Προς το περιεχόμενο

Απορία για Digital video camera recorder 20MP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αρχικά είμαι ΑΣΧΕΤΗ τελείως απο φωτογραφικές/κάμερα για βιντεο κλπ.. γι'αυτό συγχωρείστε το μεγάλο μου πόστ με τις απορίες μου!:)

Το μόνο που ξέρω και δε ξερω και αν είναι σωστό είναι οτι όσο μεγαλύτερα MP τόσο πιο καλύ η ανάλυση στις φωτογραφίες.

Στο βίντεο ομως ισχύει?

Θέλω πχ. να τραβήξω βίντεο τα γατιά μου σε close-up και να έχει καλή ανάλυση.

 

Έχω μια φωτογραφική Pentax i-10 περίπου 10MP αν θυμάμαι καλά αλλά δε βγάζει τόσο καλή ανάλυση όσο θέλω στα βίντεο. Βέβαια όταν τραβάω την ημέρα βιντεο φαίνεται πολύ καλύτερα απ'οτι όταν είναι βράδυ και έχω απλα ανοιχτό το φώς!! Αλλά και πάλι μερα να είναι δεν είναι ΤΟΣΟ καλη η ανάλυση που θα ήθελα :/

 

Απο την άλλη τα οικονομικά είναι χάλια και δε μπορώ να παρω κατι ακριβό και καλό! 

(Μη κοιταται που αναφερω pentax πιο πανω δωρο γονιών ειναι που πλεον δε τους παιρνω χρήματα)

 

Ψάχνοντας στο ebay βρήκα μια digital video camera recorder με τα εξής χαρακτηρηστικά

3.0Inch 

20MP

16xZoom

HD 1280x720P

Lens: F/3.2, f=7.5mm

 

Sensor: CMOS 5.0Mega pixels, max 20.0Mega

Memory media: SD/HCSD compatible(up to 32GB)
ISO: auto/100/200/400

Flashlight: LED.<1.0M, open/close

Self-timer: 2sec/5sec/10sec
Input/output: USB2.0
LCD display: 3.0 inch TFT 4:3

 

Νομίζω αυτά ήταν τα βασικά και πιο σημαντικά!

 

Επίσης κάνει 41λίρες περίπου 48euro!διχως έξοδα αποστολής. Για μενα είναι ονειρική τιμή -_-

 

Και σκέφτομαι είναι τόσο καλή? Δηλαδή ποια είναι τα αρνητικά της που εγώ δε μπορώ να τα δώ λόγω του οτι δεν εχω γνώσεις απο καμερες, φακούς κλπ.. 

 

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος τη γνώμη του! Αν τη παρω τι... θα μου χαλάσει κατευθείαν? Δε θα έχει καλή ανάλυση? 

 

Μπορώ να βάλω και το λίνκ απο το ebay απλα δε ξέρω αν επιτρέπετε. Αν γίνεται πείτε μου να το βάλω να τη δείτε κι εσείς. Αν και εγραψα τα χαρακτηριστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά είναι 5MP και όχι 20.

 

δε πρόκειται να έχεις καλύτερη ποιότητα σε σχέση με την pentax

 

τα MP αναφέρονται στο μέγεθος της φωτογραφίας και όχι στην ποιότητα.

μπορεί μια κάμερα με 3MP και βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από μια των 10.

 

και να στο πω αλλιώς, τι να τα κάνω τα MP αν αντί για κόκκινο μου βγάζει ροζ.

 

πολύ το μπερδεύουν αυτό. διαβάζουν MP και νομίζουν ότι όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. δεν είναι απόλυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντας και εγώ άσχετος, θα  σου πω απλά ότι τα τεχνικά χαρακτηριστικά στα χαρτιά δεν έχουν καμία δυστυχώς σχέση με την ποιότητα του αποτελέσματος. γιαυτο και γίνονται όλα αυτα τα τεστ ειδικά στις φωτογραφικές, αλλιώς δε θα είχε νόημα όλοι ξερουμε να συγκρίνουμε νουμερα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sensor: CMOS 5.0Mega pixels, max 20.0Mega

Αυτό εδώ σημαίνει ότι είναι 5 megapixel και με πρόγραμμα μέσα στην κάμερα το ανεβάζει στα 20.

 

Το μόνο που ξέρω και δε ξερω και αν είναι σωστό είναι οτι όσο μεγαλύτερα MP τόσο πιο καλύ η ανάλυση στις φωτογραφίες.

