Προς το περιεχόμενο

επιλογή φακού για nikon d3200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας και θα είναι η πρώτη μου slr και αύριο μεθαύριο θα έχω το σώμα τί φακό μου προτείνετε για ξεκίνημα , το είδος των φωτογραφιών που θέλω κυρίως είναι πορτρέτα και landscape , επειδή θα αργήσω να ξαναπάρω φακό λέω να ξεκινήσω με τον  

NIKON AF-S 18-105mm F/3.5-5.6 G ED VR

  και αργότερα με τον 

Nikon AF-S DX 35mm f/1.8 G 

που εχω ακούσει οτι είναι άριστος για πορτρέτα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-105 είναι πολύ ωραίος all-around, βγάζω-τη-μηχανή-μου-βόλτα-με-έναν-φακό φακός. Πάει από (αντιστοιχία) 27mm μέχρι 147.5mm. Δηλαδή, σχετικά ευρυγώνιος ως ελαφρώς τηλεφακός. Τα κάνει όλα. Δεν ξέρω αν συμφέρει όμως.

 

Εξυπακούγεται ότι στο ευρυγώνιο κομμάτι του δεν είναι και ιδιαίτερα οξύς. Δοκιμές λένε ότι ο 18-55 είναι καλύτερος. Δεν μιλάω με σιγουριά. Μιλάω με δείγματα του 18-105 από κριτικές αλλά ο 18-55 που έχω δει να δουλεύει, χωρίς να είναι κάτι τρομακιτκά εντυπωσιακό, είναι καλύτερος σ'αυτόν τον τομέα. Έχει αρκετή παραμόρφωση barrel στα 18mm και pincushion σε σχεδόν όλο το υπόλοιπο εύρως. Δεν είναι μεγάλο το κακό αυτό, θα μου πεις, γιατί με post production λογισμικό (lightroom κλπ) το σώζεις. Ναι, μεν, αλλά γιατί να υπάρχει σαν επιλογή σου εξ' αρχής.

 

Είναι βέβαια ένας φακός zoom που προσπαθεί να τα κάνει όλα και να συμφέρει. Σίγουρα κάπου θα υστερεί στην τιμή του 18-105, δυστυχώς.

 

Από την άλλη μεριά, ο 35άρης που θα πάρεις, παρότι εξαιρετικός φακός, δεν είναι ακριβώς αυτό που λες φακός πορτρέτου. Έχει μια αντιστοιχία οπτικού πεδίου φακού 50mm σε μια FF. Πλησιάζει πιο πολύ το "φυσικό πεδίο οράσεως" από το πορτρέτο. Θα σου είναι λίγο πιο ευρύς απ' όσο θα θες. Πάλι, όμως, δεν θα είναι ιδανικός για landscape. Εκεί, γενικά, θα ζοριστείς με τον APS-C αισθητήρα της DX Μηχανής. Μπορεί να χρειαστεί να πας σε κάτι που θα πλησίαζε fisheye (18mm και κάτω) σε FF.

 

Μπορεί η καλύτερη σου λύση, με αυτά που λες ότι θες να κάνεις, είναι να πάρεις τον 18-55, για να έχεις το κάτω άκρο (18mm) για landscape και μετά έναν 50άρη f1.8 για πορτραίτα. (Ο 50άρης θα μεταφράζεται σε οπτικό πεδίο 85αριού, δίνοντας σου το πλαισίομα του πορτρέτου, στην DX). Δεν ξέρω πόσο θα σου ερχότανε ο 18-105 αλλά αν έχει όσο είχε πρέπει να παίρνεις και τους δύο που σου λέω με λιγότερα απ' ότι εκίνον μόνο του.

 

Για να εξηγούμαστε, 0 35άρης σαν εστιακό μήκος μου αρέσει (και σε FF και σε APS-C) και για τα λεφτά του, στη Nikon, είναι μια αγορά που θα έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτε όμως για πορτρέτα, ούτε για τοπία. Πιο πολύ για καθημερινό ή εξόρμηση στους δρόμους... ή απλά γιατί μου αρέσει σαν εστιακό μήκος. Πάντως θα προτιμούσα σταθερής εστιακής απόστασης παρά zoom. Εκτός κι αν τα zoom στοιχίζανε μια μικρή περιουσία, οπότε και πάλι, θα προτιμούσα τους αντίστοιχους prime. Προτιμώ την καλύτερη ποιότητα, παρά την (συζητίσιμη) βόλη του zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσωτερικούς χώρους σχετικά μικρούς μια χαρά είναι ο 35αρης ακόμα και για ολόσωμα σχεδόν πορτρετα. Ο 50αρης εμένα δεν με βολεύει πολύ ακριβώς για αυτό σε apc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεκτόν, αλλά το ολόσωμο δεν είναι πορτρέτο. Είναι ολόσωμο. Κλασσικά το πορτρέτο το συνδυάζεις με τα 85mm στην FF. Ενίωτε και με τα 50mm αλλά καταντάς μέσα στα μούτρα του άλλου αν θες να τον βγάλεις κανονικό πορτρέτο και πάλι.

