Προς το περιεχόμενο

D11: Ο Tim Cook μιλάει για την τηλεόραση της Apple, το Android και το «άνοιγμα» του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H apple ποτέ δεν στόχευσε σε μεγάλο μερίδιο αγοράς. Αυτό έχει τα καλά και τα κακά του.

Το οτι σκοπεύει να χαλαρώσει τις πολιτικές της είναι το σημαντικό και αυτό δείχνει οτι ο ανταγωνισμός την ανησυχεί και τρέχει να τον αντιγράψει. Όπως άλλωστε έκανε και με τη notification bar του android και φαίνεται οτι θα κάνει και με το look των WP8.

Άλλωστε όπως είχε πει ο Jobs : "

Good Artists Borrow, Great Artists Steal

"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως σηεμίωσε και ένας άλλος φίλος παραπάνω, είναι σημαντική η αναφορά ως προς το άνοιγμα που κάνει η Apple  στο Android αλλά και ως προς το άνοιγμα των APIs της.

 

Οι υπόλοιποι σκοτωθείτε για το ποιος την έχει μεγαλύτερη.  

 

 

 

 

Περιμένω ισολογισμούς των δύο εταιριών.  Α, και μην ξεχάσετε να πάρετε και το μέρισμα στο τέλος του μήνα.

 

δεν παιρνω μερισμα απο καποια εταιρεια, αλλα ετσι, κουβεντα να γινεται:

 

samsung electronics κερδη 2012 : 177 δις δολλαρια με βαση την σημερινη ισοτιμια Ουον Κορεας και δολλαριου

 

http://www.samsung.com/us/aboutsamsung/news/newsIrRead.do?news_ctgry=irnewsrelease&news_seq=20358

 

 

 

apple κερδη περιοδου 25/9/11 εως 29/9/12 (ετσι υπολογιζει τα οικονομικα της ετη η apple) : 156 δις δολλαρια

 

http://investor.apple.com/secfiling.cfm?filingID=1193125-12-444068

 

 

φυσικα εδω φαινεται μονο η samsung electronics που αποτελει ενα μικρο παραρτημα της "samsung heavy industries" που κατασκευαζει πλοια, κινητηρες πλοιων, κλπ βαριες κατασκευες, ενω εχει και οικοδομικο κλαδο που κατασκευαζει κτηρια, οποτε προφανως εκει τα οικονομικα μεγεθη ειναι ασυληπτα.

το ειχα ξαναπει και καπου αλλου, η apple σε σχεση με την samsung ειναι σαν να συγκρινουμε ενα ψιλικατζιδικο της γειτονιας (δεν εννοω οτι η apple ειναι ψιλικατζιδικο μην το παρεξηγησετε) με τα Carrefour στην Αλιμου...

 

και ολα αυτα τα λεω χωρις να ειμαι φαν της samsung, ισα ισα που δεν της εχω ιδιαιτερη εκτιμηση επειδη τεινει να μονοπωλησει την αγορα των κινητων χαρη στο marketing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για μενα ο imac ηταν η καλυτερη αγορα που εχω κανει ποτε. Απο το 2010 που το πηρα ουτε μια φορα δεν εχει κολησει ή να χει χρειαστει restart. Ουτε μια!!!!!

Εμας τα PC μας τιγκα στ αrestart και τα κολληματα ειναι. Μονο του στα καλα του καθουμενου ριχνει ζεμπεκιες λεμε
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προσπαθησω να στην πω... αφου 6 χρονια δεν καταφερες να τα βγαλεις περα (οπως λες) με τα PC στην λες μονος σου!

Δεν ειμαι apple hater, iphone εχω... απλα δεν μπορω να διαβαζω την αχρηστια ενος χρηστη ως προβλημα των PC...

 

6 χρόνια είχα pc κι ακόμα έχω αλλά πήρα πέρυσι ένα Mac κι έχω καταλάβει τι πραγματικά εστί ταχύτητα, απλότητα, σιγουριά ότι δεν θα σε κρεμάσει, σταθερότητα κλπ. Δεν συγκρίνεται. Τέλος. ΠΑΜΕ χτίζουμε τούμπανα pc για να θέλουν ένα φορμάτ το 6μηνο. Δεν θέλω να το ξαναδώ το pc μου. Και δεν πάτε να προσπαθείτε όλοι να μου την πείτε. Εγώ που τα χρησιμοποιώ και τα 2 εγώ θα κρίνω τι μου είναι καλύτερο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προσπαθησω να στην πω... αφου 6 χρονια δεν καταφερες να τα βγαλεις περα (οπως λες) με τα PC στην λες μονος σου!

