Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.. εχω ενα τροφοδοτικο , αγορασμενο εχθες (10/10/16) , το τροφοδοτικο κανει ενα περιεργο ηχο οταν ανοιγω το pc, το πηγα στο service του e-shop στο μενιδι και ζητησα αντικατασταση και μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν καλυπτει η εγγυηση κατι τετοιο.. κανονικα δεν επρεπε να γινει αντικαστασταση αφου ειναι στις πρωτες 7 μερες αγορας ? (DOA) ?

Ευχαριστω..

Εννοείται πως ΑΠΑΙΤΕΙΣ αντικατάσταση

 

Καλησπέρα σκοπεύω να χτίσω ένα pc και είμαι λίγο μπερδεμένος , σε δίλημμα για το ποιο psu θα ηταν καταλληλότερο. Το σύστημα που σκοπεύω να χτίσω είναι το εξής:

 

attachicon.gifScreenshot_2016-10-10-17-24-16.png

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος για το seasonic που έχω βάλει ...για την ακρίβεια είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

attachicon.gifScreenshot_2016-10-12-00-33-29.png

 

Ποια είναι ή γνώμη σας ? Είναι καλές εταιρίες ?? Θέλω να επενδυσω στο psu και να πάρω ότι καλύτερο και πιο ποιοτικό στα λευτα που διαθετω (60-70€)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Κάρτα γραφικών δε θα βάλεις;

ήρθε η στιγμή που ολοι περιμένατε, εγω, ο χακερω, θα αλλαξω επιτελους το 10 χρονων chiftec gps-500AB A *το πλήθος τρελαίνεται*

 

το συστημα ειναι της υπογραφης με αυτα τα settings http://valid.x86.fr/ta1jfq

εχω σκοπό να τρεξω και πιο πανω την hd7850 και ισως να παω καποια στηγμη τον fx στα 5ghz αν αντεχει κιολας.

 

τωρα το budget ειναι σχετικα μικρο 50-70

εχω δει αυτα εδω

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=24102&cat=17

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/desktops-and-upgrade-tools/psu/134647-coolermaster-g550m-gm-series-550w?cmicc=skroutz

http://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html

 

αξιζει τα 15 παραπανω ευρω το coolermaster σε σχεση με το530 thermaltake ?

 

εχετε καποιο αλλο να προτείνετε;

Προσωπικά για τα 2 χρόνια εγγύηση που δίνει παραπάνω, θα τα έδινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τώρα δεν υπάρχει το οικονομικό υπόβαθρο και για gpu ίσως μελλοντικά να κάνω μία επένδυση σε gpu και οθόνη (εντως 2 ετών ) . Αλλά και πάλι δεν νομίζω να βάλω κάτι τρελό σε gpu μίας κ το πσ θα το έχω κυρίως για δουλειά γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πάρε το Seasonic..μέχρι και Gtx 1060 να βάλεις επάνω την σηκώνει. Το χω και γω στο δεύτερο σύστημα χωρίς κάρτα γραφικών και είναι πραγματικά υπέροχο. Αν ήταν και semi-modular θα ήταν ακόμα καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως ΑΠΑΙΤΕΙΣ αντικατάσταση

 

 

Κάρτα γραφικών δε θα βάλεις;

Προσωπικά για τα 2 χρόνια εγγύηση που δίνει παραπάνω, θα τα έδινα

Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ετσι δουλευει , ειναι η ασφαλεια του τροφοδοτικου..

