Προς το περιεχόμενο

D11: Ο Tim Cook μιλάει για την τηλεόραση της Apple, το Android και το «άνοιγμα» του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλος εδω θα ψιλοδιαφωνήσω....ο λόγος που προτιμουν οι επιχειρήσεις τα windows δεν ειναι η σταθερότητα, αλλά η συμβατότητα.... σε περιπτωση που δεν υπαρχει το προβλημα αυτό θα χρησιμοποιήσουν pc με  linux core μιας και οι apple ειναι σταθεροι μεν αλλα αρκετα ακριβοι σερβερ.

 

σου το λεω γιατι ειχα windows server (ανεκαθεν επαγγελματικο καθαρα λειτουργικο) στην επιχειρηση μου και αντεξει μια εβδομαδα χωρις ιους....τωρα μη μου πεις για αντιβιοτικα θα χασουμε τα καλαθια. Προχώρησα σε linux

 

Ετσι τα ubuntu πιστεύω ειναι η καλυτερη λυση σε περιπτωση που δεν εχεις ομως ασυμβατοτες με τα προγραμματα που χρησιμοποιείς! και πρακτική αλλά και οικονομική.

 

Mac/apple και server δεν θα επρεπε να μπαινουν καν στην ιδια προταση. Ειναι αστειο απο μονο του.

Για workstation ισως, αλλα για προφανεις λογους οι εταιριες δεν το προτιμουν.

 

Το ubuntu σε επιχειρησεις ειναι επισης ψιλοανεκδοτο. Να μου ελεγες redhat, debian  οκ.

 

 

Υ.Γ.: Αυτα απο εναν κατοχο macbook air, ipad, android nexus κινητου και windows pc...

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπολογιστής iatkos ml2 + windows 8 + ubuntu

κινητο   samsung  s2

ποντικι, πληκτρολογιο  apple....

 

εγω τι είδους user ειμαι?   :P

σχιζοειδής προσωπικότητα :P

 

εγώ όποτε πιάσω Samsung στα χερια μου μου έρχεται μια επιθυμία να το πετάξω απο το μπαλκόνι αυτονόητο ειναι οτι αυτη η σχέση δεν έχει μέλλον..  :P

και εμένα ακριβώς το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τα έχω ξαναδιαβάσει όλα αυτά :-)


Αλλά έχω μια ερώτηση: πόσο "πειραγμένος" μπορεί να είναι κάποιος, για να εύχεται να κλείσει μια εταιρία, να "πάει στο διάολο", κλπ ?

 

Δηλ, αν έχεις Mercedes, εύχεσαι να κλείσει η BMW ? Τί νόημα έχει αυτό? Θα γίνει καλύτερος ο κόσμος χωρίς  BMW?
Θα καταλάβαινα να έχεις την ανάγκη, η εταιρία που "συμπαθείς", να βγάλει καλύτερο προϊόν από την "αντίπαλη".
Αλλά να εύχεσαι να κλείσει ?

Αυτό το οπαδιλίκι, ποτέ δεν το κατάλαβα. Είναι τεράστιος ψυχικός εγκλωβισμός, να μπαίνεις σε ένα στρατόπεδο. Είτε κομματικό, είτε σε επίπεδο εταιριών, κλπ. Με τη μία, κλειδώνεις το μυαλό σου, ώστε να σκέφτεται σε μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Ό,τι κάνει το κόμμα, η εταιρία, η ομάδα είναι σωστό. Οι άλλοι είναι λάθος...

Παίδες, είστε πολύ νέοι για να σκέφτεστε με τόσο συντηρητισμό. Αδιάλλακτοι είναι κάτι παππούδες, που θέλουν να πηγαίνουν κάθε μήνα να ενημερώνουν το βιβλιάριο, να βεβαιωθούν ότι δεν τους έφαγαν τους τόκους. Δεν δικαιολογείται για εσάς.

Ο μπαμπάς μου κάθεται πιο χαλαρά να ακούσει τα πλεονεκτήματα του iOS  και τα αντίστοιχα του Android  και είναι 65. Εσείς είστε 20ρηδες, και κλειστήκατε σε στρατόπεδα, χωρίς κανένα λόγο και κανένα όφελος...

