Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS3 και ιντερνετ - Σφάλμα 8001000A


sma0900029

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , λοιπόν έχω ένα θεματάκι ελπίζω να μπορείτε να βοηθήσετε , όταν ανοίγω το play μπαίνει κατευθείαν στο ιντερνετ ( η σύνδεση που έχω είναι ασύρματη ) αλλα μέσα σε 2 λεπτα με εχει πετάξει από το ίντερνετ , και μετα δεν ξαναμπαίνει εκτός αν το κλείσω εντελώς και το ξανανοίξω που θα ξαναμπεί για δύο λεπτά , να σας πω οτι όλες οι αλλες ηλεκτρονικές συσκευές συνδέονται κανονικά , όταν κοιτάω τις ρυθμίσεις μου βγαζει σφάλμα 8001000Α το κοιταξα στο site toy playstation network και ελεγε οτι εχει σταματησει η αποστολή δεδομένων από το PS3 σε μια εξωτερική συσκευή αλλα δεν έχω χρησιμοποιήσει εξωτερική συσκεύη και δεν καταλαβαίνω τι σχέση εχει αυτό το σφάλμα με το ίντερνετ που δεν μπορώ να εχω. Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου , όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι υπόχρεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το ίδιο κάνει :cry:



¨οταν προσπαθώ να κάμω sign in στο playstation network μου βγαζει διαφορετικο σφαλμα με αριθμο 80710102 και λέει οτι ειναι σφαλμα DNS , στο site  γράφει   

Περιγραφή κωδικού σφάλματος PlayStation: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο Internet.

Λύση

Δοκίμασα αυτα που λέει αλλά τίποτα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απολα ευχαριστω για το χρονο σου , το ειδα αλλα τιποτα , οταν κανει scan  για να βρει ssid  δεν βρησκει τιποτα  και οταν το βαζω μονος μου χωρις scan  , τα κανω ολα οκ αλλα παλι τιποτα , εντωμεταξυ μολις το ανοιξα για να τα δοκιμασω αυτα απο το βιντεο , μπηκε για λιγο στο ιντερνετ και τραβηξα φωτογραφια τις ρυθμισεις θες να στα στειλω να μου πεις αν βλεπεις κατι παραξενο ? ( αν βοηθανε κιολας μπορει να μην ειναι καν χρησιμα και πανω απολα αν ξερεις και εχεις χρονο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όπως κάτσει αλλά αν έχεις ανοιχτό upnp και έχεις κάνει τα πάντα όλα και έχεις ακόμα προβλήματα μπορείς να βάλεις το ps3 σε dmz

ένας οδηγός που είχα συμβουλευτεί και εγώ παλιότερα και είχε βοηθήσει http://forums.whirlpool.net.au/archive/1718144

διάβασε τι λέει και αν μπορείς πες και το μοντέλο του ρουτερ σου να το ψάξω και εγώ.

 

ουσιαστικά με το να βάλεις το ps3 σε dmz για την ip που θα του βάλεις να παίρνει από το modem/ρουτερ σου θα έχει όλα τα ports ανοιχτά . κανονικά σε pc δεν συστήνεται να το κάνεις αλλά αφού στο ps3 δεν παίζουν ιοί κτλ δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να δωσεις στατικη ip address στο PS3

Για να βαλεις στατικη πρεπει να ξερεις την ip του ρουτερ σου

στο πισι θα ανοιξεις ενα παραθυρο Command DOS prompt

θα γραψεις ipconfig

θα σου δωσει μερικα values.

το ip v4 ειναι η ip του πισι

το default gateway ειναι η ip του router. (Δεν ειναι απαραιτητο πως θα ειναι 192.168.1.1 (μπορει να ειναι αλλοι οι αριθμοι-εξαρταται απο το ρουτερ). Εγω παραθετω το 192.168.1.1 που ειναι το πιο συνηθες.

Αν λοιπον το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 το πισι θα ειναι 192.168.1.Χ (οπου Χ κατι αλλο απο 2-255 ειναι οι τιμες)

Μετα θα πας στο ΠΣ3 στο ΧΜΒ

Στηλη Settings --> Network Settings (κατω κατω) --> Ιnternet Connection Settings --> Custom --> Wired --> Manual Settings --> Speed and Duplex: Auto Detect --> Ip Address Settings: Manual

Εκει πετας τις τιμες που θες

IP Address: 192.168.1.30 (Εχω εγω για το ΠΣ3 μου παραδειγμα)

Subnet Mask 255.255.255.0

Default Router 192.168.1.1

Primary DNS 192.168.1.1 (Παλι η τιμη του ρουτερ - εδω μπορεις να βαλεις και καποιον αλλο παροχο αν θες παραδειγμα google 8.8.8.8)

Secondary DNS: κενο η βαζεις εδω το google αν θες εγω το εχω κενο.

