Προς το περιεχόμενο

Πώς να στείλω πράγματα στην Αγγλία;


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Σίγουρα υπάρχουν άπειρα μέλη που έχουν σπουδάσει ή ζουν Αγγλία, οπότε ζητώ τη συνδρομή τους.

 

Θέλω να στείλω πράγματα στο Λονδίνο. Βιβλία, ρούχα, μικροπράγματα. Πιθανώς θα είναι κάπου μεταξύ 10 και 20 κιλά. Ποιός τρόπος είναι ο πιο φθηνός και με την λιγότερη ταλαιπωρία; Δεν βιάζομαι, οπότε ο χρόνος που κάνουν να φτάσουν δεν με πολυαπασχολεί. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα πριν λίγες μέρες Αγγλία με ΕΛ.ΤΑ. Καμιά ταλαιπωρία. Πήγα το δέμα (~6 kgr), συμπλήρωσα το χαρτάκι, πήρα το tracking number έδωσα και ~50 € και τέλος.

 

και δουλευε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην δουλεύει; Με ΕΛ.ΤΑ. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με το που πήρα το tracking number δούλευε στο Ελληνικό site και φαίνονταν και στο Royal Mail site.

 

Με DHL και Fedex είχα προβληματάκια. Συγκεκριμένα ένας παλμογράφος που μου είχαν στείλει από Αγγλία έκανε πολλές βόλτες στην Ευρώπη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΕΛΤΑ δουλεύει προς τα έξω. (θα πάρει 3-4 μέρες για να το παραλάβουν)

Αλλά για να πάρετε πράγματα από ΕΛΤΑ σταλμένα από το εξωτερικό, θα χρειαστεί ένα ταξιδάκι στο Μαντείο των Δελφών για να σας πει η Πυθεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην δουλεύει; Με ΕΛ.ΤΑ. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με το που πήρα το tracking number δούλευε στο Ελληνικό site και φαίνονταν και στο Royal Mail site.

 

Με DHL και Fedex είχα προβληματάκια. Συγκεκριμένα ένας παλμογράφος που μου είχαν στείλει από Αγγλία έκανε πολλές βόλτες στην Ευρώπη...

 

Δεν μου δουλεψε ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σίγουρα υπάρχουν άπειρα μέλη που έχουν σπουδάσει ή ζουν Αγγλία, οπότε ζητώ τη συνδρομή τους.

 

Θέλω να στείλω πράγματα στο Λονδίνο. Βιβλία, ρούχα, μικροπράγματα. Πιθανώς θα είναι κάπου μεταξύ 10 και 20 κιλά. Ποιός τρόπος είναι ο πιο φθηνός και με την λιγότερη ταλαιπωρία; Δεν βιάζομαι, οπότε ο χρόνος που κάνουν να φτάσουν δεν με πολυαπασχολεί. Ευχαριστώ.

 

Ψαξου για μεταφορική εταιρία, όχι dhl, ελτα γιατί θα πληρώσεις τα μαλλια της κεφαλής σου, και από ότι βλέπω από το άβαταρ σου δεν εχεις και πολλά.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις που στειλαμε με ελτα στον αδερφο μου στην αγγλια μια βαλιτσα με ρουχα καπου 20 κιλα πληρωσαμε 100 ευρω .

 

Τα ελτα τα εχουμε υποτιμησει, αλλα δουλευουν αψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου δουλεψε ποτε...

Ακόμη και Κινέζοι που μου στέλνουν, μόλις μπει Ελλάδα το βλέπω από το site των ΕΛ.ΤΑ.

 

 

Πάντως αν δεν σε νοιάζει ο χρόνος παράδοσης η μεταφορική είναι η καλύτερη λύση. Από θέμα ασφάλισης δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξου για μεταφορική εταιρία, όχι dhl, ελτα γιατί θα πληρώσεις τα μαλλια της κεφαλής σου, και από ότι βλέπω από το άβαταρ σου δεν εχεις και πολλά.;ρ

Ναι, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, γιατί αν πάει 10 ευρώ το κιλό με ΕΛΤΑ, βγάζω ένα αεροπορικό και τα πάμε με βαλίτσα. Κάνει και ο μεταφορέας μια βολτίτσα από Λονδίνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σίγουρα υπάρχουν άπειρα μέλη που έχουν σπουδάσει ή ζουν Αγγλία, οπότε ζητώ τη συνδρομή τους.

 

Θέλω να στείλω πράγματα στο Λονδίνο. Βιβλία, ρούχα, μικροπράγματα. Πιθανώς θα είναι κάπου μεταξύ 10 και 20 κιλά. Ποιός τρόπος είναι ο πιο φθηνός και με την λιγότερη ταλαιπωρία; Δεν βιάζομαι, οπότε ο χρόνος που κάνουν να φτάσουν δεν με πολυαπασχολεί. Ευχαριστώ.

Μίλα με τον Νίκο

http://www.nikostransport.com/

 

Τον εχω χρησιμοποιήσει για να μου ερθουν κουτες απο Αγγλία, ρωτα τον για το αναποδο. Συνεργάζεται με εταιρεία στον ασπρόπυργο.

 

Είναι αλλη μια εταιρεία που δεν θυμάμαι τωρα το όνομα της. Θα κοιτάξω να βρω την καρτα και θα σου πω.

 

Edit: Εχει αποστολές μια φορά την εβδομάδα, οποτε αν βιαζεσαι μιλα με αλλη μεταφορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΕΛΤΑ δουλεύει προς τα έξω. (θα πάρει 3-4 μέρες για να το παραλάβουν)

 

 

Mόνο 3-4 μέρες κάνουν να φτάσουν;;;

 

Πάντως πιστεύω για λίγα κιλά μέχρι 20 που θέλει και το παιδί τα ΕΛΤΑ θα είναι από τις οικονομικότερες λύσεις, αν όχι η οικονομικότερη.. Μεταφορικές που λέτε λογικά εγώ ξέρω ότι  ζητάνε πολύ περισσότερα χρήματα...

 

Μπορεί  φυσικά να τα ξέρω και λάθος μιας και δεν έχει χρειαστεί προσωπικά να στείλω κάτι Αγγλία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...