Προς το περιεχόμενο

Αγορά πικάπ


Nihilist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες όποιος έχει ιδέα για κανά ποιοτικό πικάπ μέχρι 200€ ας την ρίξει. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο το μέγεθος των βινυλίων αλλά ας τα αναφέρω. Μιλάμε για 7ιντσα βινύλια. Το θέλω για προσωπική χρήση μες στο σπίτι αλλά να ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ "THE CASUALTIES" ΑΣ ΠΟΥΜΕ χωρίς να χαλάει η ποιότητα( δεν ξέρω αν ισχύει και στα πικαπ, αλλά στον ψηφιακό ήχο αν ανεβάσεις πολύ την ένταση αλλοιώνεται ο ήχος).

Ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από Nihilist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες όποιος έχει ιδέα για κανά ποιοτικό πικάπ μέχρι 200€ ας την ρίξει. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο το μέγεθος των βινυλίων αλλά ας τα αναφέρω. Μιλάμε για 7ιντσα βινύλια. Το θέλω για προσωπική χρήση μες στο σπίτι αλλά να ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ "THE CASUALTIES" ΑΣ ΠΟΥΜΕ χωρίς να χαλάει η ποιότητα( δεν ξέρω αν ισχύει και στα πικαπ, αλλά στον ψηφιακό ήχο αν ανεβάσεις πολύ την ένταση αλλοιώνεται ο ήχος).

Ευχαριστώ πολύ. 


ΥΣ: Βασικά τσέκαρα λίγο τι παίζει στο google και βλέπω κάτι ποσά 2500€+ για ολοκληρωμένο ηχοσύστημα. Για αρχή, για να καταφέρω να ακούω τους δίσκους εγώ με αρκετά ποιοτικό ήχο έστω όχι δυνατά τι προτείνετε; Και μετά βλέπουμε για επέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν, με €200 δεν παίρνεις πικ-απ, παίρνεις κουδουνίστρα. Εάν αυξήσεις τον προϋπολογισμό σου (για το πικ απ) κατά €50-100, υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις. Δες εδώ για παράδειγμα. Όλα τα πικ απ παίζουν όλα τα μεγέθη βινυλίων (7", 10", 12"). Για να πάρεις ήχο από το πικ απ (στην πιο απλή περίπτωση), εκτός από το ίδιο, χρειάζεσαι ενισχυτή (ολοκληρωμένο με - κατά προτίμηση - ενσωματωμένο phono stage ή ολοκληρωμένο ενισχυτή και ξεχωριστό phono stage) και ένα ζευγάρι ηχεία.

 

Όπως αντιλαμβάνεσαι, τα €200 μόνο για πικ απ δεν φτάνουν ούτε για "καλημέρα" (= να ακούς τους δίσκους σου). Για να πάρεις ολοκληρωμένες προτάσεις, θα πρέπει να αποφασίσεις το συνολικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις (για πικ απ, ενισχυτή, ηχεία). 

 

Το θέμα έντασης αναπαραγωγής και παραμόρφωσης στον ήχο, δεν έχει καμία σχέση με το πικ απ, αλλά με τον ενισχυτή και τα ηχεία που διαθέτεις. Ακόμα και στην αναπαραγωγή ψηφιακών αρχείων, το ίδιο ισχύει (αν και η ένταση [volume] των ψηφιακών αρχείων μπορεί να τύχει επεξεργασίας με στόχο να αποφεύγεται η παραμόρφωση σε υψηλές εντάσεις). Είναι πολύ μεγάλο θέμα για να αναλυθεί σε ένα απλό post. Εάν δεν σου κάνει κόπο, γράψου στο www.avsite.gr, πήγαινε στην ενότητα Audio, Hi-Fi και ξεκίνα διάβασμα. Εάν θέλεις επιπλέον απαντήσεις, ανέβασε νέο θέμα με την ερώτηση που έκανες εδώ στο Audio, Hi-Fi -> Αναλογικές πηγές.

Επεξ/σία από wizzy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτό για φτήνια.

 

 Link.png Site: http://www.e-gadgets.gr/product.asp?catid=1761&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=E-gadgets+16-05-13+#">ion audio duo deck
 

 

Και σιγά σιγά παίρνεις και κανένα ενισχυτή με 2 ηχεία.