Δεν ειμαι apple hater, iphone εχω... απλα δεν μπορω να διαβαζω την αχρηστια ενος χρηστη ως προβλημα των PC...

 

Μην μου βάζεις λόγια. Δεν είπα ότι δεν μπορούσα να τα βγάλω πέρα. Μια χαρά πέρα τα 'βγαζα κι ακόμα τα βγάζω. Απλά με το Mac για κάποιο λόγο δεν χρειάζεται να μπω καν στην διαδικασία. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

Kαι εγω  :)

 

Μπράβο τότε.. Εγώ απλά με το μακ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Μπορούσα να δουλέψω και με το pc. Αλλά όχι τόσο εύκολα και γρήγορα. Κι επίσης το Logic Pro είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα που 'χω χρησιμοποιήσει. Και ως φοιτητής είναι και αυτό που μας μαθαίνουν περισσότερο στη σχολή. Οπότε σε ένα pc δεν θα μπορούσα να το έχω.

 

Και μία ακόμη ερώτηση μιας που ασχολείσαι με μουσική παραγωγή. Στην έρευνα αγοράς μου για κάρτα ήχου έβλεπα ότι οι απαιτήσεις συστήματος ήταν αρκετά χαμηλότερες στα mac απ' ότι στα windows. Για ποιό λόγω συμβαίνει αυτό; Δεν θέλω να στην πω απλά ρωτάω με κάθε καλή διάθεση.

 

Και τέλος, στο pc ενός συμφοιτητή μου έχει i5 στα 3,4GHZ και 8GB ram. Εγώ έχω στο μακ i5 στα 3,1GHZ με 4GB ram. Ωστόσο στο κοντέρ μου με κλειστές τις εφαρμογές η καταλάλωση του CPU ταλαντεύεται στα 1-3% ενώ αυτουνού στα 15-30%. Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά υποψιάζομαι ότι τα windows από μόνα τους καταναλώνουν πολλούς πόρους συστήματος. Γι αυτό και πρέπει να έχεις πιο καλά χαρακτηριστικά στα windows απ ότι στο os x. Ίσως έτσι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή με την αναλογία των χαρακτηριστικών.

 

Υ.Γ. Το pc του φίλου μου το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα. Το παρατήρησα σε πολλά pc αυτό, έτσι από περιέργεια.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα τελευτεα 2 1/2 χρονια ειμαι χρηστης Mac os και πραγματικα διαπιστωσα οτι η εμπειρια να δουλευεις αυτο το software και hardware δεν υπαρχει,μπορουσα να καθομαι με τις ωρες στοMacbook pro και να μην κουραζομαι αντιθετα να το απολαμβανω ,οταν φιλοι μου ζητουσαν να κανω φορματ και να βαλω προγραμματα σε PC ενοιωθα σαν να εκανα καταναγκαστικα εργα,τρομερο πληκτρολογιο,τρακπαντ,το δουλευεις με το ενα χερι,δεν χρειαζεται να ψαχνω να βρω λυσεις συνεχεια ειναι plug and play σε οτι περιφερειακο βαζεις,πριν λιγο καιρο το πουλησα γιατι δεν εκανα καποια σπουδαια χρηση εννοω download ταινιες η αλλα προγραμματα και ετσι κατεληξα και πηρα το Ipad mini απλα για σερφαρισμα μαιηλ και ψυχαγωγια.

Τα windows εχουν γινει delete απο το μυαλο μου και τον επομενο χρονο παλι Mac θα αγορασω,οντως ισχυει αυτο που λενε once you go mac never go back.

οσο για την τιμη ναι ειναι ακριβα γιατι δεν βγαζει συσκευες χαμηλης ποιοτητας για να ριξει το κοστος οπως φημολογειτε με το φτηνο Iphone που θα κυκλοφορησει,νομιζω οτι στο hardware που εχει αν ψαξουμε για ενα λαπτοπ με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα,μνημες σκληρους επεξεργαστη θα δουμε οτι η τιμες ειναι απολυτα λογικες για αυτο που σου προσφερει γιατι και οι αλλες εταιριες π.χ. sony (vaio) στηννιδια τιμη παιζουν,απλα μετα ειναι θεμα software οπου το Mac os ειναι μακραν.

Δεν ειμαι κατοχος Iphone και ουτε θα γινω ποτε γιατι την δουλεια μου την κανω και με ενα τηλεφωνο τον 20€ 7ετιας .

