Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει πολλες αγορές απο το quickshop  και δεν είναι ενα απλό σκρουτζομάγαζο είναι μεγάλη εταιρία πληροφορικής δεν έχει καμια σχέση με τα μαγαζακια του skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το thermaltake rgb 600watt έχει 5 χρόνια εγγύηση αν δεν κάνω λάθος, και είναι αρκετά οικονομικό.

 

Περίμενε και άλλη γνώμη.

 

Αυτό πάει γύρω στα 55-60 ευρώ (γενικά είχα βάλει βαρύ όριο το 50άρι), γύρω στα 15 ευρώ κάτω (42 ευρώ) βρίσκω το EVGA 430W, με 3 χρόνια εγγύηση, ενώ στα ενδιάμεσα (49 ευρώ) τo 500άρι της Thermaltake με πάλι 5 χρόνια εγγύση, οπότε με βλέπω ανάμεσα στο EVGA 430W και το RGB 500W. Ως κάτοχος εδώ και περίπου 10 χρόνια του ίδιου τροφοδοτικού Thermaltake δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από την διάρκειά του, αλλά σε 10 χρόνια φαντάζομαι αλλάζουν αρκετά οι εταιρίες. Επομένως το αξίζει το step up (κυρίως) από θέμα αξιοπιστίας και των 70 παραπάνω watt; (Tα ledάκια ικανοποιούν τον κάγκουρα που κρύβω, αλλά δεν θα αποτελέσουν λόγο αγοράς :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 χρόνια το Thermatale TR2 80+ GOLD που είχα μας άφησε χρόνους ( η εταιρεία μου δίνει πιστωτικό ) 
Έψαξα λίγο κριτικές και έφτιαξα μία λίστα τιμών στο Skoutz https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika/f/367630_405608/80-PLUS-Gold-651-800W.html?price_min=90&price_max=106

Θα πήγαινα στο EVGA SuperNOVA 750 GQ αλλά διαβάζω για θόρυβο από τον ανεμιστήρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και κολλάω 
Επόμενη επιλογή το Corsair CS Series 750W Modular 80 PLUS Gold

Στα 100+ το Corsair TX-M Series TX750M

και το Thermaltake Rome 750W Gold για το οποίο δεν βρίσκω αναφορές βλέπω από τον κωδικό ότι είναι TP-750AH3CCG-G δηλαδή ανήκει στην σειρά ToughPower αλλά μέχρι εκεί ... 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

90-105 ... πιο είναι καλύτερο ρώτησα . Ψάχνω κάτι μεταξύ αυτών όχι κάτι άλλο

Το σύστημα αλλάζει το τροφοδοτικό θα μείνει ( ελπίζω ) ...

Σήμερα είναι AM4 Χ370 με r5-1600 και κάρτα που θα αγοραστεί από 1060 έως 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν η διαφορά είναι 5-10 euro γιατί να μην θέλω 750 ? 

Ειναι αναλογα το καταστημα αγορας(αρχικη τιμη)και αν συμπεριλαμβανονται τα μεταφορικα ή οχι.

 

Αν εχει μονο 5-10ευρω διαφορα το 750ρι απο το αντιστοιχο 650ρι,τοτε προφανως και προτιμας το 750ρι.

90-105 ... πιο είναι καλύτερο ρώτησα .

Επισης το καλυτερο τροφοδοτικο στα χρηματα αυτα δεν ειναι κανενα απο αυτα αλλα το

https://www.skroutz.gr/s/12624786/Seasonic-FOCUS-Plus-550-Platinum.html αλλα βλεπεις ομως οτι μετα αναποφευκτα θα γινει ερωτηση για τα watt :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν η διαφορά είναι 5-10 euro γιατί να μην θέλω 750 ? 

ειδαλλως μπορεις να δεις αν και δεν ειναι gold το coolermaster g650 m 80 plus bronze και καλο τροφοδοτικο και 5 χρονια εγγυηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού θα την δώσω την 100άρα ερώτηση ... γιατί να προτημίσω 650 κερδίζω κάτι ?

Παιδιά η απορία είναι κανονική δεν ξέρω γιαυτό ρωτάω. 
επίσης

@Fulgore Αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί 550 platinum από 750 gold.

Δεν έχω κάποιο κόλλημα αν αξίζει τότε ΟΚ ... 

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! μετά από 2η φορά που παρέδωσε πνεύμα το Thermaltake Smart SE 630W και θα φύγει για αντικατάσταση (περισσότερα θα δείτε εδω: http://www.insomnia.gr/topic/660082-black-screen-buzzing-sound/?do=findComment&comment=56080316).

Ψάχνω ένα τροφοδοτικό να βγάλει χρόνια.. τιμή εως 140 ευρώ max με μεταφορικά..

Πού κοιτάζω gold η platinum και ποια?

Προορίζετε για το σύστημα της υπογραφής 1..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! μετά από 2η φορά που παρέδωσε πνεύμα το Thermaltake Smart SE 630W και θα φύγει για αντικατάσταση (περισσότερα θα δείτε εδω: http://www.insomnia.gr/topic/660082-black-screen-buzzing-sound/?do=findComment&comment=56080316).

Ψάχνω ένα τροφοδοτικό να βγάλει χρόνια.. τιμή εως 140 ευρώ max με μεταφορικά..

Πού κοιτάζω gold η platinum και ποια?

Προορίζετε για το σύστημα της υπογραφής 1..

Παρε το corsair rmx550 ή 650 και θα είσαι κομπλε!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...