Open your mind...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου βάζεις λόγια. Δεν είπα ότι δεν μπορούσα να τα βγάλω πέρα. Μια χαρά πέρα τα 'βγαζα κι ακόμα τα βγάζω. Απλά με το Mac για κάποιο λόγο δεν χρειάζεται να μπω καν στην διαδικασία. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

 

Μπράβο τότε.. Εγώ απλά με το μακ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Μπορούσα να δουλέψω και με το pc. Αλλά όχι τόσο εύκολα και γρήγορα. Κι επίσης το Logic Pro είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα που 'χω χρησιμοποιήσει. Και ως φοιτητής είναι και αυτό που μας μαθαίνουν περισσότερο στη σχολή. Οπότε σε ένα pc δεν θα μπορούσα να το έχω.

 

Και μία ακόμη ερώτηση μιας που ασχολείσαι με μουσική παραγωγή. Στην έρευνα αγοράς μου για κάρτα ήχου έβλεπα ότι οι απαιτήσεις συστήματος ήταν αρκετά χαμηλότερες στα mac απ' ότι στα windows. Για ποιό λόγω συμβαίνει αυτό; Δεν θέλω να στην πω απλά ρωτάω με κάθε καλή διάθεση.

 

Και τέλος, στο pc ενός συμφοιτητή μου έχει i5 στα 3,4GHZ και 8GB ram. Εγώ έχω στο μακ i5 στα 3,1GHZ με 4GB ram. Ωστόσο στο κοντέρ μου με κλειστές τις εφαρμογές η καταλάλωση του CPU ταλαντεύεται στα 1-3% ενώ αυτουνού στα 15-30%. Δεν το ξέρω σίγουρα αλλά υποψιάζομαι ότι τα windows από μόνα τους καταναλώνουν πολλούς πόρους συστήματος. Γι αυτό και πρέπει να έχεις πιο καλά χαρακτηριστικά στα windows απ ότι στο os x. Ίσως έτσι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή με την αναλογία των χαρακτηριστικών.

 

Υ.Γ. Το pc του φίλου μου το χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα. Το παρατήρησα σε πολλά pc αυτό, έτσι από περιέργεια.

 

Φιλικά

τα μακ και ειδικα στο audio δουλεύουν καλά μονο στο logic σε ΟΛΑ τα αλλα daw εχουν χειρότερες επιδόσεις απο ενα αντίστοιχο πισι.

 

και οχι το Logic δεν ειναι το καλύτερο daw, ειδικά πια έχει μείνει πίσω απο τον ανταγωνισμό αρκετά και η μαμα apple φαίνεται να το εγκαταλείπει σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τα έχω ξαναδιαβάσει όλα αυτά :-)

 

 

Αλλά έχω μια ερώτηση: πόσο "πειραγμένος" μπορεί να είναι κάποιος, για να εύχεται να κλείσει μια εταιρία, να "πάει στο διάολο", κλπ ?

 

Δηλ, αν έχεις Mercedes, εύχεσαι να κλείσει η BMW ? Τί νόημα έχει αυτό? Θα γίνει καλύτερος ο κόσμος χωρίς  BMW?

Θα καταλάβαινα να έχεις την ανάγκη, η εταιρία που "συμπαθείς", να βγάλει καλύτερο προϊόν από την "αντίπαλη".

Αλλά να εύχεσαι να κλείσει ?

 

Αυτό το οπαδιλίκι, ποτέ δεν το κατάλαβα. Είναι τεράστιος ψυχικός εγκλωβισμός, να μπαίνεις σε ένα στρατόπεδο. Είτε κομματικό, είτε σε επίπεδο εταιριών, κλπ. Με τη μία, κλειδώνεις το μυαλό σου, ώστε να σκέφτεται σε μία συγκεκριμένη κατεύθυνση. Ό,τι κάνει το κόμμα, η εταιρία, η ομάδα είναι σωστό. Οι άλλοι είναι λάθος...

 

Παίδες, είστε πολύ νέοι για να σκέφτεστε με τόσο συντηρητισμό. Αδιάλλακτοι είναι κάτι παππούδες, που θέλουν να πηγαίνουν κάθε μήνα να ενημερώνουν το βιβλιάριο, να βεβαιωθούν ότι δεν τους έφαγαν τους τόκους. Δεν δικαιολογείται για εσάς.