Οσο για το μαρκετινγκ αυτος που κανει καλυτερο μαρκετινγκ θα εχει και ενα καλο μεριδιο στην πιτα οτι αγοραζουμε βασιζεται στο μαρκετινγκ απο την διαφημιση ,αν δεν παιξεις το προιον σου σε διαφημιση απλα δεν υπαρχεις και αυτο ισχυει εδω και πολλα χρονια με την προυποθεση οτι σου παρεχει αυτα που σου λεει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε ρε παιδια απλα Iphone5 16gb=550€

 Iphone 4s16gb=450€.............Με 345€ παιρνεις το S3 16gb   που τα αφηνει μιλια κ τα δυο σαπιομηλα...καλυτερη οθονη η apple  κ κατι τρεχει στα γυφτικα.....REPTILIANS SHAPESHIFTERS ΟΛΟΙ ΣΤΗ APPLE!!!ΟΥΥΥΥΥ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία ακόμη ερώτηση μιας που ασχολείσαι με μουσική παραγωγή. Στην έρευνα αγοράς μου για κάρτα ήχου έβλεπα ότι οι απαιτήσεις συστήματος ήταν αρκετά χαμηλότερες στα mac απ' ότι στα windows. Για ποιό λόγω συμβαίνει αυτό; Δεν θέλω να στην πω απλά ρωτάω με κάθε καλή διάθεση.

 

Και τέλος, στο pc ενός συμφοιτητή μου έχει i5 στα 3,4GHZ και 8GB ram. Εγώ έχω στο μακ i5 στα 3,1GHZ με 4GB ram. Ωστόσο στο κοντέρ μου με κλειστές τις εφαρμογές η καταλάλωση του CPU ταλαντεύεται στα 1-3% ενώ αυτουνού στα 15-30%. Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά υποψιάζομαι ότι τα windows από μόνα τους καταναλώνουν πολλούς πόρους συστήματος. Γι αυτό και πρέπει να έχεις πιο καλά χαρακτηριστικά στα windows απ ότι στο os x. Ίσως έτσι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή με την αναλογία των χαρακτηριστικών.

 

Υ.Γ. Το pc του φίλου μου το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα. Το παρατήρησα σε πολλά pc αυτό, έτσι από περιέργεια.

 

Φιλικά

 

Θεωρείς σαν δεδομένο οτι αν δεν χρησιμοποιεί mac, έχει pc με windows, κάτι που στην περίπτωση του παίζει να μην ισχύει

 

Οσο για την samsung μπορεί να μην μας αρέσουν οι πρακτικές της (marketing, clopy-paste), να μην μας αρέσουν τα υλικά και η ποιότητα κατασκευής κλπ, αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητούμε οτι κάνει πωλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος, στο pc ενός συμφοιτητή μου έχει i5 στα 3,4GHZ και 8GB ram. Εγώ έχω στο μακ i5 στα 3,1GHZ με 4GB ram. Ωστόσο στο κοντέρ μου με κλειστές τις εφαρμογές η καταλάλωση του CPU ταλαντεύεται στα 1-3% ενώ αυτουνού στα 15-30%. Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά υποψιάζομαι ότι τα windows από μόνα τους καταναλώνουν πολλούς πόρους συστήματος.

Κοιταξα τωρα τον επεξεργαστη μου που ειναι χειροτερος απο τους i5 σας και η CPU παει απο το 0-1%.Αρα μπορω να πω οτι τα mac καταναλωνουν απο μονα τους πολλους πορους συστηματος;Πραγματικα βγαζετε οτι να ναι συμπερασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λετε ρε παιδια απλα Iphone5 16gb=550€

 Iphone 4s16gb=450€.............Με 345€ παιρνεις το S3 16gb   που τα αφηνει μιλια κ τα δυο σαπιομηλα...καλυτερη οθονη η apple  κ κατι τρεχει στα γυφτικα.....REPTILIANS SHAPESHIFTERS ΟΛΟΙ ΣΤΗ APPLE!!!ΟΥΥΥΥΥ!!!!!

Και γιατί δεν παίρνεις εσύ αυτό που θέλεις κ εγώ αυτό που θέλω ? Παντελόνι φοράμε το ίδιο ? γιατί να έχουμε το ιδιο γούστο λοιπόν ?

