Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού | Επαγγελματικό


codesix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσύ που τα ξέρεις καλύτερα πες του τότε.

 

Τα εχω γραψει στο παρελθον φιλε μου, δυστυχως δεν μπορω να γραφω και στα 30 topics με θεμα το βιογραφικο.

 

Χωρις προυπηρεσια ωστε να βαλεις μεσα position, responsibilities, projects, hard skills, promotions, etc, ενα βιογραφικο 2 σελιδων σημαινει οτι:

 

α ) Ειναι κακογραμμενο και ασαφες

β ) Θελει μορφοποιηση

γ ) Περιλαμβανει πραγματα ασχετα με το αντικειμενο

δ ) Ειναι τιγκα στα φιδια.

ε ) Ολα τα παραπανω.

 

Η καθε λεξη στο βιογραφικο πρεπει να ειναι σωστα επιλεγμενη, στην σωστη θεση και να προσδιδει αξια στα γραφομενα του υποψηφιου. Αμα στελνεις βιογραφικο 2 σελιδες, δινεις στον hr manager να καταλαβει οτι εχεις προβλημα συνοχης, περιεκτικοτητας και επιτευξης στοχων και αποτελεσματων. Α, και οτι δεν μπορεις να γραψεις ενα report της προκοπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σιγά σιγά σκέφτομαι να ανανεώσω το βιογραφικό μου θέλω απόψεις.

Αυτή την στιγμή είναι σε αυτό το φορμάτ με ίδιες γραμματοσειρές etc.

Να αλλάξω κάτι ή να το κρατήσω.

CV.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σιγά σιγά σκέφτομαι να ανανεώσω το βιογραφικό μου θέλω απόψεις.

Αυτή την στιγμή είναι σε αυτό το φορμάτ με ίδιες γραμματοσειρές etc.

Να αλλάξω κάτι ή να το κρατήσω.

attachicon.gifCV.pdf

 

 

Και μετα λετε δεν σας αρεσει το 'europass'....

Πειραματιστειτε, και θα δειτε...

 

Μπροστα σε τετοια 'πιρπιτσολια', το europass δειχνει ετη φωτος μπροστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σιγά σιγά σκέφτομαι να ανανεώσω το βιογραφικό μου θέλω απόψεις.

Αυτή την στιγμή είναι σε αυτό το φορμάτ με ίδιες γραμματοσειρές etc.

Να αλλάξω κάτι ή να το κρατήσω.

attachicon.gifCV.pdf

 

από 1η άποψη είναι καλό (σίγουρα πολύ καλύτερο από Europass).

 

δε το είδα αναλυτικά αλλά πέρασε από εμένα το τεστ των 5 δευτερολέπτων (όπου προσωπικά απορρίπτω όλα τα Europass) ..

 

 

δε βλέπω το νόημα της υπάρξης της 2ης σελίδας με 4-5 γραμμές (έστω και ως template)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι τα tick με bullets.

Το δικό μου το έχω συμμαζέψει στη μια σελίδα αν και στο μέλλον το βλέπω δύσκολο.

Επίσης,και αυτό το format μου φαίνεται δυνατό...το χρησιμοποιούν πολλοί καθηγητές μου.

http://www.bu.edu/careers/resumes-cover-letters/cvs/anatomy-of-a-cv/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω γραψει στο παρελθον φιλε μου, δυστυχως δεν μπορω να γραφω και στα 30 topics με θεμα το βιογραφικο.

 

Χωρις προυπηρεσια ωστε να βαλεις μεσα position, responsibilities, projects, hard skills, promotions, etc, ενα βιογραφικο 2 σελιδων σημαινει οτι:

 

α ) Ειναι κακογραμμενο και ασαφες

β ) Θελει μορφοποιηση

γ ) Περιλαμβανει πραγματα ασχετα με το αντικειμενο

δ ) Ειναι τιγκα στα φιδια.

ε ) Ολα τα παραπανω.

 

Η καθε λεξη στο βιογραφικο πρεπει να ειναι σωστα επιλεγμενη, στην σωστη θεση και να προσδιδει αξια στα γραφομενα του υποψηφιου. Αμα στελνεις βιογραφικο 2 σελιδες, δινεις στον hr manager να καταλαβει οτι εχεις προβλημα συνοχης, περιεκτικοτητας και επιτευξης στοχων και αποτελεσματων. Α, και οτι δεν μπορεις να γραψεις ενα report της προκοπης.

