Προς το περιεχόμενο

Αγορά από amazon UK ή ebay για μεταπώληση από Ελληνικό κατάστημα


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

υπάρχει κατάστημα που εμπορεύεται προϊόντα πληροφορικής και με ενδιαφέρει αγορά από το αγγλικό amazon ή από ebay προϊόντων όπως αξεσουάρ κινητών ή pc parts (σκληροί δίσκοι, μνήμες κτλ) και μεταπώληση αυτών.

 

Μπορεί να γίνει αυτό και πώς;

Αν είναι ατομική επιχείρηση χρειάζεται απλά να δώσω το ευρωπαϊκό VAT ID που θα έχω και ζητάω αυτό να φαίνεται στην απόδειξη που θα στείλουν;
Μήπως τα αγοράζω απλά και τα πουλάω, κρατώντας τις οποιεσδήποτε αποδείξεις που θα μου στείλουν;

Επίσης στο amazon.co.uk δίνοντας το VAT ID σου μπορούν να σου τα στείλουν χωρίς να πληρώσεις το ΦΠΑ αλλά νομίζω μπορείς να τα έχεις μόνο για πάγια. Ισχύει;

Κάποια βοήθεια από κάποιον που δουλεύει τα παραπάνω;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το είχε κάνει κάποιος νομίζω θα σου απαντούσε.

σε μεγάλη ποσότητα εννοείς να κάνεις εισαγωγή απο αυτά τα προιόντα που αναφέρεις;;

για μτχ πιστεύω σε συμφέρει το ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω να φερνω πχ 3-4 σκληρούς, 2-3 ram κτλ

μερικα αξεσουαρ για κινητα

και να μπορω να τα πουλάω χωρις προβλημα με εφορια

αν είναι ιδιώτης ο άλλος και έχει 5 δίσκους δεν νομίζω να μπορεί να σου κόψει απόδειξη,παρά μόνο αν έχει κατάστημα.

στείλε ένα μνμ στον makfil ίσως γνωρίζει επ' αυτού,και σε βοηθήσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που σε απασχολεί έχει αρκετές υποπεριπτώσεις και η βασική είναι ότι η δικαιολόγησητων αγορών σου, για επαγγελματικό σκοπό, μπορεί να γίνει μόνο με αγορές από χώρες της ΕΕ και από εταιρείες-ιδιώτες που έχουν ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, που, φυσικά, πρέπει να διαθέτεις και εσύ. Για τα θέματα αυτά πρέπει να απευθυνθείς στο λογιστή σου, ο οποίος πρέπει να έχει εμπειρία στη νομοθεσία για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

 

Από όσα γνωρίζω, δεν μπορείς να αγοράζεις στην ΕΕ χωρίς να πληρώνεις ΦΠΑ αλλά μπορείς να τον συμψηφίζεις, με τις περιοδκές δηλώσεις, αναγράφοντας τα σχετικά ποσά στα αντίστοιχα πεδία. Και πάλι ξαναλέω ότι τα θέματα αυτά θέλουν προσοχή και συμβουλές από έμπειρο λογιστή γιατί δεν γνωρίζουν όλοι τη σχετική νομοθεσία.

 

Για το αγγλικό Amazon τα πράγματα άλλαξαν, όπως πιθανά γνωρίζεις, αφού σταμάτησε τη δωρεάν αποστολή δεμάτων στην Ελλάδα και, επομένως, πρέπει να συνυπολογίσεις και το επιπλέον αυτό έξοδο στο κόστος αγοράς για να κρίνεις αν σε συμφέρουν οι αγορές από αυτό ή και άλλα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...