Προς το περιεχόμενο

2500k 4.5ghz και 70+ βαθμοι κατι καλυτερο??


Evilbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι ερασιτεχνης στο overclock πηρα μια νεα ψυχτρα επειδη χαλασε ι παλια μου και επι τιν ευκαιρια εριξα και ενα overclock στα 4.5ghz εχω τον 2500k ολα λειτουργουν καλα αλλα οι βαθμοι κελσιου ειναι τσιμπιμενοι..απο 70 στα windows μεχρι 85++ στα games..εχω μια εικονα κατω αν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο..ι ψυχτρα που πηρα ειναι ι arctic cooling freezer 13..

 

 

prime.png
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασιες που λες, 85+ στα games ειναι απλα σκοτωμα.

 

Ακου τι θα κανεις. Μπες στο Bios, καντα ολα deafult και γυρνα στο insomnia οταν bootαρεις να γραψεις και το υπολοιπα συστημα απο τι αποτελειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δεν λειτουργούν όλα καλά.. στα 4.5 που τον έχεις λογικές είναι οι θερμοκρασίες.. αν θέλεις να μείνεις εκεί αλλάζεις ψύχτρα (noctua nh u12p ή ακόμη καλύτερα ΝΗ14 ) ή πέφτεις λίγο.. εξάλλου δεν κερδίζεις τίποτα στα 4.5..

Ρίξε το ρεύμα σου για μένα .

Το καλύτερο OC είναι εκεί που πάει ο επεξεργαστής με stock ρεύματα.οταν δείς το ταβάνι του τον ρίχνεις αλλο λίγο για σιγουριά οσον αφορά τη σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασιες που λες, 85+ στα games ειναι απλα σκοτωμα.

 

Ακου τι θα κανεις. Μπες στο Bios, καντα ολα deafult και γυρνα στο insomnia οταν bootαρεις να γραψεις και το υπολοιπα συστημα απο τι αποτελειται.

cpu:2500k

mobo:gigabyte z68xp-ud3p

ram:corsair 8gb

graphic card:ati 7750 1gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτη η ψυκτρα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα απο τη στοκ ειναι ανωτερη. 

 

Πως εκανες overclock? Αλλαξες σιγουρα το multiplier αλλα απο εκει και περα με τα ρευματα τι εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία pointers:

 

-Χρησιμοποιείς non AVX prime. Κακώς.

-Είσαι σίγουρος ότι αυτή είναι η ελάχιστη δυνατή τάση για τα 4.5GHz;

-Βελτίωσε το airflow του κουτιού σου και βεβαιώσου ότι η ψύκτρα πατάει καλά.

 

Θερμοκρασίες πυρήνων να βλέπεις με το coretemp. Αν βλέπεις 85+ σε παιχνίδια τότε το stressing δεν το "βγάζεις" - θα throttlάρει ο επεξεργαστής.

 

/edit: heavily ninja'd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία pointers:

 

-Χρησιμοποιείς non AVX prime. Κακώς.

-Είσαι σίγουρος ότι αυτή είναι η ελάχιστη δυνατή τάση για τα 4.5GHz;

-Βελτίωσε το airflow του κουτιού σου και βεβαιώσου ότι η ψύκτρα πατάει καλά.

 

Θερμοκρασίες πυρήνων να βλέπεις με το coretemp. Αν βλέπεις 85+ σε παιχνίδια τότε το stressing δεν το "βγάζεις" - θα throttlάρει ο επεξεργαστής.

 

/edit: heavily ninja'd :)

Συμφωνω. Επισης στη φωτο δειχνει τον επεξεργαστη να τρεχει στα 1,6. Οποτε ή εχει σταματησει το τεστ ή εχει throttlαρει. Ασε το prime να τρεξει κανα μισαωρο+..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Επισης στη φωτο δειχνει τον επεξεργαστη να τρεχει στα 1,6. Οποτε ή εχει σταματησει το τεστ ή εχει throttlαρει. Ασε το prime να τρεξει κανα μισαωρο+..

αυτο το παρατιρισα και εγω αλλα οταν το κανω stop παλι ανεβενει μηπως ειναι bug??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ανεβαινει?? Το frequency?? Μπορει γιατι στιγμιαια ισως τρεχει κατι. Βαλε το prime να τρεξει για λιγη ωρα να δεις αν θα τη παλεψει. Αν και εγω θα σου συνιστουσα να κανεις reset. Στα 4.5 ανεβηκες καρφι ή σταδιακα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω οτι παστα δεν εβαλα ειχε ιδι πανω ι ψυχτρα μονο καθαρισα την παλια απο τι cpu επεισης επελεξα αυτην λογο για τιν ευκολη τοποθετιση ουτε 5 λεπτα δεν μου πηρε ειναι αθορυβη και επεισης εχει ενα μικρο ανεμιστιρακι στι βαση δεν ξερω αν κανει δουλεια παντος ι θερμοκρασιες δεν με επισαν δυστιχως



Ποιο ανεβαινει?? Το frequency?? Μπορει γιατι στιγμιαια ισως τρεχει κατι. Βαλε το prime να τρεξει για λιγη ωρα να δεις αν θα τη παλεψει. Αν και εγω θα σου συνιστουσα να κανεις reset. Στα 4.5 ανεβηκες καρφι ή σταδιακα??

