Προς το περιεχόμενο

Μετά το Sparrow, τι;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Post αφιερωμένο εξαιρετικά στους απανταχού Sparrow lovers...

 

Ήμουν φανατικός φίλος και χρήστης του Sparrow, το οποίο χρησιμοποιούσα ως default email client στους Mac μου. Βοηθούσε βέβαια και το γεγονός ότι το Sparrow ήταν optimized για λογαριασμούς email της Google και ότι οι λογαριασμοί email μου είναι όλοι σε gmail - ακόμη και ο κεντρικός επαγγελματικός μου λογαριασμός είναι hosted by Google Apps.

 

Μέχρι που αγοράστηκε από την Google και σταμάτησε η ανάπτυξή του [more info]!

Δεν ξέρω εάν αυτή η εξαγορά έπαιξε ρόλο αλλά τον τελευταίο μήνα άρχισα να παρατηρώ "κακή συμπεριφορά" του Sparrow σε έναν συγκεκριμένο εταιρικό λογαριασμό email, ο οποίος, παρεμπιπτόντως, είναι και ο μόνος μη Google-hosted λογαριασμός - πλην όμως απολύτως απαραίτητος για τη δουλειά μου. 

 

Έψαχνα μανιωδώς για αντικαταστάτη του αγαπημένου μου Sparrow. Δοκίμασα να επανέλθω στο Mail app της Apple, τζίφος. Δεν μου άρεσε το υπερφορτωμένο interface. Δοκίμασα το Postbox, μου φάνηκε ωραίο, μέχρι που προσπάθησα να εγκαταστήσω και να συγχρονίσω τον περίφημο εταιρικό λογαριασμό που κολλούσε και στο Sparrow. Ε, εδώ ακόμη χειρότερα, το Postbox αρνείται πεισματικά να δεχτεί τον συγκεκριμένο λογαριασμό. Άρα απορρίπτεται εκ προοιμίου. 

 

Μέχρι που έμαθα για το Airmail. Οι μέχρι τώρα κριτικές είναι διθυραμβικές, οι περισσότεροι το χαιρετίζουν ως τον άξιο διάδοχο του Sparrow, σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν έχω τίποτα να χάσω. 

Αντιθέτως, κέρδισα! Εξαιρετικό interface, απλό στην εγκατάσταση λογαριασμών, συνεργάζεται άψογα (μέχρι τώρα) με όλους τους λογαριασμούς (τέσσερις επαγγελματικούς + 2,3 προσωπικούς). Έχει μειονεκτήματα (γιατί να το κρύψομεν άλλωστε!) με κυριότερο την μέχρι τώρα έλλειψη Rules. Αλλά ευελπιστώ ότι με τον καιρό θα ξεπεραστούν. 

 

Άντε, καλή συνέχεια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ο νους μου πήγε εδώ.

 

Aim-7f-sparrow-missile.gif

Οπότε, η απάντηση θα ήταν: http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-120_AMRAAM :P

 

 

Πέρα από την πλάκα, από προχθές χρησιμοποιώ κι εγώ το Airmail στο σπίτι. Ο βασικός λόγος είναι η... γυναίκα μου. Το Mail.app της Apple της φαίνεται πολύπλοκο και μέχρι τώρα την είχα να δουλεύει με το Sparrow. Όμως το interface του σε μερικά σημεία παραήταν απλουστευμένο. Πχ, πολλές φορές η γυναίκα μου έκανε archive κάποιο μύνημα στο Gmail και μετά δεν μπορούσε να το βρει. Στο Airmail βλέπει τα folders/tags στη στήλη αριστερά από τα μυνήματα κι έτσι πλέον δεν έχει πρόβλημα. Της έχω απενεργοποιήσει και τη στήλη με το message preview στα δεξιά κι έτσι μοιάζει αρκετά με το Sparrow ώστε να μη μπερδεύεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του δώσω μια ευκαιρεία. είμαι με τον sparrow αρκετό καιρό απο beta, με έχει βολέψει πολύ αν και έχει αρχίσει να κάνει κάτι κουλά με τον @me.com.
 

δεν το ήξερα αυτό για την εξαγωρά από google. κρίμα τα χρήματα που δωθήκανε και δεν ήτανε και λίγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδες το κατεβασα κι εγω (airmail).

μια ερωτηση: αν το κανεις default email client, πως μπορεις να το βαλεις στις επιλογες που αναδυονται στο κουμπι share;

 

εξηγουμαι:

 

οταν θελω να στειλω ενα link απο safari υπαρχει κανονικα

ScreenyShot13Iotaomicronupsilonlambda201

 

 

αλλα απο δεξί κλικ σε sharing αρχειων οχι.

ScreenyShot13Iotaomicronupsilonlambda201

 

 

καμία ιδεά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, η απάντηση θα ήταν: http://en.wikipedia.org/wiki/AIM-120_AMRAAM :P

 

 

Πέρα από την πλάκα, από προχθές χρησιμοποιώ κι εγώ το Airmail στο σπίτι. Ο βασικός λόγος είναι η... γυναίκα μου. Το Mail.app της Apple της φαίνεται πολύπλοκο και μέχρι τώρα την είχα να δουλεύει με το Sparrow. Όμως το interface του σε μερικά σημεία παραήταν απλουστευμένο. Πχ, πολλές φορές η γυναίκα μου έκανε archive κάποιο μύνημα στο Gmail και μετά δεν μπορούσε να το βρει. Στο Airmail βλέπει τα folders/tags στη στήλη αριστερά από τα μυνήματα κι έτσι πλέον δεν έχει πρόβλημα. Της έχω απενεργοποιήσει και τη στήλη με το message preview στα δεξιά κι έτσι μοιάζει αρκετά με το Sparrow ώστε να μη μπερδεύεται. :)

E όχι και πολύπλοκο το mail.app έλεος! Εδώ η μάνα μου και το βολεύτηκε, η οποία ήταν τεχνολογικά σε επίπεδο να βάλει το usb του εκτυπωτή στη θύρα ethernet και να αναρωτιέται γιατί δεν εκτυπώνει :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...