Μην περιμένεις πχιότητα βέβαια, ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Used MK2 @300κάτι ίσως; Δεν παίζει και να χάσεις λεφτά στην μεταπώληση όταν το βαρεθείς ή πεθάνεις, γιατί το MK2 θα ζήσει περισσότερο από εσένα και από όλους μας...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οπως τα λεει ο Wizzy ειναι...

 

Ενα πικαπ για να παιξει, εκτος απο το ιδιο το πλατω, το βραχιωνα και την κεφαλη χρειαζεται προενισχυτη phono (phonostage) διαφορετικα θα πρεπει να εχει ο ενισχυτης εισοδο τετοια.

 

Ο λογος ειναι οτι η σταθμη του πικαπ ειναι χαμηλη και χρειαζεται αυτος ο προενισχυτης για να ανεβασει το σημα σε line level.

 

Υπαρχουν βεβαια και πικαπ με ενσωματωμενο phono, οπως καποια της Pro-ject αλλα δε συστηνεται γενικοτερα.

 

Δυστυχως με το ποσο που θελεις να διαθεσεις δεν γινεται να βρεις κατι που να μπορεις να ακους εστω και με την στοιχειωδη ποιοτητα, ακομα και σε μεταχειρισμενο να πας.

 

Στα 300-350 ομως ειναι δυνατο να βρεις κανενα θρυλο του παρελθοντος (systemdek IIX k IIX-900, thorens TD-160 k TD-166, κανενα Ariston ή κανενα AR) και μαλιστα με αρκετες πιθανοτητες να εχει επανω κανενα βραχιωνα οπως της REGA (RB250, RB300).

Για την κεφαλη δεν αναφερομαι γιατι ειναι πονεμενη ιστορια δυστυχως...

 

Με κατι τετοιο παντως, ισως και να πατησεις κατω πολαπλασιας τιμης set.

 

Οσο για την παραμορφωση σε υψηλες εντασεις θα συμφωνησω επισης οτι ειναι θεμα ενισχυτη και ηχειων θα συμπληρωσω ομως οτι ειναι επισης θεμα τοποθετησης των ηχειων και προβληματων συντονισμου του χωρου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Used MK2 @300κάτι ίσως; Δεν παίζει και να χάσεις λεφτά στην μεταπώληση όταν το βαρεθείς ή πεθάνεις, γιατί το MK2 θα ζήσει περισσότερο από εσένα και από όλους μας...

 

:)

 

 

ναι αλλά αν στο μκ2 θες να κάνεις κάποια ρύθμιση στον ήχο -που θα θέλεις- αν δεν ξέρεις, έχει πολύ σπάσιμο νεύρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην ξέρεις;

 

Και αν δεν ξέρεις - να μάθεις. Για την περιπέτεια δεν μπαίνουμε στα αναλογικά ούτως ή άλλως;

 

Και παίζουν και τόσα cartiges για δαύτο, τόσα καλά ortofon... και είναι και novelty το ριμάδι, όταν είχα δύο θυμάμαι τα χάιδευα πριν φύγω από το σπίτι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λένε οι από πάνω.Για ένα στοιχειωδώς αξιοπρεπές πικάπ,χρειάζεσαι μινιμουμ 350-400€.

Μια καλή ιδέα είναι να ψάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο όπως αυτό ας πούμε http://www.orpheusaudiostock.gr/products.php?catID=62&page=1&filters[0]={price%2C200%2C399}

 

Η ρύθμιση του πικαπ δεν είναι εύκολη υπόθεση αλλά σίγουρα απαραίτητη.Αν δεν έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα για να σου το ρυθμίσουν(αν είσαι Αθήνα,ο Ρίτσος στη Γερανίου,μου είχε πει κανα εικοσάρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ενος ασχέτου ( εμου )

 

πέραν του όμορφου ρετρώ της υπόθεσης , το πικαπ έχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό σαν bonus έναντι youtube ή mp3 πχ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καλά μηχανήματα και τα βινύλια σε άριστη κατάσταση μπορεί να βγάλει πιο καλό ήχο από τα mp3, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...