πρωτα στα 4 και μετα 4.5 στα 4 ιταν πιο φισιολογικες θερμοκρασιες λογικο..τωρα απο volt στα 4 το χα 1.20 και στα 4.5 1.32 καπου εκει πιο κατω κολαγε και χρειαζοταν reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Οποτε εχεις βρει το peak για τα 4.5 που προφανως και παλι unstable θα εισαι σε βαρυ stress. Anyway, ξεκινα απο την αρχη σιγα σιγα και ανεβασε μεχρι εκει που θα σου επιτρεπει η ψυκτρα σου. Καλο θα ηταν να μην υπρβαινεις τους 70 βαθμους. Αυτο σημαινει οτι ισως να μην ανεβεις πανω απο 4 - 4.2. Αλλα πιο πολυ θες αυτα τα 500mhz ή να ζησει παραπανω ο cpu σου?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο λιγο noobadiki ερωτιση αμα καει ι cpu απο overclock με αποδειξη γινετε τιποτα να σου δωσουν αλλη??αν και στις καινουργιες απο μονες τους εχουν ασφαλεια



Ωραια. Οποτε εχεις βρει το peak για τα 4.5 που προφανως και παλι unstable θα εισαι σε βαρυ stress. Anyway, ξεκινα απο την αρχη σιγα σιγα και ανεβασε μεχρι εκει που θα σου επιτρεπει η ψυκτρα σου. Καλο θα ηταν να μην υπρβαινεις τους 70 βαθμους. Αυτο σημαινει οτι ισως να μην ανεβεις πανω απο 4 - 4.2. Αλλα πιο πολυ θες αυτα τα 500mhz ή να ζησει παραπανω ο cpu σου?? :)

βασικα θελω να φτιαξω το pc μου στο maximum που μπορω μιας και αναβαθμιση πλεον δεν κανω εκανα περσι με αυτη τι cpu βλεπουμε στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο λιγο noobadiki ερωτιση αμα καει ι cpu απο overclock με αποδειξη γινετε τιποτα να σου δωσουν αλλη??αν και στις καινουργιες απο μονες τους εχουν ασφαλεια

 

βασικα θελω να φτιαξω το pc μου στο maximum που μπορω μιας και αναβαθμιση πλεον δεν κανω εκανα περσι με αυτη τι cpu βλεπουμε στο μελλον

 

 

Για αλλαγη μετα απο καψιμο δε γνωριζω πολλα. Λογικα ομως θα τον αλλαζουν. 

 

Τωρα στο αλλι θεμα. Η δυναμη του 2500 σου φαινεται λιγη ή θες απλα να πειραματιστεις? Γιατι αν ισχυει το δευτερο, ξεκινησες εντελως λαθος.

 

Οπως σου ειπα, παρτο απο την αρχη το θεμα του overclock και λιγο λιγο θα βρεις τη καλυτερη σχεση αποδοσης/θερμοκρασιας. Ναι μεν τα 4,5 ειναι αριστα αλλα λυπισου τον, δε λεει κατι να τον ζοριζεις με τη λογικη οτι αν καει θα στον αλλαξουν. Το θεμα ειναι να μη καει. Οποτε σου ξαναλεω, βρες ενα overclock που σε θερμοκρασιες δεν θα ξεπερνας του 65-70 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλαγη μετα απο καψιμο δε γνωριζω πολλα. Λογικα ομως θα τον αλλαζουν. 

 

Τωρα στο αλλι θεμα. Η δυναμη του 2500 σου φαινεται λιγη ή θες απλα να πειραματιστεις? Γιατι αν ισχυει το δευτερο, ξεκινησες εντελως λαθος.

 

Οπως σου ειπα, παρτο απο την αρχη το θεμα του overclock και λιγο λιγο θα βρεις τη καλυτερη σχεση αποδοσης/θερμοκρασιας. Ναι μεν τα 4,5 ειναι αριστα αλλα λυπισου τον, δε λεει κατι να τον ζοριζεις με τη λογικη οτι αν καει θα στον αλλαξουν. Το θεμα ειναι να μη καει. Οποτε σου ξαναλεω, βρες ενα overclock που σε θερμοκρασιες δεν θα ξεπερνας του 65-70 βαθμους.

οταν δεν πεζω games δεν τους ξεπερναει με τα games πρεπει να το παω στα 4 για να πιανει καπου εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...