Προς το περιεχόμενο

Αγορά Netbook


blue10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψαχνω για αγορα νετμπουκ μεσα στους επομενους μηνες για απλη χρηση (ιντερνετ, ταινιες και ελαφρια προγραμματα). Το χρειαζομαι σαν δευτερο υπολογιστη για τις μεταφορες και γιατι θα ειμαι εξωτερικο για καποιους μηνες οποτε μια οθονη 11 (το πολυ 13) ιντσων θα ηταν αρκετη. Καλο θα ηταν να εχει σχετικα καλη αυτονομια και οσο το δυνατον μεγαλυτερο σκληρο δισκο. Το μπατζετ ειναι γυρω στα 350 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Netbook δεν είναι σαν τα laptop δεν έχουν μεγάλες διαφορες μεταξύ τους όλα πάνω κάτω είναι τα ίδια.

 

όσο για την μπαταρία όταν παίρνεις το netbook καινούργιο σου δίνουν την μικρή αλλα σχεδόν όλα έχουν και μεγάλη.

Εγώ που πήρα στο Acer Aspire one την μεγάλη όταν ήταν καινούργια κράταγε 8 ώρες

 

 

από τα λίγα με 4gb ram + GPU Radeon

 

 

http://www.skroutz.gr/s/2952383/Acer-Aspire-One-725-C70XBB-C70-4GB-320GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αυτά τα απλά που είπες κανονικά όλα τα netbook πρέπει να σε καλύπτουν

Oμως σε αυτά τα specs του netbook που θα η διαφορα είναι εμφανής από μηχάνημα σε μηχάνημα είναι:

 

* Tο μέγεθος τις οθόνης,

 

* H GPU που πρέπει να αποφυγής την Intel,

 

* Tο Μέγεθος του Σκληρού η SSD εκεί εγώ θα προτιμά SSD για να πηγαίνει το netbook πιο γρήγορα αλλα εσύ είπες θες χωρό οποτε αναγκαστικά πάμε σε HDD

 

Eπίσης θα προτιμούσα ένα netbook που θα έχει dual boot windows και linux γιατί η διαφορα στην ταχύτητα είναι μεγάλη, Το linux είναι πολύ πιο γρήγορο και σταθερό και αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί τα netbook δεν έχουν σοβαρή cpu και ένα ελαφρύ OS βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης δεν παίρνουμε τις μάρκες τον καταστημάτων για παράδειγμα Turbo-X , Lenovo

Οι κάρτες γραφικών intel είναι απλός για να βλέπεις Desktop γιατι να παρεις intel ενώ υπάρχει ATI και Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μιας και εγώ είμαι σε παρόμοια φάση αλλά είμαι μεταξύ αυτών των 2 :

Της sony http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Sony-Vaio-SVE1113M1EW-SVE1113M1EW-GC2.htm

 

Και της asus αυτό το μοντέλο x201e-kx014du

Ποιο θα επιλέγατε εσείς ? 

Επεξ/σία από chaosdoctor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιδιο διλλημα ημουν κι εγω και αγορασα το lenovo s300 σε προσφορα.για χρηση απλη καθημερινη ειναι πολυ καλο.επισης απο μπαταρια εχει εινα θεμα,να σημειωσω οτι ειναι εντελως αθορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta Lenovo δεν είναι σαν τα Turbo-x που είναι του πλαισίου αλλα συνήθως το E-Shop προωθεί Lenovo για κάποιο λόγο

 

Φυσικα και δεν ειναι οπως τα turbo-x,γιατι τυχαίνει να ειναι μια απο τις 5 κορυφαιες κατασκευαστριες εταιρίες pc στο κοσμο και μια απο τις λιγες εταιρίες που εχουν σωστο και αξιοπιστο σερβις(IBM) στην Ελλαδα!

Επίσης δεν θα βρεις netbooks με ανεξαρτητες gpu,οποταν περιοριζεσαι σε ενσωματομενες intel κ amd gpu,που στη συγκεκριμενη κατηγωρια καμιά απο τις 2 δεν ειναι παραπανω,απο κανενα βιντεο και browsing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαi δεν έχουν ανεξάρτητη gpu αλλα δεν πρέπει να πάει σε intel που είναι οι χειρότερες έχει άλλες επιλογές:

Εξαρτάτε,γιατι αν εχουν i3 cpu,οι amd υστερουν πολυ σε επεξεργαστικη ισχυη,προς το παρον!

 

Για παραδειγμα το lenovo με τον i3,εχει 3x πιο δυνατο cpu&gpu απο το acer με τον amd c70!

Επίσης η lenovo βγαζει ποιοτικοτερα λαπτοπ απο τη acer και μακραν καλυτερο σερβις στη ελλάδα απο την acer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...