ΔημήτρηςΚΤΝ το Gold 360 είναι πολύ δυνατό B)

Για ψάξε λίγο για καμία καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

 

http://www.efpolis.gr/

 

γιατί είναι ό,τι να ναι εκεί , τι τροφοδοτικό είναι ; B)

Αυτό είναι δύναμη και ποιότητας , η καλύτερη σειρά της Thermaltake B)

 

https://www.skroutz.gr/s/4561536/Thermaltake-Toughpower-London-550W.html

 

Εγω εχω το super flower 550w platinum king.. Μου ειπαν οτι ετσι πρεπει να δουλευει και οτι αυτο το τακ οταν ξεκιναει ειναι η ασφαλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε κάτσε γιατί τώρα αλλάζει το πράγμα..για εξήγησε τι ήχο κάνει ακριβώς, πότε τον κάνει και για πόση ώρα;

 

Δραματικη αλλαγη του avatar!? xaxaxaxaxa

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε κάτσε γιατί τώρα αλλάζει το πράγμα..για εξήγησε τι ήχο κάνει ακριβώς, πότε τον κάνει και για πόση ώρα;

Κανει ενα ''τακ'' οταν ξεκιναει το pc, για ενα δευτερολεπτο και σταματαει.. μετα λειτουργει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει ενα ''τακ'' οταν ξεκιναει το pc, για ενα δευτερολεπτο και σταματαει.. μετα λειτουργει κανονικα.

 

Η ασφάλεια είναι

 

Δραματικη αλλαγη του avatar!? xaxaxaxaxa

 

Έψαχνα avatar με τον Δρακουμέλ και στο search μου έβγαλε αυτό!!!!  :lol:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ασφαλεια? υπαρχει ασφαλεια στο τροφοδοτικο η οποια ακουγεται οταν ξεκιναει? γιατι οσα τροφοδοτικα εχουν περασει απο τα χερια μου ( πανω απο 10 ) δεν το εχω ακουσει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 10; Κάθε πότε αλλάζεις τροφοδοτικό; Εμένα το Enermax Platimax 850W που είχα και το Evga Supernova 750 G2 που έχω τώρα κάνουν αυτόν τον ήχο όταν ξεκινάνε. Το Seasonic 360W βέβαια που αναφέρθηκε παραπάνω δε το κάνει είναι η αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ασφαλεια? υπαρχει ασφαλεια στο τροφοδοτικο η οποια ακουγεται οταν ξεκιναει? γιατι οσα τροφοδοτικα εχουν περασει απο τα χερια μου ( πανω απο 10 ) δεν το εχω ακουσει ποτε.

Όχι δεν υπάρχει καμμιά ασφάλεια να κάνει έτσι,από τον ανεμιστήρα είναι κατά πάσα πιθανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 10; Κάθε πότε αλλάζεις τροφοδοτικό; Εμένα το Enermax Platimax 850W που είχα και το Evga Supernova 750 G2 που έχω τώρα κάνουν αυτόν τον ήχο όταν ξεκινάνε. Το Seasonic 360W βέβαια που αναφέρθηκε παραπάνω δε το κάνει είναι η αλήθεια.

αλλαζω λογω της δουλειας μου .. βλεπω πολλα τροφοδοτικα γενικα και δεν το εχω ξαναδει..οπως και να 'χει εχω στειλει στην super flower email , οταν απαντησουν θα το δω..παντως εσενα κανει ενα θορυβο απο το τροφοδοτικο οταν ξεκιναει ? ( εισαι σιγουρος πως δεν κανει κατι αλλο θορυβο )?

Όχι δεν υπάρχει καμμιά ασφάλεια να κάνει έτσι,από τον ανεμιστήρα είναι κατά πάσα πιθανότητα.

Εγω πιστευω οτι ειναι καποιος πυκνωτης .. η ο μανγητης του ανεμιστηρα.. τωρα τι να πω δεν ξερω με τους μαλακες που εμπλεξα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,τροφοδοτικο αξιολογο κατω του 50αρικου για i3 6100 και rx 460?

ειναι για εναν φιλο και του φτιαχνω ενα συστημα και ειμαι αναμεσα στοthremaltake hamburg 530w και στο evga 500B ποση διαφορα εχει το 80+ με το 80+bronze στην ποιοτητα και τα αξιζει αυτα τα 8 ευρο?(γενικα μετραμε μεχρι και το ενα για να βγει οσο πιο λιγα γινεται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...