Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, Tsino είπε

Τα φώτα σας παιδιά.

Έχω στα χέρια μου ενα pc με AMD RYZEN 3 1200 σε Gigabyte GA-AB350M-HD3.

gpu: GeForce GTX750 Ti

χωρίς τροφοδοτικό. Τι θα μου προτείνατε ? 

Σε καλύπτουν άπειρα τροφοδοτικά.

Φθηνά, επώνυμα και 80+ gold (5 έτη εγγύησης)

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=47555671%2C47555673

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμο βιντεο για να μαθαινει ο κοσμος τις εξελιξεις και να προσεχει τι τροφοδοτικα αγοραζει απο εδω και στο εξης,γιατι υπαρχουν αλλαγες στην αγορα.

 

Επεξ/σία από benign
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία και γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Πήρα λόγω καλών σχολίων ένα Seasonic Focus GX 750W να βάλω σε ένα νέο pc που χτίζω. Το κουτί είναι ένα Logic Aramis ARGB Gaming Mini Tower και έχω την εξής απορία. Το κουτί έχει υποδοχή για το τροφοδοτικό στο κάτω μέρος και τρύπες από κάτω. Το παλιό pc που είχα φτιάξει προ 20ετιας ήταν ένα αρχαίο που κοιταγε μέσα στο κουτί ο ανεμιστήρας. Όποτε η απορία μου είναι η εξής να βάλω τον ανεμιστήρα να κοιτάει προς τα κάτω δηλαδή έξω από το κουτί? 

Και αν το βάλω έτσι θα έχει πρόβλημα να του βάλω κάνα φίλτρο ανεμιστήρων γιατί από κάτω που θα είναι ο ανεμιστήρας θα ρουφάει το τροφοδοτικό όλη τη σκόνη με τον καιρό.

IMG_20240425_005910.jpg

Επεξ/σία από Giogiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giogiannis είπε

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία και γράφω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα. Πήρα λόγω καλών σχολίων ένα Seasonic Focus GX 750W να βάλω σε ένα νέο pc που χτίζω. Το κουτί είναι ένα Logic Aramis ARGB Gaming Mini Tower και έχω την εξής απορία. Το κουτί έχει υποδοχή για το τροφοδοτικό στο κάτω μέρος και τρύπες από κάτω. Το παλιό pc που είχα φτιάξει προ 20ετιας ήταν ένα αρχαίο που κοιταγε μέσα στο κουτί ο ανεμιστήρας. Όποτε η απορία μου είναι η εξής να βάλω τον ανεμιστήρα να κοιτάει προς τα κάτω δηλαδή έξω από το κουτί? 

Και αν το βάλω έτσι θα έχει πρόβλημα να του βάλω κάνα φίλτρο ανεμιστήρων γιατί από κάτω που θα είναι ο ανεμιστήρας θα ρουφάει το τροφοδοτικό όλη τη σκόνη με τον καιρό.

 

Όλα τα σύγχρονα κουτιά λειτουργούν κατ'αυτό τον τρόπο.

Το τροφοδοτικό ρουφάει δροσερό αέρα από έξω και τον διοχετεύει προς τα έξω από πίσω.

Κατά συνέπεια ο ανεμιστήρας θα κοιτάει κάτω, θα ρουφάει δροσερό αέρα από έξω και όχι μέσα από το κουτί.

Αυτός είναι και ο λόγος που βάζουν φίλτρο-σίτα στην κάτω πλευρά, κάτι που μάλλον δε διαθέτει το συγκεκριμένο κουτί.

Ίσως μπορείς να φτιάξεις μια μαγνητική σίτα να του βάλεις, την οποία σαφώς θα έχεις στο νου σου να καθαρίζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...