Ο μπαμπάς μου κάθεται πιο χαλαρά να ακούσει τα πλεονεκτήματα του iOS  και τα αντίστοιχα του Android  και είναι 65. Εσείς είστε 20ρηδες, και κλειστήκατε σε στρατόπεδα, χωρίς κανένα λόγο και κανένα όφελος...

 

Open your mind...

δίκιο έχεις, δεν μπορώ να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το οπαδιλίκι είναι σωστό. Δεν είναι ωραίο να κλείνουμε το μυαλό μας. Υπάρχουν πολύ ωραίες ιδέες και λύσεις εκεί έξω.

 

Για αυτόν που ανέφερε για το nickname μου δεν έχει καμία σχέση με το ότι έχω mac, απλά μου προέκυψε, γιατί το nickname MAGNETO ήταν πιασμένο.

 

Εγώ παίδες ασχολούμαι με pc πολλά χρόνια. Κάθε μέρα σχεδόν κάνω και απο 2 format σε υπολογιστές φίλων και γνωστών. Το τι έχω τραβήξει με το κάθε μηχάνημα.....δεν λέγεται. Σπάσιμο νεύρων αλλά τι να κάνω που θέλω να τους εξυπηρετήσω.

 

Απο εκεί και πέρα όμως σε όσους έχω δείξει το iMac μου και πώς δουλεύω πλέον, όλοι μένουνε με το στόμα ανοικτό.

 

Μία μέρα μάλιστα είχαμε μαζευτεί καμια 10 αριά παιδιά και ξεκινήσαμε τις διαφωνίες για το ότι τα mac είναι χειρότερα, είναι πιο αργά, κτλ  κτλ. Προκειμένου λοιπόν να τους αποδείξω ότι έχω λόγο που χρησιμοποιώ mac τους έκανα το εξής.

 

Έφταξα καφέ για όλους, καθήσαμε όλοι κάτω και ξεκίνησα να κάνω format τον mac.

 

- Όταν είδαν ότι δεν έβαλα κάποιο dvd μέσα με ρώτησαν " καλά πώς βάζεις το λειτουργικό?".  Η απάντηση απλή....."το κατεβάζει αυτόματα απο το internet.....

(εδώ άρχισαν να με κοιτάνε γεμάτοι απορία νομίζοντας ότι τους δουλέυω)

 

- Όταν τελείωσε η εγκατάσταση και φόρτωσε το λειτουργικό και δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω καν καποιον driver ήρθε και το δεύτερο επιφώνημα ...."Δεν θα βάλεις drivers??????"....εδώ γελάμε.......

 

- Και στο καπάκι κοπανάω ένα time machine σκληρό δίσκο που είχα και αρχίζω την επαναφορά σε όλα τα αρχεία μου...μέχρι και 14 μήνες πρίν......κάπου εδώ άρχισαν να κοιτάζονται μεταξύ τους και να γελάνε....

 

- Του εξήγησα ότι θα μπορούσα αντί να κεταβάσω το λειτουργικό απο internet να κάνω κατευθείαν επαναφορά απο το time machine απλά ήθελα για το γαμώτο να κάνω το 1ο μου format μετά απο 2 χρόνια....(εδώ όλοι με κοιτάξανε με απορία και με ρώτησαν......2 χρόνια??????? μα καλά και εμείς γιατί θέλουμε format κάθε 6 μηνές?????")

 

Όλα τα παραπάνω είναι αλήθεια παίδες.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής: Όποιοι είναι fan της Apple  για κάποιο λόγο όλοι οι άλλοι τους μισούν....Παιδιά, εσείς που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορείτε ή δεν γουστάρετε τα MAC κοιτάξτε επιτέλους την καμπούρα σας και μην ασχολείστε μαζί μας???? Για ποιό λόγο γράφετε σε topics που έχουν σχέση με κάτι που δεν σας αρέσει????

 

Άρα σας τρώει.....σας τρώει που κάποιοι μπορούν και δουλεύουν σε σωστό λειτουργικό και σωστά μηχανήματα....

