώ.Φαινεται πολυ πιο vfm το green στα 750w.Να υπήρχε και κανα Review να διαβάσουμε θα ήταν πολυ καλυτερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.Φαινεται πολυ πιο vfm το green στα 750w.Να υπήρχε και κανα Review να διαβάσουμε θα ήταν πολυ καλυτερα.

Review είναι η χρήση αυτών που έχουν πάρει αυτή τη σειρά και προσωπικά δεν έχει πέσει στην αντιληψή μου κάποιο παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^'Αλλα τα μάτια του λάγου κι'άλλα της κουκουβάγιας φίλε μου,δεν έχει καμμιά σχέση το green hx με το leadex εξ'ού και η διαφορά στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι η Leadex σειρα ειναι κορυφή.Δε σημαίνει όμως οτι μονο με τη κορυφαία σειρα κάνουμε τη δουλειά μας και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^'Αλλα τα μάτια του λάγου κι'άλλα της κουκουβάγιας φίλε μου,δεν έχει καμμιά σχέση το green hx με το leadex εξ'ού και η διαφορά στην τιμή.

Το καμία σχέση είναι υπερβολκό. Είναι καλύτερα τα Leadex αλλά όχι και άχρηστα τα ΗΧ έτσι όπως το καταλαβαίνω. Έχουν ποιοτικότερα υλικά τα Leadex αλλά και τα ΗΧ από γνώμες και εμπειρίες αντέχουν και σε δυνατά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου υπερβολικό,δεν έχουν καμμιά σχέση ποιοτικά,αν τώρα νομίζεις ότι η διαφορά τους είναι μόνο η διαχείρηση των καλωδίων τους, τότε φίλε μου πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Περί αχρήστων και τα λοιπά είναι λόγια δικά σου όχι δικά μου.

 

 

Υ.Γ Η απάντησή μου δεν πάει σ΄αυτά που έγραψες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν είναι θέμα καλωδίων. Το έγραψα έχουν ποιοτικότερα υλικά τα Leadex. Και φυσικά και δεν έγραψες ότι τα ΗΧ είναι άχρηστα αλλά λέγοντας ότι δεν έχουν καμμία σχέση είναι σαν λες ότι δεν αξίζουν τα ΗΧ. Αν είναι έτσι να παίρνουμε τροφοδοτικά των 130 ευρώ και βάλε. Υπάρχουν τροφοδοτικά πολύ φθηνότερα (π.χ. thermaltake SE) που έχουν βγάλει ασπροπρόσωπα πολύ κόσμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...