Και αυτό δεν ισχύει έτσι,όσο μεγαλύτερα τα MP τόσο μεγαλύτερη η ανάλυση ,αλλά μεγάλη ανάλυση δεν σημαίνει απαραίτητα καλή ποιότητα,αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του cmos,γενικά καλά είναι να διαβάζεις review για μοντέλα που σε ενδιαφέρουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι είδα η κάμερα που έχεις είναι καλή.

εσύ όμως θες video και μάλιστα σε καλύτερη ποιότητα.

πολύ φοβάμαι ότι για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις θα χρειαστεί να δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα και να κοιτάξεις κάτι σε καθαρά βιντεοκαμερα.

 

 

προφανώς η κάμερα που είδες είναι σαν και αυτή..

 

με τέτοιες δε κάνεις δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wow δε το ειχα προσεξει αυτο το CMOS 5.0Mega pixels :/!

ευχαριστώ για τη πληροφορία! 

Δεν ξέρω απο μοντέλα, ο πατέρας μου μια ζωή είχε κόλημμα με τις pentax, αλλά υπάρχουν ενα σωρό άλλα μοντέλα εξίσου γνωστά!

Αλλά και οι τιμές είναι τσιμπιμένες για μενα. Γιαυτο εψαχνα στο ebay..

Η αλλη εναλλακτική είναι να παρω σε κανα 2 χρ. που θα'χω μαζεψει ψρηματα :P 

 

Άρα τι πρέπει να κοιτάω στα χαρακτηριστικά και στα review για να βρώ καμερα με καλή αλάλυση σε βίντεο??

πχ τα CMOS mega pixels?

 

shine ναι αυτή είναι η κάμερα http://www.ebay.co.uk/itm/Hot-Black-color-3-0Inch-20MP-HD-720P-Digital-Video-Camera-Recorder-16X-Zoom-/171047815279?pt=AU_Video_Cameras&hash=item27d33e886f

κριμα που δε κανει δουλειά.

Ναι το βίντεο με νοιάζει κυρίως γιατί για φωτογραφιες η pentax που εχω βγαζει τελειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου είναι να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις αργότερα κάτι καλύτερο.

δε θέλεις καλή ανάλυση. θέλεις καλή ποιότητα

πλεόν και φθηνές κάμερες τραβάνε σε 1280*720. το οποίο είναι πολύ καλό από θέμα ανάλυσης.

δεν έχουν όλες όμως την ίδια ποιότητα.

 

αφού θες video πάρε βιντεοκάμερα. κάτι τέτοιο πχ.

 

αν πάρεις φωτογραφική με δυνατότητες video θα δώσεις περισσότερα για να έχεις τα ίδια αποτελέσματα. εκτός αν θες να αλλάξεις και φωτογραφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το link shine! 

Όντως φωτογραφική δε χρειάζομαι! 

Πιστεύω μετά απο αυτά που τις απαντήσεις εδώ αξίζει να μαζέψω καποια χρηματα και να τη παρω λιγο αργότερα απ''οσο ηθελα.

και η συγκεκριμένη τιμή είναι σχετικά καλή για μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια το καλύτερο είναι μια που να έχει σκληρό δίσκο. γιατί με κάρτες μνήμης δεν είναι και το καλύτερο. 

αλλά όταν αποφασίσεις να πάρεις κάποια βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεθάβω ξανα αυτό το θεμα για να ποσταρω αλλα 2 Link απο καμερα.

 

στο πρωτο Link γραφει για το CMOS sensor, Max 16 mega pixels

http://www.ebay.com/itm/HD-720P-16MP-Digital-Video-Camcorder-Camera-DV-DVR-2-7-TFT-LCD-16x-ZOOM-color-/251576851174?pt=UK_AudioTVElectronics_Video_Camcorders&hash=item3a93261ae6 

 

κ στο 2ο link CMOS sensor (up to 16MP Interpolation)

http://www.ebay.com/itm/2-7-LCD-Full-HD-1080P-Digital-Video-Camcorder-16x-Zoom-DV-Camera-270-Rotation-/291258547052?pt=Camcorders_Professional_Video_Cameras&hash=item43d05cbb6c

 

τι αλλα χαρακτηριστικα πρεπει να προσεχω εκτος απο το cmos?
γιατι ισχυριζονται οτι ειναι μεχρι 16MP αλλα η μια κανει 100ευρω σχεδον κ η αλλη νομιζω γυρω στα 30.
Αν ξερει καποιος να μου τις συγκρινει ?

Επεξ/σία από free00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...