 

Και τελευταίο για να κλέισω....σταματήστε επιτέλους να κοιτάζετε τα specs και τις συχνότητες και το πόση ram έχει ένα μηχάνημα. Αυτά είναι καγκουριές για τα pc. Στα MAC με μισή ram και χειρότερες συχνότητες δουλεύουμε γρηγορότερα, καλύτερα, αποδοτικότερα και σας τα ρίχνουμε στο κεφάλι. Λίγο γνώσεις να έχετε θα καταλάβετε αυτό που σας λέω.

 

Macgneto OVER....!!!!

 

PS:  Μισήστε με, μισήστε με ......βαράτε ελεύθερα, είμαι Apple Fan BOY και έσφαλα γιατί σιχαίνομαι τα παραθύρια!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το οπαδιλίκι είναι σωστό. Δεν είναι ωραίο να κλείνουμε το μυαλό μας. Υπάρχουν πολύ ωραίες ιδέες και λύσεις εκεί έξω.

 

Για αυτόν που ανέφερε για το nickname μου δεν έχει καμία σχέση με το ότι έχω mac, απλά μου προέκυψε, γιατί το nickname MAGNETO ήταν πιασμένο.

 

Εγώ παίδες ασχολούμαι με pc πολλά χρόνια. Κάθε μέρα σχεδόν κάνω και απο 2 format σε υπολογιστές φίλων και γνωστών. Το τι έχω τραβήξει με το κάθε μηχάνημα.....δεν λέγεται. Σπάσιμο νεύρων αλλά τι να κάνω που θέλω να τους εξυπηρετήσω.

 

Απο εκεί και πέρα όμως σε όσους έχω δείξει το iMac μου και πώς δουλεύω πλέον, όλοι μένουνε με το στόμα ανοικτό.

 

Μία μέρα μάλιστα είχαμε μαζευτεί καμια 10 αριά παιδιά και ξεκινήσαμε τις διαφωνίες για το ότι τα mac είναι χειρότερα, είναι πιο αργά, κτλ κτλ. Προκειμένου λοιπόν να τους αποδείξω ότι έχω λόγο που χρησιμοποιώ mac τους έκανα το εξής.

 

Έφταξα καφέ για όλους, καθήσαμε όλοι κάτω και ξεκίνησα να κάνω format τον mac.

 

- Όταν είδαν ότι δεν έβαλα κάποιο dvd μέσα με ρώτησαν " καλά πώς βάζεις το λειτουργικό?". Η απάντηση απλή....."το κατεβάζει αυτόματα απο το internet.....

(εδώ άρχισαν να με κοιτάνε γεμάτοι απορία νομίζοντας ότι τους δουλέυω)

 

- Όταν τελείωσε η εγκατάσταση και φόρτωσε το λειτουργικό και δεν χρειάστηκε να εγκαταστήσω καν καποιον driver ήρθε και το δεύτερο επιφώνημα ...."Δεν θα βάλεις drivers??????"....εδώ γελάμε.......

 

- Και στο καπάκι κοπανάω ένα time machine σκληρό δίσκο που είχα και αρχίζω την επαναφορά σε όλα τα αρχεία μου...μέχρι και 14 μήνες πρίν......κάπου εδώ άρχισαν να κοιτάζονται μεταξύ τους και να γελάνε....

 

- Του εξήγησα ότι θα μπορούσα αντί να κεταβάσω το λειτουργικό απο internet να κάνω κατευθείαν επαναφορά απο το time machine απλά ήθελα για το γαμώτο να κάνω το 1ο μου format μετά απο 2 χρόνια....(εδώ όλοι με κοιτάξανε με απορία και με ρώτησαν......2 χρόνια??????? μα καλά και εμείς γιατί θέλουμε format κάθε 6 μηνές?????")

 

Όλα τα παραπάνω είναι αλήθεια παίδες.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής: Όποιοι είναι fan της Apple για κάποιο λόγο όλοι οι άλλοι τους μισούν....Παιδιά, εσείς που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορείτε ή δεν γουστάρετε τα MAC κοιτάξτε επιτέλους την καμπούρα σας και μην ασχολείστε μαζί μας???? Για ποιό λόγο γράφετε σε topics που έχουν σχέση με κάτι που δεν σας αρέσει????

 

Άρα σας τρώει.....σας τρώει που κάποιοι μπορούν και δουλεύουν σε σωστό λειτουργικό και σωστά μηχανήματα....