 

Με 1 σελίδα βιογραφικό δεν πας πουθενά, εκτός κι αν στέλνεις βιογραφικό για θέση τύπου μπάρμαν (χωρίς να υποτιμώ τη θέση αλλά έτσι είναι).

Θέσεις τύπου junior προγραμματιστή απαιτούν περισσότερα στοιχεία. Αν δεν τα έχεις, παίξε λίγο με τη μορφοποίηση του CV. Βάλε bullets, αντί να για κόμματα σε μερικά σημεία για να αναδείξεις περισσότερο γλώσσες προγραμματισμού και να βοηθήσεις αυτόν που διαβάζει.

 

Προσωπικά πριν χρόνια, το πρώτο μου CV μετά το στρατό, ήταν 1,5 σελίδα χωρίς προΰπηρεσία.

 

Φαντάσου αυτός που θα λάβει το CV σου, να έχει να διαβάσει άλλα 50 CV της 1 σελίδας. Γιατί να σε καλέσει για συνέντευξη χωρίς να σε ξέρει; Παρακάτω θα πάει. Η πρώτη επαφή είναι μια κόλλα χαρτί. Ανέδειξε το ταλέντο σου σε σχέση με τη θέση για να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Η μορφοποίηση βοηθάει αν συμβαδίζουν και όλα τα υπόλοιπα.

 

Είμαι ο και λέγομαι και πήρα κι ένα πτυχίο οκ, όλοι έχουν ένα πτυχίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια site προφανως εχουν νοημα στις ανεπτυγμενες χωρες του εξωτερικου,

κι οχι σε μπανανίες τυπου Ελλάδας, που οπως και να χει, οτι κι αν αξιζεις,

το μονο που θα παρεις ειναι το τριτο το μακρυτερο...

 

Δείτε πόσο αξίζει το βιογραφικό σας

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/deite-poso-aksizei-to-viografiko-sas.3477218.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σιγά σιγά σκέφτομαι να ανανεώσω το βιογραφικό μου θέλω απόψεις.

Αυτή την στιγμή είναι σε αυτό το φορμάτ με ίδιες γραμματοσειρές etc.

Να αλλάξω κάτι ή να το κρατήσω.

attachicon.gifCV.pdf

 

Rittika Goswami εσυ ?   :P

 

On topiκιον

 

Οπως ειπε και  ο Dr παραπανω, η 2nd page για 4-5 σειρες, ΔΕΝ........

 

Το 2ο που παρεθεσες, οντως ειναι πολυ, καλο, ευαναγνωστο με την πρωτη ματια, δεν κουραζει.... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και τα δικά μου comments:

 

1 σελίδα CV για άτομα χωρίς εμπειρία εργασίας

2 σελίδες για άτομα με εμπειρία εργασίας

3+ σελίδες για θέσεις διοίκησης, managers, διευθυντικά στελέχη

 

Επείσης μην γράφετε απλά τα καθήκοντα που σας είχαν ανατεθεί στις προηγούμενες δουλειές, αντιθέτως γράφτε για τα "επιτεύγματά" σας σε εκείνες τις θέσεις, π.χ. αντί για "αρχειοθέτηση αρχείων" περιγράψτε με λίγα λόγια τις δυσκολίες που είχε αυτό και πως τις ξεπεράσατε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σιγά σιγά σκέφτομαι να ανανεώσω το βιογραφικό μου θέλω απόψεις.

Αυτή την στιγμή είναι σε αυτό το φορμάτ με ίδιες γραμματοσειρές etc.

Να αλλάξω κάτι ή να το κρατήσω.

attachicon.gifCV.pdf

 

Αν το προορίζεις για το εξωτερικό είναι πολύ καλό. Για Ελλάδα προτιμώ το 2ο που έβαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη αλλαγή που έχω κάνει είναι τα tick με bullets.

Το δικό μου το έχω συμμαζέψει στη μια σελίδα αν και στο μέλλον το βλέπω δύσκολο.

Επίσης,και αυτό το format μου φαίνεται δυνατό...το χρησιμοποιούν πολλοί καθηγητές μου.

http://www.bu.edu/careers/resumes-cover-letters/cvs/anatomy-of-a-cv/

 

Mην σε νοιαζει τοσο το format. Φτιαξε ενα βιογραφικο καθαρο, ευαναγνωστο με τις λεξεις που θελουν να δουν και δεν θα εχεις θεμα.

