Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ip σε forum


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

 

Μπαίνω σε ένα φόρουμ συζητήσεων εδώ και καιρό και διαβάζω ή γράφω. Μπαίνω πάντα με το anonunox του mozilla στην free edition.https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/anonymox/ . Έχω adsl σταθερό πάροχο, οτε.

 

 Δείχνει π.χ να μπαίνω από Αμερική. Πριν λίγες ημέρες με πλησίασαν από την ο.δ. και μου πρότειναν να γίνω μοντ. Ως μέλος απλό έβλεπα κανονικά την i.p. της αμερικής. Εγώ χωρίς να το πολυσκεφτώ δέχτηκα να γίνω μοντ. Την άλλη εβδομάδα θα είμαι ενεργή.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν πλέον να βλέπουν την πραγματική μου ip? Αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα. Αφού δεν τα πολυεμπιστεύομαι αυτά τα μέρη. Αν γνωρίζετε σας παρακαλώ, θα ήθελα να μου πείτε, ώστε να πάρω πίσω την θετική απάντηση που τους έδωσα.

 

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από katia 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπορούν πλέον να βλέπουν την πραγματική μου ip?

 

Γιατί «πλέον»; Τί έχει αλλάξει στο μεταξύ, στον τρόπο με τον οποίον επισκέπτεσαι το site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί «πλέον»; Τί έχει αλλάξει στο μεταξύ, στον τρόπο με τον οποίον επισκέπτεσαι το site;

Καλημέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν έχει αλλάξει κάτι. Απλά μπαίνοντας στην ο.δ. μπορεί να υπάρχουν εγκατεστημένα προγράμματα που να μπορούν να δουν κάτω από την ψεύτικη ip (κάνω έναν συλλογισμό, δεν ξέρω αν είναι σωστός). Θέλω επίσης να πω, πως αν εκεί πατήσω σε κάποιο λινκ μουσικής, μου αλλάζει ip και με στέλνει αγγλία η Νορβηγία αν θυμάμαι καλά. Επίσης όταν πατάω τον αριθμό σε κάποιο μήνυμα _από μια σειρά μηνυμάτων_ (δηλαδή αν πατήσω τον αριθμό 2 τώρα στο δικό σας μήνυμα, ώστε να δω απομονομένα αυτό) κάτω στο σημείο του anonymox, βλέπω την ελληνική μου ip για μια στιγμή  και μετά γυρίζει πάλι η ξένη. Μπήκα στον πειρασμό για να την δοκιμάσω αυτή την ip, να μπω σε ένα chat - γενικών συζητήσεων. Είπα εκεί μια ανοησία στους μοντ με την Ελληνικη μου ip και μετά προσπάθησα να μπω με αγγλική η αμερικάνικη, αλλά συνέχιζα να φαίνομαι μπαναρισμένη. Αυτό με έβαλε σε κάποιες υποψίες, ότι πραγματικά μπορεί να παρακάμπτεται η ξένη ip. Αλλιώς πως μπορεί να εξηγηθεί το παραπάνω? Επίσης, όσες φορές επισκέφθηκα online τον τραπεζικό μου λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα,όταν έκανα σύνδεση σαν χρήστης, των online υπηρεσιών, πάλι κάτω για δευτερόλεπτα έβγαζε την ελληνική μου ip και μετά γύριζε η ξένη. Ήθελα μια γνώμη, κάποιου που ενδεχομένως το έχει χρησιμοποιήσει, ώστε να μην αναγκαστώ μετά στο φορουμ να δίνω εξηγήσεις. Ή τέλος πάντων, επειδή μιλάω με τον ιδιοκτήτη της σελίδας που ο ίδιος ( μετά κόπων και βασάνων) προσπάθησε να με πείσει να γίνω μοντ, γιατί ήμουν πολύ αρνητική, ίσως μετά να αναγκαστώ να απαντήσω σε ερωτήματά του. Κάπου διάβασα πως με προγράμματα αλλαγής ip  η javascript και τα flash & media plugins , μπορεί να σε προδώσουν. π.χ. στο tor, συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν το Firefox add-on που χρησιμοποιείς ΔΕΝ κάνει τελικά και τόσο καλά τη δουλειά του, δεν αποκλείεται να μένουν όντως ίχνη από την πραγματική σου IP. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ και επομένως δε μπορώ να σου δώσω γνώμη για την αποτελεσματικότητά του.