 

Και τελευταίο για να κλέισω....σταματήστε επιτέλους να κοιτάζετε τα specs και τις συχνότητες και το πόση ram έχει ένα μηχάνημα. Αυτά είναι καγκουριές για τα pc. Στα MAC με μισή ram και χειρότερες συχνότητες δουλεύουμε γρηγορότερα, καλύτερα, αποδοτικότερα και σας τα ρίχνουμε στο κεφάλι. Λίγο γνώσεις να έχετε θα καταλάβετε αυτό που σας λέω.

 

Macgneto OVER....!!!!

 

PS: Μισήστε με, μισήστε με ......βαράτε ελεύθερα, είμαι Apple Fan BOY και έσφαλα γιατί σιχαίνομαι τα παραθύρια!!!!!!

Απορία πρωτη:Ποσους φιλους με pc εχεις και καθε μερα τους κανεις φορματ?

Απορία δευτερη:Ποιο ειναι το επίπεδο γνώσεως των φιλων σου,για να ενθουσιαστουν επειδή εκανες φορματ χωρίς να βαλεις το dvd(δλδ κατι που γίνεται και στα windows 7&8!

Απορία τρίτη:Γιατι απο το lion και μετα ολοι σχεδων τρεχετε να βάλετε 8gb ram και πανω,ενω για τα 7&8 ολοι εδω στο φορουμ σου λενε απο 2gb εισαι μια χαρα και με 4gb εισαι βασιλιάς?

Απορία τεταρτη:Εχεις δει ποσο γρηγορα δουλευουν τα windows 8 με μονοπυρινουν επεξεργαστες(atoms) και μηχανικους δισκους?Το mountain lion,σε τετοια μηχανήματα απλα θα σερνότανε!

 

Υ.Γ.Μια και ασχολησε χρονια με pc,μηπως εχεις ακουσει για μια δυνατοτητα των windows vista/7/8 που λέγεται restore point?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχω φίλους και γνωστούς αρκετούς αλλά το θέμα είναι ότι όσοι με ξέρουν στην περιοχή μου (είμαι επαρχία και άρα γνοριζόμαστε όλοι μεταξύ μας) έρχονται σε εμένα ακόμα και για το παραμικρό και ολονών τα pc εγώ τους τα έχω φτιάξει.

 

2.Το επίπεδο γνώσεων τους είναι αρκετά καλό σε ορισμένους και αρκετά χαμηλό σε κάποιους άλλους. Δική μου απορία τώρα....πές μου πώς σε ένα pc χωρίς λειτουργικό σύστημα απλά συνδέοντας το καλώδιο δικτύου σε ένα modem μπορείς να κατεβάσεις τα windows και να τα κάνεις εγκατάσταση και εγώ αρχηγέ μου θα σκίσω ενώπιον του forum όλα τα πτυχία μου.....!!!!!!ΜΑ ΟΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!!

 

3. Τρέχω mountain lion με 4 GB RAM και δεν σκέφτομαι ούτε κάν να αναβαθμίσω.....πάω σφάιρα...τρέχω τα ΠΑΝΤΑ!!!!

 

4. Όσο αναφορά τους μηχανικούς δίσκους εδώ θα συμφωνήσω. Χωρίς ssd δεν μπορώ να δουλέψω. Το θέμα είναι όμως ότι ακόμα και windows που έχω σε ένα δεύτερο μηχάνημα πάλι ssd του έχω βάλει. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ο μηχανικός δίσκος στο mac είναι αργοπορία σκέτη.

 

PS: Αν καταφέρεις με το restore point των windows να κάνεις επαναφορά τόσο καλά όσο με το time machine των iMAC τότε μάλλον τόσα χρόνια που έχω φάει στα κομπιούτερς, στην τεχνολογία και στα Πανεπιστήμια δεν φτάνουν για να καταφέρω να κάνω δουλειά με το restore point  των windows.

 

PS2: Για να εκθιάζεις τόσο πολύ τα windows ή είσαι hater της Apple ή δεν έχεις δουλέψει ποτέ πάνω σε mac. Sorry αλλά αν όντως είχες δουλέψει πάνω σε mac τότε και μόνο η αναφορά σε αντίστοιχες λειτουργίες των windows θα σου προκαλούσαν σπασμοδικό γέλιο μέχρι τελικής πτώσεως και θα σου ακούγονταν σαν ανέκδοτο.