 

Μετα MTU: Automatic --> Proxy: Do not Use --> UPnP: Enable --> Press X to savechanges. Εισαι ετοιμος. να κανεις το connection test

 

Αν δεις και δε σου δουλευει ουτε ετσι δοκιμασε σε Primary DNS να δωσεις 8.8.8.8 του google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελα να βοηθεισω αλλα δυστηχως δεν ειμαι ειδικος

Δεν πειραζει και παλι σε ευχαριστω

 

είναι όπως κάτσει αλλά αν έχεις ανοιχτό upnp και έχεις κάνει τα πάντα όλα και έχεις ακόμα προβλήματα μπορείς να βάλεις το ps3 σε dmz

ένας οδηγός που είχα συμβουλευτεί και εγώ παλιότερα και είχε βοηθήσει http://forums.whirlpool.net.au/archive/1718144

διάβασε τι λέει και αν μπορείς πες και το μοντέλο του ρουτερ σου να το ψάξω και εγώ.

 

ουσιαστικά με το να βάλεις το ps3 σε dmz για την ip που θα του βάλεις να παίρνει από το modem/ρουτερ σου θα έχει όλα τα ports ανοιχτά . κανονικά σε pc δεν συστήνεται να το κάνεις αλλά αφού στο ps3 δεν παίζουν ιοί κτλ δεν έχεις πρόβλημα.

Δεν μπορω να το χρησιμοποιησω τωρα γιατι εχουν παρει την τηλεοραση που ειανι συνδεδεμενο :mad:  θα το κανω αυριο το πρωι το διαβασα λιγο αλλα δεν καταλαβα και πολλα βεβαια , θα το διαβασα ακομα πιο προσεκτικα ωστε να τα κανω ολα σωστα αυριο το ρουτερ ειναι thomson TG585 v7

 

Δοκιμασε να δωσεις στατικη ip address στο PS3

Για να βαλεις στατικη πρεπει να ξερεις την ip του ρουτερ σου

στο πισι θα ανοιξεις ενα παραθυρο Command DOS prompt

θα γραψεις ipconfig

θα σου δωσει μερικα values.

το ip v4 ειναι η ip του πισι

το default gateway ειναι η ip του router. (Δεν ειναι απαραιτητο πως θα ειναι 192.168.1.1 (μπορει να ειναι αλλοι οι αριθμοι-εξαρταται απο το ρουτερ). Εγω παραθετω το 192.168.1.1 που ειναι το πιο συνηθες.

Αν λοιπον το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 το πισι θα ειναι 192.168.1.Χ (οπου Χ κατι αλλο απο 2-255 ειναι οι τιμες)

Μετα θα πας στο ΠΣ3 στο ΧΜΒ

Στηλη Settings --> Network Settings (κατω κατω) --> Ιnternet Connection Settings --> Custom --> Wired --> Manual Settings --> Speed and Duplex: Auto Detect --> Ip Address Settings: Manual

Εκει πετας τις τιμες που θες

IP Address: 192.168.1.30 (Εχω εγω για το ΠΣ3 μου παραδειγμα)

Subnet Mask 255.255.255.0

Default Router 192.168.1.1

Primary DNS 192.168.1.1 (Παλι η τιμη του ρουτερ - εδω μπορεις να βαλεις και καποιον αλλο παροχο αν θες παραδειγμα google 8.8.8.8)

Secondary DNS: κενο η βαζεις εδω το google αν θες εγω το εχω κενο.

 

Μετα MTU: Automatic --> Proxy: Do not Use --> UPnP: Enable --> Press X to savechanges. Εισαι ετοιμος. να κανεις το connection test

 

Αν δεις και δε σου δουλευει ουτε ετσι δοκιμασε σε Primary DNS να δωσεις 8.8.8.8 του google.Προλαβα και τραβηξα μια φωτο και εχω το ip του router οποτε αυριο το πρωι θα τα κανω και θα σας πω , απλα αυτο το κανει 4 μερες και ελεγα θα φτιαξει θα φταιξει αλλα τιποτα , οποτε αυριο το πρωι θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες , αλλιως μετα θα κανω αυτο που ειπε ο grouspen και θα σας ενημερωσω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να δωσεις στατικη ip address στο PS3

Για να βαλεις στατικη πρεπει να ξερεις την ip του ρουτερ σου

στο πισι θα ανοιξεις ενα παραθυρο Command DOS prompt

θα γραψεις ipconfig

θα σου δωσει μερικα values.