 

Γενικά, από τους προαναφερθέντες, προφανώς και προτιμώ τον 35άρη. Εξάλλου το είπα και παραπάνω. Απλά όχι για τις δουλιές που θέλει να κάνει ο άνθρωπος.

 

Πορτρέτου, nickarmy, συνιστώ σε crop μηχανή τον 50mm f1.8G. (Να το ξανατονίσω, για πορτρέτα. Για τις υπόλοιπες δουλιές τακτικής καθημερινής φωτογράφισης, μάλλον θα σου είναι αρκετά στενός. Το πορτρέτο όμως, είναι από τη φύση του σχετικά έως αρκετά στενό είδος λήψης.) Φτάνει γύρω στα €200 αλλά είναι και G και έχει αυτόματη εστίαση με την D3200 εν όψει εσωτερικής μηχανής εστίασης.

 

Όσον αφορά τον 18-105, κατανοώ, προφανώς την θέληση να κάνεις τα πάντα με έναν φακό, σαν ιδέα. Δεν είναι όμως αυτός ο φακός να το κάνεις. Δεν ξέρω κατά πόσο στοχεύεις στο να χρησημοποιείς τα μήκη πάνω από τα 55mm αλλά αν δεν είναι επιτακτικό, ο 18-55 (παρότι δεν είναι κάτι συνταρακτικό από μόνος του) θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα στα ίδια μήκη. Λιγότερες παραμορφώσεις, λίγη μερισσότερη οξύτητα, λιγότερη χρωματική απόκλιση... Δεν νομίζω ότι αξίζει το επιπλέον zoom με αυτά τα πρόστιμα. Αποψή μου, πάρε τον 18-55, να 'χεις και ένα zoom να αισθάνεσαι λίγο πιο άνετος, να έχεις και κάτι να φτάνει (σχετικά προς το) ευρυγώνιο και μετά αν, φτάνωντας στα 55mm προσπαθείς να zoomάρεις κι άλλο τακτικά, πάρε κάτι συμπληρωματικό. Ένα δεύτερο zoom που να συνεχίζει μετά τα 55mm ή έναν prime πιο μακρύ (85mm, 100mm και πάει λέγοντας).

 

Άποψή μου, πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία άρα να πάρω πρώτα εναν 18-55 (που ειναι και λίγα τα χρήματα πράγμα που  βολεύει κιόλας)  και για πορτρέτο τον 55mm (καλα μιλαμε οτι αυτον θα πάρω μετα απο σεπτέμβρι ) αρα θα δω πως θα με βολέψει ο 18 -55 http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-af-s-18-55mm-vr-f-3.5-5.6g-af-s-dx-zoom-bulk.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 50mm prime, για πορτρέτο, ναι.

 

Βέβαια, με τον 18-55 θα έχεις και την ευχέρια να δεις ποια εστιακά μήκη σε βολεύουν κιόλας. Αν βάλεις με ένα κομμάτι συλοτέιπ τον φακό στα 35mm τη μια μέρα και στα 50mm την άλλη και πας να τραβήξεις πορτρέτα, θα δεις και που σε βολεύει περισσότερο, με μεγαλύτεη σιγουριά αλλά και πιο εύκολα.

 

Ως κι αν έχει, πάντως, μεγειά τη νέα μηχανή και (όταν τον πάρεις) τον νέο φακό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία άρα να πάρω πρώτα εναν 18-55 (που ειναι και λίγα τα χρήματα πράγμα που  βολεύει κιόλας)  και για πορτρέτο τον 55mm (καλα μιλαμε οτι αυτον θα πάρω μετα απο σεπτέμβρι ) αρα θα δω πως θα με βολέψει ο 18 -55 http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-af-s-18-55mm-vr-f-3.5-5.6g-af-s-dx-zoom-bulk.html

Correct. Άλλωστε, είναι πανφθηνοί, μπορείς να τους βρεις 150-60 ευρά και τους δύο! (όσο κάνει ο 35mm δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Correct. Άλλωστε, είναι πανφθηνοί, μπορείς να τους βρεις 150-60 ευρά και τους δύο! (όσο κάνει ο 35mm δλδ)

 

Ναι και όχι... ο 50άρης, για να έχει autofocus στο σώμα αυτό, πρέπει να είναι ο G που πλησιάζει το 200άρικο. Η D3200 δεν έχει ενσωματομένο μοτέρ εστίασης. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μηχανή είναι τέλεια (βασικά ήθελα την συγκεκριμένη απλός γιατι μου κάθισε τέλεια στα χέρια μου και το μενού , την είχα δει πριν την πάρω) , όσο για φακό θα πάρω τον 18-55 που κανει κάπου στα 119 http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-af-s-18-55mm-vr-f-3.5-5.6g-af-s-dx-zoom-bulk.html

