Προς το περιεχόμενο

πολλα bad sectors αλλα pass στο seatools!


johnyblack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

εχω ενα δισκο  Seagate ST3640323AS.Εχει 250 περιπου Bad sectors και health 18% συμφωνα με το hdsentinel αλλα δεν κολλαει καθολου και δεν εχω παρατηρησει κατι γενικα που τον χρησιμοποιω ως αποθηκη.

O δισκος ειναι σε εγγυηση μεχρι τον αυγουστο αλλα δε μπορω να τον στειλω γιατι περναει ολα τα test του seatools και φοβαμαι μη μου τον γυρισουν πισω.

τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

 

ps δεν εχω σημαντικα δεδομενα στο δισκο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω ενα δισκο  Seagate ST3640323AS.Εχει 250 περιπου Bad sectors και health 18% συμφωνα με το hdsentinel αλλα δεν κολλαει καθολου και δεν εχω παρατηρησει κατι γενικα που τον χρησιμοποιω ως αποθηκη.

O δισκος ειναι σε εγγυηση μεχρι τον αυγουστο αλλα δε μπορω να τον στειλω γιατι περναει ολα τα test του seatools και φοβαμαι μη μου τον γυρισουν πισω.

τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση?

 

ps δεν εχω σημαντικα δεδομενα στο δισκο αυτο

 

Νομίζω έχει στείλει τέτοιο δίσκο πίσω,

Και μου έστειλαν κανονικά αντικατάσταση

 

Μήπως τα είχε από την πρώτη μέρα? Ήταν εσωτερικός ή εξωτερικός?

Τα έχεις δει να αυξάνονται?

Μέσα σε μια εβδομάδα λ.χ. αυξήθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε καποια λιγα και αυξηθηκαν πριν 2 μερες οπου επεσε το health οποτε 

ναι τα εχω δει να αυξανονται

το θεμα ειναι οτι περναει short/long τα παντα και στο site της seagate λεει μην αποστελλετε δισκους με pass στο seatools

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε δίσκος έχει μια καβάτζα από sectors που μπαίνουν σε λειτουργία όταν υπάρχουν Bad sectors μόνο όταν τελειώσουν αυτά μπορεί να βγει failed ένας δίσκος,και το sentinel εκεί θα τον βγάλει σαν 0 health.

Αν κάνεις το destructive test που έχουν και τα seatools,αυτά που γράφουν κιόλα,μπορεί να φανερώσει αν πραγματικά όλα τα 250 είναι όντως bad sector.

(όπως και αν κάνεις  disk->Surface Test->Reinitialize disk surface από το Sentinel[/url], θέλεις όμως την πλήρη έκδοση για να το κάνεις)

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αυτο το θεμα ειναι οτι δεν προτεινεται γενικα να το κανεις αυτο αν σκοπευεις να τον στειλεις πισω...

ισχυει?

το κανω ναι η οχι?

θα φτιαξει προσωρινα και μολις ληξει η εγγυηση θα τα φτυσει εντελως?

(εχω την πληρη εκδοση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αυτο το θεμα ειναι οτι δεν προτεινεται γενικα να το κανεις αυτο αν σκοπευεις να τον στειλεις πισω...

ισχυει?

Για να σκοπεύεις να τον στείλεις,πρέπει να έχεις λόγο, δηλαδή να σου τον βγάζει failed,προφανώς και αν σου τον βγάζει failed δεν του κάνεις τίποτα για να μην βελτιωθεί,αν σκέφτεσαι να τον στείλεις στην εταιρία.

 

θα φτιαξει προσωρινα και μολις ληξει η εγγυηση θα τα φτυσει εντελως?

Αν σου τα βγάλει «καθαρά» θα είναι κανονικά sector(όσων χρόνων είναι ο δίσκος), δεν μπορεί να σου πει κανείς αν και πόσο γρήγορα μπορεί να χαλάσουν,προσωρινό πάντως δεν το λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...