 

 

Με 1 σελίδα βιογραφικό δεν πας πουθενά, εκτός κι αν στέλνεις βιογραφικό για θέση τύπου μπάρμαν (χωρίς να υποτιμώ τη θέση αλλά έτσι είναι).

Θέσεις τύπου junior προγραμματιστή απαιτούν περισσότερα στοιχεία. Αν δεν τα έχεις, παίξε λίγο με τη μορφοποίηση του CV. Βάλε bullets, αντί να για κόμματα σε μερικά σημεία για να αναδείξεις περισσότερο γλώσσες προγραμματισμού και να βοηθήσεις αυτόν που διαβάζει.

 

Προσωπικά πριν χρόνια, το πρώτο μου CV μετά το στρατό, ήταν 1,5 σελίδα χωρίς προΰπηρεσία.

 

Φαντάσου αυτός που θα λάβει το CV σου, να έχει να διαβάσει άλλα 50 CV της 1 σελίδας. Γιατί να σε καλέσει για συνέντευξη χωρίς να σε ξέρει; Παρακάτω θα πάει. Η πρώτη επαφή είναι μια κόλλα χαρτί. Ανέδειξε το ταλέντο σου σε σχέση με τη θέση για να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Η μορφοποίηση βοηθάει αν συμβαδίζουν και όλα τα υπόλοιπα.

 

Είμαι ο και λέγομαι και πήρα κι ένα πτυχίο οκ, όλοι έχουν ένα πτυχίο.

 

Τα περισσοτερα στοιχεια, αμα εισαι junior προγραμματιστης χωρις προυπηρεσια χωρανε σε μια σελιδα. Εκτος αν το βιογραφικο σου ειναι της μορφης

 

Programming skills:

  • c
  • c++
  • java
  • html
  • css
  • android

 

Ετσι χαιρω πολυ, γινεται το βιογραφικο 3 σελιδες.

 

Κατα τα αλλα, αυτο δεν θα μπορουσε να ειναι πιο λαθος. Βιογραφικο γραφεις, οχι τα απομνημονευματα σου. Το βιογραφικο που στελνεις ειναι teaser, ουτε καν trailer. Σε μια junior θεση, ανεξαρτητως τομεα στην εποχη της ανεργιας, ενας hr manager που θα βαλει την αγγελια θα λαβει καμια 500αρια βιογραφικα.  Ποση ωρα νομιζεις οτι εχει να διαβασει το βιογραφικο σου ? 2 λεπτα? Μαλλον 5-10 secs. Δωστου εσυ βιογραφικο 2 σελιδων και ουτε που θα γυρισει να διαβασει την 2η σελιδα. Σουτ κατευθειαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε την γνώμη σας για αυτή την μορφή. Το έχω φτιάξει με βάση αυτό, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό για να ξεκινήσω να στέλνω. Στις δεξιότητες μην δώσετε μεγάλη σημασία τα έγραψα πρόχειρα. Το μόνο που σκέφτομαι να αλλάξω είναι κάτω απο το προφίλ να βάλω την εκπαίδευση.

 

mrzkg4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα στοιχεια, αμα εισαι junior προγραμματιστης χωρις προυπηρεσια χωρανε σε μια σελιδα. Εκτος αν το βιογραφικο σου ειναι της μορφης

 

Programming skills:

  • c
  • c++
  • java
  • html
  • css
  • android

 

Ετσι χαιρω πολυ, γινεται το βιογραφικο 3 σελιδες.

 

Κατα τα αλλα, αυτο δεν θα μπορουσε να ειναι πιο λαθος. Βιογραφικο γραφεις, οχι τα απομνημονευματα σου. Το βιογραφικο που στελνεις ειναι teaser, ουτε καν trailer. Σε μια junior θεση, ανεξαρτητως τομεα στην εποχη της ανεργιας, ενας hr manager που θα βαλει την αγγελια θα λαβει καμια 500αρια βιογραφικα.  Ποση ωρα νομιζεις οτι εχει να διαβασει το βιογραφικο σου ? 2 λεπτα? Μαλλον 5-10 secs. Δωστου εσυ βιογραφικο 2 σελιδων και ουτε που θα γυρισει να διαβασει την 2η σελιδα. Σουτ κατευθειαν.

 

Το λιγότερο που μπορώ να πω είναι πως είσαι εκτός πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...