 

Εντελώς φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν αγόρασα τον imac του έβγαλα τον σκληρό δίσκο και του εγκατέστησα έναν SSD. Ο δίσκος ήταν άδειος. Ξεκινώντας λοιπόν ο mac πατάς νομίζω το CMD δεν θυμάμαι ποιο κουμπί και σε βάζει σε περιβάλλον επαναφοράς όπου έχεις την δυνατότητα να επαναφέρεις το λειτουργικό είτε απο ένα time machine backup που μπορεί να έχεις (και εκεί είναι η πραγματική ευτυχία γιατί τα βρίσκεις όλα ακριβώς όπως τα είχες), ή να κατεβάσεις το λειτουργικό μέσα απο το internet απο τους server της Apple απλά με το να συνδέσεις τον mac με το router σου. Έχει και άλλες επιλογές που δεν τις θυμάμαι.

 

Μιλάμε για παραγματική ευτυχία ...απλά και κατανοητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι κανεις εγκατατασταση του λογισμικου μεσον internet ή time machine ή απλα εφόσον εχεις κανει πρώτα clean install,κανει επαναφορα των ρυθμησεων σου χρησιμοποιωντας το server και το time machine!

Δώσε καποιο λιγκ που να εξηγά,οταν μπορεσεις,να ενημερωνομασται σωστα,γιατι εγω βρηκα μονο για επαναφορα των ρυθμησεων και οχι εγκατασταση του ιδιου του λογισμικου!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

link δεν έχω πρόχειρο αυτήν την στιγμή.

 

1. Μπορείς να κάνεις αυτόματο κατέβασμα και εγκατάσταση λειτουργικού σε κενό σκληρό δίσκο κατεβάζοντας αυτόματα απο τον server της Apple το λειτουργικό.

 

2. Μπορείς να κάνεις επαναφορά λειτουργικού απο time machine το οποίο σημαίνει ότι σου περνάει το λειτουργικό τα προγράμματα τις ρυθμίσεις τα ΠΑΝΤΑ όπως ακριβώς τα είχες την ώρα που έπαιρνες το backup. Σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι δεν συνδέεται καν στους server της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο δε ξερω πως γίνεται,αλλα για το δευτερο δεν ειναι κατι που θα ηταν εφικτο να γινει απο την ms,λογο τεραστιου ογκου δεδομενω που θα έπρεπε να φυλάει στους servers της,σε σχεση με την apple!

Αυτο γίνεται λογικα απο τις κατασκευαστριες εταιρίες!Με ενα παρομιο προγραμμα με online backup/restore μεσο καποιου προσωπικου id που σου δινει η toshiba,ειχα και στο qosmio απο την Toshiba,απλα δε το χρησιμοποιησα ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

link δεν έχω πρόχειρο αυτήν την στιγμή.

 

1. Μπορείς να κάνεις αυτόματο κατέβασμα και εγκατάσταση λειτουργικού σε κενό σκληρό δίσκο κατεβάζοντας αυτόματα απο τον server της Apple το λειτουργικό.

 

2. Μπορείς να κάνεις επαναφορά λειτουργικού απο time machine το οποίο σημαίνει ότι σου περνάει το λειτουργικό τα προγράμματα τις ρυθμίσεις τα ΠΑΝΤΑ όπως ακριβώς τα είχες την ώρα που έπαιρνες το backup. Σε αυτήν την περίπτωση νομίζω ότι δεν συνδέεται καν στους server της Apple.

Τελικα οτι κάνει το timemachine το κανει και το acronis true image!

Οποταν γινεται και στα windows με κενο δισκο να εγκαταστησεις το λογισμικο ή να κανεις πλήρως restore το pc ειτε απο το home network ειτε απο τον cloud server της acronis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπική apple. Θα κάνουμε αυτό, θα κάνουμε εκείνο, μας ενδιαφέρεια αυτό και έχουμε τα καλύτερα προιόντα. Πολύ μπλα μπλά και από τηγανίτα τίποτα...........

ξερει τι κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...