 

Αυτό που λες ότι στιγμιαία φαίνεται η IP σου «κάτω στο σημείο του anonymox» δεν ξέρω τί σημασία μπορεί να έχει: ίσως είναι απλά μία ένδειξη ότι το anonymox αναχαιτίζει το εκάστοτε outgoing HTTP request του Firefox που κανονικά θα φαινόταν να γίνεται από την IP σου και σου δείχνει ότι το δρομολογεί μέσα από την proxy IP. Στο chat που μπήκες, μήπως φόρτωνε κάποιο Java applet (συχνή μέθοδος για chat «μέσω website»), γι' αυτό και δε μπορούσε να κάνει δουλειά το add-on;

 

Τώρα, τα υπόλοιπα (θέλω και δε θέλω, μη μου κάνουν ανάκριση και ανακαλύψουν ότι μπαίνω από Ελλάδα) μου ακούγονται υπερβολικά τραβηγμένα. Αν είναι να βάλεις μπελάδες και άγχος στο κεφάλι σου, άσ' το να πάει στο διάολο καλύτερα. Η προσωπική μου γνώμη και μόνο, είσαι ελεύθερη να την αγνοήσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. Μάλλον έχεις δίκαιο σε όσα αναφέρεις περι αναχαίτισης http. Τώρα για το θέμα του άγχους, είναι επειδή το φόρουμ  αυτό είναι μεγάλο και όλα τα μέλη της οδ μια φορά τον χρόνο συναντιούνται. Το γιατί δεν το ξέρω. Το αγνοώ πλήρως. Μια τέτοια συνάντηση θα ήθελα να την αποφύγω. Απλά όταν αρνείσαι στον ιδιοκτήτη, μπαίνεις και σε black list (μεταφορικά) όπως μου είπαν άλλη μέλη. Και καλά το θεωρεί τιμητικό να στο προτείνει. Βλακείες βέβαια. Ίσως να σταματήσω και να γράφω και έτσι να ησυχάσω εντελώς :rolleyes:  Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. Μάλλον έχεις δίκαιο σε όσα αναφέρεις περι αναχαίτισης http. Τώρα για το θέμα του άγχους, είναι επειδή το φόρουμ  αυτό είναι μεγάλο και όλα τα μέλη της οδ μια φορά τον χρόνο συναντιούνται. Το γιατί δεν το ξέρω. Το αγνοώ πλήρως. Μια τέτοια συνάντηση θα ήθελα να την αποφύγω. Απλά όταν αρνείσαι στον ιδιοκτήτη, μπαίνεις και σε black list (μεταφορικά) όπως μου είπαν άλλη μέλη. Και καλά το θεωρεί τιμητικό να στο προτείνει. Βλακείες βέβαια. Ίσως να σταματήσω και να γράφω και έτσι να ησυχάσω εντελώς :rolleyes:  Σε ευχαριστώ.

ας τα παρουμε απο την αρχη.οτι καποιος βλεπει οτι εισαι απο ελλαδα η οτι εισαι πχ με οτε δεν σημαινει κατι.υπο νορμαλ συνθηκες τα περισσοτερο απο αυτα τα προγραμματα θα λειτουργησουν .στην πραξη που θα φαει σκαλωμα το καθενα η αν θα κατεβασεις καποιο αρχειο και θα παει απευθειας σε σενα κτλ και θα φανει η ip σου εκει παμε αλλου.αλλα ναι θεωρητικα δεν θα φανει κατι.επισης το ban που σου ριχνει καποιος μπορει να ειναι σε Ip μπορει να ειναι πχ λεμε τωρα σε ολοκληρο domain μπορει να ειναι σε Username μπορει να ειναι σε email και παει λεγοντας.απο εκει και περα αν θες να γινεις Moderator γινεσαι .αν θες να παραμεινεις χρηστης απλα το αρνησε αν δεν θες να μπεις ξανα το κανεις.το βασικο ειναι τι θελεις να κανεις εσυ και τι σε γεμιζει.οτι θα στο προτεινουν δεν σημαινει οτι πρεπει να δεχτεις.οτι γινεται meeting ακομα και αν εισαι απο ελλαδα αθηνα δεν σημαινειοτι πρεπει να πας.αν ο αλλος θεωρει οτι τον προσβαλεις οκ ας σε βγαλει απο moderator.το αν εισαι καλη Moderator δεν θα φανει με το αν θα πας σε καποιο Meeting αλλα απο την δουλεια που κανεις.τα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...