το ip v4 ειναι η ip του πισι

το default gateway ειναι η ip του router. (Δεν ειναι απαραιτητο πως θα ειναι 192.168.1.1 (μπορει να ειναι αλλοι οι αριθμοι-εξαρταται απο το ρουτερ). Εγω παραθετω το 192.168.1.1 που ειναι το πιο συνηθες.

Αν λοιπον το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 το πισι θα ειναι 192.168.1.Χ (οπου Χ κατι αλλο απο 2-255 ειναι οι τιμες)

Μετα θα πας στο ΠΣ3 στο ΧΜΒ

Στηλη Settings --> Network Settings (κατω κατω) --> Ιnternet Connection Settings --> Custom --> Wired --> Manual Settings --> Speed and Duplex: Auto Detect --> Ip Address Settings: Manual

Εκει πετας τις τιμες που θες

IP Address: 192.168.1.30 (Εχω εγω για το ΠΣ3 μου παραδειγμα)

Subnet Mask 255.255.255.0

Default Router 192.168.1.1

Primary DNS 192.168.1.1 (Παλι η τιμη του ρουτερ - εδω μπορεις να βαλεις και καποιον αλλο παροχο αν θες παραδειγμα google 8.8.8.8)

Secondary DNS: κενο η βαζεις εδω το google αν θες εγω το εχω κενο.

 

Μετα MTU: Automatic --> Proxy: Do not Use --> UPnP: Enable --> Press X to savechanges. Εισαι ετοιμος. να κανεις το connection test

 

Αν δεις και δε σου δουλευει ουτε ετσι δοκιμασε σε Primary DNS να δωσεις 8.8.8.8 του google.

Το εκανα αλλα τιποτα παλι , δεν το εκανα με wired γιατι δεν μπορω να τραβηξω καλωδιο , εκανα το ιδιο ομως με wireless αλλα τιποτα μολις ξεκιναει ο ελεγχος λεει το πρωτο πρωτο , obtain IP address  Failed , και μετα δεν κοιταει καν το DNS . Να κανω αυτο που λεει ο grouspen ή ειναι λιγο ριψοκινδυνο ( δεν λεω οτι ειπε κατι λαθος , ειμαι ασχετος απο αυτα , δνε ξαναειχα τετοιο προβλημα )

 

Κάτι ακόμα μήπως βοηθήσει , όταν κάνω scan στο WLAN settings λεει the access point was not detected , αν πατησω enter manually SSID -> βαζω το Dionisis ( το βλεπω γιατι ετσι ειανι γραμενο στο pc ) -> βαζω τον κωδικο αλλα μολις ξεκιναει ο ελεγχος παλι κοβεται στο πρωτο σταδιο στο IP addrees

 

Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η καρτα δικτύου ( ενω μπαινει στην αρχη να χάνεται το σήμα μετά ή λεω βλακειες ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ναι και η καρτα δικτυου wifi, αλλα καλο ειναι να κανεις και cross check με εθερνετ δηλαδη καλωδιο να δεις τι παιζει.

 

Οκ θα το δοκιμάσω :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , καλημερα σας . εε εβαλα το καλωδιο , μπηκε στο ιντερνετ , συνδεθηκε για λιγο στο playstation network και μετα απο κανα λεπτο 2λεπτο με πεαξε παλι με διαφορετικο σφαλμα αυτη τη φορα , το σφαλμα τωρα ηταν το 80028Ε02 , το εψαξα στο ιντερνετ και στην επισημη σελιδα δεν το εχουν οπως τα προηγουμενα σφαλματα αλα σε ενα φορουμ στα ξενα ειδα οτι το ειχαν κιαλλοι και λεγανε για το DNS παλι , οποτε τι να κανω τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε google 8.8.8.8 DNS,

αλλα προφανως αφου το κανει και με καλωδιο ειναι μαλλον θεμα ρουτερ.

για να σιγουρευτεις δανεισου ενα ρουτερ απο φιλο και ελεγξε αν σου το κανει και με αυτο. αν δουλευει καλα με αλλο ρουτερ τοτε καταλαβαινεις την επομενη κινηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε google 8.8.8.8 DNS,

αλλα προφανως αφου το κανει και με καλωδιο ειναι μαλλον θεμα ρουτερ.

για να σιγουρευτεις δανεισου ενα ρουτερ απο φιλο και ελεγξε αν σου το κανει και με αυτο. αν δουλευει καλα με αλλο ρουτερ τοτε καταλαβαινεις την επομενη κινηση

Οκ θα το δοκιμασω και με αλλο αλλα γινεται αν εχει προβλημα το router για το playstation και ο υπολογιστης και το κινητο να συνδεεται κανονικα ? :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...