Για εμένα καλύτερο ειναι οτι δουλεύει χωρις προβλήματα κ με εξυπηρετεί σε αυτα που θελω να κάνω,για εσενα μπορεί να ειναι ενα Nokia του 2000 και να κάνεις μια χαρα την δουλειά σου κ φτηνά.. εγώ όποτε πιάσω Samsung στα χερια μου μου έρχεται μια επιθυμία να το πετάξω απο το μπαλκόνι αυτονόητο ειναι οτι αυτη η σχέση δεν έχει μέλλον..  :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου βάζεις λόγια. Δεν είπα ότι δεν μπορούσα να τα βγάλω πέρα. Μια χαρά πέρα τα 'βγαζα κι ακόμα τα βγάζω. Απλά με το Mac για κάποιο λόγο δεν χρειάζεται να μπω καν στην διαδικασία. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

 

Μπράβο τότε.. Εγώ απλά με το μακ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Μπορούσα να δουλέψω και με το pc. Αλλά όχι τόσο εύκολα και γρήγορα. Κι επίσης το Logic Pro είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα που 'χω χρησιμοποιήσει. Και ως φοιτητής είναι και αυτό που μας μαθαίνουν περισσότερο στη σχολή. Οπότε σε ένα pc δεν θα μπορούσα να το έχω.

 

Και μία ακόμη ερώτηση μιας που ασχολείσαι με μουσική παραγωγή. Στην έρευνα αγοράς μου για κάρτα ήχου έβλεπα ότι οι απαιτήσεις συστήματος ήταν αρκετά χαμηλότερες στα mac απ' ότι στα windows. Για ποιό λόγω συμβαίνει αυτό; Δεν θέλω να στην πω απλά ρωτάω με κάθε καλή διάθεση.

 

Και τέλος, στο pc ενός συμφοιτητή μου έχει i5 στα 3,4GHZ και 8GB ram. Εγώ έχω στο μακ i5 στα 3,1GHZ με 4GB ram. Ωστόσο στο κοντέρ μου με κλειστές τις εφαρμογές η καταλάλωση του CPU ταλαντεύεται στα 1-3% ενώ αυτουνού στα 15-30%. Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά υποψιάζομαι ότι τα windows από μόνα τους καταναλώνουν πολλούς πόρους συστήματος. Γι αυτό και πρέπει να έχεις πιο καλά χαρακτηριστικά στα windows απ ότι στο os x. Ίσως έτσι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή με την αναλογία των χαρακτηριστικών.

 

Υ.Γ. Το pc του φίλου μου το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα. Το παρατήρησα σε πολλά pc αυτό, έτσι από περιέργεια.

 

Φιλικά

 

Ειναι θεμιτο καποιος να προτιμαει windows, αλλος linux και αλλος mac os x.
 
Αλλα τα περι κολληματων, σταθεροτητας, ταχυτητας ακουγονται καπως φαιδρα, οταν στις επιχειρησεις , στους servers και στα workstations που μετραει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο η σταθεροτητα, ταχυτητα και η αντοχη στο χρονο, προτιμουν windows αντι για mac os x.
Και αυτο δεν ειναι τυχαιο.
Αν για τις επιχειρησεις, το mac os x  προσεφερε μεγαλυτερη σταθεροτητα,αξιοπιστια και ταχυτητα , οποτε μεγαλυτερη παραγωγικοτητα για τον υπαλληλο κ οχι χαμενος χρονος κλπ, τοτε θα πηγαιναν με τα χιλια σε mac os x.
Ομως προτιμουν με διαφορα τα windows.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος εδω θα ψιλοδιαφωνήσω....ο λόγος που προτιμουν οι επιχειρήσεις τα windows δεν ειναι η σταθερότητα, αλλά η συμβατότητα.... σε περιπτωση που δεν υπαρχει το προβλημα αυτό θα χρησιμοποιήσουν pc με  linux core μιας και οι apple ειναι σταθεροι μεν αλλα αρκετα ακριβοι σερβερ.

 

σου το λεω γιατι ειχα windows server (ανεκαθεν επαγγελματικο καθαρα λειτουργικο) στην επιχειρηση μου και αντεξει μια εβδομαδα χωρις ιους....τωρα μη μου πεις για αντιβιοτικα θα χασουμε τα καλαθια. Προχώρησα σε linux

 

Ετσι τα ubuntu πιστεύω ειναι η καλυτερη λυση σε περιπτωση που δεν εχεις ομως ασυμβατοτες με τα προγραμματα που χρησιμοποιείς! και πρακτική αλλά και οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...