μετά http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-af-s-50mm-f-1.8-g-6.html

και αν δεν μεν ικανοποιήσει (που αμφιβάλω) ο 18-55 , 55-200 http://www.mdigitalphoto.gr/nikon-af-s-55-200mm-f-4-5.6-af-s-vr-dx-zoom.html

 

 φυσικά όπου τους βρω φτηνότερα και μεχρι να ξαναγοράσω μπορει να δούμε κανεναν αλλο απλά έτσι να λέμε σχέδια 

έχετε δει πουθενά τον 18-55 κατω απο 98 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και όχι... ο 50άρης, για να έχει autofocus στο σώμα αυτό, πρέπει να είναι ο G που πλησιάζει το 200άρικο. Η D3200 δεν έχει ενσωματομένο μοτέρ εστίασης. :/

Σωστά! ...πακέτο! 

 

@nickarmy   Μεταχειρισμένο το βρίσκεις 70-80 ευρώ με VR. Πιστεύω ένας τόσο βασικός φακός, δεν αξίζει καινούριος! (όχι οτι είναι "κακός" απλά η αγορά έχει πολύ προσφορά και λίγη ζήτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις το λαθος και παρεις τον 18-55

 

Εγω πηρα σαν ανταλλαγη με ενα laptop που ειχα την D5100 και επειδη ηταν κιτ με τον 18-55 και ο ανθρωπος ειχε πουλησει τον φακο μονο και μονο για να μου φυγει η λοξα πηρα τον 18-55 για να κανω παλι σωστα το πακετο και το εχω μετανιωσει γιατι θα πληρωνα κατι παραπανω και θα επερνα τον 35 1.8

 

Εσενα ηταν κιτ η σκετο σωμα γιατι αν ηταν σκετο σωμα βρες αγγελια εναν 35αρη και εισαι μια χαρα.

 

Υποψιν τα πολλα megapixel που εχει το σωμα σου θελει καλο φακο για να αποδωσει σωστα η μηχανη.

 

Για πορτρετο δεν ειναι αναγκη να κολλησεις στα μουτρα του μοντελου μπορεις να κανεις και crop μετα στον υπολογιστη 24 megapixels ειναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ο ανθρωπος θέλει να τραβάει τοπία και πορτρέτα. Κάποια στιγμή, ο 35άρης, που αντιστοιχεί σε οπτικό πεδίο 50αριού σε FF θα του είναι λίγο στενός, για να βγάλει όλο το φαράγγι της σαμαριάς (που λέει ο λόγος). Οπότε θα πρέπει ή να πηγαίνει παραπίσω (που δεν είναι πάντα εφικτό) ή να τραβάει πολλαπλές και να τις ράβει σε post software.

 

Από την άλλη μεριά, για πορτρέτα, είναι πολύ ευρύς (ως αντίστοιχο οπτικό πεδίο 50mm). Θα πρέπει όντως να μπαίνει στη μούρη, σχεδον του άλλου, για να βγάζει κλασσικό πορτρέτο.

 

Δεν συζητάμε τώρα το ποιος φακός είναι καλύτερος. Είναι δεδομένο ότι, ειδικά στα λεφτά που συζητάμε, ο prime θα τον πατάει τον kit φακό κάτω. Συζητάμε για το τι θέλει να κάνει και το τί χρειάζεται να το κάνει. Αν θέλει να αγνοήσει εντελώς το τοπίο και να κουράζεται λίγο όταν βγάζει το μόνο άλλο που είπε ότι τον ενδιαφέρει (το πορτρέτο), ας πάρει τον καθημερινό 35άρη.

 

Είναι λίγο παράλογο να θέλει ο άνθρωπος να κάνει δύο πράγματα και να του προτείνεις έναν φακό που, πρακτικά, δεν είναι φτιαγμένος για καμία από τις δύο δουλειές.

 

Επίσης, προς χάριν όλων όσων κράζουν τον kit φακό, για την ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζουν με αυτόν, παραθέτω το εξής: Γιατί ο kit φακός είναι καλύτερος απ' ότι νομίζεις Δεν είναι το μοναδικό άρθρο που έχω βρει για αυτό το θέμα, απλά τυχαίνει να μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για canon (φαντάζομαι μικρές διαφορές) αλλά ο 18-55 της Nikon γαμεί και δέρνει. Πάντα σε σχέση με την τιμή του βέβαια, αλλά ποτέ δεν έχασα φωτό με αυτόν τον φακό. Ο 35ρης δεν μου αρέσει για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι προσωπικός (δεν μου κάνει το εστιακό μήκος) ο δεύτερος είναι πως σε σχέση με τον 50 1.8 είναι χαμηλότερης απόδοσης και σε οξύτητα και σε CA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...